PDA

View Full Version : Soyagacini bulma

Su
10-12-2012, 12:03 AM
Sizce bu assagidaki link sacma mi yoksa cidden ise yariyor mu? Birisi denerse ve verilen bilgiler normal bilgilerle esit olursa lutfen yazsin, cok merak ettim:

http://www.notdenizi.com/aile-soy-agaci-sorgulama-325/

MfA_
10-12-2012, 12:19 PM
biraz gugılladım da artık çalışmıyormuş bu program, zaten link de patlamış.. tc kimlik nosunu ve diğer kimlik bilgilerini bu tür programlarda kullanmamak lazım, başına iş gelmesin sonra, dolandırıcı da olabilirler..

Mjora'ya sor söyler kesin :) classify threadlerinde herkesin seceresini çıkarıyordu nerdeyse ahaha..

Su
10-12-2012, 02:17 PM
Mjora'ya sor söyler kesin :) classify threadlerinde herkesin seceresini çıkarıyordu nerdeyse ahaha..
Hahaahhahaha, kiz cimbiz gibi herkezin etnik kokenini buluyor, ona gore bir cok kisi Turk degil :lol:

Azalea
10-22-2012, 07:05 PM
biraz gugılladım da artık çalışmıyormuş bu program, zaten link de patlamış.. tc kimlik nosunu ve diğer kimlik bilgilerini bu tür programlarda kullanmamak lazım, başına iş gelmesin sonra, dolandırıcı da olabilirler..

Hahahaha hic gulesim yoktu. :D:D

Mjora. :thumb001::D

Pecheneg
10-22-2012, 08:50 PM
Mjora ve OrangePulp aynı kişi mi?

Hayalet
10-22-2012, 08:57 PM
Mjora ve OrangePulp aynı kişi mi?
Hayır.

Pecheneg
11-01-2012, 12:33 PM
Hayır.

Hmmm ikisi de Emevi milliyetçisi olunca karıştırdım galiba. Sırf Türk dememek için "Turkish speaking" diyen insanlar. peh..

Anatolian Eagle
11-01-2012, 10:44 PM
Sizce bu assagidaki link sacma mi yoksa cidden ise yariyor mu? Birisi denerse ve verilen bilgiler normal bilgilerle esit olursa lutfen yazsin, cok merak ettim:

http://www.notdenizi.com/aile-soy-agaci-sorgulama-325/

Güvenilir birşeye benzemiyor bence.

Mjora
12-30-2012, 01:56 AM
Hmmm ikisi de Emevi milliyetçisi olunca karıştırdım galiba. Sırf Türk dememek için "Turkish speaking" diyen insanlar. peh..

Nerde demişim ben onu ? Ayrıca Emevi milliyetçisi de nedir ?Biz Osmanlıyız ve soyumuzla gurur duyuyoruz.Anadoluda Türk tarihini 1923'te başlatanlardan değiliz.

Mjora
12-30-2012, 02:03 AM
Ya onlar ünlüler, ben nerden bileceğim sıradan insanların soyunu sopunu.:)

Eğer aileniz şehirli kitledense,biraz da eğitimliyse,internetteki gazete arşivlerine girip bilgi toplayabilirsiniz.En azından ölüm ilanları vb bulabilirsiniz belki.Ünlü insanlar için de yapabilirsiniz aynı şeyi.

Pecheneg
12-30-2012, 04:38 AM
Nerde demişim ben onu ?
Anthroscape'de.

Ayrıca Emevi milliyetçisi de nedir ?
Kısaca Arapçılık. Mesela OrangePulp Erzurum yöresinin Araplar tarafından müslümanlaştırıldığını söylemişti, ki hikayeden ibaret. Selçuklu Türklerinden önce anadolu'da önemli bir müslüman nüfus olduğunu sanmıyorum.

Mesela bir Arapçı'ya sorsan; "Filistinli mi, Uygur mu?" diye,
Filistinli diye cevaplar, oysa mantıken Uygur demesi gerek, çünkü hem aynı dinden olmaları hemde Türki olmaları onları bize daha yakın yapar. Oysa Filistinli ile ortak olduğu tek nokta din. Bahsettiğim "Arapçılık" burada devreye giriyor işte.

Aklıma gelmişken şunu da sorayım;
"Esas itibariyle Cennet lisanı Arapçadır; fakat Farsça da konuşulabilir." böyle yorumlanmış bir hadis.
Mesela sen "cennet ehlinin Arapça ve Farsça konuşacağı" hadisine inanıyor musun? Çok büyük olasılıkla sahih değil ve Emeviler döneminden kalma gibi görünüyor. Ben bir müslümanım ve merak ediyorum, neden cennette Arapça konuşulacak? Ne ayrıcalığı var Arapların? Hadi Arapçayı geçtim, Farsça ne ayak? Ben neden Farsça konuşayım cennete girsem? İşte bunun gibi şüpheli hadislere inanan insanlar var ve hala Arapların ayrıcalıklı "kavm'i necip" olduğunu sanıyorlar.

Biz Osmanlıyız ve soyumuzla gurur duyuyoruz.
Hayır biz Osmanlı değiliz, Osmanlılar Türk tarihinde önemli bir yeri olan Osmanlı İmparatorluğunu yöneten hanedan idi, etnisite değil. Bu "ben Selçukluyum" demek kadar saçma birşey. Bu arada ben Osmanlı'dan nefret falan etmiyorum, yalnızca "Osmanlı" diye bir etnisitenin veya kimliğin olmadığını söylüyorum. Madem Osmanlı'yız, o halde 1299 yılından önce anadolu'da yaşayan Türkler kimdi?

Anadoluda Türk tarihini 1923'te başlatanlardan değiliz.
Cumhuriyet, Hilafet, Saltanat şu bu tartışmalarına hiç girmiyorum, ama Türk tarihini 1923'te başlatmakta ne? Anadolu'da Türk tarihi Bizans'ın 1071 yılındaki hezimetinin ardından Horasan'dan anadolu'ya akan Türk boylarıyla başlıyor. Anadolu'da Türklük 1000 yıldır var.

Mjora
12-30-2012, 01:10 PM
Anthroscape'de.
Hangi konuda demişim ?

Kısaca Arapçılık. Mesela OrangePulp Erzurum yöresinin Araplar tarafından müslümanlaştırıldığını söylemişti, ki hikayeden ibaret. Selçuklu Türklerinden önce anadolu'da önemli bir müslüman nüfus olduğunu sanmıyorum.

Benimle alakası ne bunun ?

Filistinli diye cevaplar, oysa mantıken Uygur demesi gerek, çünkü hem aynı dinden olmaları hemde Türki olmaları onları bize daha yakın yapar. Oysa Filistinli ile ortak olduğu tek nokta din. Bahsettiğim "Arapçılık" burada devreye giriyor işte.

Tekrar ediyorum :Benimle alakası ne bunun ?

"Esas itibariyle Cennet lisanı Arapçadır; fakat Farsça da konuşulabilir." böyle yorumlanmış bir hadis.
Mesela sen "cennet ehlinin Arapça ve Farsça konuşacağı" hadisine inanıyor musun? Çok büyük olasılıkla sahih değil ve Emeviler döneminden kalma gibi görünüyor. Ben bir müslümanım ve merak ediyorum, neden cennette Arapça konuşulacak? Ne ayrıcalığı var Arapların? Hadi Arapçayı geçtim, Farsça ne ayak? Ben neden Farsça konuşayım cennete girsem? İşte bunun gibi şüpheli hadislere inanan insanlar var ve hala Arapların ayrıcalıklı "kavm'i necip" olduğunu sanıyorlar.

Üçüncü tekrar:Benimle alakası ne bunun ?

Hayır biz Osmanlı değiliz, Osmanlılar Türk tarihinde önemli bir yeri olan Osmanlı İmparatorluğunu yöneten hanedan idi, etnisite değil. Bu "ben Selçukluyum" demek kadar saçma birşey. Bu arada ben Osmanlı'dan nefret falan etmiyorum, yalnızca "Osmanlı" diye bir etnisitenin veya kimliğin olmadığını söylüyorum. Madem Osmanlı'yız, o halde 1299 yılından önce anadolu'da yaşayan Türkler kimdi?
Cumhuriyet, Hilafet, Saltanat şu bu tartışmalarına hiç girmiyorum, ama Türk tarihini 1923'te başlatmakta ne? Anadolu'da Türk tarihi Bizans'ın 1071 yılındaki hezimetinin ardından Horasan'dan anadolu'ya akan Türk boylarıyla başlıyor. Anadolu'da Türklük 1000 yıldır var.

Osmanlı bize en yakın ve bugünki kimliğimizi en çok etkileyen devlet.Anadolu'nun bugünkü etnik yapısının mimarı.Osmanlıyım dediğinde yerli yabancı insanlar yeterince şey anlıyor senin kimliğinle ilgili.

Cumhuriyet, Hilafet, Saltanat şu bu tartışmalarına hiç girmiyorum, ama Türk tarihini 1923'te başlatmakta ne?

''Osmanlı Türk değildi'' anlayışının getirdiği sonuç.

Hayalet
12-30-2012, 01:38 PM
Osmanlıyım dediğinde yerli yabancı insanlar yeterince şey anlıyor senin kimliğinle ilgili.
Yaygın bir yanılgı. Osmanlı devleti dış dünyada daima Türk İmparatorluğu veya Türkiye diye bilinmiştir. "Türk'üz" kendiliğinden Osmanlı Türkiye'sini de kapsayan bir ifade yani. "Osmanlı'yız" ise "Romanov'uz", "Habsburg'uz" gibi bir şey.

Pecheneg
12-30-2012, 02:27 PM
Hangi konuda demişim ?
Aylar önce anthroscape'de idi hatırlamıyorum hangi başlıkta olduğunu, "Turkish-speaking people of anatolia" tabirini kullanmıştın, kullanmadın mı ? :rolleyes:

Benimle alakası ne bunun ?
Tekrar ediyorum :Benimle alakası ne bunun ?
Üçüncü tekrar:Benimle alakası ne bunun ?

Bana bunu sordun;

Ayrıca Emevi milliyetçisi de nedir ?
ve bende cevabını bir kaç örnekle açıklayarak verdim.

Sen şimdi kendini bu yazdıklarıma yakın görmüyor musun? Açık konuş.

Osmanlı bize en yakın ve bugünki kimliğimizi en çok etkileyen devlet.Anadolu'nun bugünkü etnik yapısının mimarı.
İyi de "Osmanlı" hanedanın ve devletin adı, etnisitenin değil. Çok uluslu yapıda olan bir imparatorluktan bahsediyoruz, Osmanlı sınırları içerisinde yaşayan herkes tek bir etnik kimliğe mi mensuptu? Gerçekten "Osmanlı" sözcüğünün "Türk"'e alternatif olabileceğini düşünüyor musun?

Osmanlıyım dediğinde yerli yabancı insanlar yeterince şey anlıyor senin kimliğinle ilgili.
Türk denildiğinde yeterince anlaşılmıyor mu? :)
Osmanlı'dan önceki Türklerle hiç mi bağımız yok? Türk tarihi 1299 yılında mı başlıyor?

''Osmanlı Türk değildi'' anlayışının getirdiği sonuç.
Osmanlı'ya "Türk değildi" diyen kim? Bunun benimle ne ilgisi var?

orangepulp
12-30-2012, 05:27 PM
Anthroscape'de.

.
Uzun zamandir su forumlarda yazmiyorum cok ahmak insanlardan dolayi ama arada sira bir goz atarim DNAla ilgili konularda. Inanki cevap yazmicaktimda o kadar sacma sapan seyler yazmissinki dayanamadim.

Oncelikle ben Arapci falan degilim. Arap milliyetciligi ve dini ayni safta tutmandan cahil oldugun belli. Arapta neymis? Araplarin kendileri bile Islami uygulamiyorlar. Sence Allah neden Araplardan peygemaber secti?? Cunku en bozuk millet onlar. Kuranda bile Araplardan cikan Munafiklar ve kafirler en beterleridir diye yaziyor. Turkce tercumeyi bulamadim:

''The Arabs of the desert are the worst in Unbelief and hypocrisy, and most fitted to be in ignorance of the command which Allah hath sent down to His Messenger: But Allah is All-knowing, All-Wise.'' (9:97)

Peygamberimiz Araplardan neler cekmis haberin varmi? Ben su Arap dunyasinda 7 yildir yasiyorum ve Musluman Turklerin Araplardan daha iyi Musluman olduklarini sana rahatlikla soyliyebilirim hatta Arap olmayan Muslumanlarin cogu Arap Muslumanlarindan daha iyiler ve daha dindarlar. Gelipte bana Arapcimisim deme.

Dinide bu kadar kucumseme, insanlar din adina canlarini bile veriyorlar. Ben tabiki her zaman bir Muslumanin tarafini tutarim, evet Turkum kendi vatanima milletime daha yakin hissederim ama dinimden ustun tutmam. Once Muslumanim sonrada Turkum.Benim anlamadigim eger sozde Muslumansan nasil olurda Allahin dinini bu kadar kucumsersin? Islamiyet butun insanlar icin gelmis bir din.

Ben yuzde yuz Erzurumun Araplar tarafindan Musluman oldugunu soylemedim bu sadece bir ihtimal olabilir cunku DNA acisindan bakarsak kuzey doglu Turklerde en az ''Turkic'' etkisi var yada hic Turkic etkisi gostermiyorlar. Insanin aklinada su sual geliyor, su insanlar nasil Turk ve nasil Musluman olmuslar?? Tarih acisindanda bakarsak Erzurum bir zamanlar Araplar tarafindan fethedilmistir, Araplardan dolyai Musluman olmus olabilir veya olmayabilirlerde, imkansiz mucizevi bir sey gibi gelmiyor bana.

Farscanin cennetin dili oldugunu nerden cikariyorsun ve ben bunu ne zaman dedim?? Lutfen bana goster cunku bu buyuk bir iftiradir. Cennetteki tek dil Arapca yani yuce Kuranin dili. Bana Kurandan ve sahih bir hadisten goster Farscanin cennet dili olabileceginden? Tabiki bir dilin secilmesi gerekir, Allahda Arapcayi secmis ama bu demek degildirki Araplarda bir millet olarak secilmis.

Hadis:

(Rabbiniz bir olduğu gibi, babalarınız, dininiz ve Peygamberiniz de birdir. Arabın Aceme, [Arap olmayana] Acemin Araba üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızının karaya, karanın kırmızıya üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.) [İbni Neccar]

Pecheneg
12-30-2012, 09:20 PM
Uzun zamandir su forumlarda yazmiyorum cok ahmak insanlardan dolayi ama arada sira bir goz atarim DNAla ilgili konularda. Inanki cevap yazmicaktimda o kadar sacma sapan seyler yazmissinki dayanamadim.

Oncelikle ben Arapci falan degilim. Arap milliyetciligi ve dini ayni safta tutmandan cahil oldugun belli. Arapta neymis? Araplarin kendileri bile Islami uygulamiyorlar. Sence Allah neden Araplardan peygemaber secti?? Cunku en bozuk millet onlar. Kuranda bile Araplardan cikan Munafiklar ve kafirler en beterleridir diye yaziyor. Turkce tercumeyi bulamadim:

''The Arabs of the desert are the worst in Unbelief and hypocrisy, and most fitted to be in ignorance of the command which Allah hath sent down to His Messenger: But Allah is All-knowing, All-Wise.'' (9:97)

Peygamberimiz Araplardan neler cekmis haberin varmi? Ben su Arap dunyasinda 7 yildir yasiyorum ve Musluman Turklerin Araplardan daha iyi Musluman olduklarini sana rahatlikla soyliyebilirim hatta Arap olmayan Muslumanlarin cogu Arap Muslumanlarindan daha iyiler ve daha dindarlar. Gelipte bana Arapcimisim deme.
Hayır dindarlıkla Arapçılığı karıştırdığım yok. Arapçılık sadece Arapları sevip sevmemekle ilgili değil.

Dindarlıkla Arapçılık arasındaki farkı anlatmak için birkaç örnek vereyim.

Atıyorum bir adam Türkçe'den bazı Arapça sözcüklerin atılmasından büyük rahatsızlık duyuyorsa bu adam dindar değil Arapçıdır. Kur'an bize "anadilinizi bırakıp Arapça konuşun" demiyor ya da günlük hayatta olabildiğince Arapça kelimeler kullanın, dilinize olabildiğine Arapça sözcük alın da demiyor.

Bir adam oğluna öz Türkçe ad veren başka bir adamı yadırgıyorsa yine Arapçılık damarı vardır çünkü İslam'da Arapça ad koyulacak diye bir şart yok. Türkler sahabelere ve 4 halifeye saygı ve sevgilerinden dolayı doğan çocuklarına bolca sahabe/halife/peygamber adları vermişler. Ama dediğim gibi böyle bir zorunluluk yok dinde. Hiç din ile ilgili olmayan bir yığın Arapça isim var "aman Türkçe ad koymayalım" diye bir zihniyet oluşmuş. He benim adım da Arapça kökenli mesela ben Arapça isimlere karşı değilim, sadece Türkçe isimlere olan önyargıya ve bunun Arapçılıkla arasında olan bağıntıya değiniyorum.

Başka bir örnek ise, Türk Safevi Hanedanına sırf Osmanlı ile savaştığı için sövüp sayarken; oğlu İngiliz ajanı Lawrence ile düşüp kalkan, Medine'de gencecik Türk askerlerinin boğazlarını gece sokaklarda kıstırıp kesen, Türkleri sırtından hançerleyen Şerif Hüseyin ve diğer Arapları "ama onlar sadece azınlıktı, diğer Araplar desteklemedi ya" deyip Arapları tamamen masum göstermeye çalışmak. Arapçılığın en had safhalarından biri.

Bak bunu demişsin senden alıntı yapıyorum;

Anatolian Turks are Middle Eastern people with minor Turkic input, percentage of Turkic varies depending on the region. I see Turks as Middle Easterners because our culture is closer to the people of the Levant as well as our beliefs but our genetics is closer to Caucasus and to some degree Southern Euros. But because we are Muslims, I feel that we have a better affinity with ME people
Türkleri anadolu'da "yabancı/işgalci bir unsur" gibi görüp "minor Turkic input" diye ötelerken levant(bugünkü Filistin ve çevresi)ndeki insanlardan neredeyse kardeşlerimiz gibi bahsediyorsun.

Dinide bu kadar kucumseme, insanlar din adina canlarini bile veriyorlar. Ben tabiki her zaman bir Muslumanin tarafini tutarim, evet Turkum kendi vatanima milletime daha yakin hissederim ama dinimden ustun tutmam. Once Muslumanim sonrada Turkum.Benim anlamadigim eger sozde Muslumansan nasil olurda Allahin dinini bu kadar kucumsersin? Islamiyet butun insanlar icin gelmis bir din.

Dini küçümsediğimi nereden çıkardın? Dini küçümsediğim yeri bana göstersene? Kendi dinimi küçümseyecek olsam çoktan ateist olmuştum. Ben yalnızca Emeviler zamanında uydurulmuş "sahte Hadisler" e vurgu yapıyorum. Emevilerin amaçlarına uygun olarak sayısız sahte hadis uydurduğu biliniyor.

Ben yuzde yuz Erzurumun Araplar tarafindan Musluman oldugunu soylemedim bu sadece bir ihtimal olabilir cunku DNA acisindan bakarsak kuzey doglu Turklerde en az ''Turkic'' etkisi var yada hic Turkic etkisi gostermiyorlar. Insanin aklinada su sual geliyor, su insanlar nasil Turk ve nasil Musluman olmuslar?? Tarih acisindanda bakarsak Erzurum bir zamanlar Araplar tarafindan fethedilmistir, Araplardan dolyai Musluman olmus olabilir veya olmayabilirlerde, imkansiz mucizevi bir sey gibi gelmiyor bana.

Erzurum Araplar zamanında müslümanlaşmadı, he belki müslüman bir azınlık vardı, ama gerçek manada müslümanlaşma Selçuklu Türkleri ile başladı.

"Nasıl müslüman ve Türk olmuşlar" diyorsun ya, oraya göç eden Türk nüfusuyla işte. Selçuklular eğitimli Türkçe öğretmenleriyle birlikte gelmediler anadolu'ya, bir bölgenin Türkçe konuşmaya başlaması için o bölgeye önemli miktarda Türk göçünün olması gerek. Kimse kendiliğinden Türkçe öğrenemez, üstelik resmi dili farsça olan Selçuklu elitinin gidip millete Türkçe dayatacağını hiç sanmıyorum. Tabiki yerli nüfus bölgenin genetik yapısının şekillenmesinde daha etkin rol oynamış olabilir, ama bu orada Türk olmadığı anlamına gelmez.

Farscanin cennetin dili oldugunu nerden cikariyorsun ve ben bunu ne zaman dedim?? Lutfen bana goster cunku bu buyuk bir iftiradir. Cennetteki tek dil Arapca yani yuce Kuranin dili. Bana Kurandan ve sahih bir hadisten goster Farscanin cennet dili olabileceginden? Tabiki bir dilin secilmesi gerekir, Allahda Arapcayi secmis ama bu demek degildirki Araplarda bir millet olarak secilmis.

Sen dedin demedim zaten, sakin ol iftira falan atmıyorum. :)
google'a "farsça cennet dili" yaz ve çıkan sonuçlarından herhangi birine bak. Gerçekten inanan var mı acaba Farsça'ya böyle bir ayrıcalık tanınacağına.

Mjora
12-31-2012, 10:01 AM
Yaygın bir yanılgı. Osmanlı devleti dış dünyada daima Türk İmparatorluğu veya Türkiye diye bilinmiştir. "Türk'üz" kendiliğinden Osmanlı Türkiye'sini de kapsayan bir ifade yani. "Osmanlı'yız" ise "Romanov'uz", "Habsburg'uz" gibi bir şey.

Şöyle bir şey var:Türk deyince Meta etnisite olan Türk de anlaşılabiliyor.Osmanlıyım ve Osmanlı Türküyüm dediğinde özellikle Anadolu ve Balkanlarda yaşayan Türkler anlaşılıyor.

orangepulp
12-31-2012, 10:12 AM
Hayır dindarlıkla Arapçılığı karıştırdığım yok. Arapçılık sadece Arapları sevip sevmemekle ilgili değil.

Atıyorum bir adam Türkçe'den bazı Arapça sözcüklerin atılmasından büyük rahatsızlık duyuyorsa bu adam dindar değil Arapçıdır. Kur'an bize "anadilinizi bırakıp Arapça konuşun" demiyor ya da günlük hayatta olabildiğince Arapça kelimeler kullanın, dilinize olabildiğine Arapça sözcük alın da demiyor.

Bir adam oğluna öz Türkçe ad veren başka bir adamı yadırgıyorsa yine Arapçılık damarı vardır çünkü İslam'da Arapça ad koyulacak diye bir şart yok. Türkler sahabelere ve 4 halifeye saygı ve sevgilerinden dolayı doğan çocuklarına bolca sahabe/halife/peygamber adları vermişler. Ama dediğim gibi böyle bir zorunluluk yok dinde. Hiç din ile ilgili olmayan bir yığın Arapça isim var "aman Türkçe ad koymayalım" diye bir zihniyet oluşmuş. He benim adım da Arapça kökenli mesela ben Arapça isimlere karşı değilim, sadece Türkçe isimlere olan önyargıya ve bunun Arapçılıkla arasında olan bağıntıya değiniyorum.

Başka bir örnek ise, Türk Safevi Hanedanına sırf Osmanlı ile savaştığı için sövüp sayarken; oğlu İngiliz ajanı Lawrence ile düşüp kalkan, Medine'de gencecik Türk askerlerinin boğazlarını gece sokaklarda kıstırıp kesen, Türkleri sırtından hançerleyen Şerif Hüseyin ve diğer Arapları "ama onlar sadece azınlıktı, diğer Araplar desteklemedi ya" deyip Arapları tamamen masum göstermeye çalışmak. Arapçılığın en had safhalarından biri.

Beni bilmeden bos laf atmissin. Su anda benim senin anlatiklarinla ne alakam var?? Ben nerde Arapciligi destekledim?? Dindar oldugum icin laf atip duruyorsunuz ve beni Arapcilikla sucluyorsunuz.

Ben hic bir zaman Arapciligi desteklicek bir sey yazmadim, hic bir zaman Arapca
konusmasinin sart oldugunuda soylemedim, yada hic bir zaman illada Arap ismi olsunda demedim. Tamam evet dindar insanlar bazen bir sahabe yada bir yuce zatin adini cocuklarina koyarlar ama isim Arapca oldugundan degil sadece olurda belki cocugun ahlaki o zata benzer diye. Mesela paygamber ismileride koyuyorlar peygamberin ahlakina ceksin diye, aslinda bakarsan baya bir isim Arapca kokenli degilde kokenleri Ibranice mesela Meryem, Harun, Zakkariyah aslinda Yahudi ismileri. Neyse ama ben tutupda hic bir zaman bir insani adindan dolayi yadirgamadim, benim kendi ailemde Arapca yada Islimi kokenli olmayan Turk isimlerle dolu. Arapca veyada Islami bir isim sart degil.

Turkce diline gelince evet Turkcedeki bazi Arapca kelimeler yavas yavas atiliyor ve rahatlikla soyluyorum bugunki Turkcenin en az yuzde 30 veyda daha fazlasi Arapca kelimelerden ibaret, Farscaninda bugunki Turkcesinde katkisi var. Eger simdi biz butun bu kelimeleri atarsak Turkiyedeki insanlar kelimesiz kalir. Hadi onuda birakta Arapca kelimeler siliniyorda neden bati asilli kelimelerde silinmiyor hatta tam tersi bati kokenli kelimeler artiyor ornek: analiz, izole, empoze,ajitasyon etc.. ?? Eger Arapcada defterlerden silenecekse o Fransiz, Ingilzce kokenli kelimelerde silinsin, bari adaletli olun. Bunuda Arap tarafi tutugm icin soylemiyorum ama tabiki Arapcayi bilmekte guzel bir sey nede olsa Kuranin dili. Dedigim gibi Arapca konusmak mecburi degil ama insanlar
Inglilizceyi, Fransizcayi ogreniyorlarsa neden isteyen Arapcayida ogrenmesin Farkindaysan Turkiyede bati kulturunu empoze eden, bati taklitcilerle dolu ama onlara Amerikanci veya Fransizci denilmiyor veya onlar hic bir zaman kinanmiyor, bence bu haksizlik.

Ben her zaman Araplarin bize nasil kazik atiklarini defalarca yazmisimdir diger
forumlardada, Ingliz tarafini tutup bize karsi savastilar. Bu Ingiliz komplosu'idi Arap milleyetcilligi cikardilar Araplar Turklere karsi isyan etsin diye, yok Turkler emperyalist falan filan ama Araplara sonra ne oldu?? Ingilizin azina uyup hic gun yuzu gormediler. Tamam hatalarimiz olmustur bunu kabul ediyorum ama gelipde bir Musluman kardesine karsi bir Ingilizi tutarsan olacagi budur, her zaman savas icinde yasiyorlar, herkez oluyor, cocuklar ve kadinlar tecavuze uruyorlar, simdide Suriyelilerin hepsi Turkiyeye goc ediyorlar ve Turklerden daha fazla hangi Arap ulkesi Filistine detsek gosterdi?

Bak bunu demişsin senden alıntı yapıyorum;

Türkleri anadolu'da "yabancı/işgalci bir unsur" gibi görüp "minor Turkic input" diye ötelerken levant(bugünkü Filistin ve çevresi)ndeki insanlardan neredeyse kardeşlerimiz gibi bahsediyorsun.

Oncelikle Turkiyedeki Turkic etkisini az gosteren ben degilimde DNA sonuclari. Evet kisden kisiye degisiyor ama genel olarak butun DNA haritalarinda Anadolu Turkleri Ermeni ve Gurcu gibi Bati Asyalilara plot ediyorlar, ben hic bir zaman Turkic etkisini inkar etmedim ama o kadarda abartilacak kadarda cok degil. Kultur acisindanda bakinca butun Dunya Turkleri Middle Eastern olarak goruyorlar, cografya acsindanda Turkiye Middle Eastern bir ulke, kulturel bakimindan Araplarla cok benzer yanlarimizda var, benzemeyen yanlarimizda var. Belkide hic Arap ulkereine gitmediyin icin benzerliklerin farkinda degilsin ama ne demisler ''cok yasayan mi bilir cok gezenmi''
Zatende Middle Eastern illa Arap demek degil, Iranlilarda Middle Eastern, kurtlerde, bence Ermenilerde Middle Eastern.Bu saydigim insanlarin benzer yanlari var.

Dini küçümsediğimi nereden çıkardın? Dini küçümsediğim yeri bana göstersene? Kendi dinimi küçümseyecek olsam çoktan ateist olmuştum. Ben yalnızca Emeviler zamanında uydurulmuş "sahte Hadisler" e vurgu yapıyorum. Emevilerin amaçlarına uygun olarak sayısız sahte hadis uydurduğu biliniyor.

Beni Musluman tarafini tutmamdan kiniyorsun. Yani sana gore bir insanin Musluman olmasi yeterli degil ona karsi yakinlik hissetmek icin.

Erzurum Araplar zamanında müslümanlaşmadı, he belki müslüman bir azınlık vardı, ama gerçek manada müslümanlaşma Selçuklu Türkleri ile başladı.

"Nasıl müslüman ve Türk olmuşlar" diyorsun ya, oraya göç eden Türk nüfusuyla işte. Selçuklular eğitimli Türkçe öğretmenleriyle birlikte gelmediler anadolu'ya, bir bölgenin Türkçe konuşmaya başlaması için o bölgeye önemli miktarda Türk göçünün olması gerek. Kimse kendiliğinden Türkçe öğrenemez, üstelik resmi dili farsça olan Selçuklu elitinin gidip millete Türkçe dayatacağını hiç sanmıyorum. Tabiki yerli nüfus bölgenin genetik yapısının şekillenmesinde daha etkin rol oynamış olabilir, ama bu orada Türk olmadığı anlamına gelmez.

Tamam o zaman neden Kuzey Doglu Turkler en az genetik olarak Turkic etkisi gosteriyorlar?? Bunu bana nasil anlatabilirsin? Ben 23andme'de bir kac kara denizli ve kuzey dogulu Turklerle tanistim ve bizim DNA sonuclarimiz benzer, odaki ben sadece yari kuzey doguluyum.

Sen dedin demedim zaten, sakin ol iftira falan atmıyorum. :)
google'a "farsça cennet dili" yaz ve çıkan sonuçlarından herhangi birine bak. Gerçekten inanan var mı acaba Farsça'ya böyle bir ayrıcalık tanınacağına.
Baskalari ne demis umrumda degil, benim dini kaynaklarim once Kuran sonra sahih hadisler, tabikide hadis Kurana karsi gelmedigi surece ben o haidse inanirim ve uygulamayada calisirim. Ona bakarsan herkez bir seyler soyluyor din adina simdi biz onlara kulak versek din coktan bozulurdu.Ondan cahillik cok kotu, Allah tarafindan kinanan bir sey, dini bilgininde ne kadar onmeli oldugunun farkina varmisindir isallah.

Mjora
12-31-2012, 10:14 AM
Aylar önce anthroscape'de idi hatırlamıyorum hangi başlıkta olduğunu, "Turkish-speaking people of anatolia" tabirini kullanmıştın, kullanmadın mı ? :rolleyes:

Turkish speaking people of Anatolia demem için özel bir sebep olması lazım.Tartışılan konu bunu gerektiriyordur demişimdir belki.Kaldı ki ben nerden hatırlayacağım hangi mesajımda ne dediğimi.Yoksa ben Türke Türk Kürte Kürt derim.

Sen benim genel eğilim olarak sürekli böyle söylediğimi iddia ediyorsan eğer senin yalancı olduğunu söyleyebilirim :rolleyes: Bunu ispatlaman gerekli

Bana bunu sordun;

ve bende cevabını bir kaç örnekle açıklayarak verdim.

Sen şimdi kendini bu yazdıklarıma yakın görmüyor musun? Açık konuş.
Arapçı diye bir kavram yok kafandan uyduruyorsun.Filistin mi uygur mu ? böyle bir seçim yapma gereği olduğunu iddia etmen ayrı bir saçmalık.Emevi milliyetçiliği diye bir şey de yok sen uyduyorsun.Tipik bir islam düşmanısın ve İslam ve Türklüğü karşı karşıya getirmeye çalışıyorsun

İyi de "Osmanlı" hanedanın ve devletin adı, etnisitenin değil. Çok uluslu yapıda olan bir imparatorluktan bahsediyoruz, Osmanlı sınırları içerisinde yaşayan herkes tek bir etnik kimliğe mi mensuptu? Gerçekten "Osmanlı" sözcüğünün "Türk"'e alternatif olabileceğini düşünüyor musun?

Gerçekte neyin en olduğunun bir önemi yok.Osmanlıyım ya da Osmanlı Türküyüm deyince herkes ne olduğunu anlıyor.

Türk denildiğinde yeterince anlaşılmıyor mu? :)
Osmanlı'dan önceki Türklerle hiç mi bağımız yok? Türk tarihi 1299 yılında mı başlıyor?

Anlaşılmayabiliyor.

Osmanlı'ya "Türk değildi" diyen kim? Bunun benimle ne ilgisi var?

Forumdaki genel tavrınla alakalı.Osmanlıya reddiye düzmeyen anti-İslam olmayan herkes senin gözünde Emevi milliyetçisi ki yok öyle bir kavram

Mjora
12-31-2012, 10:18 AM
Beni bilmeden bos laf atmissin. Su anda benim senin anlatiklarinla ne alakam var?? Ben nerde Arapciligi destekledim?? Dindar oldugum icin laf atip duruyorsunuz ve beni Arapcilikla sucluyorsunuz.

Aynen nöyle Müslüman kimliğinin bilincinde olan tüm Türkleri ötelemek için kullanılan uyduruk kavramlardan bir kaçı bunlar:Arapçılık,Emevicilik vb.

orangepulp
12-31-2012, 10:41 AM
Arapçı diye bir kavram yok kafandan uyduruyorsun.Filistin mi uygur mu ? böyle bir seçim yapma gereği olduğunu iddia etmen ayrı bir saçmalık.Emevi milliyetçiliği diye bir şey de yok sen uyduyorsun.Tipik bir islam düşmanısın ve İslam ve Türklüğü karşı karşıya getirmeye çalışıyorsun

Banada kiyas cok sacma geldi. Niye oyle bir secim olsunki?? Ikiside Musluman degilmi zaten, Uyghurlarin cogu Musluman.

Mjora
12-31-2012, 10:43 AM
Banada kiyas cok sacma geldi. Niye oyle bir secim olsunki?? Ikiside Musluman degilmi zaten, Uyghurlarin cogu Musluman.
Aynen öyle.Müslümanlara iki Müslüman toplum arasında seçim yap diyor.

Pecheneg
12-31-2012, 04:58 PM

Hayır orangepulp seni "dindar" olduğun için suçlamıyorum, hem böyle birşey yapmam mümkün değil çünkü ben aşırı muhafazakar bir ailede büyüdüm, annem babam bildiğin "dindar", hatta akrabalarımın ezici çoğunluğu hala sağ partilere oy vermekte.

Sana Arapçı dememin nedeni Türkleri "Türklükten uzak" gösterip sürekli levant çevresindeki insanlara yakınlaştırmaya çalışman. Hatta bazen Türklerle ilişkilendirilmemek için "Erzurum'u Araplar müslümanlaştırdı" gibi gerçeklikten uzak iddialarda bulunabiliyorsun.

Ben hic bir zaman Arapciligi desteklicek bir sey yazmadim, hic bir zaman Arapca
konusmasinin sart oldugunuda soylemedim, yada hic bir zaman illada Arap ismi olsunda demedim. Tamam evet dindar insanlar bazen bir sahabe yada bir yuce zatin adini cocuklarina koyarlar ama isim Arapca oldugundan degil sadece olurda belki cocugun ahlaki o zata benzer diye. Mesela paygamber ismileride koyuyorlar peygamberin ahlakina ceksin diye, aslinda bakarsan baya bir isim Arapca kokenli degilde kokenleri Ibranice mesela Meryem, Harun, Zakkariyah aslinda Yahudi ismileri. Neyse ama ben tutupda hic bir zaman bir insani adindan dolayi yadirgamadim, benim kendi ailemde Arapca yada Islimi kokenli olmayan Turk isimlerle dolu. Arapca veyada Islami bir isim sart degil.

Bak ben ne dedim;

Bunları senin yaptığını söylemedim, örnek verdim. Sana Arapçı dememin nedenini yukarıda açıkladım zaten.

Turkce diline gelince evet Turkcedeki bazi Arapca kelimeler yavas yavas atiliyor ve rahatlikla soyluyorum bugunki Turkcenin en az yuzde 30 veyda daha fazlasi Arapca kelimelerden ibaret, Farscaninda bugunki Turkcesinde katkisi var. Eger simdi biz butun bu kelimelgeri atarsak Turkiyedeki insanlar kelimesiz kalir. Hadi onuda birakta Arapca kelimeler siliniyorda neden bati asilli kelimelerde silinmiyor hatta tam tersi bati kokenli kelimeler artiyor ornek: analiz, izole, empoze,ajitasyon etc.. ?? Eger Arapcada defterlerden silenecekse o Fransiz, Ingilzce kokenli kelimelerde silinsin, bari adaletli olun. Bunuda Arap tarafi tutugm icin soylemiyorum ama tabiki Arapcayi bilmekte guzel bir sey nede olsa Kuranin dili. Dedigim gibi Arapca konusmak mecburi degil ama insanlar
Inglilizceyi, Fransizcayi ogreniyorlarsa neden isteyen Arapcayida ogrenmesin Farkindaysan Turkiyede bati kulturunu empoze eden, bati taklitcilerle dolu ama onlara Amerikanci veya Fransizci denilmiyor veya onlar hic bir zaman kinanmiyor, bence bu haksizlik.

Bak ben Türkçe'den tüm Arapça kökenli sözcüklerin atılmasından yana değilim, böyle bir şey dilde katliam olur. Bu Arapça sözcüklerin çoğu Türkçe ve diğer birçok Türk lehçesinde belki 1000 yıl veya daha fazla süredir var. Hatta benim burada Türkçe yazdığım yazılar arasında da bir sürü Arapça kökenli sözcük bulabilirsin.
Ama ben Osmanlı zamanında abartılı bir şekilde dile sokulan binlerce gereksiz Arapça sözcükten bahsediyorum. Zaten dil devrimi çoğunlukla bu gereksiz Arapça sözcükleri attı.

Fransızca, İngilizce, Latin gibi dillerden alınan sözcükler konusunda dediklerine katılıyorum ve Türkçe karşılığı varken sırf "havalı gözükmek" için ısrarla Türkçe karşılıkları olan sözcükler yerine "ingilizce, fransızca" sözcükler kullanan insanları da tasvip etmiyorum.

Arapçayı öğrenmek konusunda kesinlikle birşey söylemedim, isteyen istediği dili öğrenebilir, kim karışabilir buna?

Ben her zaman Araplarin bize nasil kazik atiklarini defalarca yazmisimdir diger
forumlardada, Ingliz tarafini tutup bize karsi savastilar. Bu Ingiliz komplosu'idi Arap milleyetcilligi cikardilar Araplar Turklere karsi isyan etsin diye, yok Turkler emperyalist falan filan ama Araplara sonra ne oldu?? Ingilizin azina uyup hic gun yuzu gormediler. Tamam hatalarimiz olmustur bunu kabul ediyorum ama gelipde bir Musluman kardesine karsi bir Ingilizi tutarsan olacagi budur, her zaman savas icinde yasiyorlar, herkez oluyor, cocuklar ve kadinlar tecavuze uruyorlar, simdide Suriyelilerin hepsi Turkiyeye goc ediyorlar ve Turklerden daha fazla hangi Arap ulkesi Filistine detsek gosterdi?

Evet bu konuda haklısın. Kendi Arap "kardeşleri" bile gıkını çıkarmazken Türkiye İsrail ile karşı karşıya gelmek pahasına bu insanlara sahip çıkıyor.
Tabi bu konudaki politikalarımızı %100 yanlış buluyorum, o mavi marmara gemisininde içerisinde bulunduğu gemilerin kesinlikle İsrail'e gönderilmemesi gerekirdi. Burada İsrail'i savunmuyorum ama adamlar zaten köpeklik yapacaklarını çoktan haber vermişlerdi, neden oraya gidersiniz ki? Bu bize zarardan başka ne getirdi?
O zamanlar İsrail Dış İşleri bakanı olan Lieberman bu olaydan sonra "biz de pkk'ya yardım edelim" demişti hatırlarsan, he zaten destek veriyorlardı orası ayrı ama adamlara koz vermiş olduk bu şekilde ve kim bilir belki o günden sonra pkk'ya el altından yapılan yardımları daha da arttı.

Oncelikle Turkiyedeki Turkic etkisini az gosteren ben degilimde DNA sonuclari. Evet kisden kisiye degisiyor ama genel olarak butun DNA haritalarinda Anadolu Turkleri Ermeni ve Gurcu gibi Bati Asyalilara plot ediyorlar, ben hic bir zaman Turkic etkisini inkar etmedim ama o kadarda abartilacak kadarda cok degil.

Kesinlikle katılmıyorum. Türkler buraya birkaç bin savaşçı olarak gelmediler, anadolu'da birkaç yöneticiden de ibaret değildiler. Türkler buraya "millet" olarak geldiler; kadınlarıyla, çocuklarıyla, kültürleriyle, dilleriyle, gelenekleriyle ve hatta at ve diğer hayvan sürüleriyle.

Geldiklerinde anadolu'daki nüfusun ne kadarını oluşturdular bunu tam bilmiyoruz ancak benim kanaatimce %30 dan az değildiler. Üstelik benim bu iddiamı destekleyen birçok genetik araştırmalar da var. Mesela dienekes denen Yunan milliyetçisi herif bile Türklerde %30 orta asya katkısı buldu son çalışmalarından birinde.
http://dienekes.blogspot.com/2012/11/rolloff-and-alder-analysis-of-turks.html

Sen internette yapılan Türk düşmanı propagandalardan aşırı derecede etkilenmişsin bence, Oğuzlar buraya gelirken zaten "Moğol" genotipinde değillerdi. Oğuzlar; Hazarlar, Kıpçaklar, Peçenekler gibi batı Göktürk Kağanlığından kopma batı Türk boylarından biriydi. Hatta Selçuklulara adını veren ataları Selçuk bey Hazar ordusunda Subaşı (ordu komutanı) idi. Üstelik Oğuzların anadolu'ya göçmeden önce orta asya ve horasandaki bir çok gayri-Türk unsurla da karıştığı biliniyor, mesela Kaşgarlı Mahmud'da bu konuya dikkat çekiyor ve Oğuzların Soğdlarla ve diğer bazı kavimlerle epey karıştığını söylüyor. Hatta bugün Türkçe içerisindeki bazı Soğdca kökenli kelimeler bunun göstergesi.

Bu "elit dil değiştirme" teorileri pek ciddiye alınacak tarz da değil. Üstelik Türklerde bayanlardan geçen mongoloid mtdna, ydna dan bile daha yüksek çıkıyor.
Ayrıca senin inandığın şekilde "Türklerin genetik etkisi ufak" diye kabul ettiğimizi varsayalım, bu bizi daha mı az Türk yapar? Bugün avrupa'nın %99'u hint-avrupa dili konuşuyor, acaba yüzde kaçı orijinal hint-avrupalıların soyundan geliyor? "Kurgan" veya "anadolu" teorilerini ele al, ikisi de avrupalıların ve özellikle batı avrupalıların orijinal hint-avrupalılarla pek ilgisinin olmadığını gösteriyor.

Kultur acisindanda bakinca butun Dunya Turkleri Middle Eastern olarak goruyorlar, cografya acsindanda Turkiye Middle Eastern bir ulke, kulturel bakimindan Araplarla cok benzer yanlarimizda var, benzemeyen yanlarimizda var. Belkide hic Arap ulkereine gitmediyin icin benzerliklerin farkinda degilsin ama ne demisler ''cok yasayan mi bilir cok gezenmi''
Zatende Middle Eastern illa Arap demek degil, Iranlilarda Middle Eastern, kurtlerde, bence Ermenilerde Middle Eastern.Bu saydigim insanlarin benzer yanlari var.
Konum olarak Orta Doğu'da olsak da bugün birçok insan Türkiye'ye ortadoğulu demek yerine Avrasya ülkesi demeyi tercih ediyor. Ben avrasya ülkesi tanımının daha doğru olduğu kanısındayım ama orta doğu ülkesi deselerde sıkıntı değil. Ama burada dikkat etmen gereken şey konumla insanları karıştırmamak. "Middle Easterner" bir üst kimlik değil, sadece insanların yaşadığı coğrafyayı belirten bir kelime.

Bu ülkelerle aradaki bazı ortak kültürlere gelirsek, bunda Osmanlı İmparatorluğunun payı büyük. Bugün Ürdün'den Suriye'den ta Bulgaristan'a Sırbistan'a kadar benzer yemeklerin yendiğini görebilirsin. Osmanlı İmparatorluğu çatısında milletlerin kültürleri sürekli etkileşim halindeydi, bu yüzden bunda şaşılacak bir taraf yok.

Beni Musluman tarafini tutmamdan kiniyorsun. Yani sana gore bir insanin Musluman olmasi yeterli degil ona karsi yakinlik hissetmek icin.

Seni müslüman tarafını tutmamdan dolayı mı kınıyorum? Bunu neye dayanarak söylüyorsun? Eğer Uygur / Filistin örneği mi söylüyorsan, Uygurlarda müslüman bunu belirteyim.

Tamam o zaman neden Kuzey Doglu Turkler en az genetik olarak Turkic etkisi gosteriyorlar?? Bunu bana nasil anlatabilirsin? Ben 23andme'de bir kac kara denizli ve kuzey dogulu Turklerle tanistim ve bizim DNA sonuclarimiz benzer, odaki ben sadece yari kuzey doguluyum.

En az "Turkic etkisi" diyorsun ve bunu yalnızca "mongoloid"'e bakarak söylüyorsun. Kuzeydoğu anadolu Türk göçlerinden -diğer bölgelere kıyasla- daha az etkilenmiş olabilir. Ama bu oraların internette Türk düşmanlarının sayıkladığı gibi "birkaç Türk eliti" tarafından Türkleştirildiğini göstermez. Mesela Trabzon anadolu'da en geç fethedilen ve Türk kimliğine kavuşan illerden biri. Ancak burası fethedildikten sonra Fatih Sultan Mehmed Han tarafından birçok ilden -bilhassa- Maraş'tan birçok Türk yerleştirildiği biliniyor ve anadolu'ya göçen en büyük Türk boylarından biri olan Çepnilerin en yoğun sinop-ordu-giresun-trabzon taraflarına yerleştiği Osmanlı arşivleriyle de sabit.

Dediğim gibi bir bölgenin Türkçe konuşmaya başlaması için oraya önemli ölçüde Türkçe konuşan insan göç etmeli önce. Afganistan'ın Moğol fatihlerinin torunları olan Hazaralar neden dillerini yerlilere dayatamadılar da yerlilerin dilini benimsediler? Onlarda orada "elit" idi.

Baskalari ne demis umrumda degil, benim dini kaynaklarim once Kuran sonra sahih hadisler, tabikide hadis Kurana karsi gelmedigi surece ben o haidse inanirim ve uygulamayada calisirim. Ona bakarsan herkez bir seyler soyluyor din adina simdi biz onlara kulak versek din coktan bozulurdu.Ondan cahillik cok kotu, Allah tarafindan kinanan bir sey, dini bilgininde ne kadar onmeli oldugunun farkina varmisindir isallah.

Evet benim tepki gösterdiğim şey Emevilerin ve onlardan sonra gelen birçok kavmin/şahsın İslam'ı kendi amaçları/çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalışması. Arap milliyetçiliğinin had safhada olduğu Emeviler dönemi en çok "sahte Hadis" in ortaya çıktığı dönemdir.

Siberian Cold Breeze
12-31-2012, 05:16 PM
Araplar umursamıyor ama Uygur'ları..Bizimkiler Filistin diye kendilerini yırtarken ben hiç bir Araptan "Ama Uygurlar da Müslüman "diye can siperane bir sahipleniş görmedim.
Yahudi de zaten bir çeşit Arap.Her iki tarafın da derdi para , petrol ve güç .Onların binlerce yıllık kardeş kavgalarından da dünyayı sürekli meşgul etmelerinden de bıktım.Gazillion tane süper zengin arap ülkesi varken bizim Flistin uğruna kendi kalemize gol atmamız ayrıca saçmalık.
Yesinler birbirlerini..

İndonezya Malezya Pakistan gibi Asyalı ülkeler ve Türk soylu olanlar dışında ,umrumda değil.

Türkse zaten dini umrumda değil.

İkiniz de yanlış insana tepki gösteriyorsunuz bu arada

Pecheneg
12-31-2012, 05:21 PM
Turkish speaking people of Anatolia demem için özel bir sebep olması lazım.Tartışılan konu bunu gerektiriyordur demişimdir belki.Kaldı ki ben nerden hatırlayacağım hangi mesajımda ne dediğimi.Yoksa ben Türke Türk Kürte Kürt derim.

Sen benim genel eğilim olarak sürekli böyle söylediğimi iddia ediyorsan eğer senin yalancı olduğunu söyleyebilirim :rolleyes: Bunu ispatlaman gerekli
Sürekli söylediğini iddia etmedim, bu ifadeyi kullandığını belirttim.

Arapçı diye bir kavram yok kafandan uyduruyorsun.Filistin mi uygur mu ? böyle bir seçim yapma gereği olduğunu iddia etmen ayrı bir saçmalık.Emevi milliyetçiliği diye bir şey de yok sen uyduyorsun.
Arapçı/Emevici diye bir kavram var. Ne manaya geldiğini, kimlerin bu kavram dahilinde olduğunu da bir sürü örnek vererek açıkladım.

Tipik bir islam düşmanısın ve İslam ve Türklüğü karşı karşıya getirmeye çalışıyorsun
Şu an bana çok büyük bir iftira atıyorsun. Ben ailesi bildiğin dindar olan bir müslümanım, sadece anne-babası değil akrabalarımın çoğu da dindar. Kendi dinimle kendi kimliğimi mi karşı karşıya getirmeye çalışıyorum?

Gerçekte neyin en olduğunun bir önemi yok.Osmanlıyım ya da Osmanlı Türküyüm deyince herkes ne olduğunu anlıyor.
Tekrar tekrar söylüyorum, Osmanlı bir hanedanın adı idi ve bu hanedanın yönettiği devlet yıkılalı 1 asır geçti neredeyse. Üstelik diyelim kendimize Osmanlı Türk'ü deme kararı aldık, ya Konya civarından bir adam çıkıp "hayır ben Karaman Türk'üyüm" demek isterse? Başka bir adam çıkıp "hayır biz Oğuz'uz Oğuz diyelim" derse.

Azerbaycan Türkleri "Savefi" veya "Kaçar", "Avşar" gibi İran'ı ve çevresini yönetmiş Türk hanedanlarının adlarını bugün kullansa mantıklı olur mu?

Anlaşılmayabiliyor.
Hayır anlaşılıyor, hatta İngilizce de Türkiye Türkleri için "Turkish" kavramı varken diğer Türkler için "Turkic" kavramı kullanılıyor, bunu sende biliyorsun.

Forumdaki genel tavrınla alakalı.Osmanlıya reddiye düzmeyen anti-İslam olmayan herkes senin gözünde Emevi milliyetçisi ki yok öyle bir kavram
Beni yapmadığım şeylerle suçluyorsun. Osmanlı'ya reddiye düzmek öyle mi? Eski yazdıklarıma bir bak bakalım şu forumda veya buna üşenirsen diğer Türk arkadaşlara sor ben Osmanlı'ya "Türk değil" demiş miyim veya hiç reddetmiş miyim.
Üstelik kaç kez buradaki üyelere (özellikle balkanlılara) karşı Osmanlı'yı savunduğumu hatırlamıyorum bile. Osmanlı benim için kusursuz bir devlet falan değil, hatta bolca hatası, yanlış politikaları olan bir devlet bana göre. Ama tek bir kez bile Osmanlı "Türk değildir" veya "Türk tarihinin parçası" değildir demedim.

Aynen nöyle Müslüman kimliğinin bilincinde olan tüm Türkleri ötelemek için kullanılan uyduruk kavramlardan bir kaçı bunlar:Arapçılık,Emevicilik vb.

Tabi ben kendi anne-babamı ve hatta kendi kendimi de müslüman olduğum için öteliyorum.

Kusura bakma ama kaç kişi Filistinlilere uygulanan zulme gösterdiği tepkiyi Doğu Türkistan'da Uygurlara uygulanan zulme gösterdi? Sokaklara Uygurların Çin'de gördüğü zulmü protesto etmek için inenlere bazıları "faşist, turancı" diyor bazı beyinsiz komunistler de "yobaz ırkçı" diyor.
Filistinde gerçekten zulüm gören insanlar var ama aynı zulmü doğu Türkistan'da da görenler var, benim anlamadığım neden bazı insanlar Filistin için canlarını vermeye hazırken Doğu Türkistan'ı görmezden geliyorlar??

Pecheneg
12-31-2012, 08:26 PM
Araplar umursamıyor ama Uygur'ları.
Araplar kendi soydaş ve dindaşları olan Filistinlileri bile umursamıyorlar, Uygurları mı umursayacaklar?

orangepulp
12-31-2012, 09:16 PM
Sana Arapçı dememin nedeni Türkleri "Türklükten uzak" gösterip sürekli levant çevresindeki insanlara yakınlaştırmaya çalışman. Hatta bazen Türklerle ilişkilendirilmemek için "Erzurum'u Araplar müslümanlaştırdı" gibi gerçeklikten uzak iddialarda bulunabiliyorsun.

Ben Turkleri Turklukten uzaklastirmaya calismiyorum. Turkleri Leventlilere benzeterek nasil onlari Turklukten uzaklastiriyorum onu hic anlamiyorum?
Anadolu Turklerin kulturleri cok karisik, mantikda bunu soyluyor cunku o kadar degisik milletlerden insanlar yasadiki bu topraklarada ne bekliyorsun? Yunanlar, Araplar, Ermeniler, Suriyaniler, Kurtler, Gurculer, Iranlilar, Turkler ve Balkanlilar, hepsi kulturleriyle geldiler. Bizim kulturumuz karisik ve herkezden bir sey aldik. Leventlilere gelinca herhalde Musluman olduklari icin benzer yanlarimiz biraz daha fazla, nede olsa komsuyuz ve onlarda osmanli altinda kac yuzyil yasadilar.

Neden Erzurumun onceden Araplar tarafindan Musluman olmasi sana cok mucizevi geliyor?? Bu yuzde yuz olmayadabilir bunu soylemistim ama olabilirde.

Bunları senin yaptığını söylemedim, örnek verdim. Sana Arapçı dememin nedenini yukarıda açıkladım zaten.

Bunu anladimda benim demek istedigim eger ben bu verdigin orneklere katilmiyorsam bana neden Arapci diyiyorsun? Sadece Turklerle oteki Middle Easterner'lari benzettigim icinmi yani??

Evet bu konuda haklısın. Kendi Arap "kardeşleri" bile gıkını çıkarmazken Türkiye İsrail ile karşı karşıya gelmek pahasına bu insanlara sahip çıkıyor.
Tabi bu konudaki politikalarımızı %100 yanlış buluyorum, o mavi marmara gemisininde içerisinde bulunduğu gemilerin kesinlikle İsrail'e gönderilmemesi gerekirdi. Burada İsrail'i savunmuyorum ama adamlar zaten köpeklik yapacaklarını çoktan haber vermişlerdi, neden oraya gidersiniz ki? Bu bize zarardan başka ne getirdi?
O zamanlar İsrail Dış İşleri bakanı olan Lieberman bu olaydan sonra "biz de pkk'ya yardım edelim" demişti hatırlarsan, he zaten destek veriyorlardı orası ayrı ama adamlara koz vermiş olduk bu şekilde ve kim bilir belki o günden sonra pkk'ya el altından yapılan yardımları daha da arttı.

Oraya giden adamlar eminim Israelin yapacaklari seyleri bile bile gitmislerdir. Yani Israelin boyle bir sey yapmasi hic de supriz degildi. Gemilerde olan Turklerin hepsi sehit olmustur ve ecirleri Allah katinda cok yuksektir.
Onlar Filistinli Musluman kardeslerimiz icin yardima gitmislerdi. Her Muslumanin gorevi birbirlerine destek olmak. Tamam haklisin o Araplar belki bize ayni destegi gostermiyebilirdi ama onlar oyle diye bizimde onlar gibi olmamiza gerek yok. Ama yinede bilemeyiz belki bizde ayni hale dusseydik bizlerede yardim edebilirlerdi? Bunu nerden bilelimki?? O hale hic dusmedikki Allah sukurler olsun. Ama bildigim su Balkanlardaki savasta, Chechenistandaki savasta, Afghanistanda Araplar cok destek gosterdiler para ve adam bakimindan.

Senin mantigina gore Amerika bizi tehdit edicek diye artik oteki Muslumanlara iliskimizi kesicez. Bu kadarmi korkuyorsun Amerikadan, Amerikada kim oluyormus?

Kesinlikle katılmıyorum. Türkler buraya birkaç bin savaşçı olarak gelmediler, anadolu'da birkaç yöneticiden de ibaret değildiler. Türkler buraya "millet" olarak geldiler; kadınlarıyla, çocuklarıyla, kültürleriyle, dilleriyle, gelenekleriyle ve hatta at ve diğer hayvan sürüleriyle.

Geldiklerinde anadolu'daki nüfusun ne kadarını oluşturdular bunu tam bilmiyoruz ancak benim kanaatimce %30 dan az değildiler. Üstelik benim bu iddiamı destekleyen birçok genetik araştırmalar da var. Mesela dienekes denen Yunan milliyetçisi herif bile Türklerde %30 orta asya katkısı buldu son çalışmalarından birinde.
http://dienekes.blogspot.com/2012/11/rolloff-and-alder-analysis-of-turks.html

Sen internette yapılan Türk düşmanı propagandalardan aşırı derecede etkilenmişsin bence, Oğuzlar buraya gelirken zaten "Moğol" genotipinde değillerdi. Oğuzlar; Hazarlar, Kıpçaklar, Peçenekler gibi batı Göktürk Kağanlığından kopma batı Türk boylarından biriydi. Hatta Selçuklulara adını veren ataları Selçuk bey Hazar ordusunda Subaşı (ordu komutanı) idi. Üstelik Oğuzların anadolu'ya göçmeden önce orta asya ve horasandaki bir çok gayri-Türk unsurla da karıştığı biliniyor, mesela Kaşgarlı Mahmud'da bu konuya dikkat çekiyor ve Oğuzların Soğdlarla ve diğer bazı kavimlerle epey karıştığını söylüyor. Hatta bugün Türkçe içerisindeki bazı Soğdca kökenli kelimeler bunun göstergesi.

Bu sadece bir testi, her zaman yeni seyler cikiyor

Sana defalarca ayni seyi tekrarlamaktan biktim. Sence ben sadece Asian oranina bakarakmi Turkic etkisni deyerlendiriyorum?? Oncelike her zaman Turk ortalamasini orta Asyalilarla ve diger Bati Asyalilara kiyasliyorum. Zaten Turk ortalamasi bence cok dogru detayli bir bilgi vermiyor cunku ne zaman kisisel sonuclara bakarsam degerler cok farkli. Neden biliyormusun? cunku ortalamalarda her yerden gelen Turklerin sonuclari var ve bunu kabul edelim Turkler bolgeye gore cok farklilar. Mesela bir Balkan Turkunun Avrupa degeri Anadolu Turkunden cok daha fazla, veyada bir Kara Denizli/ Kuzey Dogulu Turkun Caucasus orani baya yuksek. Sonucda testlerdeki ortalami yaniltici olabilir.

En sonki Dienkesin spread sheet'li projesi k12b, k12b'den sonra baska projelerde cikardi ama o projelerden sonuclari gormek icin kendin calculatoru kullanman gerek.

Simdi sana kisisel Turklerin k12b sonuclarini gostericem:

Kuzey Dogu/Kara Deniz Turkler:

Gedrosia 12.3
Siberian 0.9
Northwest African 0
Southeast Asian 0
Atlantic med 6.9
North European 3.8
South Asian 1
East African 0
Southwest Asian 8.5
East Asian 0
Caucasus 66.5
Subsaharan 0

Gedrosia 11.7
Siberian 0
Northwest African 0.4
Southeast Asian 1.4
Atlantic med 7.5
North European 9.7
South Asian 0
East African 0
Southwest Asian 9.2
East Asian 0.7
Caucasus 59.6
Subsaharan 0

Gedrosia 17.4
Siberian 0
Northwest African 0
Southeast Asian 0
Atlantic med 7.1
North European 1.7
South Asian 1.1
East African 0
Southwest Asian 5
East Asian 0
Caucasus 67.6
Subsaharan 0

Kuzey dogu/ic anadolu karisimi (ben)

Gedrosia 17
Siberian 2.9
Northwest African 0
Southeast Asian 0
Atlantic med 10.5
North European 6.3
South Asian 0
East African 0
Southwest Asian 9.2
East Asian 2.9
Caucasus 51.2
Subsaharan 0

Kibris Turku

Gedrosia 6.4
Siberian 0
Northwest African 2.1
Southeast Asian 0.5
Atlantic med 16.5
North European 8.6
South Asian 0
East African 1.9
Southwest Asian 14.8
East Asian 1.6
Caucasus 43.4
Subsaharan 4.2

Konya:

Gedrosia 13.6
Siberian 4.5
Northwest African 0.1
Southeast Asian 0
Atlantic med 12.5
North European 7.2
South Asian 0
East African 0.6
Southwest Asian 11.1
East Asian 4.9
Caucasus 45.5
Subsaharan 0
Subsaharan 4.2

Izmir

Gedrosia 11.6
Siberian 4.6
Northwest African 0
Southeast Asian 0.2
Atlantic med 11.7
North European 14.7
South Asian 0.8
East African 0
Southwest Asian 7.2
East Asian 6.7
Caucasus 42.6
Subsaharan 0

Balkan Turku

Gedrosia 11
Siberian 1.4
Northwest African 0
Southeast Asian 0
Atlantic med 21
North European 19.1
South Asian 0
East African 0
Southwest Asian 9.7
East Asian 4.6
Caucasus 33.2
Subsaharan 0

Goruntude goruldugu gibi Turkler bolgeye gore degisiyorlar ve hic bir zaman Turkic etkisini inkar etmedim, sadece bolgeye gore degisiyor.

Bu "elit dil değiştirme" teorileri pek ciddiye alınacak tarz da değil. Üstelik Türklerde bayanlardan geçen mongoloid mtdna, ydna dan bile daha yüksek çıkıyor.
Ayrıca senin inandığın şekilde "Türklerin genetik etkisi ufak" diye kabul ettiğimizi varsayalım, bu bizi daha mı az Türk yapar? Bugün avrupa'nın %99'u hint-avrupa dili konuşuyor, acaba yüzde kaçı orijinal hint-avrupalıların soyundan geliyor? "Kurgan" veya "anadolu" teorilerini ele al, ikisi de avrupalıların ve özellikle batı avrupalıların orijinal hint-avrupalılarla pek ilgisinin olmadığını gösteriyor.
Lisan olayinida cok abarttin. Insanlar asimile olunca dilde degisebilir, bu cok zor bir seymi?? Yada tarihde ilke kez gorulen bir seymi? Ornegin Suriyeli, Iraklilar, genetik olarak bir Yemenliden farkli ama yinede bir Yemenli ve bir Suriyeli ayni lisani konusuyorlar cunku Levent Araplar tarafindan fethedilmistir ayni sey Kuzey ve dogu Afrika icinde gecerli. Sudanlilar besbelli zenci ama dilleri Arapca. Fatih ve guclu olan irk her zaman baskindir ve kendi kulturunu, dilinide empoze edebilir.

Hic bir zaman DNA'mizin kimligimizi deyistirmez. Sanki ben bir Turkun genetik olarak daha az Turkic gosterdiyi icin Turk olmadigini soyledim.

Konum olarak Orta Doğu'da olsak da bugün birçok insan Türkiye'ye ortadoğulu demek yerine Avrasya ülkesi demeyi tercih ediyor. Ben avrasya ülkesi tanımının daha doğru olduğu kanısındayım ama orta doğu ülkesi deselerde sıkıntı değil. Ama burada dikkat etmen gereken şey konumla insanları karıştırmamak. "Middle Easterner" bir üst kimlik değil, sadece insanların yaşadığı coğrafyayı belirten bir kelime.

Bu ülkelerle aradaki bazı ortak kültürlere gelirsek, bunda Osmanlı İmparatorluğunun payı büyük. Bugün Ürdün'den Suriye'den ta Bulgaristan'a Sırbistan'a kadar benzer yemeklerin yendiğini görebilirsin. Osmanlı İmparatorluğu çatısında milletlerin kültürleri sürekli etkileşim halindeydi, bu yüzden bunda şaşılacak bir taraf yok.

Tabi Osmanlidan dolayi kulturlerimiz benzer ve dinde ayni olunca benzerliklerde artiyor. Ben kendimi bir Suriyeliden cokta uzak hissetmiyorum.

Ama cok sinir oldugum sey bazi Turklerin Middle Easternlarla kendilerini uzak tutmalari sanki kompleksleri var gibi. Su Suriyanilerde, Ermenilerdede ve bazi Iranlilardada bu kompleksi goruyorum. E ne olmus Middle Easternersak??? Dedigin gibi Middle East zaten cografik bir terim, kitalari daha kucuye bolmusler, Asyanin icinde Middle East, South Asia, East Asia, Central Asia var.

Seni müslüman tarafını tutmamdan dolayı mı kınıyorum? Bunu neye dayanarak söylüyorsun? Eğer Uygur / Filistin örneği mi söylüyorsan, Uygurlarda müslüman bunu belirteyim.

Zaten verdigin ornek cok sacma'idi tepede belirtigim gibi. Neden bir Musluman diger Muslumandan ustun tutuyimki??

Evet benim tepki gösterdiğim şey Emevilerin ve onlardan sonra gelen birçok kavmin/şahsın İslam'ı kendi amaçları/çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalışması. Arap milliyetçiliğinin had safhada olduğu Emeviler dönemi en çok "sahte Hadis" in ortaya çıktığı dönemdir.

Sadece Araplar degil cok insanlar her zaman dini kullanarak kendi cikarlarini gozetmeye calisiyorlar. Dedigim gibi ondan tek referans Kuran ve sahih olan guclu hadisler.

Kusura bakma ama kaç kişi Filistinlilere uygulanan zulme gösterdiği tepkiyi Doğu Türkistan'da Uygurlara uygulanan zulme gösterdi? Sokaklara Uygurların Çin'de gördüğü zulmü protesto etmek için inenlere bazıları "faşist, turancı" diyor bazı beyinsiz komunistler de "yobaz ırkçı" diyor.
Filistinde gerçekten zulüm gören insanlar var ama aynı zulmü doğu Türkistan'da da görenler var, benim anlamadığım neden bazı insanlar Filistin için canlarını vermeye hazırken Doğu Türkistan'ı görmezden geliyorlar??

Acikcasi ben o insanlarin cinliler tarafindan isgence cektiklerini bilimiyordum belkide bu basinin yeterince Uygur olayini gostermediginden kaynaklaniyor. Dunya haberlerinde en cok Filistin meselesi var, herhalde cok degerli ve mukaddes bir toprak oldugu icin herkezin gozu Filistinde. Hic bir Muslumanin o mubarek topragi bir yahudiye birakmak istemez.

Of neyse Turkce yazmakta bana zor geliyor, konusmasi daha kolay sanki :p

Mjora
12-31-2012, 09:45 PM
Sürekli söylediğini iddia etmedim, bu ifadeyi kullandığını belirttim.

İyi de ''bu ifadeyi kullandın'' şeklinden bir suçlama getirirken ne demeye çalışıyorsun orada sen ?

Arapçı/Emevici diye bir kavram var. Ne manaya geldiğini, kimlerin bu kavram dahilinde olduğunu da bir sürü örnek vererek açıkladım.

Yok böyle bir kavram.Sadece Cumhuriyet dönemi sonrası tepki çekmemek adına rahat rahat islam düşmanlığı yapamayanların uydurduğu bir şey bu.Literatürde bir değeri yok.Zaten bu forumda da bu sözleri kullananlar fazlasıyla Kemalist propagandanın etkisi altında kalmış insanlar,senin gibi.

Şu an bana çok büyük bir iftira atıyorsun. Ben ailesi bildiğin dindar olan bir müslümanım, sadece anne-babası değil akrabalarımın çoğu da dindar. Kendi dinimle kendi kimliğimi mi karşı karşıya getirmeye çalışıyorum?

Evet:cool:

Tekrar tekrar söylüyorum, Osmanlı bir hanedanın adı idi ve bu hanedanın yönettiği devlet yıkılalı 1 asır geçti neredeyse. Üstelik diyelim kendimize Osmanlı Türk'ü deme kararı aldık, ya Konya civarından bir adam çıkıp "hayır ben Karaman Türk'üyüm" demek isterse? Başka bir adam çıkıp "hayır biz Oğuz'uz Oğuz diyelim" derse.

Senden çok gereksiz bir tartışma konusu daha.Daha önceki mesajlarda gereken açıklamaları yaptım.Bir daha tekrar etmeyeceğim.

Azerbaycan Türkleri "Savefi" veya "Kaçar", "Avşar" gibi İran'ı ve çevresini yönetmiş Türk hanedanlarının adlarını bugün kullansa mantıklı olur mu?

Türkiye Türkleri dışında bütün Türklerin kendilerine özgü isimleri var.Bir bizim yok.
İranlı Türklerin büyük kısmı Azeri kalanları da Türkmen. Herkes neyse onu söylesin.

Hayır anlaşılıyor, hatta İngilizce de Türkiye Türkleri için "Turkish" kavramı varken diğer Türkler için "Turkic" kavramı kullanılıyor, bunu sende biliyorsun
Turkic Türkiye Türkleri dahil bütün Türkler için kullanılıyor.

Beni yapmadığım şeylerle suçluyorsun. Osmanlı'ya reddiye düzmek öyle mi? Eski yazdıklarıma bir bak bakalım şu forumda veya buna üşenirsen diğer Türk arkadaşlara sor ben Osmanlı'ya "Türk değil" demiş miyim veya hiç reddetmiş miyim.
Üstelik kaç kez buradaki üyelere (özellikle balkanlılara) karşı Osmanlı'yı savunduğumu hatırlamıyorum bile. Osmanlı benim için kusursuz bir devlet falan değil, hatta bolca hatası, yanlış politikaları olan bir devlet bana göre. Ama tek bir kez bile Osmanlı "Türk değildir" veya "Türk tarihinin parçası" değildir demedim.

Ben senin forumdaki geçmişini bilemem.Ne gördüysem onu söyledim.

Tabi ben kendi anne-babamı ve hatta kendi kendimi de müslüman olduğum için öteliyorum

Senin çelişkilerinle ilgilenmiyorum

Türkiye'de Filistin'e çok tepki gösterildiğini nerden çıkartıyorsun ?Bakma sen son 2-3 yılda İsrail düşmanlığı ve Filistin sempatisinin tavan yaptığına.Ben daha önceki yıllarda hiç kamouyunda Filistin duyarlılığı yaratılmaya çalışıldığını hatırlamıyorum.Uygurlarla Filistin arasında şöyle bir fark var: Filistin dünyanın gündeminde olan bir yer.Dünyanın gündeminde olması demek Türkiyede'de düzenli olarak haber olması demek. Doğu Türkistanın da hem Türkiye hem dünyada ilgi görmesi için emperyal devletlerin çıkarlarına hizmet edecek bir özelliklerinin olması lazım orada yaşayanların.O bölgenin Amerikan müdahelesine gebe olması lazım vb.

Türkiye'de medyada güçlü olan solcuların Filistinle geçmişten gelen bir ilişkisi var.Filistin meselesi İslamcıyı solcuyu sıradan Türkü biraraya getirebiliyor bu sebeple.Doğu Türkistanda mücadele verenler Marksist gerilla olsaydı gazete köşerini işgal etmiş eski solcu yeni liberal kitlenin her gün yazılarının konusu oldurdu.

Siberian Cold Breeze
12-31-2012, 10:42 PM
Ama cok sinir oldugum sey bazi Turklerin Middle Easternlarla kendilerini uzak tutmalari sanki kompleksleri var gibi. Su Suriyanilerde, Ermenilerdede ve bazi Iranlilardada bu kompleksi goruyorum. E ne olmus Middle Easternersak??? Dedigin gibi Middle East zaten cografik bir terim, kitalari daha kucuye bolmusler, Asyanin icinde Middle East, South Asia, East Asia, Central Asia var.

Sen Ortadoğu'lu olabilirsin eğer kendini yakın hissediyorsan ama kendini yakın hissetmeyen hatta antipati duyan insanların nedenlerini bilmeden kompleks yakıştırması yapman komik. Soy ve kültür olarak hasbelkader aynı coğrafyada yaşamak dışında hiç bir ortak yönüm olmayan, mal canlısı ,sinsi ,kaypak ,nankör ortadoğululara hiç bir duygu hissetmiyorum dersem yalan olur.Çok güçlü bir duygu var hissettiğim.Onlardan nefret ediyorum.İranlısından da Arabından da onun alt kabilesinden de..kültünden de ,müziklerinden de dillerinden de ..Yeterince açık mı?
Nedeni için tarihe bakman yeterli.

Pecheneg
01-01-2013, 12:20 PM
Ben Turkleri Turklukten uzaklastirmaya calismiyorum. Turkleri Leventlilere benzeterek nasil onlari Turklukten uzaklastiriyorum onu hic anlamiyorum?
Anadolu Turklerin kulturleri cok karisik, mantikda bunu soyluyor cunku o kadar degisik milletlerden insanlar yasadiki bu topraklarada ne bekliyorsun? Yunanlar, Araplar, Ermeniler, Suriyaniler, Kurtler, Gurculer, Iranlilar, Turkler ve Balkanlilar, hepsi kulturleriyle geldiler. Bizim kulturumuz karisik ve herkezden bir sey aldik. Leventlilere gelinca herhalde Musluman olduklari icin benzer yanlarimiz biraz daha fazla, nede olsa komsuyuz ve onlarda osmanli altinda kac yuzyil yasadilar.

Bu yalnızca Türkler için geçerli değil. Birçok toplumun kültürü bir sürü kültürlerin harmanlanmasıyla meydana gelmiştir. Levantlilerin kültürlerini, yaşayışlarını pek bilmiyorum, ama bize senin dediğin kadar yakın olduklarını da sanmıyorum.

Neden Erzurumun onceden Araplar tarafindan Musluman olmasi sana cok mucizevi geliyor?? Bu yuzde yuz olmayadabilir bunu soylemistim ama olabilirde.
Hayır mucizevi geldiği yok. Sadece doğru değil, bunu belirtmeye çalışıyorum.

Mesela Kutalmış oğlu Süleyman Şah zamanında bile Konya civarında müslümanlar çoğunluğu oluşturmuyordu, çünkü 300 yıla yakın sürecek Türk göçü henüz yeni başlamıştı ve Türklerin çoğu anadolu'ya gelmemişti o zamanlar, malazgirt savaşının sadece birkaç yıl sonrasından bahsediyoruz.

Erzurum'un Türk göçünden önce zaten müslüman olduğu gerçeği yansıtmıyor ve böyle bir ihtimal olduğunu sanmıyorum.

Bunu anladimda benim demek istedigim eger ben bu verdigin orneklere katilmiyorsam bana neden Arapci diyiyorsun? Sadece Turklerle oteki Middle Easterner'lari benzettigim icinmi yani??
Türklerden "yabancı gibi bahsedip" bizi sürekli levantlilerle ilişkilendirmenden dolayı, kısacası bu, evet.

Bu sadece bir testi, her zaman yeni seyler cikiyor.
Evet bir testti ama ben "elit dil değiştirme" teorilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtiyorum. Hani 10% falan değil, önemli bir Türk göçü olduğundan bahsediyorum.

Dediğim gibi dil değiştirmek bu kadar kolay olsaydı Afganistandaki Hazaralar yerlilerin dilini benimsemek yerine onlara kendi dillerini dayatmış olurlardı. Çünkü bu insanlar oraya savaşçı elit olarak gelmiş Moğolların torunları, sayıca az olduklarından asimile oldular.

Sana defalarca ayni seyi tekrarlamaktan biktim. Sence ben sadece Asian oranina bakarakmi Turkic etkisni deyerlendiriyorum?? Oncelike her zaman Turk ortalamasini orta Asyalilarla ve diger Bati Asyalilara kiyasliyorum. Zaten Turk ortalamasi bence cok dogru detayli bir bilgi vermiyor cunku ne zaman kisisel sonuclara bakarsam degerler cok farkli. Neden biliyormusun? cunku ortalamalarda her yerden gelen Turklerin sonuclari var ve bunu kabul edelim Turkler bolgeye gore cok farklilar. Mesela bir Balkan Turkunun Avrupa degeri Anadolu Turkunden cok daha fazla, veyada bir Kara Denizli/ Kuzey Dogulu Turkun Caucasus orani baya yuksek. Sonucda testlerdeki ortalami yaniltici olabilir.

En sonki Dienkesin spread sheet'li projesi k12b, k12b'den sonra baska projelerde cikardi ama o projelerden sonuclari gormek icin kendin calculatoru kullanman gerek.

Simdi sana kisisel Turklerin k12b sonuclarini gostericem:

Kuzey Dogu/Kara Deniz Turkler:

Gedrosia 12.3
Siberian 0.9
Northwest African 0
Southeast Asian 0
Atlantic med 6.9
North European 3.8
South Asian 1
East African 0
Southwest Asian 8.5
East Asian 0
Caucasus 66.5
Subsaharan 0

Gedrosia 11.7
Siberian 0
Northwest African 0.4
Southeast Asian 1.4
Atlantic med 7.5
North European 9.7
South Asian 0
East African 0
Southwest Asian 9.2
East Asian 0.7
Caucasus 59.6
Subsaharan 0

Gedrosia 17.4
Siberian 0
Northwest African 0
Southeast Asian 0
Atlantic med 7.1
North European 1.7
South Asian 1.1
East African 0
Southwest Asian 5
East Asian 0
Caucasus 67.6
Subsaharan 0

Kuzey dogu/ic anadolu karisimi (ben)

Gedrosia 17
Siberian 2.9
Northwest African 0
Southeast Asian 0
Atlantic med 10.5
North European 6.3
South Asian 0
East African 0
Southwest Asian 9.2
East Asian 2.9
Caucasus 51.2
Subsaharan 0

Kibris Turku

Gedrosia 6.4
Siberian 0
Northwest African 2.1
Southeast Asian 0.5
Atlantic med 16.5
North European 8.6
South Asian 0
East African 1.9
Southwest Asian 14.8
East Asian 1.6
Caucasus 43.4
Subsaharan 4.2

Konya:

Gedrosia 13.6
Siberian 4.5
Northwest African 0.1
Southeast Asian 0
Atlantic med 12.5
North European 7.2
South Asian 0
East African 0.6
Southwest Asian 11.1
East Asian 4.9
Caucasus 45.5
Subsaharan 0
Subsaharan 4.2

Izmir

Gedrosia 11.6
Siberian 4.6
Northwest African 0
Southeast Asian 0.2
Atlantic med 11.7
North European 14.7
South Asian 0.8
East African 0
Southwest Asian 7.2
East Asian 6.7
Caucasus 42.6
Subsaharan 0

Balkan Turku

Gedrosia 11
Siberian 1.4
Northwest African 0
Southeast Asian 0
Atlantic med 21
North European 19.1
South Asian 0
East African 0
Southwest Asian 9.7
East Asian 4.6
Caucasus 33.2
Subsaharan 0

Goruntude goruldugu gibi Turkler bolgeye gore degisiyorlar ve hic bir zaman Turkic etkisini inkar etmedim, sadece bolgeye gore degisiyor.

Bölgelere göre değerlerin değiştiği doğru, ama ufacık bir ülke olan ve azıcık nüfüsu olan Arnavutlukta bile bölgelere göre çeşitlilik var, bu yalnızca bize özgü değil.
Mesela İran'a bak, güneyindeki insanlar neredeyse pakistanlılar gibiyken, kuzeyindekiler kafkasyalılara (gerçi Azeri Türkleri kuzeydekilerin çoğu), güney-batısındakiler Iraklılara benziyor genetik olarak.

Lisan olayinida cok abarttin. Insanlar asimile olunca dilde degisebilir, bu cok zor bir seymi?? Yada tarihde ilke kez gorulen bir seymi? Ornegin Suriyeli, Iraklilar, genetik olarak bir Yemenliden farkli ama yinede bir Yemenli ve bir Suriyeli ayni lisani konusuyorlar cunku Levent Araplar tarafindan fethedilmistir ayni sey Kuzey ve dogu Afrika icinde gecerli. Sudanlilar besbelli zenci ama dilleri Arapca. Fatih ve guclu olan irk her zaman baskindir ve kendi kulturunu, dilinide empoze edebilir.

Hic bir zaman DNA'mizin kimligimizi deyistirmez. Sanki ben bir Turkun genetik olarak daha az Turkic gosterdiyi icin Turk olmadigini soyledim.

Dil değiştirme olayına vurgu yapıyorum çünkü anadoluda ki insanlar birkaç elitin gelmesiyle dil değiştirmedi. Osmanlı tahrir defterleri 16. ve 17.yy da anadolu'da milyonlarca göçebe Türk'ten bahsediyor (1 milyona yakın göçebe aile bunu 5 ile çarptığında muazzam bir sayı ortaya çıkıyor). Üstelik bir sürü Türk'ün de o devirde zaten yerleşik hayata geçtiğini de hesaba kat.
Üstelik Selçukluları bir Yakut ya da Kırgız gibi değilde Özbek yada Türkmen gibi kabul ettiklerinde (ki bu diğerlerine nazaran daha mantıklı) anadolu'ya olan orta asya etkisi 30% dan aşağı çıkmıyor.

Tabi Osmanlidan dolayi kulturlerimiz benzer ve dinde ayni olunca benzerliklerde artiyor. Ben kendimi bir Suriyeliden cokta uzak hissetmiyorum.

Kompleksten ziyade "middle east" denen Ortadoğu coğrafyasının savaşlar, geri kalmışlık, terörizm ve diğer bazı şeylerle anılıyor olması bunda en büyük etken. Yurtdışında "middle easterner" denildiğinde akla ilk neler geliyor bakalım tahmin et?

Zaten verdigin ornek cok sacma'idi tepede belirtigim gibi. Neden bir Musluman diger Muslumandan ustun tutuyimki??

Benim belirtmek istediğim şey Uygurların zulüm görmesine gıkı çıkmayan bazı insanların Filistin için canını feda edebilecek seviyede olmaları. Ben birini diğerinden üstün tutmanı istemedim zaten. Sadece merak ediyorum onları daha az değerli yapan ne bu insanların gözünde?

Pecheneg
01-01-2013, 12:47 PM
Yok böyle bir kavram.Sadece Cumhuriyet dönemi sonrası tepki çekmemek adına rahat rahat islam düşmanlığı yapamayanların uydurduğu bir şey bu.Literatürde bir değeri yok.Zaten bu forumda da bu sözleri kullananlar fazlasıyla Kemalist propagandanın etkisi altında kalmış insanlar,senin gibi.
Beni tanımıyorsun etmiyorsun, ne siyasi görüşümden, ne dini inancımdan haberdarsın, "İslam düşmanlığı" gibi saçma sapan şeylerle suçlayıp duruyorsun.
Ve çok büyük ihtimalle bunu "sahte hadislerle" ilgili olan cümlelerime bakarak yapıyorsun. Hatta Osmanlı düşmanlığı ile de suçluyorsun, ki bu zaten apayrı bir saçmalık.

Evet:cool:
Hayır. Bana bunu destekleyen bir tek "İslam düşmanı" cümlemi göster.

Senden çok gereksiz bir tartışma konusu daha.Daha önceki mesajlarda gereken açıklamaları yaptım.Bir daha tekrar etmeyeceğim.

Gereksiz bir tartışma konusu diyorsun ama bizim adımıza konuşmaktan da çekinmiyorsun. Osmanlı Türk'ü bundan yüzyıllar önce kullanılsa mantıklı olurdu, ki kullanılmıştır da. Ama bugün Iğdır, Kars civarındaki Şii Azeri Türkleri biz Safevi Türk'ü olmak istiyoruz derlerse buna karşılık? "Türk" yeterince birleştirici bir kavram zaten, herneyse.

Türkiye Türkleri dışında bütün Türklerin kendilerine özgü isimleri var.Bir bizim yok.
İranlı Türklerin büyük kısmı Azeri kalanları da Türkmen. Herkes neyse onu söylesin.
İyi de adımız epeydir "Türk". Oğuzlar müslüman olduktan sonra kendilerine Türkmen denildi (bu da "Türk"'ün bir uzantısı zaten. Anadolu'ya da haçlı seferlerinden beri "Turchia"="Türk yurdu" denildi. Hani yeni bir kavram değilki, 1000 yılda oturmuş birşey.

Turkic Türkiye Türkleri dahil bütün Türkler için kullanılıyor.
Evet, ama demek istediğim Turkic meta-ethnicity, şemsiye bir kavram, bir Özbek'e ya da Tatar'a kendi etnik adlarıyla hitap ediyorlar zaten. Turkish de Turkic'in bir dalı. O kadar karmaşa olmuyor.

Ben senin forumdaki geçmişini bilemem.Ne gördüysem onu söyledim.
O zaman "sahte hadisler" ve "emeviler" konusunda yazdığım cümleye bakarak beni İslam düşmanı olmakla suçlama. Tanımıyorsun etmiyorsun beni.

Senin çelişkilerinle ilgilenmiyorum
Sahte hadisleri çıkaranlara ve emevilere laf giydirmem benim müslümanlığımla çelişmez. ;)
Asıl "cennette farsça konuşulacağı" gibi güvenilir olmayan uydurma şeylere inanmak İslamla çelişir.

Türkiye'de Filistin'e çok tepki gösterildiğini nerden çıkartıyorsun ?Bakma sen son 2-3 yılda İsrail düşmanlığı ve Filistin sempatisinin tavan yaptığına.Ben daha önceki yıllarda hiç kamouyunda Filistin duyarlılığı yaratılmaya çalışıldığını hatırlamıyorum.Uygurlarla Filistin arasında şöyle bir fark var: Filistin dünyanın gündeminde olan bir yer.Dünyanın gündeminde olması demek Türkiyede'de düzenli olarak haber olması demek. Doğu Türkistanın da hem Türkiye hem dünyada ilgi görmesi için emperyal devletlerin çıkarlarına hizmet edecek bir özelliklerinin olması lazım orada yaşayanların.O bölgenin Amerikan müdahelesine gebe olması lazım vb.

Türkiye'de medyada güçlü olan solcuların Filistinle geçmişten gelen bir ilişkisi var.Filistin meselesi İslamcıyı solcuyu sıradan Türkü biraraya getirebiliyor bu sebeple.Doğu Türkistanda mücadele verenler Marksist gerilla olsaydı gazete köşerini işgal etmiş eski solcu yeni liberal kitlenin her gün yazılarının konusu oldurdu.

Bugün Uygurların da Filistinlilerin de yaşadıkları hemen her insana ulaşıyor.
Uygurlara terörist diyen bazı maocu-komunist zihniyetlere zaten diyeceğim birşey yok ama "müslüman kardeşlerimiz" zihniyetiyle hareket eden insanlardan bahsediyorum ben üstüne basa basa. Bu insanlar ısrarla görmezden geliyorlar üstelik orada neler yaşandığını da bilmelerine rağmen. Bugün Filistin için canını vermiş insanlara sahibiz biz, ama Uygurlar için yapılan bir protesto yürüyüşünün bile nasıl hor görüldüğüne bak birçok kesim tarafından.
Turancılıktan tut, faşism, ırkçılık vs. gibi şeylerle suçlanabiliyor bu insanlar.

Mjora
01-01-2013, 05:56 PM
Beni tanımıyorsun etmiyorsun, ne siyasi görüşümden, ne dini inancımdan haberdarsın, "İslam düşmanlığı" gibi saçma sapan şeylerle suçlayıp duruyorsun.
Ve çok büyük ihtimalle bunu "sahte hadislerle" ilgili olan cümlelerime bakarak yapıyorsun. Hatta Osmanlı düşmanlığı ile de suçluyorsun, ki bu zaten apayrı bir saçmalık.

Hayır. Bana bunu destekleyen bir tek "İslam düşmanı" cümlemi göster.

Senden saçma sapan bir tartışma konusu daha.En başta sen ben daha burada yokken dedikodumu yapmışsın,''Emevi milliyetçisi ve Türk dememek için Turkish speaking people diyen insanlar'' demişsin.Mademe antroscape'i düzenli olarak takip ediyorsun,benim savunduğum şeyleri iyi biliyorsun, o halde sana şunu söyleyeyim benim savunduğum şeylere bakıp da Emevi milliyetçisi vb diyebiliyorsan İslam düşmanı olman lazım.

Ayrıca sen başkaları hakkında canının istediği gibi yorum yapıyorken iyi ben sana benzer bir şey söylediğimde kötü.Sen hangi hakla mağduru oynuyorsun onu bir söyle bana.

Gereksiz bir tartışma konusu diyorsun ama bizim adımıza konuşmaktan da çekinmiyorsun. Osmanlı Türk'ü bundan yüzyıllar önce kullanılsa mantıklı olurdu, ki kullanılmıştır da. Ama bugün Iğdır, Kars civarındaki Şii Azeri Türkleri biz Safevi Türk'ü olmak istiyoruz derlerse buna karşılık? "Türk" yeterince birleştirici bir kavram zaten, herneyse.

Gereksiz şeyleri tartışmaya açtığından konu nerden başlamıştı unutuyorum bazen.Birinci sayfaya baktım şimdi.Ben ''Emevi milliyetçisi'' suçlamasına karşı ''Biz Osmanlıyız'' ne alaka şeklinde konuşmuşum.Konu nerden nereye gelmiş(Sayende tabii)

Azeri Azeridir.Niye Safevi deme gereği hissetsin ? Osmanlı bütün Türkiye ve Balkan Türklerini kapsayan bir kavram.Turkish yerine Ottoman Türk kullanabilirsin.

.

Pecheneg
01-01-2013, 07:53 PM
Senden saçma sapan bir tartışma konusu daha.En başta sen ben daha burada yokken dedikodumu yapmışsın,''Emevi milliyetçisi ve Türk dememek için Turkish speaking people diyen insanlar'' demişsin.Mademe antroscape'i düzenli olarak takip ediyorsun,benim savunduğum şeyleri iyi biliyorsun, o halde sana şunu söyleyeyim benim savunduğum şeylere bakıp da Emevi milliyetçisi vb diyebiliyorsan İslam düşmanı olman lazım.

Dedikodu falan değil, apaçık herkesin görebildiği bir başlıkta ileride sizinde görebileceğinizi bilerek hiç çekinmeden yazdım bunu. ;)

Fikirlerimde de zerre değişiklik yok bu arada.

Gereksiz şeyleri tartışmaya açtığından konu nerden başlamıştı unutuyorum bazen.Birinci sayfaya baktım şimdi.Ben ''Emevi milliyetçisi'' suçlamasına karşı ''Biz Osmanlıyız'' ne alaka şeklinde konuşmuşum.Konu nerden nereye gelmiş(Sayende tabii)

Azeri Azeridir.Niye Safevi deme gereği hissetsin ? Osmanlı bütün Türkiye ve Balkan Türklerini kapsayan bir kavram.Turkish yerine Ottoman Türk kullanabilirsin.

Türklere "Osmanlı" denmesi gerektiğini söylüyorsun sonra "gereksiz tartışma başlatmak" ile suçluyorsun.

Neyse artık tartışmıyorum, yemin ederim bıktım.

Git meclise önerge falan ver adımız Osmanlı olsun diye.

orangepulp
01-01-2013, 08:23 PM
Bu yalnızca Türkler için geçerli değil. Birçok toplumun kültürü bir sürü kültürlerin harmanlanmasıyla meydana gelmiştir. Levantlilerin kültürlerini, yaşayışlarını pek bilmiyorum, ama bize senin dediğin kadar yakın olduklarını da sanmıyorum.
Sanmassan sanma, bu senin fikrin.

Hayır mucizevi geldiği yok. Sadece doğru değil, bunu belirtmeye çalışıyorum.

Mesela Kutalmış oğlu Süleyman Şah zamanında bile Konya civarında müslümanlar çoğunluğu oluşturmuyordu, çünkü 300 yıla yakın sürecek Türk göçü henüz yeni başlamıştı ve Türklerin çoğu anadolu'ya gelmemişti o zamanlar, malazgirt savaşının sadece birkaç yıl sonrasından bahsediyoruz.

Erzurum'un Türk göçünden önce zaten müslüman olduğu gerçeği yansıtmıyor ve böyle bir ihtimal olduğunu sanmıyorum.

Dogrusunu soylemek gerekirse ben Orta Asya Turk gocunun tarihile ilgili pek bir sey bilmiyorum, ben sadece mantikli neyse ondan yanayim.Olabilir cok Turkler gocetmistir ama bunuda unutmaki Anadolu topraklarida cok buyukdu ve cografik anlaminda bir pasajdi, yani Turklerden once eminim baya bir nufusu vardi, ne kadar cok Turk gocetmisse bile yerli halkdan daha fazla olamaz. Ve onceden belirtigim gibi Kara Deniz ve Kuzey Dogu Turkler nerdeyse sifira yakin Asya geni tasiyorlar ve Kuzey Avrupa genleride cok az bir miktarda, evet sadece Asya oranin bakarak Turkic etkisini tahmin edemeyiz ama Orta Asyalilarin onemli genetik unsurlardan biri Asya orani ve diyeride Kuzey Avrupa oranlari. Eger bir Turk 0% Asya ve dusuk Kuzey Avrupa gosteriyorsa bu demektirki Turkic etkisi pek gostermiyor.

Evet bir testti ama ben "elit dil değiştirme" teorilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtiyorum. Hani 10% falan değil, önemli bir Türk göçü olduğundan bahsediyorum.

Dediğim gibi dil değiştirmek bu kadar kolay olsaydı Afganistandaki Hazaralar yerlilerin dilini benimsemek yerine onlara kendi dillerini dayatmış olurlardı. Çünkü bu insanlar oraya savaşçı elit olarak gelmiş Moğolların torunları, sayıca az olduklarından asimile oldular.

Sen bana bir blogenin ornegini veriyorsun ben sana daha fazla ornek gosteriyorum. Koca Orta Dogu, Kuzey Afrika, Dogu Afrika Arapca konusuyor. Esas Araplar Yemenliler ve Suudlular ama nerelere kadar su Araplarin dili yayildi. Guney Amerika koca bir kitanin cogu Ispanyolca konusuyor. Bir milletin zamanla dil degistirmesi zor degil helde o millet egemen sinifla karismissa.

Bölgelere göre değerlerin değiştiği doğru, ama ufacık bir ülke olan ve azıcık nüfüsu olan Arnavutlukta bile bölgelere göre çeşitlilik var, bu yalnızca bize özgü değil.
Mesela İran'a bak, güneyindeki insanlar neredeyse pakistanlılar gibiyken, kuzeyindekiler kafkasyalılara (gerçi Azeri Türkleri kuzeydekilerin çoğu), güney-batısındakiler Iraklılara benziyor genetik olarak.

Aslinda bakarsan izole olmus gruplar pek deigisik deyerler gostermiyorlar. Mesela Ermeniden Ermeniye pek fark yok yada bir Suudludan Suudluya ama neden bir Turkun oteki Turkden farkedilecek kadar degisik deyerleri var? Cunku toprak buyuk olunca bolgeye gore insanlarin degerleri degisiyor. Iranda buyuk bir toprak, ve cok karismis bir millet. Kuzey Doglu Turklerin deyerleri Ermenilerin ve Gurculerin deyerlerine benziyor, demekki o bolgedeki insanlar pek dis unsurlarla karismamis.

Kompleksten ziyade "middle east" denen Ortadoğu coğrafyasının savaşlar, geri kalmışlık, terörizm ve diğer bazı şeylerle anılıyor olması bunda en büyük etken. Yurtdışında "middle easterner" denildiğinde akla ilk neler geliyor bakalım tahmin et?

Lutfen su dediklerin yurtdisindaki insanlar kim?? Bir tek Orta Dogumu kan aliyor ve harp icinde? Pakistan, Afghanistan, dedigin Uygurlar, Somali, Guney Afrika etc.. Acaba dedigin insanlar Batlilar olmassin hani butun Dunyayi somuren batililar, Orta Doguyu birbirine katip sonra Orta Doglular terorist diyen batililar. Vallah batililardan baska hic kimse Orta Doguya geri kalmis demiyor cunku Batiya gore Avrupa ve Avrupa egemenli yeni dunya ulkeleri disinda nerdeyse butun dunya gerici. Afedersin ama kendileri gotlerini yikamaktan aciz, ana baba cocuk sevgisi saygisi bilmiyorlar, yaslilarinin hepsi huzur evlerinde oluyorlar ve gelipte butun dunyaya geri kalmis diyiyorlar. Bunlari adam yerine koymanda suc.

Benim belirtmek istediğim şey Uygurların zulüm görmesine gıkı çıkmayan bazı insanların Filistin için canını feda edebilecek seviyede olmaları. Ben birini diğerinden üstün tutmanı istemedim zaten. Sadece merak ediyorum onları daha az değerli yapan ne bu insanların gözünde?

Sana soylemistim toprak icindir herhalde. Filistin kutsal toprak, herhalde topragi icin canlarini veriyorlar yahudiye gecmesin diye.Yoksa hic bir Musluman baska bir Muslumani daha az degerde gormez.

Azalea
01-01-2013, 09:00 PM
^Senin Orta Asya, Turk tarihi ve hele hele genetik hakkinda ki bilgin mantikla hic bir alakasi yok. Canin nasil isterse oyle inanirsin. O assagdaki signature olarak kullandigin Dienekes'in sonuclarida bunu cok ama cok guzel yansitiyor. Dienekes'in simdiye kadar yaptigi butun testlerden en subjectve ve controversial testlerinden biri idi. Ama sirf butun testler arasinda en az 'Turkic' gosteren test o diye onu sectin. Yani lutfen Turklere gelince genetikten bahsetme. Sen ne olmak istiyorsan ol, kimi dost olarak gormek istiyorsan gor..beni artik hic ilgilendirmez. ama gelipte butun Turkler adina konusunca bizi sinirlendiyorsun.

Orangepulp, senin 'biz gercek Turk degiliz' dedigin zamanlari unutmadim. O lafi diyeli baya olmus olabilir ama sen bu konuda hic degismedin.

orangepulp
01-01-2013, 09:39 PM
Ben en az Turkic o test gosteriyor diye secmipde alti yazima koymadim, onu zaten coktan koymustum ve farkindaysan aylardir yazmiyorum forumlarda ve orada oyle kaldi. Ustelik bu testeki sonucalrim otekilerinden pek farkli degil, belliki bu testeki Turkic sadece Asya oranini hesapliyor ve benim genelde toplam Asya oranim 5-6% civarinda ayni Turkic miktarindaki gibi . Ben su anda 23andme'de en az 20 veya 30 civarinda Turklerle paylasimyorum ve cogunlunun test sonuclari benimkimden pek farkli degil, haritada ayni bolgedeyiz, comapre genesdeki kiyaslamalarda Bati Asyalilarla ve Guney Avrupalilara 76.00%den fazla yakinlik gosteriyorlar ve ancestry finderlarinda Guney Avrupali ve West Asianlar var. Oteki West Asianlarla kiyasliyorum ve oteki West Asianlarda ayni sonuclari gosteriyorlar. Tabiki bir farkimiz var oda iste Turkic genlerimiz onuda hic inkar etmedim ama bence Anadolu etkisinden fazla degil. Sizinde Anadolu etkisini inkar etmenizin nedenini bir turlu anlamiyorum? Tamam sen genelde diyer Turklerden cok daha fazla Turkic etkisi gosteriyorsun ama senin gibi sonuclar gosteren galiba 3-5 kisi gordum su ana kadar.

Gercek Turkte ne demek? Hangi Turklerden bahsettigine bagli? Eger Orta Asyali Turkleri diyiyorsan evet biz onlar gibi degiliz genetik anlaminda, su anda Turkiyede hic kimse saf kanli bir Turk degil. Biz herkezle karismis bir milletiz ama kisiseligimiz Turk.

TheMagnificent
01-01-2013, 09:49 PM
Saf kanli Türk nasil oluyormus? Orta Asya'daki Türk halklari mesela senin saf kanlilik kriterine uyuyorlar mi?

orangepulp
01-01-2013, 09:56 PM
Saf kanli Türk nasil oluyormus? Orta Asya'daki Türk halklari mesela senin saf kanlilik kriterine uyuyorlar mi?

Saf kanli bir Turk nasildir bilemem, su andaki orta Asyali Turklerinde saf kanli olup olmadignida bileme ama su andaki Uygurlarin, Uzbeklerin, Tajiklerin, Turkmenlerin sonuclarina bak ve Turkish_D sonuclarina bak su spread sheete

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ArJDEoCgzRKedEY4Y3lTUVBaaFp0bC1zZlBDcTZEY lE#gid=0

Pecheneg
01-01-2013, 10:01 PM
Saf kanli bir Turk nasildir bilemem su andaki orta Asyali Turklerinde saf kanli olup olmadignida bileme ama su andaki Uygurlarin, Uzbeklerin, Tajiklerin, Turkmenlerin sonuclarina bak ve Turkish_D sonuclarina bak su spread sheete

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ArJDEoCgzRKedEY4Y3lTUVBaaFp0bC1zZlBDcTZEY lE#gid=0

Tacikler Türk değil, İrani. :nono:

Onur
01-01-2013, 10:03 PM
Cennetteki tek dil Arapca yani yuce Kuranin dili. Bana Kurandan ve sahih bir hadisten goster Farscanin cennet dili olabileceginden?
orangepulp, Pecheneg Farsça için bakarken sende bi zahmet Arapçanın cennetteki tek dil olduğuna dair Kuran`dan ayeti gösterirmisin? Emevi döneminden hadisleri buraya copy/paste yaparak boşa zaman harcama lütfen.

Bekliyorum, ama gösteremeyeceğini biliyorum çünkü böyle bir ayet YOK!

O teoriler kesinlikle yalan. İnternette görebileceğin amatör genetikçi blogger`lar, hobi olarak tarih meraklıları ve bazı azılı Türk düşmanlarının uydurduğu deli saçmalıkları. Anadolu için bu teoriyi dünyanın neresinde olursa olsun ciddi bir tarihçiye sorsan kıçınla güler.

Bunu orangepulp ile çok tartışmıştık ama yine tekrarlayacağım. Toplu ve zorunlu eğitim sistemi olmadan çoğunluğun dil değiştirip elitlerin dilini kabul etmesi diye birşey söz konusu olamaz, mümkünatı yok. Hadi oldu diyelim, o zaman dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Anadolu insanının hristiyanlıktan müslümanlığa topluca dönmesi ve dillerini Türkçe yapmalarıyla ilgili yazılı belgeler olması lazım. Ermeni ve Bizans Yunan kilisesi Amasyadaki bir papazın kıçında çıban bile çıksa yazmışlar, ya da bir küçük köydeki hristiyan topluluğun nüfusunun bulaşıcı hastalıktan dolayı azalmasını bile yazmışlar. Söyleyin bana madem Anadolu insanı küçük elitler grubu yüzünden topluca müslüman oldu, Türkleşti, dilini değiştirdi, o zaman niye hiçkimse bunu bir kere bile yazmadı, not etmedi?

Bana tek bir Ermeni ve Rum belgesi getirin içinde "Anadolu hristiyanları topluca müslüman oldu, dillerini terkettiler, Türkçe konuşmaya başladılar" diyen, söz veriyorum orangepulp`tan 5 beter azılı bir Anadolucu olacağım (!!!)

Ama yokki, böyle bir tek belge, yazı, not, ibare, bir cümle, hiçbirşey YOK YOK YOK (!!!) Zaten öyle bir belge olsa buradaki Yunanlıların hepsi onu signature note yapardı ve hergün suratımıza çarparlardı.

Ortadoğu coğrafyasında islam sonrası görülen dil değiştirme olayı ortaçağda görülen ender bir olaydır. Bunun da sebebleri çok açık çünkü bu olayı anlatan birçok yazılı belge ve tanıkların yazdığı yazılar var.

8. yy öncesinde ortadoğuda 30`dan fazla dil konuşulmaktaydı ve bugünkü hristiyan Mısırlıların kullandığı Aramice/Copt dilini konuşanlar çoğunluktaydı. Arapça sadece körfez cıvarında ve bugünkü Suudi Arabistanda konuşulan bir dildi. Bunun yanında Afrika dillerinden falan daha birsürü dil konuşuluyordu. İslam aydınlanma çağında yönetici elit kesim ve ulema kesimi ortaklaşa karar alıp islam coğrafyasında böyle 30`dan fazla dil konuşulduğundan dolayı halkla yeterli iletişimin kurulamadığını savundular ve halka Arapçanın, yani Kuran dilinin makbul olduğunu ve herkezin bu dili öğrenmesi gerektiğini tavsiye ettiler. Müslüman olmuş olan halkta buna inandı ve bilerek, isteyerek, sevap işlediklerini düşünerek kendi dillerini terkedip, Arapçaya geçtiler.

Fakat 8-9. yy`da ortadoğuda yaşanan bu olayların hepsi kayıtlıdır ve belgelerle sabittir. Yukarıda dediğim gibi Anadolu`da buna benzer bir durum olduğuna dair tek bir belge, kayıt, bir cümle bile yoktur. Zaten ortadoğuda olduğu gibi insanları ulvi bir sebebi olduğuna inandırmadıkça evde konuştukları dili toplu eğitim sistemi olmadan değiştiremezsin, bu imkansızdır.

orangepulp
01-01-2013, 10:05 PM
Tacikler Türk değil, İrani. :nono:

Fark etmez o bolgenin insanlari iste.

Genelde komus ulkelerinin insanlari benzer DNA gosterirler. Genel olarak Orta Asya ve Bati Asyanin genetik farkini gostermeye calisiyorum.

Mjora
01-03-2013, 05:53 AM
Dedikodu falan değil, apaçık herkesin görebildiği bir başlıkta ileride sizinde görebileceğinizi bilerek hiç çekinmeden yazdım bunu. ;)

Dedikodu.:rolleyes:Ben üye olana kadar bu forumu takip etmiyordum.Etmeyi de düşünmüyordum.Nerden görebilirim benim hakkımda ne yazdığını ?

Fikirlerimde de zerre değişiklik yok bu arada.
Çok umurumdaydı zaten

Türklere "Osmanlı" denmesi gerektiğini söylüyorsun sonra "gereksiz tartışma başlatmak" ile suçluyorsun.

Öyle bir şey demedim.Osmanlı Türkü de denilebilir dedim.

Neyse artık tartışmıyorum, yemin ederim bıktım.
Aman ne güzel

Git meclise önerge falan ver adımız Osmanlı olsun diye.

Osmanlı değil ''Devlet-i Aliyye'' :cool:

Siberian Cold Breeze
01-03-2013, 06:29 AM
Güzel olur..Bazılarımız Selçuklu ,Mengücek ,Dulkadir ,Giraylı ,İlhanlı filan da yazdırır.
Hanedanlardan hanedan beğen :D

Ice
08-24-2013, 12:05 AM
Kim ne derse desin; islam (ehli sunnet) çatisi altinda birlesmek< laiklik çaitisi altinda birlesmek

Bugun turkiye'deki nufus artisi ekseriyetle guneydogu'dan kaynaklaniyor. Bu insanlari zorla laik yapamazsiniz. Zorlarsan hir çikar, çikan isyani laik metodla da bastiramazsin. Guneydogu'da laik metodun okuttugu kizlar ya orospu oluyor ya da komunist-pkkci. Laiklik israri sadece guneydogu'yu degil muhafazakar ve vatansever karadeniz'i, iç anadolu'yu da disliyor.

Kimseye bes vakit namaz kil, ramazan'da oruç tut demiyorum. Zaten benim de eksiklerim var baya. Ama en azindan itikadda yani inançta bir olmaliyiz. Bunu arap yaverinin hatirina degil, veya bilimden uzak kalma pahasina da degil, ulkenin butunlugunu korumak açisindan yapmaliyiz. Bayraginda haç olan ulkelerin kanunu bizim kanunumuz olamaz.

ontopic:

bunu sanaldan yapamiyoz mu ?