Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 44

Thread: Soyagacini bulma

Veteran Member
    Last Online
    01-12-2024 @ 12:43 PM
    Meta-Ethnicity
    West Eurasian
    Ethnicity
    Anatolian Turkish
    Ancestry
    Erzurum, Konya, Kirsehir (Turkey)
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Maternal: J2a4h2f*
    mtDNA
    H, U3b
    Religion
    Islam
    1,500
    Thumbs Up
    Received: 758
    Given: 660

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by Mjora View Post
    Arapçı diye bir kavram yok kafandan uyduruyorsun.Filistin mi uygur mu ? böyle bir seçim yapma gereği olduğunu iddia etmen ayrı bir saçmalık.Emevi milliyetçiliği diye bir şey de yok sen uyduyorsun.Tipik bir islam düşmanısın ve İslam ve Türklüğü karşı karşıya getirmeye çalışıyorsun
    Banada kiyas cok sacma geldi. Niye oyle bir secim olsunki?? Ikiside Musluman degilmi zaten, Uyghurlarin cogu Musluman.
    Balkan Anatolian Turkic calculator:

11.04% Balkans
    83.23% Anatolia
    5.73% Turkic

Member Mjora's Avatar
    Last Online
    01-24-2015 @ 09:25 PM
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turkish
    Country
    Turkey
    201
    Thumbs Up
    Received: 28
    Given: 18

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by orangepulp View Post
    Banada kiyas cok sacma geldi. Niye oyle bir secim olsunki?? Ikiside Musluman degilmi zaten, Uyghurlarin cogu Musluman.
    Aynen öyle.Müslümanlara iki Müslüman toplum arasında seçim yap diyor.

Banned
    Last Online
    11-19-2013 @ 10:39 PM
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turk
    Ancestry
    Central Anatolian Turk & Crimean Tatar
    Country
    Turkey
    Religion
    Islam
    2,184
    Thumbs Up
    Received: 187
    Given: 54

0 Not allowed!

Beni bilmeden bos laf atmissin. Su anda benim senin anlatiklarinla ne alakam var?? Ben nerde Arapciligi destekledim?? Dindar oldugum icin laf atip duruyorsunuz ve beni Arapcilikla sucluyorsunuz.
    Hayır orangepulp seni "dindar" olduğun için suçlamıyorum, hem böyle birşey yapmam mümkün değil çünkü ben aşırı muhafazakar bir ailede büyüdüm, annem babam bildiğin "dindar", hatta akrabalarımın ezici çoğunluğu hala sağ partilere oy vermekte.

Sana Arapçı dememin nedeni Türkleri "Türklükten uzak" gösterip sürekli levant çevresindeki insanlara yakınlaştırmaya çalışman. Hatta bazen Türklerle ilişkilendirilmemek için "Erzurum'u Araplar müslümanlaştırdı" gibi gerçeklikten uzak iddialarda bulunabiliyorsun.

Ben hic bir zaman Arapciligi desteklicek bir sey yazmadim, hic bir zaman Arapca
    konusmasinin sart oldugunuda soylemedim, yada hic bir zaman illada Arap ismi olsunda demedim. Tamam evet dindar insanlar bazen bir sahabe yada bir yuce zatin adini cocuklarina koyarlar ama isim Arapca oldugundan degil sadece olurda belki cocugun ahlaki o zata benzer diye. Mesela paygamber ismileride koyuyorlar peygamberin ahlakina ceksin diye, aslinda bakarsan baya bir isim Arapca kokenli degilde kokenleri Ibranice mesela Meryem, Harun, Zakkariyah aslinda Yahudi ismileri. Neyse ama ben tutupda hic bir zaman bir insani adindan dolayi yadirgamadim, benim kendi ailemde Arapca yada Islimi kokenli olmayan Turk isimlerle dolu. Arapca veyada Islami bir isim sart degil.
    Bak ben ne dedim;
    Dindarlıkla Arapçılık arasındaki farkı anlatmak için birkaç örnek vereyim.
    Bunları senin yaptığını söylemedim, örnek verdim. Sana Arapçı dememin nedenini yukarıda açıkladım zaten.

Turkce diline gelince evet Turkcedeki bazi Arapca kelimeler yavas yavas atiliyor ve rahatlikla soyluyorum bugunki Turkcenin en az yuzde 30 veyda daha fazlasi Arapca kelimelerden ibaret, Farscaninda bugunki Turkcesinde katkisi var. Eger simdi biz butun bu kelimelgeri atarsak Turkiyedeki insanlar kelimesiz kalir. Hadi onuda birakta Arapca kelimeler siliniyorda neden bati asilli kelimelerde silinmiyor hatta tam tersi bati kokenli kelimeler artiyor ornek: analiz, izole, empoze,ajitasyon etc.. ?? Eger Arapcada defterlerden silenecekse o Fransiz, Ingilzce kokenli kelimelerde silinsin, bari adaletli olun. Bunuda Arap tarafi tutugm icin soylemiyorum ama tabiki Arapcayi bilmekte guzel bir sey nede olsa Kuranin dili. Dedigim gibi Arapca konusmak mecburi degil ama insanlar
    Inglilizceyi, Fransizcayi ogreniyorlarsa neden isteyen Arapcayida ogrenmesin Farkindaysan Turkiyede bati kulturunu empoze eden, bati taklitcilerle dolu ama onlara Amerikanci veya Fransizci denilmiyor veya onlar hic bir zaman kinanmiyor, bence bu haksizlik.
    Bak ben Türkçe'den tüm Arapça kökenli sözcüklerin atılmasından yana değilim, böyle bir şey dilde katliam olur. Bu Arapça sözcüklerin çoğu Türkçe ve diğer birçok Türk lehçesinde belki 1000 yıl veya daha fazla süredir var. Hatta benim burada Türkçe yazdığım yazılar arasında da bir sürü Arapça kökenli sözcük bulabilirsin.
    Ama ben Osmanlı zamanında abartılı bir şekilde dile sokulan binlerce gereksiz Arapça sözcükten bahsediyorum. Zaten dil devrimi çoğunlukla bu gereksiz Arapça sözcükleri attı.

Fransızca, İngilizce, Latin gibi dillerden alınan sözcükler konusunda dediklerine katılıyorum ve Türkçe karşılığı varken sırf "havalı gözükmek" için ısrarla Türkçe karşılıkları olan sözcükler yerine "ingilizce, fransızca" sözcükler kullanan insanları da tasvip etmiyorum.

Arapçayı öğrenmek konusunda kesinlikle birşey söylemedim, isteyen istediği dili öğrenebilir, kim karışabilir buna?

Ben her zaman Araplarin bize nasil kazik atiklarini defalarca yazmisimdir diger
    forumlardada, Ingliz tarafini tutup bize karsi savastilar. Bu Ingiliz komplosu'idi Arap milleyetcilligi cikardilar Araplar Turklere karsi isyan etsin diye, yok Turkler emperyalist falan filan ama Araplara sonra ne oldu?? Ingilizin azina uyup hic gun yuzu gormediler. Tamam hatalarimiz olmustur bunu kabul ediyorum ama gelipde bir Musluman kardesine karsi bir Ingilizi tutarsan olacagi budur, her zaman savas icinde yasiyorlar, herkez oluyor, cocuklar ve kadinlar tecavuze uruyorlar, simdide Suriyelilerin hepsi Turkiyeye goc ediyorlar ve Turklerden daha fazla hangi Arap ulkesi Filistine detsek gosterdi?
    Evet bu konuda haklısın. Kendi Arap "kardeşleri" bile gıkını çıkarmazken Türkiye İsrail ile karşı karşıya gelmek pahasına bu insanlara sahip çıkıyor.
    Tabi bu konudaki politikalarımızı %100 yanlış buluyorum, o mavi marmara gemisininde içerisinde bulunduğu gemilerin kesinlikle İsrail'e gönderilmemesi gerekirdi. Burada İsrail'i savunmuyorum ama adamlar zaten köpeklik yapacaklarını çoktan haber vermişlerdi, neden oraya gidersiniz ki? Bu bize zarardan başka ne getirdi?
    O zamanlar İsrail Dış İşleri bakanı olan Lieberman bu olaydan sonra "biz de pkk'ya yardım edelim" demişti hatırlarsan, he zaten destek veriyorlardı orası ayrı ama adamlara koz vermiş olduk bu şekilde ve kim bilir belki o günden sonra pkk'ya el altından yapılan yardımları daha da arttı.

Oncelikle Turkiyedeki Turkic etkisini az gosteren ben degilimde DNA sonuclari. Evet kisden kisiye degisiyor ama genel olarak butun DNA haritalarinda Anadolu Turkleri Ermeni ve Gurcu gibi Bati Asyalilara plot ediyorlar, ben hic bir zaman Turkic etkisini inkar etmedim ama o kadarda abartilacak kadarda cok degil.
    Kesinlikle katılmıyorum. Türkler buraya birkaç bin savaşçı olarak gelmediler, anadolu'da birkaç yöneticiden de ibaret değildiler. Türkler buraya "millet" olarak geldiler; kadınlarıyla, çocuklarıyla, kültürleriyle, dilleriyle, gelenekleriyle ve hatta at ve diğer hayvan sürüleriyle.

Geldiklerinde anadolu'daki nüfusun ne kadarını oluşturdular bunu tam bilmiyoruz ancak benim kanaatimce %30 dan az değildiler. Üstelik benim bu iddiamı destekleyen birçok genetik araştırmalar da var. Mesela dienekes denen Yunan milliyetçisi herif bile Türklerde %30 orta asya katkısı buldu son çalışmalarından birinde.
    http://dienekes.blogspot.com/2012/11...-of-turks.html

Sen internette yapılan Türk düşmanı propagandalardan aşırı derecede etkilenmişsin bence, Oğuzlar buraya gelirken zaten "Moğol" genotipinde değillerdi. Oğuzlar; Hazarlar, Kıpçaklar, Peçenekler gibi batı Göktürk Kağanlığından kopma batı Türk boylarından biriydi. Hatta Selçuklulara adını veren ataları Selçuk bey Hazar ordusunda Subaşı (ordu komutanı) idi. Üstelik Oğuzların anadolu'ya göçmeden önce orta asya ve horasandaki bir çok gayri-Türk unsurla da karıştığı biliniyor, mesela Kaşgarlı Mahmud'da bu konuya dikkat çekiyor ve Oğuzların Soğdlarla ve diğer bazı kavimlerle epey karıştığını söylüyor. Hatta bugün Türkçe içerisindeki bazı Soğdca kökenli kelimeler bunun göstergesi.

Bu "elit dil değiştirme" teorileri pek ciddiye alınacak tarz da değil. Üstelik Türklerde bayanlardan geçen mongoloid mtdna, ydna dan bile daha yüksek çıkıyor.
    Ayrıca senin inandığın şekilde "Türklerin genetik etkisi ufak" diye kabul ettiğimizi varsayalım, bu bizi daha mı az Türk yapar? Bugün avrupa'nın %99'u hint-avrupa dili konuşuyor, acaba yüzde kaçı orijinal hint-avrupalıların soyundan geliyor? "Kurgan" veya "anadolu" teorilerini ele al, ikisi de avrupalıların ve özellikle batı avrupalıların orijinal hint-avrupalılarla pek ilgisinin olmadığını gösteriyor.

Kultur acisindanda bakinca butun Dunya Turkleri Middle Eastern olarak goruyorlar, cografya acsindanda Turkiye Middle Eastern bir ulke, kulturel bakimindan Araplarla cok benzer yanlarimizda var, benzemeyen yanlarimizda var. Belkide hic Arap ulkereine gitmediyin icin benzerliklerin farkinda degilsin ama ne demisler ''cok yasayan mi bilir cok gezenmi''
    Zatende Middle Eastern illa Arap demek degil, Iranlilarda Middle Eastern, kurtlerde, bence Ermenilerde Middle Eastern.Bu saydigim insanlarin benzer yanlari var.
    Konum olarak Orta Doğu'da olsak da bugün birçok insan Türkiye'ye ortadoğulu demek yerine Avrasya ülkesi demeyi tercih ediyor. Ben avrasya ülkesi tanımının daha doğru olduğu kanısındayım ama orta doğu ülkesi deselerde sıkıntı değil. Ama burada dikkat etmen gereken şey konumla insanları karıştırmamak. "Middle Easterner" bir üst kimlik değil, sadece insanların yaşadığı coğrafyayı belirten bir kelime.

Bu ülkelerle aradaki bazı ortak kültürlere gelirsek, bunda Osmanlı İmparatorluğunun payı büyük. Bugün Ürdün'den Suriye'den ta Bulgaristan'a Sırbistan'a kadar benzer yemeklerin yendiğini görebilirsin. Osmanlı İmparatorluğu çatısında milletlerin kültürleri sürekli etkileşim halindeydi, bu yüzden bunda şaşılacak bir taraf yok.

Beni Musluman tarafini tutmamdan kiniyorsun. Yani sana gore bir insanin Musluman olmasi yeterli degil ona karsi yakinlik hissetmek icin.
    Seni müslüman tarafını tutmamdan dolayı mı kınıyorum? Bunu neye dayanarak söylüyorsun? Eğer Uygur / Filistin örneği mi söylüyorsan, Uygurlarda müslüman bunu belirteyim.

Tamam o zaman neden Kuzey Doglu Turkler en az genetik olarak Turkic etkisi gosteriyorlar?? Bunu bana nasil anlatabilirsin? Ben 23andme'de bir kac kara denizli ve kuzey dogulu Turklerle tanistim ve bizim DNA sonuclarimiz benzer, odaki ben sadece yari kuzey doguluyum.
    En az "Turkic etkisi" diyorsun ve bunu yalnızca "mongoloid"'e bakarak söylüyorsun. Kuzeydoğu anadolu Türk göçlerinden -diğer bölgelere kıyasla- daha az etkilenmiş olabilir. Ama bu oraların internette Türk düşmanlarının sayıkladığı gibi "birkaç Türk eliti" tarafından Türkleştirildiğini göstermez. Mesela Trabzon anadolu'da en geç fethedilen ve Türk kimliğine kavuşan illerden biri. Ancak burası fethedildikten sonra Fatih Sultan Mehmed Han tarafından birçok ilden -bilhassa- Maraş'tan birçok Türk yerleştirildiği biliniyor ve anadolu'ya göçen en büyük Türk boylarından biri olan Çepnilerin en yoğun sinop-ordu-giresun-trabzon taraflarına yerleştiği Osmanlı arşivleriyle de sabit.

Dediğim gibi bir bölgenin Türkçe konuşmaya başlaması için oraya önemli ölçüde Türkçe konuşan insan göç etmeli önce. Afganistan'ın Moğol fatihlerinin torunları olan Hazaralar neden dillerini yerlilere dayatamadılar da yerlilerin dilini benimsediler? Onlarda orada "elit" idi.

Baskalari ne demis umrumda degil, benim dini kaynaklarim once Kuran sonra sahih hadisler, tabikide hadis Kurana karsi gelmedigi surece ben o haidse inanirim ve uygulamayada calisirim. Ona bakarsan herkez bir seyler soyluyor din adina simdi biz onlara kulak versek din coktan bozulurdu.Ondan cahillik cok kotu, Allah tarafindan kinanan bir sey, dini bilgininde ne kadar onmeli oldugunun farkina varmisindir isallah.
    Evet benim tepki gösterdiğim şey Emevilerin ve onlardan sonra gelen birçok kavmin/şahsın İslam'ı kendi amaçları/çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalışması. Arap milliyetçiliğinin had safhada olduğu Emeviler dönemi en çok "sahte Hadis" in ortaya çıktığı dönemdir.
    Last edited by Pecheneg; 12-31-2012 at 05:29 PM.

Sibiriin Huiten Salhi Siberian Cold Breeze's Avatar
    Last Online
    07-27-2023 @ 04:39 AM
    Meta-Ethnicity
    Stepnomad
    Ethnicity
    Il-Khans/ Bayat
    Ancestry
    Ph'nglui Mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    YecüC
    mtDNA
    MecüC
    Taxonomy
    Eurasian
    Politics
    AltanOrd'icism
    Hero
    Chinggis Khaan
    Religion
    Tengri biz menen
    3,874
    Blog Entries
    13
    Thumbs Up
    Received: 2,067
    Given: 3,867

0 Not allowed!

Araplar umursamıyor ama Uygur'ları..Bizimkiler Filistin diye kendilerini yırtarken ben hiç bir Araptan "Ama Uygurlar da Müslüman "diye can siperane bir sahipleniş görmedim.
    Yahudi de zaten bir çeşit Arap.Her iki tarafın da derdi para , petrol ve güç .Onların binlerce yıllık kardeş kavgalarından da dünyayı sürekli meşgul etmelerinden de bıktım.Gazillion tane süper zengin arap ülkesi varken bizim Flistin uğruna kendi kalemize gol atmamız ayrıca saçmalık.
    Yesinler birbirlerini..

İndonezya Malezya Pakistan gibi Asyalı ülkeler ve Türk soylu olanlar dışında ,umrumda değil.

Türkse zaten dini umrumda değil.

İkiniz de yanlış insana tepki gösteriyorsunuz bu arada
    Last edited by Siberian Cold Breeze; 12-31-2012 at 08:32 PM.

Listen to -->>

Kam Ata - Tengri Teg -TAMU

There is no hierarchy in nature, only harmony. No chosen people, no chosen race, no soul slavery. My true beloved ones are Black Earth and Eternal Blue Sky

Banned
    Last Online
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turk
    Ancestry
    Country
    Turkey
    Religion
    Islam
    2,184
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Turkish speaking people of Anatolia demem için özel bir sebep olması lazım.Tartışılan konu bunu gerektiriyordur demişimdir belki.Kaldı ki ben nerden hatırlayacağım hangi mesajımda ne dediğimi.Yoksa ben Türke Türk Kürte Kürt derim.

Sen benim genel eğilim olarak sürekli böyle söylediğimi iddia ediyorsan eğer senin yalancı olduğunu söyleyebilirim Bunu ispatlaman gerekli
    Sürekli söylediğini iddia etmedim, bu ifadeyi kullandığını belirttim.

Arapçı diye bir kavram yok kafandan uyduruyorsun.Filistin mi uygur mu ? böyle bir seçim yapma gereği olduğunu iddia etmen ayrı bir saçmalık.Emevi milliyetçiliği diye bir şey de yok sen uyduyorsun.
    Arapçı/Emevici diye bir kavram var. Ne manaya geldiğini, kimlerin bu kavram dahilinde olduğunu da bir sürü örnek vererek açıkladım.

Tipik bir islam düşmanısın ve İslam ve Türklüğü karşı karşıya getirmeye çalışıyorsun
    Şu an bana çok büyük bir iftira atıyorsun. Ben ailesi bildiğin dindar olan bir müslümanım, sadece anne-babası değil akrabalarımın çoğu da dindar. Kendi dinimle kendi kimliğimi mi karşı karşıya getirmeye çalışıyorum?

Gerçekte neyin en olduğunun bir önemi yok.Osmanlıyım ya da Osmanlı Türküyüm deyince herkes ne olduğunu anlıyor.
    Tekrar tekrar söylüyorum, Osmanlı bir hanedanın adı idi ve bu hanedanın yönettiği devlet yıkılalı 1 asır geçti neredeyse. Üstelik diyelim kendimize Osmanlı Türk'ü deme kararı aldık, ya Konya civarından bir adam çıkıp "hayır ben Karaman Türk'üyüm" demek isterse? Başka bir adam çıkıp "hayır biz Oğuz'uz Oğuz diyelim" derse.

Azerbaycan Türkleri "Savefi" veya "Kaçar", "Avşar" gibi İran'ı ve çevresini yönetmiş Türk hanedanlarının adlarını bugün kullansa mantıklı olur mu?

Anlaşılmayabiliyor.
    Hayır anlaşılıyor, hatta İngilizce de Türkiye Türkleri için "Turkish" kavramı varken diğer Türkler için "Turkic" kavramı kullanılıyor, bunu sende biliyorsun.

Forumdaki genel tavrınla alakalı.Osmanlıya reddiye düzmeyen anti-İslam olmayan herkes senin gözünde Emevi milliyetçisi ki yok öyle bir kavram
    Beni yapmadığım şeylerle suçluyorsun. Osmanlı'ya reddiye düzmek öyle mi? Eski yazdıklarıma bir bak bakalım şu forumda veya buna üşenirsen diğer Türk arkadaşlara sor ben Osmanlı'ya "Türk değil" demiş miyim veya hiç reddetmiş miyim.
    Üstelik kaç kez buradaki üyelere (özellikle balkanlılara) karşı Osmanlı'yı savunduğumu hatırlamıyorum bile. Osmanlı benim için kusursuz bir devlet falan değil, hatta bolca hatası, yanlış politikaları olan bir devlet bana göre. Ama tek bir kez bile Osmanlı "Türk değildir" veya "Türk tarihinin parçası" değildir demedim.

Aynen nöyle Müslüman kimliğinin bilincinde olan tüm Türkleri ötelemek için kullanılan uyduruk kavramlardan bir kaçı bunlar:Arapçılık,Emevicilik vb.
    Tabi ben kendi anne-babamı ve hatta kendi kendimi de müslüman olduğum için öteliyorum.

Kusura bakma ama kaç kişi Filistinlilere uygulanan zulme gösterdiği tepkiyi Doğu Türkistan'da Uygurlara uygulanan zulme gösterdi? Sokaklara Uygurların Çin'de gördüğü zulmü protesto etmek için inenlere bazıları "faşist, turancı" diyor bazı beyinsiz komunistler de "yobaz ırkçı" diyor.
    Filistinde gerçekten zulüm gören insanlar var ama aynı zulmü doğu Türkistan'da da görenler var, benim anlamadığım neden bazı insanlar Filistin için canlarını vermeye hazırken Doğu Türkistan'ı görmezden geliyorlar??

Banned
    Last Online
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turk
    Ancestry
    Country
    Turkey
    Religion
    Islam
    2,184
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by Siberian Cold Breeze View Post
    Araplar umursamıyor ama Uygur'ları.
    Araplar kendi soydaş ve dindaşları olan Filistinlileri bile umursamıyorlar, Uygurları mı umursayacaklar?

Veteran Member
    Last Online
    01-12-2024 @ 12:43 PM
    Meta-Ethnicity
    West Eurasian
    Ethnicity
    Anatolian Turkish
    Ancestry
    Erzurum, Konya, Kirsehir (Turkey)
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Maternal: J2a4h2f*
    mtDNA
    H, U3b
    Religion
    Islam
    1,500
    Thumbs Up
    Received: 758
    Given: 660

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by Pecheneg View Post
    Sana Arapçı dememin nedeni Türkleri "Türklükten uzak" gösterip sürekli levant çevresindeki insanlara yakınlaştırmaya çalışman. Hatta bazen Türklerle ilişkilendirilmemek için "Erzurum'u Araplar müslümanlaştırdı" gibi gerçeklikten uzak iddialarda bulunabiliyorsun.
    Ben Turkleri Turklukten uzaklastirmaya calismiyorum. Turkleri Leventlilere benzeterek nasil onlari Turklukten uzaklastiriyorum onu hic anlamiyorum?
    Anadolu Turklerin kulturleri cok karisik, mantikda bunu soyluyor cunku o kadar degisik milletlerden insanlar yasadiki bu topraklarada ne bekliyorsun? Yunanlar, Araplar, Ermeniler, Suriyaniler, Kurtler, Gurculer, Iranlilar, Turkler ve Balkanlilar, hepsi kulturleriyle geldiler. Bizim kulturumuz karisik ve herkezden bir sey aldik. Leventlilere gelinca herhalde Musluman olduklari icin benzer yanlarimiz biraz daha fazla, nede olsa komsuyuz ve onlarda osmanli altinda kac yuzyil yasadilar.

Neden Erzurumun onceden Araplar tarafindan Musluman olmasi sana cok mucizevi geliyor?? Bu yuzde yuz olmayadabilir bunu soylemistim ama olabilirde.

Bunları senin yaptığını söylemedim, örnek verdim. Sana Arapçı dememin nedenini yukarıda açıkladım zaten.
    Bunu anladimda benim demek istedigim eger ben bu verdigin orneklere katilmiyorsam bana neden Arapci diyiyorsun? Sadece Turklerle oteki Middle Easterner'lari benzettigim icinmi yani??

Evet bu konuda haklısın. Kendi Arap "kardeşleri" bile gıkını çıkarmazken Türkiye İsrail ile karşı karşıya gelmek pahasına bu insanlara sahip çıkıyor.
    Tabi bu konudaki politikalarımızı %100 yanlış buluyorum, o mavi marmara gemisininde içerisinde bulunduğu gemilerin kesinlikle İsrail'e gönderilmemesi gerekirdi. Burada İsrail'i savunmuyorum ama adamlar zaten köpeklik yapacaklarını çoktan haber vermişlerdi, neden oraya gidersiniz ki? Bu bize zarardan başka ne getirdi?
    O zamanlar İsrail Dış İşleri bakanı olan Lieberman bu olaydan sonra "biz de pkk'ya yardım edelim" demişti hatırlarsan, he zaten destek veriyorlardı orası ayrı ama adamlara koz vermiş olduk bu şekilde ve kim bilir belki o günden sonra pkk'ya el altından yapılan yardımları daha da arttı.
    Oraya giden adamlar eminim Israelin yapacaklari seyleri bile bile gitmislerdir. Yani Israelin boyle bir sey yapmasi hic de supriz degildi. Gemilerde olan Turklerin hepsi sehit olmustur ve ecirleri Allah katinda cok yuksektir.
    Onlar Filistinli Musluman kardeslerimiz icin yardima gitmislerdi. Her Muslumanin gorevi birbirlerine destek olmak. Tamam haklisin o Araplar belki bize ayni destegi gostermiyebilirdi ama onlar oyle diye bizimde onlar gibi olmamiza gerek yok. Ama yinede bilemeyiz belki bizde ayni hale dusseydik bizlerede yardim edebilirlerdi? Bunu nerden bilelimki?? O hale hic dusmedikki Allah sukurler olsun. Ama bildigim su Balkanlardaki savasta, Chechenistandaki savasta, Afghanistanda Araplar cok destek gosterdiler para ve adam bakimindan.

Senin mantigina gore Amerika bizi tehdit edicek diye artik oteki Muslumanlara iliskimizi kesicez. Bu kadarmi korkuyorsun Amerikadan, Amerikada kim oluyormus?
    Kesinlikle katılmıyorum. Türkler buraya birkaç bin savaşçı olarak gelmediler, anadolu'da birkaç yöneticiden de ibaret değildiler. Türkler buraya "millet" olarak geldiler; kadınlarıyla, çocuklarıyla, kültürleriyle, dilleriyle, gelenekleriyle ve hatta at ve diğer hayvan sürüleriyle.

Geldiklerinde anadolu'daki nüfusun ne kadarını oluşturdular bunu tam bilmiyoruz ancak benim kanaatimce %30 dan az değildiler. Üstelik benim bu iddiamı destekleyen birçok genetik araştırmalar da var. Mesela dienekes denen Yunan milliyetçisi herif bile Türklerde %30 orta asya katkısı buldu son çalışmalarından birinde.
    http://dienekes.blogspot.com/2012/11...-of-turks.html

Sen internette yapılan Türk düşmanı propagandalardan aşırı derecede etkilenmişsin bence, Oğuzlar buraya gelirken zaten "Moğol" genotipinde değillerdi. Oğuzlar; Hazarlar, Kıpçaklar, Peçenekler gibi batı Göktürk Kağanlığından kopma batı Türk boylarından biriydi. Hatta Selçuklulara adını veren ataları Selçuk bey Hazar ordusunda Subaşı (ordu komutanı) idi. Üstelik Oğuzların anadolu'ya göçmeden önce orta asya ve horasandaki bir çok gayri-Türk unsurla da karıştığı biliniyor, mesela Kaşgarlı Mahmud'da bu konuya dikkat çekiyor ve Oğuzların Soğdlarla ve diğer bazı kavimlerle epey karıştığını söylüyor. Hatta bugün Türkçe içerisindeki bazı Soğdca kökenli kelimeler bunun göstergesi.
    Bu sadece bir testi, her zaman yeni seyler cikiyor

Sana defalarca ayni seyi tekrarlamaktan biktim. Sence ben sadece Asian oranina bakarakmi Turkic etkisni deyerlendiriyorum?? Oncelike her zaman Turk ortalamasini orta Asyalilarla ve diger Bati Asyalilara kiyasliyorum. Zaten Turk ortalamasi bence cok dogru detayli bir bilgi vermiyor cunku ne zaman kisisel sonuclara bakarsam degerler cok farkli. Neden biliyormusun? cunku ortalamalarda her yerden gelen Turklerin sonuclari var ve bunu kabul edelim Turkler bolgeye gore cok farklilar. Mesela bir Balkan Turkunun Avrupa degeri Anadolu Turkunden cok daha fazla, veyada bir Kara Denizli/ Kuzey Dogulu Turkun Caucasus orani baya yuksek. Sonucda testlerdeki ortalami yaniltici olabilir.

En sonki Dienkesin spread sheet'li projesi k12b, k12b'den sonra baska projelerde cikardi ama o projelerden sonuclari gormek icin kendin calculatoru kullanman gerek.

Simdi sana kisisel Turklerin k12b sonuclarini gostericem:

Kuzey Dogu/Kara Deniz Turkler:

Gedrosia 12.3
    Siberian 0.9
    Northwest African 0
    Southeast Asian 0
    Atlantic med 6.9
    North European 3.8
    South Asian 1
    East African 0
    Southwest Asian 8.5
    East Asian 0
    Caucasus 66.5
    Subsaharan 0

Gedrosia 11.7
    Siberian 0
    Northwest African 0.4
    Southeast Asian 1.4
    Atlantic med 7.5
    North European 9.7
    South Asian 0
    East African 0
    Southwest Asian 9.2
    East Asian 0.7
    Caucasus 59.6
    Subsaharan 0

Gedrosia 17.4
    Siberian 0
    Northwest African 0
    Southeast Asian 0
    Atlantic med 7.1
    North European 1.7
    South Asian 1.1
    East African 0
    Southwest Asian 5
    East Asian 0
    Caucasus 67.6
    Subsaharan 0

Kuzey dogu/ic anadolu karisimi (ben)

Gedrosia 17
    Siberian 2.9
    Northwest African 0
    Southeast Asian 0
    Atlantic med 10.5
    North European 6.3
    South Asian 0
    East African 0
    Southwest Asian 9.2
    East Asian 2.9
    Caucasus 51.2
    Subsaharan 0

Kibris Turku

Gedrosia 6.4
    Siberian 0
    Northwest African 2.1
    Southeast Asian 0.5
    Atlantic med 16.5
    North European 8.6
    South Asian 0
    East African 1.9
    Southwest Asian 14.8
    East Asian 1.6
    Caucasus 43.4
    Subsaharan 4.2

Konya:

Gedrosia 13.6
    Siberian 4.5
    Northwest African 0.1
    Southeast Asian 0
    Atlantic med 12.5
    North European 7.2
    South Asian 0
    East African 0.6
    Southwest Asian 11.1
    East Asian 4.9
    Caucasus 45.5
    Subsaharan 0
    Subsaharan 4.2

Izmir

Gedrosia 11.6
    Siberian 4.6
    Northwest African 0
    Southeast Asian 0.2
    Atlantic med 11.7
    North European 14.7
    South Asian 0.8
    East African 0
    Southwest Asian 7.2
    East Asian 6.7
    Caucasus 42.6
    Subsaharan 0

Balkan Turku

Gedrosia 11
    Siberian 1.4
    Northwest African 0
    Southeast Asian 0
    Atlantic med 21
    North European 19.1
    South Asian 0
    East African 0
    Southwest Asian 9.7
    East Asian 4.6
    Caucasus 33.2
    Subsaharan 0

Goruntude goruldugu gibi Turkler bolgeye gore degisiyorlar ve hic bir zaman Turkic etkisini inkar etmedim, sadece bolgeye gore degisiyor.

Bu "elit dil değiştirme" teorileri pek ciddiye alınacak tarz da değil. Üstelik Türklerde bayanlardan geçen mongoloid mtdna, ydna dan bile daha yüksek çıkıyor.
    Ayrıca senin inandığın şekilde "Türklerin genetik etkisi ufak" diye kabul ettiğimizi varsayalım, bu bizi daha mı az Türk yapar? Bugün avrupa'nın %99'u hint-avrupa dili konuşuyor, acaba yüzde kaçı orijinal hint-avrupalıların soyundan geliyor? "Kurgan" veya "anadolu" teorilerini ele al, ikisi de avrupalıların ve özellikle batı avrupalıların orijinal hint-avrupalılarla pek ilgisinin olmadığını gösteriyor.
    Lisan olayinida cok abarttin. Insanlar asimile olunca dilde degisebilir, bu cok zor bir seymi?? Yada tarihde ilke kez gorulen bir seymi? Ornegin Suriyeli, Iraklilar, genetik olarak bir Yemenliden farkli ama yinede bir Yemenli ve bir Suriyeli ayni lisani konusuyorlar cunku Levent Araplar tarafindan fethedilmistir ayni sey Kuzey ve dogu Afrika icinde gecerli. Sudanlilar besbelli zenci ama dilleri Arapca. Fatih ve guclu olan irk her zaman baskindir ve kendi kulturunu, dilinide empoze edebilir.

Hic bir zaman DNA'mizin kimligimizi deyistirmez. Sanki ben bir Turkun genetik olarak daha az Turkic gosterdiyi icin Turk olmadigini soyledim.

Konum olarak Orta Doğu'da olsak da bugün birçok insan Türkiye'ye ortadoğulu demek yerine Avrasya ülkesi demeyi tercih ediyor. Ben avrasya ülkesi tanımının daha doğru olduğu kanısındayım ama orta doğu ülkesi deselerde sıkıntı değil. Ama burada dikkat etmen gereken şey konumla insanları karıştırmamak. "Middle Easterner" bir üst kimlik değil, sadece insanların yaşadığı coğrafyayı belirten bir kelime.

Bu ülkelerle aradaki bazı ortak kültürlere gelirsek, bunda Osmanlı İmparatorluğunun payı büyük. Bugün Ürdün'den Suriye'den ta Bulgaristan'a Sırbistan'a kadar benzer yemeklerin yendiğini görebilirsin. Osmanlı İmparatorluğu çatısında milletlerin kültürleri sürekli etkileşim halindeydi, bu yüzden bunda şaşılacak bir taraf yok.
    Tabi Osmanlidan dolayi kulturlerimiz benzer ve dinde ayni olunca benzerliklerde artiyor. Ben kendimi bir Suriyeliden cokta uzak hissetmiyorum.

Ama cok sinir oldugum sey bazi Turklerin Middle Easternlarla kendilerini uzak tutmalari sanki kompleksleri var gibi. Su Suriyanilerde, Ermenilerdede ve bazi Iranlilardada bu kompleksi goruyorum. E ne olmus Middle Easternersak??? Dedigin gibi Middle East zaten cografik bir terim, kitalari daha kucuye bolmusler, Asyanin icinde Middle East, South Asia, East Asia, Central Asia var.

Seni müslüman tarafını tutmamdan dolayı mı kınıyorum? Bunu neye dayanarak söylüyorsun? Eğer Uygur / Filistin örneği mi söylüyorsan, Uygurlarda müslüman bunu belirteyim.
    Zaten verdigin ornek cok sacma'idi tepede belirtigim gibi. Neden bir Musluman diger Muslumandan ustun tutuyimki??

Evet benim tepki gösterdiğim şey Emevilerin ve onlardan sonra gelen birçok kavmin/şahsın İslam'ı kendi amaçları/çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalışması. Arap milliyetçiliğinin had safhada olduğu Emeviler dönemi en çok "sahte Hadis" in ortaya çıktığı dönemdir.
    Sadece Araplar degil cok insanlar her zaman dini kullanarak kendi cikarlarini gozetmeye calisiyorlar. Dedigim gibi ondan tek referans Kuran ve sahih olan guclu hadisler.
    Kusura bakma ama kaç kişi Filistinlilere uygulanan zulme gösterdiği tepkiyi Doğu Türkistan'da Uygurlara uygulanan zulme gösterdi? Sokaklara Uygurların Çin'de gördüğü zulmü protesto etmek için inenlere bazıları "faşist, turancı" diyor bazı beyinsiz komunistler de "yobaz ırkçı" diyor.
    Filistinde gerçekten zulüm gören insanlar var ama aynı zulmü doğu Türkistan'da da görenler var, benim anlamadığım neden bazı insanlar Filistin için canlarını vermeye hazırken Doğu Türkistan'ı görmezden geliyorlar??
    Acikcasi ben o insanlarin cinliler tarafindan isgence cektiklerini bilimiyordum belkide bu basinin yeterince Uygur olayini gostermediginden kaynaklaniyor. Dunya haberlerinde en cok Filistin meselesi var, herhalde cok degerli ve mukaddes bir toprak oldugu icin herkezin gozu Filistinde. Hic bir Muslumanin o mubarek topragi bir yahudiye birakmak istemez.

Of neyse Turkce yazmakta bana zor geliyor, konusmasi daha kolay sanki
    Balkan Anatolian Turkic calculator:

11.04% Balkans
    83.23% Anatolia
    5.73% Turkic

Member Mjora's Avatar
    Last Online
    01-24-2015 @ 09:25 PM
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turkish
    Country
    Turkey
    201
    Thumbs Up
    Received: 28
    Given: 18

0 Not allowed!

Sürekli söylediğini iddia etmedim, bu ifadeyi kullandığını belirttim.
    İyi de ''bu ifadeyi kullandın'' şeklinden bir suçlama getirirken ne demeye çalışıyorsun orada sen ?

Arapçı/Emevici diye bir kavram var. Ne manaya geldiğini, kimlerin bu kavram dahilinde olduğunu da bir sürü örnek vererek açıkladım.
    Yok böyle bir kavram.Sadece Cumhuriyet dönemi sonrası tepki çekmemek adına rahat rahat islam düşmanlığı yapamayanların uydurduğu bir şey bu.Literatürde bir değeri yok.Zaten bu forumda da bu sözleri kullananlar fazlasıyla Kemalist propagandanın etkisi altında kalmış insanlar,senin gibi.

Şu an bana çok büyük bir iftira atıyorsun. Ben ailesi bildiğin dindar olan bir müslümanım, sadece anne-babası değil akrabalarımın çoğu da dindar. Kendi dinimle kendi kimliğimi mi karşı karşıya getirmeye çalışıyorum?
    Evet

Tekrar tekrar söylüyorum, Osmanlı bir hanedanın adı idi ve bu hanedanın yönettiği devlet yıkılalı 1 asır geçti neredeyse. Üstelik diyelim kendimize Osmanlı Türk'ü deme kararı aldık, ya Konya civarından bir adam çıkıp "hayır ben Karaman Türk'üyüm" demek isterse? Başka bir adam çıkıp "hayır biz Oğuz'uz Oğuz diyelim" derse.
    Senden çok gereksiz bir tartışma konusu daha.Daha önceki mesajlarda gereken açıklamaları yaptım.Bir daha tekrar etmeyeceğim.

Azerbaycan Türkleri "Savefi" veya "Kaçar", "Avşar" gibi İran'ı ve çevresini yönetmiş Türk hanedanlarının adlarını bugün kullansa mantıklı olur mu?
    Türkiye Türkleri dışında bütün Türklerin kendilerine özgü isimleri var.Bir bizim yok.
    İranlı Türklerin büyük kısmı Azeri kalanları da Türkmen. Herkes neyse onu söylesin.

Hayır anlaşılıyor, hatta İngilizce de Türkiye Türkleri için "Turkish" kavramı varken diğer Türkler için "Turkic" kavramı kullanılıyor, bunu sende biliyorsun
    Turkic Türkiye Türkleri dahil bütün Türkler için kullanılıyor.

Beni yapmadığım şeylerle suçluyorsun. Osmanlı'ya reddiye düzmek öyle mi? Eski yazdıklarıma bir bak bakalım şu forumda veya buna üşenirsen diğer Türk arkadaşlara sor ben Osmanlı'ya "Türk değil" demiş miyim veya hiç reddetmiş miyim.
    Üstelik kaç kez buradaki üyelere (özellikle balkanlılara) karşı Osmanlı'yı savunduğumu hatırlamıyorum bile. Osmanlı benim için kusursuz bir devlet falan değil, hatta bolca hatası, yanlış politikaları olan bir devlet bana göre. Ama tek bir kez bile Osmanlı "Türk değildir" veya "Türk tarihinin parçası" değildir demedim.
    Ben senin forumdaki geçmişini bilemem.Ne gördüysem onu söyledim.

Tabi ben kendi anne-babamı ve hatta kendi kendimi de müslüman olduğum için öteliyorum
    Senin çelişkilerinle ilgilenmiyorum

Türkiye'de Filistin'e çok tepki gösterildiğini nerden çıkartıyorsun ?Bakma sen son 2-3 yılda İsrail düşmanlığı ve Filistin sempatisinin tavan yaptığına.Ben daha önceki yıllarda hiç kamouyunda Filistin duyarlılığı yaratılmaya çalışıldığını hatırlamıyorum.Uygurlarla Filistin arasında şöyle bir fark var: Filistin dünyanın gündeminde olan bir yer.Dünyanın gündeminde olması demek Türkiyede'de düzenli olarak haber olması demek. Doğu Türkistanın da hem Türkiye hem dünyada ilgi görmesi için emperyal devletlerin çıkarlarına hizmet edecek bir özelliklerinin olması lazım orada yaşayanların.O bölgenin Amerikan müdahelesine gebe olması lazım vb.

Türkiye'de medyada güçlü olan solcuların Filistinle geçmişten gelen bir ilişkisi var.Filistin meselesi İslamcıyı solcuyu sıradan Türkü biraraya getirebiliyor bu sebeple.Doğu Türkistanda mücadele verenler Marksist gerilla olsaydı gazete köşerini işgal etmiş eski solcu yeni liberal kitlenin her gün yazılarının konusu oldurdu.

Sibiriin Huiten Salhi Siberian Cold Breeze's Avatar
    Last Online
    07-27-2023 @ 04:39 AM
    Meta-Ethnicity
    Stepnomad
    Ethnicity
    Il-Khans/ Bayat
    Ancestry
    Ph'nglui Mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    YecüC
    mtDNA
    MecüC
    Taxonomy
    Eurasian
    Politics
    AltanOrd'icism
    Hero
    Chinggis Khaan
    Religion
    Tengri biz menen
    3,874
    Blog Entries
    13
    Thumbs Up
    Received: 2,067
    Given: 3,867

0 Not allowed!

Ama cok sinir oldugum sey bazi Turklerin Middle Easternlarla kendilerini uzak tutmalari sanki kompleksleri var gibi. Su Suriyanilerde, Ermenilerdede ve bazi Iranlilardada bu kompleksi goruyorum. E ne olmus Middle Easternersak??? Dedigin gibi Middle East zaten cografik bir terim, kitalari daha kucuye bolmusler, Asyanin icinde Middle East, South Asia, East Asia, Central Asia var.

Sen Ortadoğu'lu olabilirsin eğer kendini yakın hissediyorsan ama kendini yakın hissetmeyen hatta antipati duyan insanların nedenlerini bilmeden kompleks yakıştırması yapman komik. Soy ve kültür olarak hasbelkader aynı coğrafyada yaşamak dışında hiç bir ortak yönüm olmayan, mal canlısı ,sinsi ,kaypak ,nankör ortadoğululara hiç bir duygu hissetmiyorum dersem yalan olur.Çok güçlü bir duygu var hissettiğim.Onlardan nefret ediyorum.İranlısından da Arabından da onun alt kabilesinden de..kültünden de ,müziklerinden de dillerinden de ..Yeterince açık mı?
    Nedeni için tarihe bakman yeterli.
    Last edited by Siberian Cold Breeze; 01-01-2013 at 02:10 AM.

Listen to -->>

Kam Ata - Tengri Teg -TAMU

There is no hierarchy in nature, only harmony. No chosen people, no chosen race, no soul slavery. My true beloved ones are Black Earth and Eternal Blue Sky

Banned
    Last Online
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turk
    Ancestry
    Country
    Turkey
    Religion
    Islam
    2,184
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Ben Turkleri Turklukten uzaklastirmaya calismiyorum. Turkleri Leventlilere benzeterek nasil onlari Turklukten uzaklastiriyorum onu hic anlamiyorum?
    Anadolu Turklerin kulturleri cok karisik, mantikda bunu soyluyor cunku o kadar degisik milletlerden insanlar yasadiki bu topraklarada ne bekliyorsun? Yunanlar, Araplar, Ermeniler, Suriyaniler, Kurtler, Gurculer, Iranlilar, Turkler ve Balkanlilar, hepsi kulturleriyle geldiler. Bizim kulturumuz karisik ve herkezden bir sey aldik. Leventlilere gelinca herhalde Musluman olduklari icin benzer yanlarimiz biraz daha fazla, nede olsa komsuyuz ve onlarda osmanli altinda kac yuzyil yasadilar.
    Bu yalnızca Türkler için geçerli değil. Birçok toplumun kültürü bir sürü kültürlerin harmanlanmasıyla meydana gelmiştir. Levantlilerin kültürlerini, yaşayışlarını pek bilmiyorum, ama bize senin dediğin kadar yakın olduklarını da sanmıyorum.

Neden Erzurumun onceden Araplar tarafindan Musluman olmasi sana cok mucizevi geliyor?? Bu yuzde yuz olmayadabilir bunu soylemistim ama olabilirde.
    Hayır mucizevi geldiği yok. Sadece doğru değil, bunu belirtmeye çalışıyorum.

Mesela Kutalmış oğlu Süleyman Şah zamanında bile Konya civarında müslümanlar çoğunluğu oluşturmuyordu, çünkü 300 yıla yakın sürecek Türk göçü henüz yeni başlamıştı ve Türklerin çoğu anadolu'ya gelmemişti o zamanlar, malazgirt savaşının sadece birkaç yıl sonrasından bahsediyoruz.

Erzurum'un Türk göçünden önce zaten müslüman olduğu gerçeği yansıtmıyor ve böyle bir ihtimal olduğunu sanmıyorum.

Bunu anladimda benim demek istedigim eger ben bu verdigin orneklere katilmiyorsam bana neden Arapci diyiyorsun? Sadece Turklerle oteki Middle Easterner'lari benzettigim icinmi yani??
    Türklerden "yabancı gibi bahsedip" bizi sürekli levantlilerle ilişkilendirmenden dolayı, kısacası bu, evet.

Bu sadece bir testi, her zaman yeni seyler cikiyor.
    Evet bir testti ama ben "elit dil değiştirme" teorilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtiyorum. Hani 10% falan değil, önemli bir Türk göçü olduğundan bahsediyorum.

Dediğim gibi dil değiştirmek bu kadar kolay olsaydı Afganistandaki Hazaralar yerlilerin dilini benimsemek yerine onlara kendi dillerini dayatmış olurlardı. Çünkü bu insanlar oraya savaşçı elit olarak gelmiş Moğolların torunları, sayıca az olduklarından asimile oldular.

Sana defalarca ayni seyi tekrarlamaktan biktim. Sence ben sadece Asian oranina bakarakmi Turkic etkisni deyerlendiriyorum?? Oncelike her zaman Turk ortalamasini orta Asyalilarla ve diger Bati Asyalilara kiyasliyorum. Zaten Turk ortalamasi bence cok dogru detayli bir bilgi vermiyor cunku ne zaman kisisel sonuclara bakarsam degerler cok farkli. Neden biliyormusun? cunku ortalamalarda her yerden gelen Turklerin sonuclari var ve bunu kabul edelim Turkler bolgeye gore cok farklilar. Mesela bir Balkan Turkunun Avrupa degeri Anadolu Turkunden cok daha fazla, veyada bir Kara Denizli/ Kuzey Dogulu Turkun Caucasus orani baya yuksek. Sonucda testlerdeki ortalami yaniltici olabilir.

En sonki Dienkesin spread sheet'li projesi k12b, k12b'den sonra baska projelerde cikardi ama o projelerden sonuclari gormek icin kendin calculatoru kullanman gerek.

Simdi sana kisisel Turklerin k12b sonuclarini gostericem:

Kuzey Dogu/Kara Deniz Turkler:

Gedrosia 12.3
    Siberian 0.9
    Northwest African 0
    Southeast Asian 0
    Atlantic med 6.9
    North European 3.8
    South Asian 1
    East African 0
    Southwest Asian 8.5
    East Asian 0
    Caucasus 66.5
    Subsaharan 0

Gedrosia 11.7
    Siberian 0
    Northwest African 0.4
    Southeast Asian 1.4
    Atlantic med 7.5
    North European 9.7
    South Asian 0
    East African 0
    Southwest Asian 9.2
    East Asian 0.7
    Caucasus 59.6
    Subsaharan 0

Gedrosia 17.4
    Siberian 0
    Northwest African 0
    Southeast Asian 0
    Atlantic med 7.1
    North European 1.7
    South Asian 1.1
    East African 0
    Southwest Asian 5
    East Asian 0
    Caucasus 67.6
    Subsaharan 0

Kuzey dogu/ic anadolu karisimi (ben)

Gedrosia 17
    Siberian 2.9
    Northwest African 0
    Southeast Asian 0
    Atlantic med 10.5
    North European 6.3
    South Asian 0
    East African 0
    Southwest Asian 9.2
    East Asian 2.9
    Caucasus 51.2
    Subsaharan 0

Kibris Turku

Gedrosia 6.4
    Siberian 0
    Northwest African 2.1
    Southeast Asian 0.5
    Atlantic med 16.5
    North European 8.6
    South Asian 0
    East African 1.9
    Southwest Asian 14.8
    East Asian 1.6
    Caucasus 43.4
    Subsaharan 4.2

Konya:

Gedrosia 13.6
    Siberian 4.5
    Northwest African 0.1
    Southeast Asian 0
    Atlantic med 12.5
    North European 7.2
    South Asian 0
    East African 0.6
    Southwest Asian 11.1
    East Asian 4.9
    Caucasus 45.5
    Subsaharan 0
    Subsaharan 4.2

Izmir

Gedrosia 11.6
    Siberian 4.6
    Northwest African 0
    Southeast Asian 0.2
    Atlantic med 11.7
    North European 14.7
    South Asian 0.8
    East African 0
    Southwest Asian 7.2
    East Asian 6.7
    Caucasus 42.6
    Subsaharan 0

Balkan Turku

Gedrosia 11
    Siberian 1.4
    Northwest African 0
    Southeast Asian 0
    Atlantic med 21
    North European 19.1
    South Asian 0
    East African 0
    Southwest Asian 9.7
    East Asian 4.6
    Caucasus 33.2
    Subsaharan 0

Goruntude goruldugu gibi Turkler bolgeye gore degisiyorlar ve hic bir zaman Turkic etkisini inkar etmedim, sadece bolgeye gore degisiyor.

Bölgelere göre değerlerin değiştiği doğru, ama ufacık bir ülke olan ve azıcık nüfüsu olan Arnavutlukta bile bölgelere göre çeşitlilik var, bu yalnızca bize özgü değil.
    Mesela İran'a bak, güneyindeki insanlar neredeyse pakistanlılar gibiyken, kuzeyindekiler kafkasyalılara (gerçi Azeri Türkleri kuzeydekilerin çoğu), güney-batısındakiler Iraklılara benziyor genetik olarak.

Lisan olayinida cok abarttin. Insanlar asimile olunca dilde degisebilir, bu cok zor bir seymi?? Yada tarihde ilke kez gorulen bir seymi? Ornegin Suriyeli, Iraklilar, genetik olarak bir Yemenliden farkli ama yinede bir Yemenli ve bir Suriyeli ayni lisani konusuyorlar cunku Levent Araplar tarafindan fethedilmistir ayni sey Kuzey ve dogu Afrika icinde gecerli. Sudanlilar besbelli zenci ama dilleri Arapca. Fatih ve guclu olan irk her zaman baskindir ve kendi kulturunu, dilinide empoze edebilir.

Hic bir zaman DNA'mizin kimligimizi deyistirmez. Sanki ben bir Turkun genetik olarak daha az Turkic gosterdiyi icin Turk olmadigini soyledim.
    Dil değiştirme olayına vurgu yapıyorum çünkü anadoluda ki insanlar birkaç elitin gelmesiyle dil değiştirmedi. Osmanlı tahrir defterleri 16. ve 17.yy da anadolu'da milyonlarca göçebe Türk'ten bahsediyor (1 milyona yakın göçebe aile bunu 5 ile çarptığında muazzam bir sayı ortaya çıkıyor). Üstelik bir sürü Türk'ün de o devirde zaten yerleşik hayata geçtiğini de hesaba kat.
    Üstelik Selçukluları bir Yakut ya da Kırgız gibi değilde Özbek yada Türkmen gibi kabul ettiklerinde (ki bu diğerlerine nazaran daha mantıklı) anadolu'ya olan orta asya etkisi 30% dan aşağı çıkmıyor.

Tabi Osmanlidan dolayi kulturlerimiz benzer ve dinde ayni olunca benzerliklerde artiyor. Ben kendimi bir Suriyeliden cokta uzak hissetmiyorum.

Kompleksten ziyade "middle east" denen Ortadoğu coğrafyasının savaşlar, geri kalmışlık, terörizm ve diğer bazı şeylerle anılıyor olması bunda en büyük etken. Yurtdışında "middle easterner" denildiğinde akla ilk neler geliyor bakalım tahmin et?

Zaten verdigin ornek cok sacma'idi tepede belirtigim gibi. Neden bir Musluman diger Muslumandan ustun tutuyimki??
    Benim belirtmek istediğim şey Uygurların zulüm görmesine gıkı çıkmayan bazı insanların Filistin için canını feda edebilecek seviyede olmaları. Ben birini diğerinden üstün tutmanı istemedim zaten. Sadece merak ediyorum onları daha az değerli yapan ne bu insanların gözünde?
    Last edited by Pecheneg; 01-01-2013 at 12:52 PM.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Bookmarks