PDA

View Full Version : Povijesni trenutak: Tadić se na Ovčari poklonio nevinim žrtvama i ispričao za zločin



Heretik
11-04-2010, 01:33 PM
http://www.jutarnji.hr/multimedia/archive/00348/tadic01_348283S1.jpg

SKORO 19 godina nakon pada Vukovara i zločina na Ovčari i drugim stratištima oko grada, jedan srpski predsjednik došao je u taj grad kako bi se poklonio žrtvama.

Srpski predsjednik Boris Tadić oko 10.15 sati je trajektom stigao u Vukovar gdje ga je dočekao hrvatski predsjednik Ivo Josipović uz podršku stotinjak građana koji su se skupili na obali i zapljeskali gostu. Tadić je u vukovarsko riječno pristanište stigao brodom simbolična imena "Golubica". Uz predsjednika Josipovića, srpskog predsjednika su dočekali i vukovarsko-srijemski župan Božo Galić te gradonačelnik Vukovara Željko Sabo.

Dva predsjednika su održali sastanak u vukovarskom Gradskom poglavarstvom. Dvojica predsjednika su u zgradi vukovarske Gradske uprave razgovarali oko pola sata, a neslužbeno se doznaje kako je Tadić donio dokumentaciju iz vukovarske bolnice, koja je odnesena prije mirne reintegracije Podunavlja. Dokumentaciju je u rukama nosio predsjednik Komisije za nestale pri Vladi Republike Srpske Veljko Odalović.

Tadića su po izlasku iz zgrade Gradske uprave dočekali saborski zastupnici Vesna Pusić, Đurđa Adlešič, Biljana Borzan, Igor Dragovan, Ivan Jakovčić, Mile Horvat i Ratko Gajica te predsjednik SDSS-a Vojislav Stanimirović.

Ispričao se zbog zločina

Boris Tadić je kod spomenika žrtvama na Ovčari položio vijenac i uputio ispriku zbog zločina. "Ovdje sam da se poklonim žrtvama i namjera mi je odati počast. Ovdje sam da, poklanjajući se žrtvama, još jednom uputim riječ isprike, da iskažem žaljenje i stvorim mogućnost da Srbija i Hrvatska okrenu novu stranicu povijesti", rekao je srpski predsjednik na Ovčari.

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović kazao je da je Ovčara bila mjesto stradavanja ljudi koji su bili žrtve bezumne politike. "Došli smo se pokloniti žrtvama, izraziti sućut obiteljima, ali i obećati da nijedan zločin neće ostati nekažnjen", kazao je Josipović i dodao da su došli pokazati da je moguća drugačija politika, ona mira i prijateljstva. Kazao je da su svjesni njihove odgovornosti za budućnost Hrvatske i Srbije te njihovih naroda. Josipović je naglasio da ovaj događaj mora biti poticaj za pronalaženje i rješavanje sudbine nestalih, ali i razvoj dobrosusjedskih odnosa.

U Paulin Dvoru hrvatski vojnici ubili 19 civila

Među žrtvama na Ovčari bilo je puno pacijenata vukovarske bolnice. Nakon isprike na Ovčari, Ivu Josipovića i Borisa Tadića je u palači Srijem dočekala hrvatska premijerka Jadranka Kosor. Prvo su Jadranka Kosor i predsjednik Tadić razgovarali sami, a potom im se pridružio i Ivo Josipović. Nakon razgovora s predstavnicima udruga žrtava iz Domovinskog rata.

Potom će se Tadić i Josipović zaputiti u Paulin Dvor, gdje su 11. i 12. prosinca 1991. godine hrvatski vojnici ubili 19 civila. 18 žrtava bili su Srbi, a jedna žrtva je bila Mađar. Za taj zločin je Nikola Ivanković osuđen na zatvorsku kaznu od 15 godina. Završetak ovog posjeta Borisa Tadića Hrvatskoj, koji nije službeni, bit će u Vukovaru gdje će se dva predsjednika sastati s predstavnicima srpske zajednice u Vukovaru i okolici.

Link - Index.hr (http://www.index.hr/vijesti/clanak/povijesni-trenutak-tadic-se-na-ovcari-poklonio-nevinim-zrtvama-i-ispricao-za-zlocin/521589.aspx)

BBC link (in English) (http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-11689153)

Tadicu Ljudino, ovako cemo naprijed jedino. :thumb001: :thumb001: :thumb001: :thumb001: :thumbs up

Guapo
11-04-2010, 11:03 PM
Svaka cast Tadic/Josipovic. Ovo je jedini nacin da krenu da se zaceljuju rane na obe strane i da se nastavi dalje. Dosta je bilo mrznje.

Aramis
11-05-2010, 12:06 AM
Svaka cast Tadic/Josipovic. Ovo je jedini nacin da krenu da se zaceljuju rane na obe strane i da se nastavi dalje. Dosta je bilo mrznje.

Pa to je sada trend (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=11&dd=01&nav_category=167&nav_id=469196).

Tadić je Sarajlija. :D

Guapo
11-05-2010, 12:10 AM
Tadić je Sarajlija. :D

=U= jebote točno!, Tadic je prekodrinac.

Aramis
11-05-2010, 12:11 AM
=U=, točno!, Tadic je prekodrinac.

Zar nisi u Kanadi? Sa koje strane Drine sad da gledam?

Guapo
11-05-2010, 12:13 AM
ne pravi se l=U=d, dobro si me raz=U=meo.

Aramis
11-05-2010, 12:16 AM
ne pravi se lud, dobro si me razumeo.

=U= pravu si. Izvinjavam se. :D

Guapo
11-05-2010, 12:18 AM
=U= pravu si. Izvinjavam se. :D

jbt-e jesi s=U=pak.

Aramis
11-05-2010, 12:21 AM
jbt-e jesi s=U=pak.

Nema veze b=U=raz. Ponosan na sebe i svoje.

Guapo
11-05-2010, 12:31 AM
O rly?

Heretik
11-05-2010, 12:44 AM
Svaka cast Tadic/Josipovic. Ovo je jedini nacin da krenu da se zaceljuju rane na obe strane i da se nastavi dalje. Dosta je bilo mrznje.

Jesu pizde i niskoristi manje - vise ali ovo je dobra gesta. Ajde da i ovdje krene malo naprijed napokon.

Guapo
11-05-2010, 12:48 AM
Svi smo mi braca Sloveni.

Aramis
11-05-2010, 12:54 AM
http://www.advance.hr/bizadvance/image_dump/vratilo-se-bratstvo-i-jedinstvo_96367.jpg

Guapo
11-05-2010, 12:57 AM
to si ti napisao bolan.

Heretik
11-05-2010, 01:03 AM
Svi smo mi braca Sloveni.

Ne osjecam se specijalno povezan sa slavenima pa ne bi isao u krajnost. Al' da smo faktor mira na balkanu, jesmo.

Aramis
11-05-2010, 01:08 AM
Ne osjecam se specijalno povezan sa slavenima pa ne bi isao u krajnost. Al' da smo faktor mira na balkanu, jesmo.

Faktor mira je zdrav razum, a ne gomila marioneta što se uvlače u dupe jedan drugome zaradi plotičkih poena.

No ako će to neprijateljstvo smiriti, neka bude.

Guapo
11-05-2010, 01:08 AM
Ne osjecam se specijalno povezan sa slavenima pa ne bi isao u krajnost. Al' da smo faktor mira na balkanu, jesmo.

Suviše si ozbiljan. Ko si ti bre?

Heretik
11-05-2010, 01:12 AM
Faktor mira je zdrav razum, a ne gomila marioneta što se uvlače u dupe jedan drugome zaradi plotičkih poena.

No ako će to neprijateljstvo smiriti, neka bude.

Ma naravno da oni skupljaju poene tako, ali gesta je dobra pa makar bila i u tu svrhu. A ako je stvarno zdrav razum u pitanju, onda je to nesto gotovo nevidjeno na ovim prostorima. :D

Aramis
11-05-2010, 01:15 AM
A ako je stvarno zdrav razum u pitanju, onda je to nesto gotovo nevidjeno na ovim prostorima. :D

Paradoks balkanske egzistencije? Predstoji nam implozija univerzuma kakvog ga poznajemo. Iz singulariteta se ponovno rađa. Što su bili agresori sada su žrtve.

Guapo
11-05-2010, 01:17 AM
Paradoks balkanske egzistencije? Predstoji nam implozija univerzuma kakvog ga poznajemo. Iz singulariteta se ponovno rađa. Što su bili agresori sada su žrtve.

http://2.bp.blogspot.com/_Cb_apdNr1BA/TEWb3p6ILKI/AAAAAAAAAbg/J71qum73vdE/s1600/mms_smoking_weed_everyday.jpg

Heretik
11-05-2010, 01:21 AM
Paradoks balkanske egzistencije? Predstoji nam implozija univerzuma kakvog ga poznajemo. Iz singulariteta se ponovno rađa. Što su bili agresori sada su žrtve.

Ne bi me uopce zacudilo da svemir implodira.

Aramis
11-05-2010, 01:25 AM
Ne bi me uopce zacudilo da svemir implodira.

Živi bili pa vidjeli.

A do tada, evo... i ja se ispricavam za genociditet.