PDA

View Full Version : Women's role in ancient Turkic culture

Ryujin
09-11-2017, 11:19 PM
It is known that women were not considered subordinate to men in Turkic nomadic culture and they freely rode horses and commanded armies alongside men as opposed to what would be seen in sedentary peoples. This recounting of an Arab traveller from the 10th century reveals a huge gap in mentality. I'm not really sure btw if this really went as he narrated or there's a touch of hyperbole. Devout people generally tend to exaggerate things; like claiming that a couple literally has sex at a park when in fact they were just kissing. But you get the point here. Too bad our women had subsequently been confined into houses and forced into black veils up until a heroic savior like Ataturk emerged.

For people claiming that I'm a slave to the modernism of our age; maybe this is where I derive my inspiration from. Maybe this is in my blood, and I'm proud of it. Well-said, the Turkic chief! And I vow to maintain this heritage, forever!

Oguz women never veil themselves in the presence of their own men or others. Nor does the woman cover any of her bodily parts in the presence of any person. One day we stopped off with a Turk and were seated in his tent. The man’s wife was present. As we conversed, the woman uncovered her pudendum and scratched it, and we saw her doing so. We veiled our faces and said, “I beg God’s pardon.” At this her husband laughed and said to the interpreter, “Tell them we uncover it in your presence so that you may see it and be abashed, but it is not to be attained. This is better than when you cover it up and yet it is attainable.”

"The Manuscript of Ibn Fadlan,

Relating His Experiences

with the Northmen in A.D. 922"

pudendum i.e. vagina

Ryujin
09-11-2017, 11:25 PM
Bir de Türkçe paylaşayım vatandaş feyz alsın.

"kadınları, ne kendi erkeklerinin ne de yabancıların yanında peçe kullanıyor; vücutlarını da örtmüyorlar. bir gün bir oğuz'un evinde oturuyorduk. karısı da yanımızdaydı. biz konuşurken kadın bir ara vücudunun görünmemesi gereken bir tarafını açıp kaşıdı... hepimiz gördük. hemen ellerimizle gözlerimizi kapatıp, "allahım, sen bize günah yazma." diye yakardık. kocası güldü, çevirmenimize şunları söyledi: "sizin, önünüzde açilmamizin nedeni, gördüğünüz halde kendinizi tutmayı ögrenesiniz diyedir. çünkü ulaşamazsınız; böyle olmasi, gizli olup da elde edilebilir olmasından daha iyidir."

10. yüzyılda bir Arap gezgininin bir Türk yurdunda gözlemi bu. Batı kültürüne uşak oluyormuşuz, bilmem ne. Eee tabi yüzyıllardır toplumumuza nüfuz eden ve Atatürk'ün deyimiyle beyinlerini uyuşturan bu Arap zihniyetinden ne kadar da ileri, modernmiş bin yıllık atalarımız... Bu kültürü kaybetmek ne acı. Anadolu'da durum ortada.

crazyladybutterfly
09-11-2017, 11:31 PM
proof islam ruined many societies

Ryujin
09-11-2017, 11:40 PM
proof islam ruined many societies

Exactly. This desert mentality manifested in Abrahamic religions infested the minds of societies from Asia to Europe. Good old Pagan times were much more advanced than our age, at least in terms of mentality and way of life.

Ryujin
09-11-2017, 11:42 PM
......

Ryujin
09-11-2017, 11:50 PM
Geçen Moda Parkı'nda kızlı erkekli oturup bira içiyoruz, güya bu eylemi yapabilecek kadar birşeyleri aşmış olması beklenen kız şunu diyor; "erkek dediğin mini etek giydirmeyecek, giyimime karışacak". "Senin ben kafana sıçayım" dedim içimden ve bunu sansürlü bir biçimde ifade ettim. Beni 10. yüzyılda bir Oğuz yurduna ışınlayın abi.

itilvolga
09-11-2017, 11:52 PM
I am literally agree that women were more valuable in past than today for Turks but well, not with that way. I mean, open a part of body. Women are not test subjects, examine to men with that way is just stupidly for me. Value of women is more about inwardness

itilvolga
09-11-2017, 11:58 PM
Geçen Moda Parkı'nda kızlı erkekli oturup bira içiyoruz, güya bu eylemi yapabilecek kadar birşeyleri aşmış olması beklenen kız şunu diyor; "erkek dediğin mini etek giydirmeyecek, giyimime karışacak". "Senin ben kafana sıçayım" dedim içimden ve bunu sansürlü bir biçimde ifade ettim. Beni 10. yüzyılda bir Oğuz yurduna ışınlayın abi, sikeyim böyle gelişmiş dünyayı.

Gece gece abi hayırdır yokluyorlar mı seni yahu nereden geldi bunun derdi tasası birden bire :confused: madem "moderniz" madem "sığ" olmamalıyız bu saatten sonra, niye karşıt görüşlere de saygı duymuyoruz anlamıyorum sen onu yanlış bulursun o seni yanlış bulur problem burada değil koyun değiliz nihayetinde hepimiz aynı şeyi düşünelim ama herkesin de bi hayat felsefesi var, beklentisi veya ne bileyim en basitinden kişisel görüşü var yani ve problem hoşgörülü olmamada başlıyor sen onun görüşüne saygı duyacaksın o da seninkine, o kendi görüşüne göre bir insan bulacak sen de kendi görüşüne göre bu kadar

Arbërori
09-12-2017, 12:02 AM
Very interesting read but scratching the pudendum... xD

Ryujin
09-12-2017, 12:05 AM
Gece gece abi hayırdır yokluyorlar mı seni yahu nereden geldi bunun derdi tasası birden bire :confused: madem "moderniz" madem "sığ" olmamalıyız bu saatten sonra, niye karşıt görüşlere de saygı duymuyoruz anlamıyorum sen onu yanlış bulursun o seni yanlış bulur problem burada değil koyun değiliz nihayetinde hepimiz aynı şeyi düşünelim ama herkesin de bi hayat felsefesi var, beklentisi veya ne bileyim en basitinden kişisel görüşü var yani ve problem hoşgörülü olmamada başlıyor sen onun görüşüne saygı duyacaksın o da seninkine, o kendi görüşüne göre bir insan bulacak sen de kendi görüşüne göre bu kadar

O da benim kendi düşüncem sonuçta, kimseye birşeyi zorla dayattığımız yok. Siz kendinizi yönettirin, hayatta hiçbir sorumluluk almayın, oturun evde, yeminiz suyunuz verilsin besleme gibi yaşayın hayatı. Bu dinciler kadınları iyi güdüyor valla aslında onlara kızmıyorum, kendilerini buna layık görenler oldukça onların da değirmeninin suyu dönmeye devam edecek.

crazyladybutterfly
09-12-2017, 12:08 AM
Exactly. This desert mentality manifested in Abrahamic religions infested the minds of societies from Asia to Europe. Good old Pagan times were much more advanced than our age, at least in terms of mentality and way of life.

i guess it depends on the religion and ethnicity.
so far in ancient greece and rome there was rampant sexism still even without the christian influence. greece was probably even worse before christianity i remember that in some polis women coudlnt even go outside without a male companion... basically like isis .
and both used to push girls to marry very young , somehow this pressure seems to have a little lessened , i know thta in middle ages women/girls used to marry a little later .. maybe because there was no option for divorce.

itilvolga
09-12-2017, 12:09 AM
Birilerine birşeyi zorla dayatmadıkça hiçbir ideolojiye, fikre saygı duymak zorunda değilim. O da benim kendi düşüncem sonuçta. Ha kaldı ki onlar da arkadaşım, gidip tanımadığım insanlara böyle birşey demiş değilim.

Pekala, o zaman kendi görüşüne de saygı beklemezsin bundan sonra ve yalnız tek bir ideolojiyi/fikri de "modernlik" çatısı altında insanlığa dayatmanın ve katılmayanları "çağ dışı" olarak sınıflandırmanın ne derece yanlış olduğunu görürüsün -umarım-

Ryujin
09-12-2017, 12:11 AM
Pekala, o zaman kendi görüşüne de saygı beklemezsin bundan sonra ve yalnız tek bir ideolojiyi/fikri de "modernlik" çatısı altında insanlığa dayatmanın ve katılmayanları "çağ dışı" olarak sınıflandırmanın ne derece yanlış olduğunu görürüsün -umarım-

Çağ dışı olarak gördüğüm falan yok. Başlıkta verdiğim örnekte görüldüğü gibi 1000 yıl öncesinin Türk toplumu şuankinden çok daha ileri bir seviyede olduğu apaçık ortada. Şimdi kalkıp bugünkü durumu çağdışı olarak görmem sanki bu çağı çok matah görüyormuşum anlamına gelir ki öyle değil.

Pennywise
09-12-2017, 12:15 AM
You should also post how they punish people who involves adultery. Fadlan gives many examples of it too.

itilvolga
09-12-2017, 12:16 AM
O da benim kendi düşüncem sonuçta, kimseye birşeyi zorla dayattığımız yok. Siz kendinizi yönettirin, hayatta hiçbir sorumluluk almayın, oturun evde, yeminiz suyunuz verilsin besleme gibi yaşayın hayatı. Bu dinciler kadınları iyi güdüyor valla aslında onlara kızmıyorum, kendilerini buna layık görenler oldukça onların da değirmeninin suyu dönmeye devam edecek.

Kim evinde oturup yemini bekliyor ya ne diyorsun sen. Şuan yaptığın şey yobazlıktan başka bir şey değil. Görüşüne katılmıyorum çünkü kadınların mal gibi açılıp saçılmasına veya denek gibi kullanılıp erkeklerin uçkurusunu sınamaya karşıyım, bu yüzden mi evde yemini suyunu bekleyen tabiri caizse hayvan yakıştırması yaptın benim için? Haddini bil. Karşıt görüşlere ya saygı duyacaksın ya da böyle tartışmalara girmeyeceksin. Mümkünse toplumla muhattap bile olmayacaksın sonra türüyorsunuz başımıza ülkeye bak anasını satayım moderni yobaz dindarı kendini tek bi çağa adapte edeni yobaz bu nasıl iş ya.

Ryujin
09-12-2017, 12:22 AM
Kim evinde oturup yemini bekliyor ya ne diyorsun sen. Şuan yaptığın şey yobazlıktan başka bir şey değil. Görüşüne katılmıyorum çünkü kadınların mal gibi açılıp saçılmasına veya denek gibi kullanılıp erkeklerin uçkurusunu sınamaya karşıyım, bu yüzden mi evde yemini suyunu bekleyen tabiri caizse hayvan yakıştırması yaptın benim için? Haddini bil. Karşıt görüşlere ya saygı duyacaksın ya da böyle tartışmalara girmeyeceksin. Mümkünse toplumla muhattap bile olmayacaksın sonra türüyorsunuz başımıza ülkeye bak anasını satayım moderni yobaz dindarı kendini tek bi çağa adapte edeni yobaz bu nasıl iş ya.

Plajda en yobaz dindar erkek bile üstü çıplak, hatta kaslıysa ve baklavaları da varsa bunları sergileyerek denize girebilir, ama kadına gelince ıı-ıh, açılıp saçılmak olur o ayıp olur. Çünkü kadın erkek vücudundan etkilenmiyor, haşa, erkeğe mahsustur bu.

Ha şu zihniyeti de en iyi benimseyen adamlar Afganlar ha. Adamları kadınları kapattı mı tam kapatıyor, yüzü falan da görünmüyor yani. Hani madem şu zihniyet benimseniyor bari adam gibi uygulansın. Bizde kapanma yüzü de açıkta bırakıyor, bir ton makyaj yapılıyor. Bunu yabancı kişilere sergilemekte sorun yok, yüzü görmesinde sorun yok onlara göre. Şimdi sen güya kapalı bir kadının yüzünü güzel bulursun onun namusu kirlenmiş olmaz mı? ee ne farkı var mini etek giymesinden. Bari tam kapansınlar yüzü de saklasınlar başkasının 'malına' bakmak ayıp ya. lsdjgskljls

Ryujin
09-12-2017, 12:29 AM
Bu zihniyetin en yalıtılmamış, saf hali budur:

http://i2.cdn.cnn.com/cnnnext/dam/assets/140404164722-afghan-women-10-horizontal-large-gallery.jpg

itilvolga
09-12-2017, 12:29 AM
Plajda en yobaz dindar erkek bile üstü çıplak, hatta kaslıysa ve baklavaları da varsa bunları sergileyerek denize girebilir, ama kadına gelince ıı-ıh, açılıp saçılmak olur o ayıp olur. Çünkü kadın erkek vücudundan etkilenmiyor, haşa, erkeğe mahsustur bu.

Ha şu zihniyeti de en iyi benimseyen adamlar Afganlar ha. Adamları kadınları kapattı mı tam kapatıyor, yüzü falan da görünmüyor yani. Hani madem şu zihniyet benimseniyor bari adam gibi uygulansın. Bizde kapanma yüzü de açıkta bırakıyor, bir ton makyaj yapılıyor. Bunu yabancı kişilere sergilemekte sorun yok, yüzü görmesinde sorun yok onlara göre. Şimdi sen güya kapalı bir kadının yüzünü güzel bulursun onun namusu kirlenmiş olmaz mı? ee ne farkı var mini etek giymesinden. Bari tam kapansınlar yüzü de saklasınlar başkasının 'malına' bakmak ayıp ya. lsdjgskljls

Ne alaka? Ben kadınlar kapatılmalı sarıp sarmalanmalı diye bir şey demedim. Ama aynı zamanda misafirine kalkıp karısının orasını burasını gösterecek kadar geniş olmaya da karşıyım, bu kadına hakaretten başka bir şey değil. Aynı şey değil mi işte sahip olmayacağı şeyi sergilemek, gösterip de elletmemek. Ne gerek var böyle bir şeye? Siz kadınlar tarafından bu yolla denenecek kadar aciz yaratıklar mısınız veya kadınlar bu şekilde objeleştirilecek kadar ucuz mu?

itilvolga
09-12-2017, 12:31 AM
Bu zihniyetin en yalıtılmamış, saf hali budur:

http://i2.cdn.cnn.com/cnnnext/dam/assets/140404164722-afghan-women-10-horizontal-large-gallery.jpg

Yazdığım şeylerden şunu desteklediğimi falan çıkardıysan ya git bi elini yüzünü yıka kendine gel ya da git bir nörolojiye görün algılamanda bir problem var galiba

Ryujin
09-12-2017, 12:37 AM
Ne alaka? Ben kadınlar kapatılmalı sarıp sarmalanmalı diye bir şey demedim. Ama aynı zamanda misafirine kalkıp karısının orasını burasını gösterecek kadar geniş olmaya da karşıyım, bu kadına hakaretten başka bir şey değil. Aynı şey değil mi işte sahip olmayacağı şeyi sergilemek, gösterip de elletmemek. Ne gerek var böyle bir şeye? Siz kadınlar tarafından bu yolla denenecek kadar aciz yaratıklar mısınız veya kadınlar bu şekilde objeleştirilecek kadar ucuz mu?

Zaten olayın aynen anlatıldığı gibi yaşandığından şüphe ettiğimi söyledim, kadın belki eteğini kaldırıp kasık tarafını falan kaşımıştır, adam bunu abartmıştır. Çünkü dincilerde bu abartma var, mesela sen şimdi Erzurum'dan bir adamı tut Alsancak sahile getir orada çimlerde oturan kızlı erkekli insanları görünce 'fuhuş artık aleni yapılır olmuş' diyecektir. Yani bu arap gezgin de gayet bir abartıda bulunmuş olabilir.

Yani ortada deneylik bir durum yok. Rahat olmak var, kendini başkalarına göre kısıtlamamak var. Bugün git bir Almanya'ya, Fransa'ya, parklarda kadınlar güneşlenir, senin tabirinle objeleştiriyorlar. Yav erkek de kas yapar, baklava yapar bunu sergiler, dövme yaptırır sergiler, güzel giyinir sergiler, güzel görünmek, sergilemek insan doğasında olan birşey. Erkekler her türlü gösterişi yapabilir ama kadınlar yapamaz, namusa aykırı olur. Eğer illa bir objeleştirme varsa o zaman bunların hepsine karşı olman gerekir, hiçbir şey sergilenmesin gösteriş olmasın.

Ha bunu bir kadına anlatmaya çalışmam da ayrı bir trajikomik. Kadınların hepsi böyle değil tabi de, Atatürk'ün Madame Corinne'e cepheden yazdığı mektuplarda erkeklere cennette hurilerin vaat edildiğini, ama kadınlara neden hiçbir şeyin vaat edilmediğini sorgulaması gibi. Ah ah...

itilvolga
09-12-2017, 12:45 AM
Zaten olayın aynen anlatıldığı gibi yaşandığından şüphe ettiğimi söyledim, kadın belki eteğini kaldırıp kasık tarafını falan kaşımıştır, adam bunu abartmıştır. Çünkü dincilerde bu abartma var, mesela sen şimdi Erzurum'dan bir adamı tut Alsancak sahile getir orada çimlerde oturan kızlı erkekli insanları görünce 'fuhuş artık aleni yapılır olmuş' diyecektir. Yani bu arap gezgin de gayet bir abartıda bulunmuş olabilir.

Yani ortada deneylik bir durum yok. Rahat olmak var, kendini başkalarına göre kısıtlamamak var. Bugün git bir Almanya'ya, Fransa'ya, parklarda kadınlar güneşlenir, senin tabirinle objeleştiriyorlar. Yav erkek de kas yapar, baklava yapar bunu sergiler, dövme yaptırır sergiler, güzel giyinir sergiler, güzel görünmek, sergilemek insan doğasında olan birşey. Erkekler her türlü gösterişi yapabilir ama kadınlar yapamaz, namusa aykırı olur. Eğer illa bir objeleştirme varsa o zaman bunların hepsine karşı olman gerekir, hiçbir şey sergilenmesin gösteriş olmasın.

Ha bunu bir kadına anlatmaya çalışmam da ayrı bir trajikomik. Kadınların hepsi böyle değil tabi de, Atatürk'ün Madame Corinne'e cepheden yazdığı mektuplarda erkeklere cennette hurilerin vaat edildiğini, ama kadınlara neden hiçbir şeyin vaat edilmediğini sorgulaması gibi. Ah ah...

Üstelik İzmirli olanına anlatman daha trajikomik olsa gerek... vah vah.
Herneyse ben kadının el yüz kapatılıp toplumdan soyutlanmasına da, özel bölgelerinin sergilenmesine de karşıyım. Bu benim görüşüm ve saygı duyup duymaman artık zerre ilgilendirmiyor.

Ha İzmirliyiz ama Rum dölü Pangalos'un Paraskevopoulos'un değil Çakırcalı Mehmet Efe'nin torunlarındanız çok şükür ki iki üç uyduruk hikayeyle töremizi unutmayız. Türk töresinde böyle bir saçmalık yoktur, kısa ve net. Daha fazla tartışmaya da gerek yok senin görüşün belli benim görüşüm belli, hadi iyi geceler.

Ryujin
09-12-2017, 12:51 AM
Valla ben İzmirli değilim köken olarak, başka başlıkta Rum kanı taşıdığını itiraf eden ve bundan utandığını söyleyen sensin zaten ben daha test mest yaptırmadım ama fenotip olarak kendi gözlem ve hissiyatıma göre özellikle baba tarafında kuzey ural etkisi olduğunu düşünüyorum, ileride anlarız. Sen kendi haline yan. ;)

10. yüzyılda yazılmış bir hatırat kitabından alınmış bir parçaya uyduruk diyip kaçmak... Bilemiyorum altan. klfgjsgk

itilvolga
09-12-2017, 01:03 AM
Valla ben İzmirli değilim köken olarak, başka başlıkta Rum kanı taşıdığını itiraf eden ve bundan utandığını söyleyen sensin zaten ben daha test mest yaptırmadım ama fenotip olarak kendi gözlem ve hissiyatıma göre özellikle baba tarafında kuzey ural etkisi olduğunu düşünüyorum, ileride anlarız. Sen kendi haline yan. ;)

10. yüzyılda yazılmış bir hatırat kitabından alınmış bir parçaya uyduruk diyip kaçmak... Bilemiyorum altan. klfgjsgk

Şu salak randomu atıp durma artık tartıştığın konuya saygın olsun en azından. Kaçtığım falan yok, sadece konuda tartışmalık bir şey yok kim kime neyi kabullendirmeye çalışıyo onu da anlamış değilim. Belli zaten bizim buraların yerlisi olmadığın. Sonradan gelip böyle sahiplenirler bir de kendi memleketleriymiş gibi övünürler, yok biz şöööyle moderniz de işte şöyle ehi ühü. Hunu bak sen :picard1: höölü gabarınca İzmirli olunmeyo bizim oğlan :cheer_icoon:

Beni haplogrubum kromozomum veya bilmem kaçıncı halkası beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Dünyada safkan insan kalmadı zaten, ben bakarım kültürüme örfüme adetime değerlerime, gerisi beni ilgilendirmez. Bu saydıklarım da beni Türk yapıyor işte

Morena
09-12-2017, 01:06 AM
It is known that women were not considered subordinate to men in Turkic nomadic culture and they freely rode horses and commanded armies alongside men as opposed to what would be seen in sedentary peoples. This recounting of an Arab traveller from the 10th century reveals a huge gap in mentality. I'm not really sure btw if this really went as he narrated or there's a touch of hyperbole. Devout people generally tend to exaggerate things; like claiming that a couple literally has sex at a park when in fact they were just kissing. But you get the point here. Too bad our women had subsequently been confined into houses and forced into black veils up until a heroic savior like Ataturk emerged.

For people claiming that I'm a slave to the modernism of our age; maybe this is where I derive my inspiration from. Maybe this is in my blood, and I'm proud of it. Well-said, the Turkic chief! And I vow to maintain this heritage, forever!

"The Manuscript of Ibn Fadlan,

Relating His Experiences

with the Northmen in A.D. 922"

pudendum i.e. vagina

In the same passage, he also said they never bathed. Barbarians.

itilvolga
09-12-2017, 01:10 AM
In the same passage, he also said they never bathed. Barbarians.

You know what? We are still Barbars and we will drink your bloods.

BOOOOOOOO.

Ryujin
09-12-2017, 01:12 AM
Şu salak randomu atıp durma artık tartıştığın konuya saygın olsun en azından. Kaçtığım falan yok, sadece konuda tartışmalık bir şey yok kim kime neyi kabullendirmeye çalışıyo onu da anlamış değilim. Belli zaten bizim buraların yerlisi olmadığın. Sonradan gelip böyle sahiplenirler bir de kendi memleketleriymiş gibi övünürler, yok biz şöööyle moderniz de işte şöyle ehi ühü. Hunu bak sen :picard1: höölü gabarınca İzmirli olunmeyo bizim oğlan :cheer_icoon:

Beni haplogrubum kromozomum veya bilmem kaçıncı halkası beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Dünyada safkan insan kalmadı zaten, ben bakarım kültürüme örfüme adetime değerlerime, gerisi beni ilgilendirmez. Bu saydıklarım da beni Türk yapıyor işte

İzmir'in kıymetini bil kıymetiniii. Bir dağın heybetini onun eteklerindeyken farkedemezsin, onu farketmek için uzaktan bakmak gerekir. Ben Fatih'te doğup büyüdüm. Ha çok şükür ailem ileri görüşlü, ama bu ülkenin kuruluş değerlerini insanlar bir türlü anlayamıyor. Yazık. Birey olmak, özgür olmak bazıları için hala bir sorun.

Babak
09-12-2017, 01:15 AM
Biz bir biri biz beraber!

Morena
09-12-2017, 01:17 AM

BOOOOOOOO.

lol. I watched a Korean drama which featured a "Turk" and they were portrayed as Asians who wore feathres and lived in yurts. It's weird how different Turks from turkey look compared to their central asians cousins.
Also, it's hard to bathe when you're running around riding horses and living in yurts.

I remember reading this passage in the 13th warrior (the book that movie was based on, I forgot the title), and I had no idea that he was discribing turks.

Ryujin
09-12-2017, 01:19 AM
İzmirliler güzel insandır, erkeği de kadını da. Erkek kas yapar, baklava yapar, utanmaz bundan. Kadın da güzelliğinden utanmaz, saklamaz. Atatürk'ün vizyonunu en iyi şekilde anlayan şehirdir. Çünkü Atatürkçülük sadece bir ideoloji değil bir yaşam tarzıdır. Bira içmektir, gitar çalmaktır, sevgilinle tatile çıkmaktır, el ele tutuşmaktır, denize karşı bankta sarılmaktır. Bir İzmirli olan Yılmaz Özdil çok güzel ifade ediyor:

https://www.youtube.com/watch?v=xt7V5uMUcx4

Böri
09-12-2017, 08:38 AM
Ibn Fadlan and the Land of Darkness: Arab Travellers in the Far North
By Ibn Fadlan

https://i.hizliresim.com/ROE3qR.jpg

Turks were relax people back then but scrupulously chaste and adultery was unknown to them. It's very different than Middle eastern societies where women cover but also adultery more widespread. It's why Fadlan (920's AD) considers and cites Turks more among Northern types of societies. Why Fadlan titled his book 'An Arab in the far north,.
We were actually happier people before moving into darkness of Iran, near and Middle east.

Btw story in the OP might also be exaggerations or maybe some case of mentally retarded case, Fadlan looked down on non Muslim societies and didnt like among Turkic tribes women didnt cover.

MustafaTekin
10-17-2019, 01:56 PM
Ne günlermis.

Petros Houhoulis
10-17-2019, 04:08 PM
I am literally agree that women were more valuable in past than today for Turks but well, not with that way. I mean, open a part of body. Women are not test subjects, examine to men with that way is just stupidly for me. Value of women is more about inwardness

Did you scratch your pudendum to come up with this idea, or you just read the quran?

Petros Houhoulis
10-17-2019, 04:13 PM

BOOOOOOOO.

Stop bitching canine, you do no longer make public demonstrations of your pudendum, and you bathe, or else what do you have the Turkish baths for?