PDA

View Full Version : Classify Very Turkish Looking Italian Actor James Michael Imperioli

Arap Cumali
06-16-2020, 07:24 PM
he has sterotypical Turkish look. he looks very turkish to me. his type very common in South Turkey also Blacksea Region of Turkey, Maybe he would pass as Central Anatolian also he would pass as Turk From Caucasus or Iran. Also he's type very common in my City(Adana) by the way i believe he would pass as Kurdish but he looks more turkish than kurd. there are Millions of Turks look like Him.

Is He Med+Armenoid?

also he has similarities with me. im also Armenoid but im more Pontid-Gorid Influenced by my ethnic Pomak Slav Father side.

By The way this guy looks more Turkish than European-Looking Turks posted by Turkish users.

99781
99782
99783
99784
99785
99786
99787
99788
99789

I Think he would pass in, Turkey,Italy,Greece,Caucasus,Spain. (maybe an levantine or assyrian but not typical).

Immanenz
06-16-2020, 07:30 PM
Litorid

Arap Cumali
06-16-2020, 07:34 PM
Litorid- pan Med look

I Think he looks Turkish-Greek-Caucasian-Italian. maybe he would pass in Levantine but not typical

i think he has Armenoid influences.

and where would he pass as?

Dr_Maul
06-16-2020, 07:35 PM
Yes, I think he looks East Med and South Caucasian

Immanenz
06-16-2020, 07:35 PM
I Think he looks Turkish-Greek-Caucasian-Italian. maybe he would pass in Levantine but not typical

i agree that he passes in those named countries best

Immanenz
06-16-2020, 07:36 PM

i agree that he passes in those named countries best

Arap Cumali
06-16-2020, 07:39 PM
Yes, I think he looks East Med and South Caucasian

I believe he would pass In Iran As A Iranian-Caucasian Turk. right?

xtal
06-16-2020, 07:48 PM
Iranian azeri look

zeybek
06-16-2020, 07:53 PM
Iranid + East Med he looks Iranian. Could be pass in Turkey, Azerbaijan, Levant.

Arap Cumali
06-16-2020, 07:56 PM
Iranian azeri look

yup indeed he looks iranian turk or caucasian turk also east anatolian turk or blacksean turk

Arap Cumali
06-16-2020, 07:59 PM
Iranid + East Med he looks Iranian. Could be pass in Turkey, Azerbaijan, Levant.

alakasi yok, iranid ile bu adamin dupe duz Med+Armenoid. tam turk tipi var adamda, turk deyince benim aklima boyle bir tip geliyor. biraz daha turanid tipli versiyonu. İran turklerinde, Kafkas turklerinde Dogu anadoluda, Karadenizde,İc anadoluda, ozellikle Akdeniz(adana,antalya,mersin) buralarda bu adamin tipinde adamlar suru dolu var. bence İspanyol-İtalyan-Yunan-Turk-Kafkas tipi var adamda. adam fars yada kurde benzemiyor. evet belki fars veyahut kurd olarak gecebilir ama ben ilk gordugumde onu demezdim. belki suriyeli ve suryani olarak gecebilir.

Dr_Maul
06-16-2020, 08:07 PM
I believe he would pass In Iran As A Iranian-Caucasian Turk. right?

Yes he looks very Azeri for some reason

Arap Cumali
06-16-2020, 08:13 PM
Yes he looks very Azeri for some reason

fully agree with u yup,thats why he gives me Iranian-turkish give a lot. also he gives me also Blacksean turkish vibe too but he passes best in Caucasus,Anatolia and Italy,Greece or Spain.

Arap Cumali
06-16-2020, 08:37 PM
UP?

Dean K
06-16-2020, 08:56 PM
He pass in all the medetarnian countries Spain Italy Greece (as atypical) and in Turkey Cypriot Lebanon Syria and as Palastinian aswell even as Iraqi Jordanian as Typical.

Arap Cumali
06-16-2020, 09:00 PM
He pass in all the medetarnian countries Spain Italy Greece (as atypical) and in Turkey Cypriot Lebanon Syria and as Palastinian aswell even as Iraqi Jordanian as Typical.

I Think he not Atypical in Greece,Italy and Spain. but he's also Not Typical, Caucasus and Anatolia is Typical for Him. Also he would pass as Levantine but Not Typical also Not Atypical.

Indeed He looks Jew Too.

Arap Cumali
06-16-2020, 09:23 PM

would he pass in ur country?

Rgvgjhvv
06-16-2020, 09:31 PM
He looks Italian AF, lol. Super stereotypical mafia look.

Arap Cumali
06-16-2020, 09:33 PM
He looks Italian AF, lol. Super stereotypical mafia look.

Would he pass as Greek? i believe he would pass as Greek.

Kyp
06-16-2020, 09:34 PM
Litorid and pseudo Iranid

always looked Iranian to me but there are some subtle differences

Bender1999
06-16-2020, 09:37 PM
There are many italians who look like turks, but this one isnt very stereotypical turkish. Looks a bit iranid. Can pass to Turkey, but not stereotypical turkish...

Rgvgjhvv
06-16-2020, 09:39 PM
Would he pass as Greek? i believe he would pass as Greek.

Easily.

Arap Cumali
06-16-2020, 09:41 PM
Litorid and pseudo Iranid

always looked Iranian to me but there are some subtle differences

would he pass Typical in azerbaijan?

Arap Cumali
06-16-2020, 09:42 PM
There are many italians who look like turks, but this one isnt very stereotypical turkish. Looks a bit iranid. Can pass to Turkey, but not stereotypical turkish...

Kivanc Tatlitug looks more Sterotypical Turkish than him? yes?

Arap Cumali
06-16-2020, 09:43 PM
Easily.

As A Thracian? OR Greek Islander? Cypriot maybe Southern Greek?

by the way he has similarities with me much. but i look more Western version of him.

Bender1999
06-16-2020, 09:46 PM
Kivanc Tatlitug looks more Sterotypical Turkish than him? yes?

No wtf :picard2:

Rgvgjhvv
06-16-2020, 09:49 PM
As A Thracian? OR Greek Islander? Cypriot maybe Southern Greek?

by the way he has similarities with me much. but i look more Western version of him.

I don't agree with the anthrotard conspiracy that Greeks look so different in different regions. It's bullshit.

Arap Cumali
06-16-2020, 09:51 PM
No wtf :picard2:

Turk deyince aklıma ilk bu adam gibi birisi geliyor, biraz daha Turanid versiyonlu, zaten bu adam banada sifat olarak benziyor, ben bunun Beyaz tenli vede biraz Kafkas-Karadenizli daha cok Batılılaştırılmış tipi gibi birşeyim, bu adamda tam türk tipi var, bu adamın tipindeki adamlar daha çok Doğu anadolulu türk, Kafkas Göçmeni türk, İran göçmeni türk, Yada Akdenizli Türk, İç anadolulu Türk Hatta Karadenizli Türk oluyorlar, bu saydığım bölgelerde bu adama benziyen tonlarca insan var. bu adam biraz turanid olsaydi tam bir turk tipli olacakti bu adama Typical dememek hata olmuş olur. zaten buna atypical diyecek kişileri tanıyorum, başlıktada yazdım, bu forumdaki bir kaç arkadaş avrupali tipli türkleri paylaşıyorlar, bu adam o paylaşılan avrupalı tipli türklerin hepsinden daha çok türke benziyor. Yalanmı? ben adanalıyım bu adamın sıfatında bir sürü insan var burda.

Arap Cumali
06-16-2020, 09:52 PM
I don't agree with the anthrotard conspiracy that Greeks look so different in different regions. It's bullshit.

I mean, which region of Grece would he pass.

Bender1999
06-16-2020, 09:53 PM
Turk deyince aklıma ilk bu adam gibi birisi geliyor, biraz daha Turanid versiyonlu, zaten bu adam banada sifat olarak benziyor, ben bunun Beyaz tenli vede biraz Kafkas-Karadenizli daha cok Batılılaştırılmış tipi gibi birşeyim, bu adamda tam türk tipi var, bu adamın tipindeki adamlar daha çok Doğu anadolulu türk, Kafkas Göçmeni türk, İran göçmeni türk, Yada Akdenizli Türk, İç anadolulu Türk Hatta Karadenizli Türk oluyorlar, bu saydığım bölgelerde bu adama benziyen tonlarca insan var. bu adam biraz turanid olsaydi tam bir turk tipli olacakti bu adama Typical dememek hata olmuş olur. zaten buna atypical diyecek kişileri tanıyorum, başlıktada yazdım, bu forumdaki bir kaç arkadaş avrupali tipli türkleri paylaşıyorlar, bu adam hepsinden daha çok türke benziyor. Yalanmı? ben adanalıyım bu adamın sıfatında bir sürü insan var burda.

He is not very turkish looking, he could be a turk, but not typical.

Kyp
06-16-2020, 09:54 PM
would he pass Typical in azerbaijan?

I don't know about typical. If you look closely you can recognize that he's Southern Euro, but he definetly can pass very easily. Same goes for Iran.

Arap Cumali
06-16-2020, 09:55 PM
He is not very turkish looking, he could be a turk, but not typical.

bence çok tipik birisi, doğu anadoluda,iç anadoluda karadenizde,akdenizde irandaki türklerde,kafkasyadaki türklerde. tabiki bu kişiden kişiye göre değişir ama bence çok tipik birisi, biraz turanid olsaydı tam türk tipi olacaktı adamda.
bu adamın bence türkiyede geçemeyeceği 5-6 tane şehir var, edirne,kırkareli,çanakkale,tekirdağ gibi yerler dışında türkiyenin bütün şehirlerinde geçebilir.

Bender1999
06-16-2020, 09:58 PM
bence çok tipik birisi, doğu anadoluda,iç anadoluda karadenizde,akdenizde irandaki türklerde,kafkasyadaki türklerde. tabiki bu kişiden kişiye göre değişir ama bence çok tipik birisi, biraz turanid olsaydı tam türk tipi olacaktı adamda.
bu adamın bence türkiyede geçemeyeceği 5-6 tane şehir var, edirne,kırkareli,çanakkale,tekirdağ gibi yerler dışında türkiyenin bütün şehirlerinde geçebilir.

ok

Arap Cumali
06-16-2020, 10:00 PM
I don't know about typical. If you look closely you can recognize that he's Southern Euro, but he definetly can pass very easily. Same goes for Iran.

I Think he doesnt look persian or Kurdish, i think he looks Iranian Turk. what do u think he looks more Turk Or Persian? for me he looks Sterotypical Turk.

Kyp
06-16-2020, 10:02 PM
I Think he doesnt look persian or Kurdish, i think he looks Iranian Turk. what do u think he looks more Turk Or Persian? for me he looks Sterotypical Turk.

Persian

Rgvgjhvv
06-16-2020, 10:03 PM
I mean, which region of Grece would he pass.

If you're Greek, you pass all over Greece.

Arap Cumali
06-16-2020, 10:04 PM
If you're Greek, you pass all over Greece.

oh i understand, in turkey things maybe change.

Arap Cumali
06-16-2020, 10:07 PM
Would He Pass In North Africa?

The Blade
06-16-2020, 10:33 PM
Litorid (Atlanto-Armenoid) + CM. They often use this look in mobster films.

Arap Cumali
06-16-2020, 10:34 PM
Litorid (Atlanto-Armenoid) + CM. They often use this look in mobster films.

Would he pass in Bulgaria Or Romania? what if Albania or Macedonia what do u think?

The Blade
06-16-2020, 10:36 PM
Would he pass in Bulgaria Or Romania? what if Albania or Macedonia what do u think?
Would look alien in Bulgaria. I'd guess him as Jewish or partly such.

Precchia
06-16-2020, 11:46 PM
I don’t think he passes in Spain very well. He’s too Eastern looking. He could though.

happycow
06-17-2020, 01:54 AM
Doesn't look turkish.

chociprasa
06-17-2020, 09:20 AM
Gracile Med + Armenoid. Pan-Mediterranean look.

Arap Cumali
06-17-2020, 09:30 AM
Doesn't look turkish.

Arap Cumali
06-17-2020, 09:30 AM
I don’t think he passes in Spain very well. He’s too Eastern looking. He could though.

atypical? what about portugal would he pass in portugal?

Arap Cumali
06-17-2020, 09:31 AM

Arap Cumali
06-17-2020, 09:32 AM
Gracile Med + Armenoid. Pan-Mediterranean look.

would he pass in sweden as a jew?

Pater Patota
06-17-2020, 09:44 AM
IMHO, he doesn't look "typical" Turkish.Actually, He looks Iranian or Azerbaijani Jew.

Arap Cumali
06-17-2020, 11:37 AM
IMHO, he doesn't look "typical" Turkish.Actually, He looks Iranian or Azerbaijani Jew.

would he pass in your country?

mergen3
06-17-2020, 11:48 AM
Egelilerde bu tip pek yaygın değil Ama anadolu daki her şehirde bulunabilir . kayseri ve sivas içinde turanid etkisi olmadan böyle kişiler gördüm.Adana'dan daha çok Malatya Kayseri ve sivas gibi illerde daha tipik olabilir. Çünkü Adana'da turanid etkisi diğer illere göre daha fazla. Bu adamda %10 %15 mongoloid etkisi olsa ege için tipik olabilirdi.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mortimer
06-17-2020, 11:54 AM
Looks Jewish to me or italian not very turkish

renaissance12
06-17-2020, 11:57 AM
From lebanon

PaleoEuropean
06-17-2020, 12:02 PM
Dude looks Italian not Turkish

Korialstrasz
06-17-2020, 12:03 PM
He is textbook Southern Italian for me, stereotypical even. Has a long face for a Turk imo.
I wouldn't be surprised if he turned it to be Turkish but it wouldn't be my first guess either.

When Turks are this swarthy, their facial features tend to converge to those of Iranic-Arabic fold. It's not the same case for Southern Italians-Greeks.

Arap Cumali
06-17-2020, 12:05 PM
Egelilerde bu tip pek yaygın değil Ama anadolu daki her şehirde bulunabilir . kayseri ve sivas içinde turanid etkisi olmadan böyle kişiler gördüm.Adana'dan daha çok Malatya Kayseri ve sivas gibi illerde daha tipik olabilir. Çünkü Adana'da turanid etkisi diğer illere göre daha fazla. Bu adamda %10 %15 mongoloid etkisi olsa ege için tipik olabilirdi.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aynen öyle, sana %100 katılıyorum kardeşim. ben Adanalıyım bu adam biraz daha bir Turanid etkisi olsaydı tam türk tipli olacaktı. ama Yahudilerede benziyor. İran Türklerinde bu tiptekiler yaygın Sivaslı türk tipi var bu adamda. bu adamın sıfatında karadenizlilerde çok var ama, o karadenizlilerin tipi biraz daha çok kafkas-avrupa etkisi altında teni beyaz, vs vs vs Adanada bu adamın sıfatında bir sürü kişi var, Iğdır-Kars-Ardahan-Erzurum-Erzincan-Malatya-Elazığ-Sivas-Kahramanmaraş-Osmaniye-Adana-Kayseri-Gaziantep-Mersin-Niğde hatta Buna Yozgat Nevşehir,Kırıkkale,Çorum da eklenebilir, bu illerde bu adamın sıfatına bu adama benzer tonlarca kişiler var, ama biraz daha çok turanid etkili. Bu arada bu saydığım illerdeki Kürtleri işin içine dahil etmiyorum, Iğdır-Kars-Ardahan-Erzurum-Erzincan-Malatya-Elazığ derken oradaki yerli türklerden yada İran türklerinden bahsediyorum. Kafkas türklerindede böyle kişiler vardır. ama düşündümde bu adam hakatten bana benziyor, ben bunun biraz daha çok batılılaştırılmış versiyonuyum beyaz tenli biraz daha küçük burunlu ve Pontid/Gorid etkili versiyonuyum bu adamın.

Arap Cumali
06-17-2020, 12:15 PM
He is textbook Southern Italian for me, stereotypical even. Has a long face for a Turk imo.
I wouldn't be surprised if he turned it to be Turkish but it wouldn't be my first guess either.

When Turks are this swarthy, their facial features tend to converge to those of Iranic-Arabic fold. It's not the same case for Southern Italians-Greeks.

aga türk deyince benim aklıma ilk böyle sıfatlı bir adam geliyor biraz daha çok turanid etkili bu adamın tipi Iğdır-Kars-Ardahan-Erzurum-Erzincan-Malatya-Elazığ-Sivas-Kahramanmaraş-Osmaniye-Adana-Kayseri-Gaziantep-Mersin-Niğde-Yozgat-Nevşehir-Kırıkkale-Çorum-Aksaray-Kırşehir hatta Ankara-Konya-Karaman bu saydığım illerdeki türklerde çok yaygın. tabiki bu saydığım ilerdeki türklerden bahsediyorum, kürt işin içinde yok. belki vede belki Çankırı-Tokat-Amasya-Afyon-Ankara-Burdur-Antalya-Uşak-Isparta-Muğla-Denizli-Bolu-Eskişehir-Kütahya da eklenbilir bu listeye. bu saydığım şehirlerde bu adamın benzerindeki kişilere sıklıkla rastgelebilirsiniz biraz daha turanid etkili versiyonuna, tabi geri kalan illerdede rastgelebilirsiniz ama bu saydığım illerde daha çok rastgelirsiniz.

Arap Cumali
06-17-2020, 12:19 PM
Dude looks Italian not Turkish

Would He Passes in France?

Bender1999
06-17-2020, 12:20 PM
aga türk deyince benim aklıma ilk böyle sıfatlı bir adam geliyor biraz daha çok turanid etkili bu adamın tipi Iğdır-Kars-Ardahan-Erzurum-Erzincan-Malatya-Elazığ-Sivas-Kahramanmaraş-Osmaniye-Adana-Kayseri-Gaziantep-Mersin-Niğde-Yozgat-Nevşehir-Kırıkkale-Çorum-Aksaray-Kırşehir hatta Ankara-Konya-Karaman bu saydığım illerdeki türklerde çok yaygın. tabiki bu saydığım ilerdeki türklerden bahsediyorum, kürt işin içinde yok. belki vede belki Çankırı-Tokat-Amasya-Afyon-Ankara-Burdur-Antalya-Uşak-Isparta-Muğla-Denizli-Bolu-Eskişehir-Kütahya da eklenbilir bu listeye. bu saydığım şehirlerde bu adamın benzerindeki kişilere sıklıkla rastgelebilirsiniz biraz daha turanid etkili versiyonuna, tabi geri kalan illerdede rastgelebilirsiniz ama bu saydığım illerde daha çok rastgelirsiniz.

No

PaleoEuropean
06-17-2020, 12:21 PM
Would He Passes in France?

No he looks very Sicilian I would guess his ancestry is Calabrian, he looks kinda islander though. He is missing the Turan and or Arab mix to be Turk

Arap Cumali
06-17-2020, 12:22 PM
No

he tmm kıvanç tatlıtuğ daha çok türke benziyor bundan aynen bak ben adanalıyım doğma büyüme 24 yıldır adanadayım, adana'daki türklerin tipinin yarısı böyle.

Arap Cumali
06-17-2020, 12:24 PM
Looks Jewish to me or italian not very turkish

Would he pass as Ethnic Roma?

Arap Cumali
06-17-2020, 12:27 PM
No he looks very Sicilian I would guess his ancestry is Calabrian, he looks kinda islander though. He is missing the Turan and or Arab mix to be Turk

i know too many turks look like him but they were turanid influenced. that's why i think he looks very turkish. if he was a turanid influenced, he would Pass in turkey very very typical. also he is still typical for anatolian and iranian turks.

Bender1999
06-17-2020, 12:33 PM
he tmm kıvanç tatlıtuğ daha çok türke benziyor bundan aynen bak ben adanalıyım doğma büyüme 24 yıldır adanadayım, adana'daki türklerin tipinin yarısı böyle.

Diyarbakirli ramo stop posting nonsense. I know many people from more than the half of the places which you counted and 97% dont look like him. Kivanc tatlitug is also uncommon, there are a lot of threads where people posted typical turkish looking people.

Arap Cumali
06-17-2020, 12:37 PM
Diyarbakirli ramo stop posting nonsense. I know many people from more than the half of the places which you counted and 97% dont look like him. Kivanc tatlitug is also uncommon, there are a lot of threads where people posted typical turkish looking people.

turkce cevap versene bilader? ne ingilizce cevap veriyorsun? adanaliyim kardes diyarbakirli degilim. size kalsa memleketin yarisi kivanc tatlituga benziyor. hadi bakalim tmm bu adamda atypical olsun. turkiyede 5 insandan birisi suriyeliye benziyor. haberin olsun aklinda tut bunu. turkiyede 23 milyon kurt 4 milyon zaza 1 milyon iran turku 7+8 milyon kafkas gocmeni var, ayrica ic anadolu-dogu anadoluyuda katsan 5-6 milyon insan var. yani sen burada 45-50 milyonluk bir insandan bahsediyorsun be bu adama nonense diyorsun, aynen kardesim kivanc tatlitug bundan daha turk tipli, hadi sana bunu inandiralim, sen buradan kalkip bir sivasa git adanaya git dediklerimin ne kadar gercek oldugunu gorursun, turkiye sadece izmir,bursa ve benzeri yerlerden ibaret degil. bu arada bu saydigim butun illerden insanlar tanidim diyorsun, he kesin tanimissindir. ben tahmin ediyorumki buradan bakkala gitmeye erinecek bir veletsin, ama dunya senin dusundugun gibi biryer degil.

Bender1999
06-17-2020, 12:42 PM
turkce cevap versene bilader? ne ingilizce cevap veriyorsun? adanaliyim kardes diyarbakirli degilim. size kalsa memleketin yarisi kivanc tatlituga benziyor. hadi bakalim tmm bu adamda atypical olsun. turkiyede 5 insandan birisi suriyeliye benziyor. haberin olsun aklinda tut bunu. turkiyede 23 milyon kurt 4 milyon zaza 1 milyon iran turku 7+8 milyon kafkas gocmeni var, ayrica ic anadolu-dogu anadoluyuda katsan 5-6 milyon insan var. yani sen burada 45-50 milyonluk bir insandan bahsediyorsun be bu adama nonense diyorsun, aynen kardesim kivanc tatlitug bundan daha turk tipli, hadi sana bunu inandiralim, sen buradan kalkip bir sivasa git adanaya git dediklerimin ne kadar gercek oldugunu gorursun, turkiye sadece izmir,bursa ve benzeri yerlerden ibaret degil.

Thats becomes ridiculous. Folks, he is posting nonsense.

Btw TA has a turkish section, here i mostly write English, just sometimes Turkish/German...

Venetkens
06-17-2020, 12:43 PM
Looks Sicilian, he'd never pass in the North

Arap Cumali
06-17-2020, 12:44 PM
Thats becomes ridiculous. Folks, he is posting nonsense.

Btw TA has a turkish section, here i mostly write English, just sometimes Turkish/German...

bilader sen turkce cevapversene bana, biz ikimiz aramizda muhabbet ediyoruz, bana kaba diyorsun sen kabalik gormemissin. sen benim dediklerime ingilizce cevap verme turkce cevap ver. ingilizce yazanlara ingilizce cevap veririz. dediklerim sapina kadar dogru. ha akisini idda ediyorsan, bisey demem

Arap Cumali
06-17-2020, 12:45 PM
Looks Sicilian, he'd never pass in the North

what about central italy? would he pass in central italy?

Bender1999
06-17-2020, 12:47 PM
bilader sen turkce cevapversene bana, biz ikimiz aramizda muhabbet ediyoruz, bana kaba diyorsun sen kabalik gormemissin. sen benim dediklerime ingilizce cevap verme turkce cevap ver. ingilizce yazanlara ingilizce cevap veririz. dediklerim sapina kadar dogru. ha akisini idda ediyorsan, bisey demem

No i will just answere in English to you

Wenn du willst auch Deutsch

Venetkens
06-17-2020, 12:48 PM
what about central italy? would he pass in central italy?

No

Mortimer
06-17-2020, 12:48 PM

No I don't think so

Serbian Eagle
06-17-2020, 12:54 PM

Seriously, you asking if he can pass as a Roma :picard2:?? Damn what a question. Gypsies have Vedoid, Indid and most are mixed with Armenoid. He fits in South Italy, Greek and Cyprus. His Taxonomy: Gracile-Med+Armenoid.

Arap Cumali
06-17-2020, 12:56 PM
Seriously, you asking if he can pass as a Roma :picard2:?? Damn what a question. Gypsies have Vedoid, Indid and most are mixed with Armenoid . He fits in South Italy, Greek and Cyprus. His Taxonomy: Gracile-Med+Armenoid.

oh ok. i dont know about roma people much.

Serbian Eagle
06-17-2020, 01:04 PM
Also, he can't pass as Turk because of Gracile-Med that makes him look more Italian.

Pater Patota
06-17-2020, 01:12 PM
He easily can pass as Ashkenazi Jew, he resembles Jack Gyllenhaal a bit.

So, to me he can only pass in South Italy, Ashkenazi Jews are very close to Southern Italians by genetically.

Arap Cumali
06-17-2020, 01:27 PM
Also, he can't pass as Turk because of Gracile-Med that makes him look more Italian.

lol im a turk, you're not. you cant know this better than me. he would pass as Iranian turk easily also he would pass as Eastern Anatolian turk and Southern Anatolian or Central anatolian turk.

renaissance12
06-17-2020, 01:32 PM
His Brother in Italy

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/it/b/b1/Toto_Cutugno.jpg

Arap Cumali
06-17-2020, 01:33 PM
His Brother in Italy

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/it/b/b1/Toto_Cutugno.jpg

his brother looks kurdish.

Bender1999
06-17-2020, 01:37 PM

First time i agree with you

Pater Patota
06-17-2020, 02:05 PM

Yes, he looks quite Kurdish, resembles one of my uncle in his 20s.

Precchia
06-17-2020, 02:08 PM

He would probably pass better in Portugal, or North Africa.

Serbian Eagle
06-17-2020, 02:16 PM
lol im a turk, you're not. you cant know this better than me. he would pass as Iranian turk easily also he would pass as Eastern Anatolian turk and Southern Anatolian or Central anatolian turk.

I don't give fuck about Turks anyway. He have Semitic features mixed with Gracile-Med. Gracile-Med is common in Italy and Greece which make him look more Italian or Greek. He fits in South Italy, Greece and Cyprus.

renaissance12
06-17-2020, 02:18 PM

Now...

https://static2.mediasetplay.mediaset.it/Mediaset_Italia_Production_-_Main/901/788/F309211401033C18-1-keyframe-poster-240x135@3.jpg

Serbian Eagle
06-17-2020, 02:20 PM
Now...

https://static2.mediasetplay.mediaset.it/Mediaset_Italia_Production_-_Main/901/788/F309211401033C18-1-keyframe-poster-240x135@3.jpg

This is his real brother.

https://media.gettyimages.com/photos/actors-and-brothers-john-imperioli-and-michael-imperioli-attend-the-m-picture-id486016705

CommonSense
06-17-2020, 03:28 PM
I don't see what's so unusal about that guy for Italian or southern European standards in general. This thread is pointless and many of the replies are pure cringe.

Serbian Eagle
06-17-2020, 03:49 PM
Christopher Moltisanti :D

Bender1999
06-17-2020, 04:43 PM
Now...

Now he looks more Italian/Balkan

Serbian Eagle
06-17-2020, 04:57 PM
Now he looks more Italian/Balkan

His real brother, what do you think about him?

https://media.gettyimages.com/photos/actors-and-brothers-john-imperioli-and-michael-imperioli-attend-the-m-picture-id486016705

happycow
06-17-2020, 09:53 PM

In Palestine no. He looks super Italian.

Arap Cumali
06-18-2020, 11:56 AM
His real brother, what do you think about him?

his brother looks Italian right. also he gives me latin american vibe.

Reis-i Cumhur
06-18-2020, 12:07 PM
%75 armenoid %25 med

Arap Cumali
06-18-2020, 06:00 PM
%75 armenoid %25 med

napiyon kanka nasilsin nasil gidiyor hayat :) aga gozukmuyon uzun zamandir, fahise evlatlari doldurtmus basligi.

Arap Cumali
06-18-2020, 06:02 PM
%75 armenoid %25 med

bu o ustteki bender19 denen cocuk kim? kimin hesabi bu? onceden bir tane vardi banlanmis gecko mu ne o mu bu? bana ikidebir diyarbakirli diyip duruyor

Bmack
11-20-2020, 09:48 PM
armenoid-east med.

LorenzoSpitaleri
04-01-2021, 06:25 PM
Mainly armenian also eurafricanid

aherne
04-02-2021, 07:09 PM
Would he pass in Bulgaria Or Romania?

He can, but not typical (and only in Valachia). Looks Turk or Greek

PaleoEuropean
04-02-2021, 07:11 PM
Everyone says he look Arab or this or that, dude looks 100% European. Just Dinaricized Atlanto Med imo.

PaleoEuropean
04-02-2021, 07:12 PM
Mainly armenian also eurafricanid

Armenoids have recessed chins like Nordids mostly.

Kross
05-20-2021, 12:29 PM
He can, but not typical (and only in Valachia). Looks Turk or Greek

This guy doesn't look Turkish, he looks 0% Mongoloid so 0% Turk. I'm pretty sure his look is more common in the non-Mongoloid/Turkic parts of Turkey like Eastern Turkey (Kurd, Laz, Armenian) because they're 0% Mongoloid.

Pater Patota
12-20-2022, 07:16 AM
This guy is just simply a Med, he can pass all over the Mediterranean coasts, from Iran, Levant, Cyprus, Greece to Italy but he couldn’t pass as a typical ethnic Turk, ethnic Turks are Turanid, Iranid,Pontid, Anatolid mixture.

placebo
12-20-2022, 07:58 AM
he can pass for sure but he doesn’t strike as “very turkish” to me tbh.

placebo
12-20-2022, 08:04 AM

your sicilian have genetically more arab/levantine like influence than turk. wtf is arab mix?

vader
12-22-2022, 04:31 AM
looks italian af

Marshall Theodore
12-22-2022, 04:33 AM
East Med

Pater Patota
12-22-2022, 01:15 PM
Sicilian&South Western Italian type.