PDA

View Full Version : Petros Agapetos flet shqip. Petrosi ka degjuar muziken shqiptare 10 viteve te fundit!



Petros Agapetos
10-27-2020, 04:58 AM
Pershendetje! Miredita dhe miresevini!

Une quhem Petros Agapetos. Une vij nga Armenia, nga kryeqyteti se Armenise, Jerevan.
Une kam lindur ne ish-Sovjet republikes se Armenise, ne kryeqytetin, Jerevan.

Une flas 6 gjuhe: armenisht, anglisht, gjermanisht, rusisht, shqip, dhe pak greqisht (vetem disa shprehje themelore dhe shume kenge).
Per dhjete viteve te fundit une kam degjuar muziken shqiptare. Per 4 viteve te fundit une mesoj shqipen me vete.
Une jam arsimuar ne inxhinieri kimike, ne opsionin i kontrollit te procesit kompjuterik, ne Universitetin i Albertes. Unė po punoj per te perfunduar shkallėn e mia.
Kohet e fundit kam perkthyer filozofine time ne shqip, rusisht, dhe gjermanisht.

Une mendoj se shqipja ime tashme eshte shume e embel dhe shume e bukur, une kam theksin i nje shqiptari, qe tingellon shume afer theksit te nje shqiptari amtare to folesit. Me shume intereson se cili qytet shqiptar tingėllon mė afėr meje. Jam i hipnotizuar nga menyra se si tingellon zeri im kur flas ose kendoj ne shqip. Disa here, flas me veten time ne shqip. Une e dua tonin dhe kualitetin i zėrit tim te folurit dhe te kėnduarit me shume ne shqip sesa ne gjuhen time amtare armene. Une nuk jam nje kengetar profesional por une mund te kendoj disa kenge shqipe shume mire. Me shume pelqen muzika shqipe/shqiptare. Une shkruaj per filozofin e logjikes, shkences, religionit, dhe epistemologjia.

Mire se keni ardhur ne boten time! Le ta din te gjithe shqiptaret se kane nje mik ne mua.