PDA

View Full Version : Tatar or Turkmen

mergen3
05-06-2021, 10:08 PM
Turanid is pretty obvious in some of my cousins. When ı looked at photos of central asians,I realized that they were darker than us.
Can we be closer to Crimean Tatars than Turkmens?

Altaylı
05-06-2021, 10:38 PM
I think they are typical Med Turanid mixes they can pass best as Turkish in my opinion some of them look more med some of them more Turanid

If i must do a choice i will say crimean tatar because you look too much western for central asia i think

Bence benim ailem orta asyalı Türkmen için biraz daha uygun gibi çünkü biz daha darker duruyoruz siz daha çok Turanid north pontid med mix gibisiniz.

reboun
05-06-2021, 10:38 PM
Crimean Tatars maybe? By the way, the most Mediterranid shifted is you in my opinion.

mergen3
05-06-2021, 11:06 PM
Crimean Tatars maybe? By the way, the most Mediterranid shifted is you in my opinion.Bir sürü kişi beni Anatolid-Turanid veya Med-Turanid olarak sınıflandırdı. Kardeslerimle karsilastirildiginda daha asyalı bir tipim var. Onlar bana göre daha Med-Anatolid görünümlü bence.

mergen3
05-06-2021, 11:16 PM
I think they are typical Med Turanid mixes they can pass best as Turkish in my opinion some of them look more med some of them more Turanid

If i must do a choice i will say crimean tatar because they look too much western for central asia i think

Bence benim ailem orta asyalı Türkmen için biraz daha uygun gibi çünkü biz daha darker duruyoruz siz daha çok Turanid north pontid med mix gibisiniz.

Evet aciklayamadigim north pontid fenotipinin olması. Bu fenotipin Rum atalarimdan geldigini sanmıyorum. Galiba Turanidle birlikte Türklerde zaten bulunuyordu. Fakat Andronova Turanid-med görünümü pseudo nort pontid olarakta görülüyor olabilir. Senin ailenin fotoğraflarını görmüştüm. Sizde iranid-med coktu. Bizde med-anatolid çok. Fakat mesela bizde cozemedigim bir olayda kızıl saçlı cok insan olması. Galiba bunların hepsi Turkic atalarımızın orta asyanin biraz daha kuzeyinden gelmesiyle aciklanabilir.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Altaylı
05-06-2021, 11:24 PM
Evet aciklayamadigim north pontid fenotipinin olması. Bu fenotipin Rum atalarimdan geldigini sanmıyorum. Galiba Turanidle birlikte Türklerde zaten bulunuyordu. Fakat Andronova Turanid-med görünümü pseudo nort pontid olarakta görülüyor olabilir. Senin ailenin fotoğraflarını görmüştüm. Sizde iranid-med coktu. Bizde med-anatolid çok. Fakat mesela bizde cozemedigim bir olayda kızıl saçlı cok insan olması. Galiba bunların hepsi Turkic atalarımızın orta asyanin biraz daha kuzeyinden gelmesiyle aciklanabilir.

Aynen olabilir
Bizde irani etkinin olmasını ben şöyle açıklıyorum mergen abi:
İranda Nadir Şah başa geçince doğu anadoludaki türkmenler irana göçtü sonra ise nadir şah devleti yıkılınca ise irandaki türkmenlerin bir çoğu tekrar anadoluya döndü büyük ihtimal bu geçişlerde iranda ve doğu anadolu yerlileriyle karışımlar oldu sonra ise doğu anadolu Türkmenleri daha batıya giderek ankaranın güneyi Afyonkarahisar aksaeay kuzeyi kırşehir vs gibi bölgelere yerleştiler. benim oralılar genellikle 15-18 arası gedrosia ile 8-12% doğu avrasya skorluyor.

Bu arada bence tam güneybatı anadolu yörüğüsünüz batı anadolu yörükleri daha açık oluyor galiba sizin anlattığınız sebeblerden olabilir.

Ayrıca garip bir şekilde bizim orda bölgeye rastgele nogay ve kırım tatarları yerleştirildiğide söyleniyor 1/32 kırım tatarı olabilirim 1/32 lik köyümde tatarlık söylentisi var ama ne kadar doğrudur bilemiyorum malum ankarada çok fazla tatar kökenli insam var belki bendede birazcık tatarlık vardır :d ama sadece genetik test ile öğrenebilirim belki north europeanım bir tık fazla çıkar

mergen3
05-06-2021, 11:45 PM
Aynen olabilir
Bizde irani etkinin olmasını ben şöyle açıklıyorum mergen abi:
İranda Nadir Şah başa geçince doğu anadoludaki türkmenler irana göçtü sonra ise nadir şah devleti yıkılınca ise irandaki türkmenlerin bir çoğu tekrar anadoluya döndü büyük ihtimal bu geçişlerde iranda ve doğu anadolu yerlileriyle karışımlar oldu sonra ise doğu anadolu Türkmenleri daha batıya giderek ankaranın güneyi Afyonkarahisar aksaeay kuzeyi kırşehir vs gibi bölgelere yerleştiler. benim oralılar genellikle 15-18 arası gedrosia ile 8-12% doğu avrasya skorluyor.

Bu arada bence tam güneybatı anadolu yörüğüsünüz batı anadolu yörükleri daha açık oluyor galiba sizin anlattığınız sebeblerden olabilir.

Ayrıca garip bir şekilde bizim orda bölgeye rastgele nogay ve kırım tatarları yerleştirildiğide söyleniyor 1/32 kırım tatarı olabilirim 1/32 lik köyümde tatarlık söylentisi var ama ne kadar doğrudur bilemiyorum malum ankarada çok fazla tatar kökenli insam var belki bendede birazcık tatarlık vardır :d ama sadece genetik test ile öğrenebilirim belki north europeanım bir tık fazla çıkar

Bencede ic anadolunun belli kesimlerinde irani etki belli oluyor. Fakat iranid etki sizde medle birlikte seyrediyor. Belki de genetik olarak bir Ankaralı türkten tek farkiniz %15-20 iranid etkidir.
Biz çoğunlukla karakeçili yoruklerindeniz. Tatar ve Türkmen gruplari diyor karakecililerden bahsederken. Bence Türklerin tek bir turkic atasi olmasi sacma zaten. Tatar etkisi azimsanmayacak derecede var. Özellikle de Balkan Türklerinin.
Anadolu Türklerinden bir tik daha acik oluyor yörükler. Buda galiba Turkic atalarindan kaynaklı. Birde sizdeki(iç anadoludaki ) anadolu Rumlarıyla Batı anadolu rumlarida genetik olarak baya farklı.

Chaos One
05-06-2021, 11:48 PM
Mixed bag.

Some for sure fit better as Tatar (including Volga), some fit better as Turkmen or even Uzbek.

placebo
05-07-2021, 12:12 AM
kırım tatarı olarak daha iyi geçer diye düşünüyorum ama ailenden ayrı olarak bence sen tatar ve türkmen eşit olarak geçersin. sizin ailenin durumu bizimki gibi bizimkiler de kırım tatarı olarak daha iyi geçerler ama ben ikisini de eşit geçerim sanırım.

Crimean Tatars maybe? By the way, the most Mediterranid shifted is you in my opinion.

second girl and last two guys are more med shifted imo.

mergen3
05-07-2021, 09:05 AM
kırım tatarı olarak daha iyi geçer diye düşünüyorum ama ailenden ayrı olarak bence sen tatar ve türkmen eşit olarak geçersin. sizin ailenin durumu bizimki gibi bizimkiler de kırım tatarı olarak daha iyi geçerler ama ben ikisini de eşit geçerim sanırım.

second girl and last two guys are more med shifted imo.

Evet ben Türkmen olarakta rahat olarak geçerim. Bati Anadolu tarafın benim kuzenlerime benziyor mu? Yoksa biz daha turanid tipli miyiz? Genelde bizi Ege dışında Tatarlara benzetirler. Ege'de yaygin bir fenotipimiz olduğu icin lokal olduğumuzu anlıyorlar

placebo
05-07-2021, 01:22 PM
Evet ben Türkmen olarakta rahat olarak geçerim. Bati Anadolu tarafın benim kuzenlerime benziyor mu? Yoksa biz daha turanid tipli miyiz? Genelde bizi Ege dışında Tatarlara benzetirler. Ege'de yaygin bir fenotipimiz olduğu icin lokal olduğumuzu anlıyorlar

ortalama olarak benzerdir bence ama sizinkiler biraz daha turanid tipli. yan yana duran kadın ve erkek kazak gibi duruyor nerdeyse bizim ailede o kadar asyalı gözüken yok. en asyalı gözüken benim zaten ailede. :D

Uranous
05-07-2021, 01:28 PM
Euro,Anatolian -Mongoloid mix

Kyp
05-07-2021, 02:45 PM
You and some of the ladies closer to turkmens.

The rest looks too western for Turkmens, hence closer to Tatars.

Others don't look too much turanid influenced and I wouldnt guess them as Turkmens and neither Tatars.

Hektor12
05-07-2021, 06:11 PM
Genel olarak Tatar derim.