PDA

View Full Version : Classify Turkish Body Builder Savas Cebeci

Kess
10-06-2023, 01:21 PM
He is from Black Sea region Bayburt city. As far as I know, in the Black Sea region, Ordu and Giresun have the highest East Eurasian admixture.

This is a video from his early days before he started to take steroids. Steroids really altered his look.

https://www.youtube.com/watch?v=3lAA0y_UpNQ

sarmsaksogan
10-07-2023, 11:53 AM
Turanid & Paleo Pontid

Kess
10-07-2023, 03:52 PM
Turanid & Paleo Pontid

Interesting, I was thinking just Turanid. He is actually very Asiatic for a Turanid. His skull shape, nose shape, nostrils and his eyes screams Mongoloid.

sarmsaksogan
10-07-2023, 04:01 PM
Interesting, I was thinking just Turanid. He is actually very Asiatic for a Turanid. His skull shape, nose shape, nostrils and his eyes screams Mongoloid.

Instead of Turanid, he may have been half Aralid or half Tungid the other half could be paleo pontid

reboun
10-07-2023, 05:45 PM
Aralid

Eurafricanid
10-07-2023, 06:12 PM
Berberid-Turanid blend.

Demirkazık
10-07-2023, 06:20 PM
He is from Black Sea region Bayburt city. As far as I know, in the Black Sea region, Ordu and Giresun have the highest East Eurasian admixture.

For your information, the record holder in East Eurasian admixture is Bolu, and it is concentrated the most in Seben and Kıbrıscık (4 examples with 20+ East Eurasia admix.). After Bolu, Muğla ranks second and Giresun ranks as third.

Hektor12
10-07-2023, 07:22 PM

Pamirid variant. (Robust)

Tooting Carmen
10-07-2023, 07:32 PM
Looks pseudo-Mestizo.

Kess
10-07-2023, 08:58 PM
Berberid-Turanid blend.

Berberid? Nice troll comment

Kess
10-07-2023, 08:59 PM
Looks pseudo-Mestizo.

It's normal for a Turanid to resemble a Mestizo

Kess
10-07-2023, 09:01 PM
For your information, the record holder in East Eurasian admixture is Bolu, and it is concentrated the most in Seben and Kıbrıscık (4 examples with 20+ East Eurasia admix.). After Bolu, Muğla ranks second and Giresun ranks as third.
Does Bolu as a whole have more East Eurasian admixture than Giresun and Ordu?

Kess
10-07-2023, 09:03 PM
Pamirid variant. (Robust)

I think he is just plain Turanid. He doesn't have the Iranian look that Pamirids have. His pigmentation fits more with Turanid.

Kess
10-07-2023, 09:05 PM
Aralid

It is very rare for a Turk from Turkey to be Aralid, though. Anyway, I think Turanid fits best.

Kess
10-07-2023, 09:06 PM
Aralid

It is very rare for a Turk from Turkey to be Aralid, though. Anyway, I think Turanid fits best.

Demirkazık
10-07-2023, 10:49 PM

İki tarafın da ortalamasını alıyorsak evet (almamıza da gerek yok gerçi), nasıl Giresun'un Kuzeyinde %+17 DA'lı bir örnek görebiliyorsak Güneyinde de %7 DA'lı örnekler görebiliyoruz keza Ordunun Kuzeyinde Doğu Avrasya %13 bandındayken Güneyinde %9 civarında. Bolu'da durum biraz daha farklı, Güneyinde %+20 Doğu Avrasyalı örnekler bulunurken Merkez ve Kuzeyinde bu %12 %13 oluyor.

Demirkazık
10-07-2023, 10:53 PM
He is from Bayburt

Bayburt'dan 1 örnek var, onun da Doğu Avrasyası %5.

DomitiusAurelian
10-08-2023, 12:04 AM

Fenotip yanıltıcı olabiliyor ama Savaş hoca Bayburt'da outlier olabilir bence. Trabzon gibi aynı. Tamam fenotip falan bazen yanıltabilir de abicim bu kadar mongoloid adamda %0-4 arası DA olduğuna kimse inandıramaz beni amk. Ek olarak Turkish DNA in verilerine baktım Bayburt'dan 7 farklı örnek var. En yükseğinin dediğin gibi DA %4 küsür

Odelia
10-08-2023, 12:21 AM
Post his pics, not his youtube videos. No one's bothered to watch youtube man

Eurafricanid
10-08-2023, 03:52 AM
Berberid? Nice troll comment

I don't troll, I'm not a fan of that.

Berberid-Turanid morph compared to him:
https://i.imgur.com/fxEOZ8h.pnghttps://i.imgur.com/fXGjFRb.png

Hektor12
10-08-2023, 07:14 AM
I think he is just plain Turanid. He doesn't have the Iranian look that Pamirids have. His pigmentation fits more with Turanid.

There are different Pamirid variants=

Pamirid

https://ideacdn.net/idea/df/77/myassets/blogs/ahmet-foto.jpg

Also Pamirid

https://admin.biyografya.com/_docs/photos/ebbf091db3580fdb661fe9a4d4e3fd98.jpg

Also Pamirid

https://img.a.transfermarkt.technology/portrait/big/53622-1689683568.jpg?lm=1

placebo
10-08-2023, 10:50 AM
he's not aralid.

he looks turanid + some med

Kess
10-08-2023, 01:17 PM

Ben Savaş Cebeci'de %15'den aşağı Doğu Avrasya çıkacağını sanmıyorum.

Kess
10-08-2023, 01:20 PM
Fenotip yanıltıcı olabiliyor ama Savaş hoca Bayburt'da outlier olabilir bence. Trabzon gibi aynı. Tamam fenotip falan bazen yanıltabilir de abicim bu kadar mongoloid adamda %0-4 arası DA olduğuna kimse inandıramaz beni amk. Ek olarak Turkish DNA in verilerine baktım Bayburt'dan 7 farklı örnek var. En yükseğinin dediğin gibi DA %4 küsür

Bayburt nüfusu her ne kadar küçük bir il olsa da 7 kişinin ortalamasına bakıp tüm ili genellemek yanlış olacaktır bence. Fenotip her ne kadar yanıltıcı olabilse de ben Savaş Cebeci'de %15'den az DA çıkacağını zannetmiyorum.

DomitiusAurelian
10-08-2023, 01:27 PM
Bayburt nüfusu her ne kadar küçük bir il olsa da 7 kişinin ortalamasına bakıp tüm ili genellemek yanlış olacaktır bence. Fenotip her ne kadar yanıltıcı olabilse de ben Savaş Cebeci'de %15'den az DA çıkacağını zannetmiyorum.

Kanka doğru diyorsun fakat eldeki veri bu şu an. Veriye göre konuşmak lazım. Senin de dediğin gibi outlier muhtemelen. %15 çıkar mı bilmiyorum ama, o bazı Yörüklerde bile çıkmayabiliyor.

Kess
10-08-2023, 01:53 PM
Post his pics, not his youtube videos. No one's bothered to watch youtube man

Here are some pictures of him. The photos are from his early days before he started to take steroids, which altered his look. Unfortunately, I can't edit the main post.
123649
123650

Ahmet
10-09-2023, 11:58 PM

Benim DA %5 fenotip veren yapay zekalar neredeyse her fotoğrafıma Turanid veya Turanid'in varyantlarını veriyor yani hiç belii olmuyor %15 DA olan birisi tamamen Avrupa fenotipli görünebilirken %5 DA olan birisinde fenotip olarak Turanid etkisi görünebiliyor.

Odelia
10-10-2023, 11:17 AM
Also Pamirid

https://img.a.transfermarkt.technology/portrait/big/53622-1689683568.jpg?lm=1
Who's this hottie? He's not pamirid. Some sort of taurid/anatolid

Here are some pictures of him. The photos are from his early days before he started to take steroids, which altered his look. Unfortunately, I can't edit the main post.
123649
123650
So I saw his clearer pics cos I'm bored now

https://i1.sndcdn.com/avatars-uTPwyY3e6ZHUIf7q-ln06pA-t500x500.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EZaSyohXQAIqF9g.jpg

He looks like a pacific islander with some European ancestry. he's very odd looking. Turanidized asiatic alpine.

Hektor12
10-10-2023, 01:33 PM
Who's this hottie? He's not pamirid. Some sort of taurid/anatolid

Asking me very important question and not even thumbing my post? Youre so rude.

Thumb the post first, then get answer.

Odelia
10-11-2023, 01:26 AM
Asking me very important question and not even thumbing my post? Youre so rude.

Thumb the post first, then get answer.
What are you talking about? You're such a fucking troublemaking idiot! I am not obliged to like everybody's post. I just asked a question, dumbass. Stop crying.

Turks...:bored:

Hektor12
10-11-2023, 02:31 PM
What are you talking about? You're such a fucking troublemaking idiot! I am not obliged to like everybody's post. I just asked a question, dumbass. Stop crying.

Odelia rude fakewoman you thumbing my post or you arent getting an answer simple as that. :thumb001:

placebo
10-11-2023, 02:45 PM

Savaş Cebeci bildiğim kadarıyla 1/2 Kırım Tatarı.

Fenotip yanıltıcı ama Tatar değilse ve tamamen Bayburtlu ise bile böyle görünüme sahip olabilir. Ben max 2-3% East Eurasian'ım muhtemelen (test yaptırmadım daha) ama sadece Savaş'tan biraz daha az Turanid gözüküyorum.

Odelia
10-12-2023, 02:55 AM
Odelia rude fakewoman you thumbing my post or you arent getting an answer simple as that. :thumb001:
Stupid real Turk who makes dumb posts and cries like a bitch for not getting a thumbs up. I wish there was thumbs down option so I'd thumb your ass down. Btw get off the European forum, muslim ottoman.

But before you get lost, we are living in the information age. You don't need to answer me cos I google searched his photo. He is Ilkay Gündogan, a Barcelona soccer player. :bored:

https://i2-prod.football.london/incoming/article27489521.ece/ALTERNATES/s1200b/0_Ilkay-Gundogan.jpg

izmirlibambam
10-12-2023, 07:53 AM
His non-steroid appereance reminds me Turkish presenter Vatan Şaşmaz (r.i.p.).

Turanid + something else

Hektor12
10-12-2023, 02:34 PM
He is Ilkay Gündogan, a Barcelona soccer player.

Now you will use my man as fapping material and you havent even thanked me. Youre so mean. You should listen to good Ottoman Turkish music and relax.

Enjoy

https://youtu.be/nwoeAPJSiTI

Kess
10-25-2023, 12:47 AM
Savaş Cebeci bildiğim kadarıyla 1/2 Kırım Tatarı.

Fenotip yanıltıcı ama Tatar değilse ve tamamen Bayburtlu ise bile böyle görünüme sahip olabilir. Ben max 2-3% East Eurasian'ım muhtemelen (test yaptırmadım daha) ama sadece Savaş'tan biraz daha az Turanid gözüküyorum.

Savaş Cebeci'nin 1/2 Kırım Tatarı olduğunu bilmiyordum. Neden böyle gözüktüğü belli oldu o zaman muhtemelen %20 civarı Doğu Avrasyası var.

Demirkazık
10-25-2023, 02:21 AM

Bolu, Kıbrıscıklı 3-4. dereceden akrabam yeni rekor kırdı %25 DA ile. Kıbrıscık, Seben hattı Anadolu'daki -genetik açıdan- en Türk yer olabilir.

Kess
10-25-2023, 11:10 AM
Bolu, Kıbrıscıklı 3-4. dereceden akrabam yeni rekor kırdı %25 DA ile. Kıbrıscık, Seben hattı Anadolu'daki -genetik açıdan- en Türk yer olabilir.

Bolu Kıbrısçık'ın tarihçesi nedir? Neden o ilçe öyle yüksek düşündürücü.

Demirkazık
10-25-2023, 02:07 PM
Savaş Cebeci'nin 1/2 Kırım Tatarı olduğunu bilmiyordum. Neden böyle gözüktüğü belli oldu o zaman muhtemelen %20 civarı Doğu Avrasyası var.

Bayburtlu tarafına göre durum değişir ama ortalama olaraktan düz hesap misali Kırımlı tarafı Çöllüyse %17-18~, Orta Yolaktansa %12-13~, Yalıboyluysa %4-9~.

Bolu Kıbrısçık'ın tarihçesi nedir? Neden o ilçe öyle yüksek düşündürücü.

1324'lü yıllarda Bolu'nun alınmasıyla birlikte yoğun bir Türkmen yerleşimi olduğu, Evliya Çelebi seyahatnamesinde Bolu'ya "Anadolu'daki Türkistan" benzetmesini yapması ve Moğol istilasından etkilenmemiş olması da ayrı bir bilgi. 14. ve 15. yüzyılda farklı göçler de oluyor fakat çok hakim değilim. Belki bir miktar Timur'la gelen Türklerle karışmış olabilirler ki bölge insanı o kadar da etkilememiştir diye düşünüyorum.

937-1530 muhasebe kayıtlarında Kıbrıscık, Kıbrus adı altında Bolu Livasına bağlı. Bu kayıtlarda geçen köy adlarından da (Bey Arslan, Bey, Budak, Çivril, Çivril Divanı, Çeltükderesi, Deveci, Günay, Hamam, Ilı-su Divanı, İneşır, Kayı, Kara-bürçek, Karneyn, Kızık Divanı, Kızık, Kızılcaören, Kili- selü, Kiriş, Kökez, Kuz-gölcük, Mandır, Kızık Divanı Nazır Çiftliği, Nebi-Şeyh, Pavli, Saru-Kaya, Saru-Alan, Sürna, Şah-Kulu, Taç, Tokar, Yuva) yoğun bir Türk yerleşkesi olduğunu anlamak mümkün.
Bölgede çok büyük Kızık, Yuva, Yagma ve Dodurga yerleşimi olduğu da tarihçesinde yazıyor fakat Kızık ve Yuva haricinde geri kalanlarına nasıl ulaştılar bilmiyorum.

Şahsen çok metropolitan bir bölge olmamasından ve Köroğlu Dağları'nın izole edici yapısı yüzünden böyle olduğunu düşünüyorum.