PDA

View Full Version : Izmene Krivičnog zakona-Uskoro registar silovatelja



mymy
03-10-2012, 05:21 PM
Beograd -- U Srbiji će ubuduće izvršioci krivičnih dela silovanja ili pedofilije nakon odsluženja zatvorske kazne biti pod nadzorom policije i centara za socijalni rad.

Kako je izjavio državni sekretar Slobodan Homen, nadzor je potreban kako bi se sprečilo da ponovo čine ta krivična dela.

"Ministarstvo pravde je počelo rad na izmenama Krivičnog zakona koje bi omogućile vođenje registra silovatelja i pedofila. Oni moraju da budu evidentirani jer je poznato da su najčešće povratnici", rekao je Homen.

Vođenje registra pomoći će nadležnim organima i sredini u kojoj žive da vode računa o njihovom ponašanju, napomenuo je državni sekretar.

Plan je da u aktivnosti kretanja i ponašanja osuđenih posle izlaska na slobodu prati ne samo policija, već i Centar za socijalni rad.

Tim stručnjaka različitih profila bi, prema rečima Homena, imao zadatak da utvrdi potencijalnu opasnost i preduzme mere na sprečavanju da takva osoba ponovo izvrši krivično delo.

On je objasnio da silovatelji pedofili duže nisu adekvatno kažnjavani jer u Srbiji do 2010. nije postojala odgovarajuća kaznena politika.

Izmenama zakona 2010. za ta krivična dela drastično su povećane kazne. Za silovanje deteta predviđena je kazna od minimum 10 godina zatvora uz zabranu ublažavanja ispod tog zakonskog minimuma.

On je podsetio da je jedan od prvih primera nove kaznene politike presuda izrečena Saši Megi, koji je pred Višim sudom u Beogradu osuđen na 20 godina zatvora zbog više silovanja.

Pre izmena zakona, čak 57 izrečenih kazni bilo je ispod ili na granici zakonskog minimuma, a svega 53 odsto u okviru zakonom zaprećenih kazni.

Tokom 2011. godine kaznena politika je pooštrena, pa je 98 odsto kazni u skladu sa zakonskim okvirom.

Najveći broj kazni za silovatelje izrečen je pred sudovima u Beogradu, Pančevu, Sremskoj Mitrovici i Šapcu. Kazna za osnovni oblik silovanja je minimum tri, umesto ranije dve godine zatvora, a maksimum 12 godina.

Ako je žrtvi naneta teška povreda, ako je delo izvršilo više osoba ili ako silovanje ima za posledicu trudnoću, predviđena je kazna od pet do 15 godina zatvora.

Ukoliko je obljubljena žrtva preminula, silovatelju preti i do 40 godina zatvora.



http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=03&dd=10&nav_category=16&nav_id=589630

Duke
03-10-2012, 05:24 PM
Ukoliko je obljubljena žrtva preminula, silovatelju preti i do 40 godina zatvora.


Interesantan izbor riči :D

mymy
03-10-2012, 05:27 PM
Interesantan izbor riči :D

A dobro, valjda su želeli da zvuče literarno... :D
U svakom slučaju, dobro da su krenuli da obraćaju malo više pažnje na ovaj deo zakona. Ako se ja pitam, bila bi doživotna. Mislim da je to najgori zločin. :(

Minesweeper
03-10-2012, 05:55 PM
Slažem se, silovanje je najodvratniji zločin, pa još kada je počinjeno nad detetom predstavlja vrhunac odvratnosti. Za takve je i smrtna kazna, malo.

Radojica
03-10-2012, 06:05 PM
Dobro je da se nešto konačno događa po tom pitanju. Registar je neophodan kao i oštrija kaznena politika. Doduše, ova izmena trebalo bi da uključi i zakon o saobraćaju (tada bi se situacije kao kada su prošlog petka 3 devojke iz Pančeva poginule verovatno ređe događale). oh da, doživotna kazna zatvora je nešto što bi takođe trebalo vratiti. Ne može neko ko je premijera ubio (neću da ulazim u dubinu slučaja) nakon 40 godina zatvora da izađe kao slobodan čovek. Pored takve osobe na slobodi, niko nije bezbedan.

A za silovatelje i pedofile bih možda čak i razmislio i o uvođenju hemijske kastracije. Možda je surovo, ali ni oni nisu cveće.

Viljuska
03-11-2012, 01:00 AM
A dobro, valjda su želeli da zvuče literarno... :D
U svakom slučaju, dobro da su krenuli da obraćaju malo više pažnje na ovaj deo zakona. Ako se ja pitam, bila bi doživotna. Mislim da je to najgori zločin. :(Što se mene tiče siledžije ne zaslužuju osnovna ljudska prava. Najgora ološ koju treba pod nož.

mymy
03-11-2012, 07:51 AM
Što se mene tiče siledžije ne zaslužuju osnovna ljudska prava. Najgora ološ koju treba pod nož.

Ja nisam za smrtne kazne, ne bih se usudila da odlučujem o nečijem životu, ma šta taj uradio- jer mi savest ne dozvoljava. Ali za doživotne jesam i smatram da su u nekim slučajevima neophodne.

derLowe
03-11-2012, 08:19 AM
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2012&mm=03&dd=10&nav_category=16&nav_id=589630

They need a longer sentence. Perhaps death, I hear it lats for eternity.

Lena
03-11-2012, 10:18 AM
They need a longer sentence. Perhaps death, I hear it lats for eternity.

Death penalty would in a way equal you with them. Life time is sufficient...

derLowe
03-11-2012, 02:56 PM
Death penalty would in a way equal you with them. Life time is sufficient...

If they brake out and do the same again, what then? Put them in for another life time?

Radojica
03-11-2012, 03:00 PM
If they brake out and do the same again, what then? Put them in for another life time?

Whoever and whatever will come out within 40 years, as that's the hardest sentence in Serbia...in many cases I must say, sadly.

derLowe
03-11-2012, 03:14 PM
Whoever and whatever will come out within 40 years, as that's the hardest sentence in Serbia...in many cases I must say, sadly.

Hardly a fair trade, a pedophile destroys a young life and he/she gets a 40 year government paid vacation? While the surviving victim lives a damaged life. Dose that really make any sense?

Radojica
03-11-2012, 03:18 PM
Hardly a fair trade, a pedophile destroys a young life and he/she gets a 40 year government paid vacation? While the surviving victim lives a damaged life. Dose that really make any sense?

Those forty years are for the hardest criminals (Zvezdan Jovanovic and MIlorad Ulemek got 40 years for assassinating Serbian Prime Minister Zoran Djindjic 9 years ago). Our laws are quite weird. For example, if you get caught with one (1) joint, you are going to face at least 3 (3-10) years of prison, but pedophile is getting up to 10 years the most. That's why this initiative is one of the best things regarding Serbian crime law.

derLowe
03-11-2012, 03:24 PM
Those forty years are for the hardest criminals (Zvezdan Jovanovic and MIlorad Ulemek got 40 years for assassinating Serbian Prime Minister Zoran Djindjic 9 years ago). Our laws are quite weird. For example, if you get caught with one (1) joint, you are going to face at least 3 (3-10) years of prison, but pedophile is getting up to 10 years the most. That's why this initiative is one of the best things regarding Serbian crime law.

Very unusual laws, too weak. In my opinion it is a pity that they dont ship people off to Goli otok any more.

Ahhh but I am neither a Serb or live in Serbia so my opinion on this matter counts for nothing.

Radojica
03-11-2012, 03:31 PM
Very unusual laws, too weak. In my opinion it is a pity that they dont ship people off to Goli otok any more.

Ahhh but I am neither a Serb or live in Serbia so my opinion on this matter counts for nothing.

Chill out there, I am a Serb and I DO live in Serbia, but my opinion on many matters don't count for nothing :tongue

derLowe
03-11-2012, 03:41 PM
Chill out there, I am a Serb and I DO live in Serbia, but my opinion on many matters don't count for nothing :tongue

Injustice and inefficiency in any form bothers me. It is a pity the opinion of the population is not take into account when deciding punishment for crimes.

Radojica
03-11-2012, 03:48 PM
Injustice and inefficiency in any form bothers me. It is a pity the opinion of the population is not take into account when deciding punishment for crimes.


Welcome to Serbia :xD

Xj7FeQ4wNQk

derLowe
03-11-2012, 04:11 PM
Welcome to Serbia :xD

Xj7FeQ4wNQk

Well, I do not have much to say to that song, except: I wish you all the best there.

Minesweeper
03-11-2012, 06:34 PM
Injustice and inefficiency in any form bothers me. It is a pity the opinion of the population is not take into account when deciding punishment for crimes.

Why should this Banana republic in South-Eastern Europe be any different than others?:)

Vukodav
03-11-2012, 06:40 PM
Ja nisam za smrtne kazne, ne bih se usudila da odlučujem o nečijem životu, ma šta taj uradio- jer mi savest ne dozvoljava. Ali za doživotne jesam i smatram da su u nekim slučajevima neophodne.
smrtna kazna je jedino rjesenje za pedofile i njima slicne. lijecenje tu ne pomaze.

derLowe
03-11-2012, 06:43 PM
Why should this Banana republic in South-Eastern Europe be any different than others?:)

To be honest, I don’t know much about South-Eastern Europe banana republics. I grew up in Africa so you could say that I know plenty about Bananas.

Minesweeper
03-11-2012, 06:46 PM
We can't grow bananas, but the climate is changing. When it gets warm enough, we should plant bananas instead of all those plums and raspberries and complete the picture.

derLowe
03-11-2012, 07:05 PM
We can't grow bananas, but the climate is changing. When it gets warm enough, we should plant bananas instead of all those plums and raspberries and complete the picture.

I cant begin to comprehend any of it so I will stop right here. I am off to eat a banana. ;)

Lena
03-11-2012, 09:52 PM
If they brake out and do the same again, what then? Put them in for another life time?

Pedophiles in Serbian prisons are sentenced to death (labeled and despised by inmates), after 40 years, if one can last that long, he ain't going to be able to hurt anyone. Trust me...

derLowe
03-11-2012, 09:58 PM
Pedophiles in Serbian prisons are sentenced to death (labeled and despised by inmates), after 40 years, if one can last that long, he ain't going to be able to hurt anyone. Trust me...

Like I said I am walking away from this. :)

P S: The only one I trust is my self.

Lena
03-11-2012, 10:10 PM
P S: The only one I trust is my self.

Hmmm... pity.

Heretik
03-11-2012, 10:24 PM
Hmmm... pity.

Why? I trust a few people but the only person I trust completely is myself.

Radojica
03-11-2012, 10:32 PM
Why? I trust a few people but the only person I trust completely is myself.

Sto su mudri ljudi jednom reklli " Vise ni svom dupetu ne verujem, jer ne znam kada ce da prdne bez moje volje" :D :D :D

Lena
03-12-2012, 01:49 AM
Why? I trust a few people but the only person I trust completely is myself.


Sto su mudri ljudi jednom reklli " Vise ni svom dupetu ne verujem, jer ne znam kada ce da prdne bez moje volje" :D :D :D

Ovo je cista balkanska gradacija :D

Imam neko vrlo specificno merilo kvaliteta ljudi...ali nadje se ako se pazljivo posmatra i ne prica suvise.