PDA

View Full Version : Oruc

Annihilus
08-16-2012, 07:58 AM
Butun gun yemek yemediniz ama gunes batinca onunuzde her turlu olu hayvan serilince, orucun anlami sizce nedir?

Partizan
08-16-2012, 08:05 AM
Oruç meselesi nefis terbiyesi ile ilgilidir.

Ekşisözlükte orucunu rakıyla açan Tekirdağlı bir amcadan bahsediyorlardı,sormuş bizim ekşici amca ne yapıyorsun diye,amca demiş,oğlum benim için nefsi terbiye etmek bu saate kadar rakı içmemektir diye :)

Veya babamın dayısı orucunu sigara ile açarmış,dedem de adama iyice sövermiş bu yüzden.Adam da,"enişte ben yemeyi içmeyi değil sigara içmeyi özlüyorum,aklıma gelen ilk şey sigara" dermiş...

İster kuzu pirzolası,ister rakı,ister ise sigara olsun;sevdiğin birşeyi saatler boyunca sadece Allah için tüketmiyorsan bunun güzelliği işte buradadır.

Dengizik
08-16-2012, 08:30 AM
Bu çok sık dillendirilen saçma bir görüş bence. Ne öneriyorsunuz? Tüm ay aralıksız oruç tutmayı mı?

Annihilus
08-16-2012, 08:37 AM
Allah için tüketmiyorsan belli bir saate kader bence bos, ya bir saat bekledin ya 100 saat, eninde sondunda senin, anlami ne?

Partizan
08-16-2012, 02:27 PM
Allah için tüketmiyorsan belli bir saate kader bence bos, ya bir saat bekledin ya 100 saat, eninde sondunda senin, anlami ne?

En az bir ay,günün belli bir zamanını ayırmak yine de önemli bir şey...

Ice
05-23-2014, 11:56 PM
oruc tutmadigin icin vicdanin rahat degil.. sirf kendi vicdanini rahatlatmak icin oruc tutanlara bok atman dogru degil.

Annihilus
05-25-2014, 02:30 AM
oruc tutmadigin icin vicdanin rahat degil.. sirf kendi vicdanini rahatlatmak icin oruc tutanlara bok atman dogru degil.

I do not know why you necro this, but you can have my reply;

Do you feel bad you ate meat from a cow? Do you even think when you work on saturday? Do you feel bad you are not baptized?

No? why, you are not hindu, nor jew, nor christian.

Why would my mind be not at peace because I do not follow rules from a religion I do not belong to?

?

PlanA
05-26-2014, 09:03 AM

Cok guzel dedin. Bende aynen aynisini dusunuyorum.

Annihilus
05-27-2014, 01:49 AM
so funny, paper muslims projecting their inner struggles to my person, what ever it takes to avoid to answer a question you do not want to think about, right? typical.

Annihilus
05-27-2014, 03:18 AM
Ben bu soruyu yeniden basliyabilirmiyim?

Want to talk about fasting in religion, what it means and how it came to be.

legolasbozo
05-27-2014, 06:59 PM
Yahu tutan tutar tutmayan tutmaz orucu, başkasının inancına niye takılıyorsun ki? Müslümanın dinsize saygısı yok, dinsizin müslümana saygısı yok.

Alphawolf
05-27-2014, 07:01 PM
Her koyun kendi bacagindan asilir. Tutan tutar, fazla tartismaya gerek yok.

Annihilus
05-29-2014, 02:50 AM
Her koyun kendi bacagindan asilir.

this is like,

so beautiful,

it is turkic:)

Ice
05-29-2014, 11:59 AM
Her koyun kendi bacagindan asilir diyen bu topigi hemde turkce bolumunde acmazdi. Gider religion bolumunde "çol dinlerinde oruç kavrami" turunden topik açardi. Ramazan'da etrafindakilerin oruc tuttugunu gorunce komplekse girdin.

Oruc tutmuyom cunku inanmiyom diyebilirdin. Ama seninki tipki namaz kilmayanlarin "benim kalbim temiz" bahanesi gibi. Inanmiyom yada zor geliyor de geç amk. Sanane milletin yedigi tatlidan olu hayvandan.

Annihilus
06-02-2014, 03:00 AM
Her koyun kendi bacagindan asilir diyen bu topigi hemde turkce bolumunde acmazdi. Gider religion bolumunde "çol dinlerinde oruç kavrami" turunden topik açardi. Ramazan'da etrafindakilerin oruc tuttugunu gorunce komplekse girdin.

Oruc tutmuyom cunku inanmiyom diyebilirdin. Ama seninki tipki namaz kilmayanlarin "benim kalbim temiz" bahanesi gibi. Inanmiyom yada zor geliyor de geç amk. Sanane milletin yedigi tatlidan olu hayvandan.

Birdakika, sen herseyi topladin ezdin migde yemegi yaptin.

Bak burada sahadece 1 Turkce yer var. Sivmiyorsa(n/m) hemen disariyami gidim?