PDA

View Full Version : Kosova nis tė zbusė tekstet pėr Perandorinė Osmane, nuk flitet mė pėr vrasje, por pėr burgosje



Don Arb
12-18-2012, 10:35 PM
“Turqisė nuk i pėlqen qė kosovarėt tė mėsojnė historinė e interpretuar nga Tito dhe Enver Hoxha”, ėshtė shprehur Ahmet Davutoglu, ministėr i Punėve tė Jashtme tė Turqisė, gjatė vizitės sė tij nė Kosovė mė 26 gusht 2011.

Edhe Omer Dincer, ministri i Arsimit, i ka kėrkuar ministrit tė Arsimit, Ramė Buja, qė nga librat e historisė sė Kosovės tė largohen paragrafėt, tė cilat pėrmbajnė fyerje pėr Turqinė dhe personalitetet e kėtij vendi.

E njėjta gjė ėshtė kėrkuar edhe nga ambasadorja e Turqisė nė Kosovė, Songul Ozan e cila ėshtė shprehur pėr gazetėn Jeta nė Kosovė: “Lloje tė tilla tė punimeve, tė cilat synojnė largimin e shprehjeve tė pakėndshme nė librat e historisė, ekzistojnė jo vetėm ndėrmjet Gjermanisė dhe Francės, por edhe shumė shteteve, pėrfshirė edhe vendin tim e posaēėrisht ndėrmjet vendeve, tė cilat kanė marrėdhėnie fqinjėsore”.

Kėshtu qė nė heshtje librat e historisė nė Kosovė kanė filluar tė korrigjohen, raporton Shqip. Nga klasa e 5-tė deri nė tė 13-ėn del se Perandoria Osmane gjatė shekujve tė pushtimit tė viseve tė banuara me shqiptarė nuk ka vrarė, nuk ka ushtruar dhunė dhe nuk ishte e ashpėr. Nė vend tė kėtyre shprehjeve, sipas korrigjimeve, sulltanėt me ushtrinė dhe administratėn tyre sunduan, burgosėn dhe ushtruan ndėrhyrje ushtarake.

Nė hulumtimin e gazetės “Jeta nė Kosovė” vihet re se fjalėt “dhunė “ dhe “vrasje” janė fshirė duke u zėvendėsuar me “pushtim” dhe “burgosje”; fjala “ashpėrsi” ėshtė shndėrruar nė “ndėrhyrje ushtarake”; “sundimi i egėr osman” nė “pushtimi osman”, etj.


http://respublica.al/artikuj/2012/12/18/kosova-nis-te-zbuse-tekstet-per-perandorine-osmane-nuk-flitet-me-per-vrasje-por

:picard1:

Flintlocke
02-08-2013, 07:48 PM
“Turqisė nuk i pėlqen qė kosovarėt tė mėsojnė historinė e interpretuar nga Tito dhe Enver Hoxha”, ėshtė shprehur Ahmet Davutoglu,

:picard1:

C'mutin duan keta rraca muti me ca ben Kosova perbrenda?

Don Arb
02-08-2013, 08:11 PM
C'mutin duan keta rraca muti me ca ben Kosova perbrenda?

Nuk i ka fajet ky mongol i leshit po kta pseudopolitikanet tane apo sic i quan Kadare gjysemshqiptaret :D le ate po na e llogarit historin si dicka te interpretuar nga Enveri apo Tito :picard1:
Edhe kta kosovaret nga nje koke turku genjehen :D

Geni
02-08-2013, 08:20 PM
Hm....turq ..turq gjithandej..:rolleyes:

Skerdilaid
02-09-2013, 01:37 AM
Mjekerrcapat me kule do e ndrrojn historin eeeheheh.

Alfred Rosenberg
02-09-2013, 11:55 AM
:eek:
le ti mesojne historine sipas erdoanit

safinator
02-11-2013, 02:08 PM
Kush jane qarqet qe shtyne ide te tilla?
Historia duhet treguar e vertete, siē eshte.

Don Arb
02-11-2013, 05:51 PM
Definitivisht nese Shqipria do kishte pak strategji me te mire kombetare do duhet te nise nje propagande anti turke ne gjitha trojet shqiptare.

Geni
02-11-2013, 06:49 PM
“Turqisė nuk i pėlqen qė kosovarėt tė mėsojnė historinė e interpretuar nga Tito dhe Enver Hoxha”, ėshtė shprehur Ahmet Davutoglu, ministėr i Punėve tė Jashtme tė Turqisė, gjatė vizitės sė tij nė Kosovė mė 26 gusht 2011.

Edhe Omer Dincer, ministri i Arsimit, i ka kėrkuar ministrit tė Arsimit, Ramė Buja, qė nga librat e historisė sė Kosovės tė largohen paragrafėt, tė cilat pėrmbajnė fyerje pėr Turqinė dhe personalitetet e kėtij vendi.

E njėjta gjė ėshtė kėrkuar edhe nga ambasadorja e Turqisė nė Kosovė, Songul Ozan e cila ėshtė shprehur pėr gazetėn Jeta nė Kosovė: “Lloje tė tilla tė punimeve, tė cilat synojnė largimin e shprehjeve tė pakėndshme nė librat e historisė, ekzistojnė jo vetėm ndėrmjet Gjermanisė dhe Francės, por edhe shumė shteteve, pėrfshirė edhe vendin tim e posaēėrisht ndėrmjet vendeve, tė cilat kanė marrėdhėnie fqinjėsore”.

Kėshtu qė nė heshtje librat e historisė nė Kosovė kanė filluar tė korrigjohen, raporton Shqip. Nga klasa e 5-tė deri nė tė 13-ėn del se Perandoria Osmane gjatė shekujve tė pushtimit tė viseve tė banuara me shqiptarė nuk ka vrarė, nuk ka ushtruar dhunė dhe nuk ishte e ashpėr. Nė vend tė kėtyre shprehjeve, sipas korrigjimeve, sulltanėt me ushtrinė dhe administratėn tyre sunduan, burgosėn dhe ushtruan ndėrhyrje ushtarake.

Nė hulumtimin e gazetės “Jeta nė Kosovė” vihet re se fjalėt “dhunė “ dhe “vrasje” janė fshirė duke u zėvendėsuar me “pushtim” dhe “burgosje”; fjala “ashpėrsi” ėshtė shndėrruar nė “ndėrhyrje ushtarake”; “sundimi i egėr osman” nė “pushtimi osman”, etj.


http://respublica.al/artikuj/2012/12/18/kosova-nis-te-zbuse-tekstet-per-perandorine-osmane-nuk-flitet-me-per-vrasje-por

:picard1:

Kushedi sa do jene masturbuar islamistat e kosoves me kete lajm... :rolleyes:

Geni
02-11-2013, 06:51 PM
Definitivisht nese Shqipria do kishte pak strategji me te mire kombetare do duhet te nise nje propagande anti turke ne gjitha trojet shqiptare.

Gjithmone Shqiperia ja u ka fajin juve...ecni vete se sdo ju marre Shqiperia per dore gjithe jeten..levizeni bythen mos rrini duke pyetur hoxhen ne internet a eshte gjynah me shku me gruan ne plazh..

Skerdilaid
02-11-2013, 06:56 PM
Geni mjekerrcapat jan pakice qi nuk jav vnon kush po leje at pune. Mendje lehte ki gjithe andej po edhe ne Shqiperi.

Geni
02-11-2013, 06:58 PM
Me vjen inat se ta jane te rrezikshem per popullin shqiptar dhe te gjithe bejne sikur skane pare gje...sikur sdine gje ..me vjen inat e nxefem, e ndonjehere shkruaj edhe gabim nga inati pastaj..

Skerdilaid
02-11-2013, 07:05 PM
Geni ata jan mbeturinat e popullit dhe mos tja ke friken mbeturines. Problemi qendron ne qeveri qe nuk jan me strikt me te ardhurat prej lindjes te mesme.

Te garantoj qe si tjav nalesh lekin te gjithe i deshin kulet.

Don Arb
02-11-2013, 07:35 PM
Geni me siguri merr pension nga greqia per tu ber pro orthodoks :D

Geni
02-11-2013, 08:45 PM
Geni me siguri merr pension nga greqia per tu ber pro orthodoks :D

:picard1:ortodokset shqiptare jane me patriote edhe se katoliket edhe se myslimanet..do ta kisha per nder te isha ortodoks..por nuk jam ..jam ateist..

Don Arb
02-11-2013, 08:53 PM
:picard1:ortodokset shqiptare jane me patriote edhe se katoliket edhe se myslimanet..do ta kisha per nder te isha ortodoks..por nuk jam ..jam ateist..

Orthodokset e Korces? apo te Himares? plot me shkolla dhe propagande greke eshte mbush Shqipria ne ate zone

Geni
02-11-2013, 08:59 PM
Geni me siguri merr pension nga greqia per tu ber pro orthodoks :D

Gjyshet e mi kane luftuar kunder Greqise ..edhe Turqise..nuk jam nga ata qe blihem me leke..se kam gjak familjar te derdhur per Shqiperine time..:) si cdo Shqiptar normal i jugut..ne ndryshim nga ata te veriut qe vriten vetem per gjakmarrje..po keshtu ju dukemi ne tosket juve..te gjithe spiune te grekut..kur ju geget patriote te medhej ju..ju njofim..ju pame ne lufte me serbin cfare patriotesh jeni..po nejse po e mbyll me kaq qe mos hapim muhabete kot..

alb0zfinest
02-11-2013, 09:02 PM
Gjyshet e mi kane luftuar kunder Greqise ..edhe Turqise..nuk jam nga ata qe blihem me leke..se kam gjak familjar te derdhur per Shqiperine time..:) si cdo Shqiptar normal i jugut..ne ndryshim nga ata te veriut qe vriten vetem per gjakmarrje..po keshtu ju dukemi ne tosket juve..te gjithe spiune te grekut..kur ju geget patriote te medhej ju..ju njofim..ju pame ne lufte me serbin cfare patriotesh jeni..po nejse po e mbyll me kaq qe mos hapim muhabete kot..

:picard1::picard1::picard1:

Don Arb
02-11-2013, 09:03 PM
Gjyshet e mi kane luftuar kunder Greqise ..edhe Turqise..nuk jam nga ata qe blihem me leke..se kam gjak familjar te derdhur per Shqiperine time..:) si cdo Shqiptar normal i jugut..ne ndryshim nga ata te veriut qe vriten vetem per gjakmarrje..po keshtu ju dukemi ne tosket juve..te gjithe spiune te grekut..kur ju geget patriote te medhej ju..ju njofim..ju pame ne lufte me serbin cfare patriotesh jeni..po nejse po e mbyll me kaq qe mos hapim muhabete kot..

Gjyshet e tu kan luftuar per Greqin? :D se nuk e mora vesh
Po valla geget superior ndaj toskeve jan :D ju vetem Enverin e keni prodhu

Geni
02-11-2013, 09:06 PM
Gjyshet e tu kan luftuar per Greqin? :D se nuk e mora vesh
Po valla geget superior ndaj toskeve jan :D ju vetem Enverin e keni prodhu

Gjyshi im ka luftu per Shqiperine..jo si gjyshi jot qe rrinte tu u fal ne xhami e duke bere turshi..Geget superior ..po ju pa tosket nuk lexoni dot abetaren mor qyq, lere per te tjerat...po nejse aq di aq thu..te thash njehere leje kte bisede se nuk ja vlen..

Don Arb
02-11-2013, 09:14 PM
Gjyshi im ka luftu per Shqiperine..jo si gjyshi jot qe rrinte tu u fal ne xhami e duke bere turshi..Geget superior ..po ju pa tosket nuk lexoni dot abetaren mor qyq, lere per te tjerat...po nejse aq di aq thu..te thash njehere leje kte bisede se nuk ja vlen..

Jo po gjyshi im ka ndejt tu pi hashah edhe joint :D

Mora vesh qe greku ua ka ndal pensionet edhe po protestoni se do ktheheni prap shqiptar a eshte e vertet?

Geni
02-11-2013, 09:15 PM
Jo po gjyshi im ka ndejt tu pi hashah edhe joint :D

Mora vesh qe greku ua ka ndal pensionet edhe po protestoni se do ktheheni prap shqiptar a eshte e vertet?

Pse e mban veten per shqiptar ti ??

Don Arb
02-11-2013, 09:18 PM
Pse e mban veten per shqiptar ti ??

Pse ca te dukem ty?

alb0zfinest
02-11-2013, 09:19 PM
Pse ca te dukem ty?

shihet qe je zezak :D
per at arsye po pyet

Adrian
02-11-2013, 09:20 PM
Geni, vertete me vjen turp kur te lexoj. Je shume koketrashe!

Don Arb
02-11-2013, 09:20 PM
shihet qe je zezak :D
per at arsye po pyet

ty te ngatrrojn me Obamen atje!

alb0zfinest
02-11-2013, 09:22 PM
Edit.

Geni
02-11-2013, 09:24 PM
Geni, vertete me vjen turp kur te lexoj. Je shume koketrashe!

Shume faleminderit..kur shof koken tende dinarike te avatari yt e imja me duket si yll
Meqe ra fjala per arberorin kur shan tosket..nuk po te vika turp..

Alboz
02-11-2013, 10:21 PM
Mos o njerz se lat nam.

Per sa i perket Perandoris Osmane, mjafton me degju kete:

EGTlcKL2eHQ

"Merre rrugen drejt Stambollit, ik the qafen prej kti trollit"

Lene fen ne vend te vet se eshte gje personale, t'pakten per njerzit e qytetrum.