PDA

View Full Version : Рекорден спад в раждаемостта



shaliza
01-12-2013, 06:58 PM
Раждаемостта в България за 2012 г. е рекордно ниска, съобщи БНТ. През миналата година в страната са се родили общо 62 000 бебета, чийто брой е най-малък от 1945 г. до днес. През 2011 г. новородените са били 71 000, а през кризисната 1997 г. - 64 000.

Тази тенденция на намаляване на раждаемостта е свързана не само с условията на живот, но и с възможностите за реализация и кариера при жените, но влошаването на икономическите условия дава силно отражение, коментира доц. Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека.

Хората се затрудняват в избора да имат деца, от една страна защото нямат усещането за контрол върху живота си, нещата са толкова непредсказуеми, че те не усещат в себе си силата да поемат тази отговорност, а от друга страна не се чувстват подкрепени, когато направят избора да имат деца, коментира Цвета Брестничка, председател на Управителния съвет на асоциация "Родители".

Средният дял от брутния вътрешен продукт, който се отделя за подкрепа на семейството в ЕС, е 2,1 %, като има страни, в които той достига 4 %. В България този дял е 1,2 %, отбеляза тя.

За да има възпроизводство една нация, всяка жена трябва да роди 2,1 деца, т.е. всеки 10 жени трябва да родят 21 деца. В момента нашият показател е двойно по-нисък, но има европейски държави с много по-висок стандарт, но с не много висок показател, обясни проф. Михаил Константинов.

http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2013/01/04/1978270_rajdaemostta_v_bulgariia_prez_2012_g_e_rek ordno_niska/

Ужас :(

Trun
01-12-2013, 07:05 PM
Още един опит да стряскат хората. Мен лично изобщо не ми дреме за никаква статистика. Чел съм много по тая тема, на един Бойко му виновен, на друг не знам си кой...Бойко да не е бик, че да оплоди народа :rolleyes:

Аз съм на 20, работя като програмист и се очертава да имам финансова възможност за 3 деца в близките десетина години. Проблемът е, че никое нормално момиче няма да иска деца от кльощави и пъпчиви очилатковци :D Едва ли би желала децата и да приличат на бостански плашила, къде къде по-добре с някой анаболец с бръсната глава и да си ходят по чалготеките заедно :D

Archduke
01-12-2013, 07:10 PM
Ужас :(

И аз това си казах, но мисля че има нещо съмнително в тая работа. :thumb001:

bimo
01-12-2013, 08:42 PM
хората днес имат деца само ако те са в икономическа безопасна ситуация , не само са родени малко деца , но двойки решават да имат деца в възраст все повече по напредък възраст
и това не е така само в бг , тука в италия имаме горе доло съща ситуация със тая криза

съжалявам ако правя правописни грешки но моят български не е перфектен :p

Trun
01-12-2013, 09:04 PM
И аз това си казах, но мисля че има нещо съмнително в тая работа. :thumb001:

Като се замислиш и какви работи напоследък дават по новините, направо ти иде да се самообесиш :d