PDA

View Full Version : Липсващите продукти в Социалистическа Б&



Nadezhda89
01-14-2013, 03:41 PM
Чувала съм, че в Социалистическа България е имало само два вида салам и един вид хляб. Също така съм чувала, че банани и портокали е имало само по коледните и новогодишните празници.
Колко истина има в това? :bored:

morski
01-14-2013, 10:14 PM
Чувала съм, че в Социалистическа България е имало само два вида салам и един вид хляб. Също така съм чувала, че банани и портокали е имало само по коледните и новогодишните празници.
Колко истина има в това? :bored:

Тва са глупости.:d

Nadezhda89
01-15-2013, 04:42 PM
Тва са глупости.:d
Тогава? А това за портокалите и бананите вярно ли е?

morski
01-15-2013, 04:52 PM
Тогава? А това за портокалите и бананите вярно ли е?

За портокалите и бананите също не е съвсем вярно, но като цяло най-достъпни са били тогава, да.

Хляб имаше поне два вида - бял и добруджа, отделно всяко по-голямо село си имаше собствена фурна, т.е. хлябът беше различен.

Колбасите бяха много и най-различни видове. Общо взето, каквито виждаш в магазинната мрежа сега, ги имаше и преди, просто нямаше толкова много фирми, а ги произвеждаха държавни месопреработвателни предприятия.

Поне това си спомням аз, но моето мнение не може да бъде меродавно, тъй като съм живял през соца едва 6-7 години.

bimo
01-15-2013, 05:01 PM
сигурно сега има повече марки от салам но не всички са добри
не съм комунист ама според мене е по добре "малко но добри"

morski
01-15-2013, 05:11 PM
сигурно сега има повече марки от салам но не всички са добри
не съм комунист ама според мене е по добре "малко но добри"

Споко, те и тия, дето ни управляваха тогава не бяха комунисти, даже след '89 станаха първи капиталисти.:d

east
01-16-2013, 08:19 AM
Колбасите се произвеждаха само от едно предприятие - ДСО "Родопа", имаха филиали в големите градове. Банани и портокали се намираха рядко, по-често около разниците. Ставаха огромни опашки.
Хранителните продукти бяха по-вкусни, защото имаши БДС, технолозите в преработвателния бранш стриктно се придържаха към него. В началото на 90-те години обаче се появи "Данон", те упражниха голям натиск БДС да не е задължителен, а препоръчителен. С това се започна, появи се кисело мляко на същата фирма, което не падаше от кофичката - пълно с желатин и палмова мазнина.

shaliza
01-16-2013, 09:23 AM
Чувала съм, че в Социалистическа България е имало само два вида салам и един вид хляб. Също така съм чувала, че банани и портокали е имало само по коледните и новогодишните празници.
Колко истина има в това? :bored:

Точно това са ми разправяли и на мен.

От мен обективно мнение за комунистите няма да чуеш, ненавиждам ги. Откраднали са земите на прадядовците ми и са обесили двама от братята им.

Проблемът е, че внуците на тези изроди сега ни управляват. Комунизмът се е наслоил до основите на днешното общество и ни залива отвсякъде с носталгията на разни мекерета по него. Само е нужно човек да погледне политическия, юридическия, че даже и църковния ни елит, за да види, че е пълно с издънки на червените боклуци.

Nadezhda89
01-16-2013, 04:33 PM
Иска ми се да знаех повече за Социалистическа България. :( Тогава се е разчитало предимно на родно производство, нали така? А имало ли е внос от другите социалистически страни?

morski
01-16-2013, 04:50 PM
Иска ми се да знаех повече за Социалистическа България. :( Тогава се е разчитало предимно на родно производство, нали така? А имало ли е внос от другите социалистически страни?

http://en.wikipedia.org/wiki/Comecon