PDA

View Full Version : Kazaklar

Hoca
01-31-2013, 03:59 PM
Kazaklar kendini Turk olarak goruyor mu?

Dengizik
01-31-2013, 03:59 PM
Görenlerde vardır, görmeyenlerde. Çoğunluğun hangisi olduğu konusunda fikrim yok.

Partizan
01-31-2013, 06:50 PM
Valla Moskova'ya tatil için gittiğimizde biri Türkçe konuştuğumuzu duyar duymaz babamın boynuna sarılıp öpmüştü yanaklarından, "Kardaşım" diye bağırarak. Üniversitemdeki exchange öğrencisi bir kız da(yarı-Rus olmasına rağmen) Türklere sıcaktı bu konuda. Benim kişisel deneyimlerim, "Kazaklar tu kaka, ruslaşmış bunlar, Kürtler bize bunlardan daha yakın" tarzı dangalakça teorilerle çelişiyor.

MfA_
01-31-2013, 07:10 PM
Okuldan bi tanıdığım vardı, iyi çocuktu (SCB'nin avatarındaki çocuklara benziyordu:)) fazla muhabbetim yoktu kendisiyle ama rusları hiç sevmezdi bildiğim kadarıyla.. Kazağız biz de Türküz diyordu.. bu konularda ilgili değildim o zamanlar, şimdiki aklım olsa kenara çeker alırdım ifadesini :)

MfA_
01-31-2013, 07:16 PM
burdan katıldığı programı izleyebilirsiniz hatta, murat adı :)

http://www.turkistangundemi.tv/20112011/bayrami-gurbette-idrak-etmek-turk-dunyasindan-ogrencilerle-bayram-uzerine.html

Hoca
01-31-2013, 07:53 PM
Tarihin arka odasina bir Kazak bilim adami gelmisti, o demisti ki biz Turkuz ama sanirim normal Kazak Rus egitimiden dolayi, Turklere yakin deyil. Sadice okumus Kazaklar Turklugunden bilimli.

Proto-Shaman
01-31-2013, 09:22 PM
almanyada yasayan bir kazak arkadasim vardi (internette), ruslari pek sevmezdi. Almanyanin genc Ülkücü Ocaklari ile birlikte hep ruslari döverlermismismis sözde... :rolleyes:

Hayalet
01-31-2013, 10:53 PM
Kazaklar tabii ki Türk. Türkiye'ye sıcak bakıp bakmamaları bir şeyi değiştirmez. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta Doğu Avrupa tarihinde "Cossack" denilen bir grup vardır, Türkçede onlara da Kazak denir; ama onlar Türk değil, Slav'dır.

Proto-Shaman
01-31-2013, 11:06 PM
Kazaklar tabii ki Türk. Türkiye'ye sıcak bakıp bakmamaları bir şeyi değiştirmez. Yalnız dikkat edilmesi gereken nokta Doğu Avrupa tarihinde "Cossack" denilen bir grup vardır, Türkçede onlara da Kazak denir; ama onlar Türk değil, Slav'dır.
Bir yerde okudum ki cossack'larin analari tatar, babalari ise slav kavimlerden olusuyor.

Partizan
02-01-2013, 09:20 AM
Bir yerde okudum ki cossack'larin analari tatar, babalari ise slav kavimlerden olusuyor.

Daha karışık. Çerkez de var içlerinde.

Onur
02-01-2013, 09:54 AM
Daha karışık. Çerkez de var içlerinde.
Zaten bu orta Asya, Avrasyadaki tüm Kafkas, Türk ve Slav kökenliler için geçerli. Bu karışımın en büyük sebebi Cengiz Han ve oğulları, daha sonrada bolşevikler ve sovyet Rusya dönemidir.

Mesela Bugünkü Kazaklarda mutlaka çok sayıda Türkleşmiş (Kazak olmuş) Moğol vardır. Bu Cengiz Han`ın oraya biraktığı miras.