PDA

View Full Version : Vjerski i tradicionalni gradovi u BIH?



Hurrem sultana
05-16-2013, 10:54 PM
Sta mislite gdje je u BIH najvise sacuvana tradicija,obicaj ,i gdje se najvise ljudi drze vjere? ja mislim srednja Bosna,i dio Krajine

Cokolino
05-16-2013, 11:09 PM
"Ljuta" Krajina sigurno... Pa tesko je reci koji su gradovi vjerski i tradicionalni, jer vecinom je to opis ruralnih sredina, a ne gradskih...
Mozes eliminirati sve vece gradove, i sve industrijske... ja imam dojam da se dosta radi u Stocu, da tradicija i obicaji ne odu u zaborav...
pazi se dosta na kulturnu bastinu, naravno bez ikakve pomoci od opcine, ali taj bosnjacki duh se polako vraca u carsiju, i dijelom u Dubravama. Inace, za ostala mjesta ne znam bas :p

Hurrem sultana
05-16-2013, 11:13 PM
Pa ne znam,za Bihac i Tuzlu sam sigurna da nisu tradicionalni,Zenica je posebna prica,tamo je islam sigurno najaci,a i Stari grad u Sarajevu je prilicno tradicionalan,dok je centar i ovi ostali djelovi prica za sebe :D

Cokolino
05-16-2013, 11:20 PM
Travnik dodje tu negdje sa Zenicom, kako sam ja cuo... a kako mislis da je Stari Grad tradicionalan? Zbog arhitekture? Pokusavam se sjetiti ko je pobjedio izbore tamo... znam da je SDP u centru (naravno)... mislim SBB... znak da su se Sandzaklije smjestile u Starom Gradu ;)

Hurrem sultana
05-16-2013, 11:24 PM
Travnik dodje tu negdje sa Zenicom, kako sam ja cuo... a kako mislis da je Stari Grad tradicionalan? Zbog arhitekture? Pokusavam se sjetiti ko je pobjedio izbore tamo... znam da je SDP u centru (naravno)... mislim SBB... znak da su se Sandzaklije smjestile u Starom Gradu ;)

Pa tamo je SDA ,i bivsa SDA(SBB) :D

Ne samo arhitektura,vec i zivot opcenito,ljudi se vise drze obicaja nego u centru recimo,mislim da je razlog jer je u starom gradu bosnjaka uvijek bilo Preko 70% i nisu se mjesali puno,dok u drugim djelovima Sarajeva bilo je 50%-50%.Opcenito kad udjes u stari grad promjeni se atmosfera nekako :D

a i na izborima uglavnom zeleni tamo pobjedjuju

Cokolino
05-16-2013, 11:30 PM
Ja ne poznajem mnogo situaciju u starom gradu i centru, jer sam zivio u Novom Sarajevu :o
A kod nas jeste bilo mijesana populacija, mislim da je u mojoj zgradi, od 32 stana...mozda su u
9 zivjeli bosnjaci... a naravno u modernom naselju nema bas mjesta za tradicionalno zivljenje.
Niti smo imali mahalsku dzamiju :P

Hurrem sultana
05-16-2013, 11:38 PM
Novo Sarajevo i Centar su komunisti,dok u Starom Gradu i Novom Gradu SDA :D

mada imate SDA nacelnika haha

Cokolino
05-16-2013, 11:47 PM
:lol:

Ovaj put je SDA dobila najvise glasova, mozes misliti koliko je bivsi nacelnik pokrao i upropastio da SDP bastion Novo SA
glasa za SDA :D doduse, Nasa Stranka je dobila oko 10% glasova tamo :p

sido
05-16-2013, 11:48 PM
Zenicani su pobozni,Sarajlije su zlatna sredina,vjeruju ali su liberalni,a tuzlaci su zesci bezboznici,to iz mog iskustva

Cokolino
05-16-2013, 11:56 PM
Mostar je prije bio poznat kao mala Moskva :p
Sad se promijenilo to, nesto su vise religiozni...

sido
05-16-2013, 11:57 PM
Mostar je prije bio poznat kao mala Moskva :p
Sad se promijenilo to, nesto su vise religiozni...

Da,tamo je uvijek vjera bila slaba,sad su napravili medresu i poceli se temeljito mjenjati hahah,zamisli neka sela oko Mostara prije rata nisu imala hodze osim uz ramazan

Hurrem sultana
05-17-2013, 12:05 AM
:lol:

Ovaj put je SDA dobila najvise glasova, mozes misliti koliko je bivsi nacelnik pokrao i upropastio da SDP bastion Novo SA
glasa za SDA :D doduse, Nasa Stranka je dobila oko 10% glasova tamo :p

Zar Novo SA bastion SDP-a? jedini grad gdje SDP pobjedjivala i tokom ratnih 90-ih je Tuzla :D svi ostali su zeleni kad zakuha :D

Cokolino
05-17-2013, 12:12 AM
Zar Novo SA bastion SDP-a? jedini grad gdje SDP pobjedjivala i tokom ratnih 90-ih je Tuzla :D svi ostali su zeleni kad zakuha :D

Zeljko Komsic je zapoceo svoju karijeru u Novom SA :D
A tacno je to, kad zakuha svi glasaju SDA... zato i rade zeleni sve da zakuhaju :P

Hurrem sultana
05-17-2013, 12:15 AM
Pa bit cu iskrena,da zakuha ni ja nebi glasala za neku hippie stranku tipa Nasa stranka :D u miru mozda

Sultan Suleiman
05-17-2013, 03:50 PM
Pa ne znam,za Bihac i Tuzlu sam sigurna da nisu tradicionalni,Zenica je posebna prica,tamo je islam sigurno najaci,a i Stari grad u Sarajevu je prilicno tradicionalan,dok je centar i ovi ostali djelovi prica za sebe :D


Mala moja Svenska :lol:

Hurrem sultana
05-17-2013, 05:51 PM
http://www.fzs.ba/Dem/Popis/Etnicka%20obiljezja%20stanovnistva%20bilten%20233. pdf

Hurrem sultana
05-17-2013, 05:52 PM
Mala moja Svenska :lol:

sta je dragi moj podrinjski siptare :D