Recent Blogs Posts

 1. Etnogjeneza Shqiptare

 2. Etnogjeneza Shqiptare

  Shpesh nacionalistėt shqiptarė pretendojnė se Shqipėria lindi gjatė kohės sė Skenderbeut, vdiq dhe u rilind nė vitet 1800. Obsesionet antikuariane pėr ilirėt janė gjithashtu tė zakonshme. [1] Ilirėt nuk janė tė rėndėsishėm pėr kontekstin tonė si njė lėvizje nacionaliste krishterė.

  Ilirėt nuk ishin njė mbretėri e centralizuar dhe as nuk ishin njė grup i vetėm etnik. Nshtė e pakuptimtė qė njė shqiptar modern tė pretendojė ndonjė lidhje me liburnianėt pėr shembull, sepse ata kishin njė ...
  Categories
  Uncategorized
 3. Simfonia

  Simfoni ėshtė njė temė qė intelektualėt Ortodoksė duan tė flasin, por nuk e kuptojnė. Shumica e Ortodoksėve nė Perėndim nuk dinė pėr kėtė temė. Shumė mė pak sektet heretik si Katolikėt, Protestantėt dhe Platonistėt. Kalcedoni ėshtė me rėndėsi tė madhe, matanė akademikėve.

  Kishte njė arsye pse shumė njerėz vdiqėn pėr kėtė temė. Simfoni ėshtė bashkėpunimi vullnetar i natyrės njerėzore dhe natyrės hyjnore. Njeriu ka njė natyrė [1], por natyra njerėzore nuk ėshtė thjesht njė abstraksion, ...
  Categories
  Uncategorized
 4. Back to Skool – Taxonomy 101 (redirect)

 5. Enter the Triplecity Zone. (v1)

  You're traveling through another dimension.
  A dimension not only of sight and sound but of mind.
  A journey into a wondrous land of imagination.
  Next stop—  ...
  Categories
  Meta shit
Page 1 of 55 123451151 ... LastLast