Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Thread: Crnogorska pamet i nasa pamet

  1. #11
    Veteran Member Methmatician's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Last Online
    01-30-2021 @ 01:59 AM
    Ethnicity
    .
    Country
    Great Britain
    Gender
    Posts
    8,413
    Blog Entries
    1
    Thumbs Up
    Received: 4,131
    Given: 4,234

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Gold-Shekel View Post
    Nije sve u izgledu
    Pa ako nije sve u izgledu onda nema razloga za promjenu. Ovo 'foneticko' pismo (latinica) je dobro za nas jezik i lakse naucit nego arebice i bosancice. I latinica je najpodrzan s elektricnim uredajima.

  2. #12
    *\/* Gold-Shekel's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Last Online
    06-21-2023 @ 09:57 AM
    Location
    Liège, Belgium
    Meta-Ethnicity
    Bosnian
    Ethnicity
    Bosniak
    Country
    Somaliland
    Region
    Bosnia
    Politics
    TITOV SDP! 15 kila speed-a & Bakir's sunglasses
    Hero
    Gavrilo Princip, Mehmed Mehmedbašić, Roza Papo
    Religion
    Judaism
    Age
    69
    Gender
    Posts
    2,820
    Thumbs Up
    Received: 1,463
    Given: 725

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Methmatician View Post
    Pa ako nije sve u izgledu onda nema razloga za promjenu. Ovo 'foneticko' pismo (latinica) je dobro za nas jezik i lakse naucit nego arebice i bosancice. I latinica je najpodrzan s elektricnim uredajima.
    Vracanje na pismo koje ne koristimo vise nije bitno za mene, Bosnjacki narod ima vece probleme od pisma. Ako cemo sve uraditi da budemo razliciti od vlaha i ustasa bolje bi bilo novi jezik da izmislimo. Bilo bi dobro da ucimo bosancicu(ili arebicu), ali mozda bi opet nestala za 100 godina jer nije nestala bez razloga.

    Problem u Bosnjackom narodu je sto hoce da dokaze da "nije radikal" pa onda propusta drugim narodima da rade sta hoce, prvo trebamo zaboraviti da imamo komsije pa da fokus Bosnjackog naroda bude Bosnjacki narod a tek onda da se prica o nacinu pisanja.

    Razumijem da je to dio vracanja nase Historije i tradicije ali ukoliko elita Bosnjacka ne ukljuci se u Bosnjastvu nece od toga biti nista a svi znamo kroz Historiju kako nasa elita izdavala Bosnjake da bi sacuvala svoju moc.



  3. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Last Online
    10-20-2017 @ 04:29 AM
    Meta-Ethnicity
    Slav
    Ethnicity
    Slav
    Country
    Bosnia
    Gender
    Posts
    2,356
    Thumbs Up
    Received: 812
    Given: 1,341

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Gold-Shekel View Post
    Ipak i Srbi i Hrvati pricaju jezik koji je iz Bosne.
    of course, because BiH is the heart of Serbdom.

  4. #14
    Veteran Member Methmatician's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Last Online
    01-30-2021 @ 01:59 AM
    Ethnicity
    .
    Country
    Great Britain
    Gender
    Posts
    8,413
    Blog Entries
    1
    Thumbs Up
    Received: 4,131
    Given: 4,234

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Gold-Shekel View Post
    Vracanje na pismo koje ne koristimo vise nije bitno za mene, Bosnjacki narod ima vece probleme od pisma.
    Naravno, al ako ima visa problema to ne znaci da mi ne mozemo razgovarat o neki stvari sto nisu bas bitni.
    Quote Originally Posted by Gold-Shekel View Post
    Ako cemo sve uraditi da budemo razliciti od vlaha i ustasa bolje bi bilo novi jezik da izmislimo.
    lolwut. Kako mislis? Da ne pricamo vise bosanski i da usvojimo novi jezik? Ako tako hoces onda glasam za tursko-bosanski kreolski jezik
    Quote Originally Posted by Gold-Shekel View Post
    Bilo bi dobro da ucimo bosancicu(ili arebicu), ali mozda bi opet nestala za 100 godina jer nije nestala bez razloga.
    Jarane ja ne predlazem da ucimo arebicu zbog proslosti, nego me samo izgleda lijepo. Za mene nije bas bitno koje pismo vi koristite samo da nije previse komplikovano (ko kineski sistem).
    Quote Originally Posted by Gold-Shekel View Post
    Problem u Bosnjackom narodu je sto hoce da dokaze da "nije radikal" pa onda propusta drugim narodima da rade sta hoce, prvo trebamo zaboraviti da imamo komsije pa da fokus Bosnjackog naroda bude Bosnjacki narod a tek onda da se prica o nacinu pisanja.
    Sta im briga. Obuci turban Muhamede i pusti bradu kao prije. Problem sa malim zemljama je sto oni brinu previse o sta stranci misle o njima.
    Quote Originally Posted by Gold-Shekel View Post
    Razumijem da je to dio vracanja nase Historije i tradicije ali ukoliko elita Bosnjacka ne ukljuci se u Bosnjastvu nece od toga biti nista a svi znamo kroz Historiju kako nasa elita izdavala Bosnjake da bi sacuvala svoju moc.
    Znas li ti da su bosnjaci (i ja mislim ostalim muslimana) vodili kampanju da arebica bude trece sluzbeno pismo u prvoj jugoslaviji? Ali ocigledno nisu uspjeli. Oni su pokusavali da sacuvaju kulturu ali jugoslavija je bila hriscanska zemlja i nije volila sve sto je bilo muslimansko i sto je podsjetio ih od osmanska carstva. I jos nesto, 80% bosnjaci su bili nepismeni tada. To znaci da vecina bosnjaka nisu nikad koristili ni latinicu ni arebicu ni bosancicu.

  5. #15
    *\/* Gold-Shekel's Avatar
    Join Date
    Sep 2016
    Last Online
    06-21-2023 @ 09:57 AM
    Location
    Liège, Belgium
    Meta-Ethnicity
    Bosnian
    Ethnicity
    Bosniak
    Country
    Somaliland
    Region
    Bosnia
    Politics
    TITOV SDP! 15 kila speed-a & Bakir's sunglasses
    Hero
    Gavrilo Princip, Mehmed Mehmedbašić, Roza Papo
    Religion
    Judaism
    Age
    69
    Gender
    Posts
    2,820
    Thumbs Up
    Received: 1,463
    Given: 725

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Methmatician View Post
    Naravno, al ako ima visa problema to ne znaci da mi ne mozemo razgovarat o neki stvari sto nisu bas bitni.

    lolwut. Kako mislis? Da ne pricamo vise bosanski i da usvojimo novi jezik? Ako tako hoces onda glasam za tursko-bosanski kreolski jezik

    Jarane ja ne predlazem da ucimo arebicu zbog proslosti, nego me samo izgleda lijepo. Za mene nije bas bitno koje pismo vi koristite samo da nije previse komplikovano (ko kineski sistem).

    Sta im briga. Obuci turban Muhamede i pusti bradu kao prije. Problem sa malim zemljama je sto oni brinu previse o sta stranci misle o njima.

    Znas li ti da su bosnjaci (i ja mislim ostalim muslimana) vodili kampanju da arebica bude trece sluzbeno pismo u prvoj jugoslaviji? Ali ocigledno nisu uspjeli. Oni su pokusavali da sacuvaju kulturu ali jugoslavija je bila hriscanska zemlja i nije volila sve sto je bilo muslimansko i sto je podsjetio ih od osmanska carstva. I jos nesto, 80% bosnjaci su bili nepismeni tada. To znaci da vecina bosnjaka nisu nikad koristili ni latinicu ni arebicu ni bosancicu.
    Prica je pocela kad su Crnogorci uradili ono sto mi samo mozemo da sanjamo.


    To je samo sala, cini mi se da su Bosnjaci poceli ko Srbi i Hrvati da rade sve samo da se razlikuju od komsije ponekad do apsurda.

    To sto su bili nepismeni je njihova greska sto nisu slali dijecu u skoli, otac mi je prico kako do komunizma i kaznih Bosnjaci nisu slali dijecu u skolu. Ako hocemo da se vratimo da pisemo ko prije onda moramo biti nepismeni.



  6. #16
    The Destroyer The Destroyer's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Last Online
    10-10-2017 @ 07:13 PM
    Meta-Ethnicity
    нʌнϸ
    Ethnicity
    босɴнɖк
    Country
    Bosnia
    Region
    Bosnia
    Politics
    Bošnjaštvo
    Religion
    нсʌɖʍ
    Gender
    Posts
    1,610
    Thumbs Up
    Received: 704
    Given: 854

    0 Not allowed!

    Default

    Ja mislim da je ovo itekako više od samo puke forme jezika i pisma. Jezik i pismo su osnovna sredstva svakog nacionalizma, uvijek bila, ćirilica je npr. bila nosilac srpskog nacionalizma, grčki alfabet nosilac grčkog, itd. Kod Albanaca je jezik učinio da su oni postigli oni što mi nismo, da imaju jedinstvene muslimane, katolike i pravoslavce, koji su svi prvo Albanci, pa tek onda vjernici. Prema tome, ovo bi imalo dugotrajne i snažne pozitivne efekte na našu nacionalnu svijest, po mom mišljenju.
    Quote Originally Posted by Szegedist View Post
    There is no such thing as a moderate Serb. Every Serb is a supporter of the Chetnik ideology to some degree. Some Serbs like Davai are openly chetniks, while others like rv12aval are cryptochetniks who hide behind Bratsvo I Jedinstvo and other such concepts. Yugoslav partisans believer in the chetnik ideology, but could not display it openly because otherwise they couldn't recruit naive Croats and Bosniaks, which were necessary for victory. We shouldn't make a difference between a Serb and a chetnik, the two are exactly the same thing.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 11-25-2016, 06:11 PM
  2. Replies: 0
    Last Post: 11-17-2016, 01:02 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •