Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 35

Thread: Turks film series about Bosnian President Alija Izetbegović (repost)

  1. #11
    The Destroyer The Destroyer's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Last Online
    10-10-2017 @ 07:13 PM
    Meta-Ethnicity
    нʌнϸ
    Ethnicity
    босɴнɖк
    Country
    Bosnia
    Region
    Bosnia
    Politics
    Bošnjaštvo
    Religion
    нсʌɖʍ
    Gender
    Posts
    1,610
    Thumbs Up
    Received: 704
    Given: 854

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Gold-Shekel View Post
    My personal belief is that Alija would have been okay with the now famous "Fildzan Drzava" but he didn't expect Bosniaks to sruvive in Bihac. I have a problem with your agruments not because what you say is false (you're telling the truth) but because it might have cost us more on an international level. We didn't have anyone on our side (apart from some Muslim countries) but we surely didn't need more people against us. Short term, yes we would have gotten more but long term? I don't think so, all the free zones would have had a Srebrenica fate.

    Let's not forget that Bosniaks were far less armed than Serbs, sure Bosniaks had some light weaponry but when the average Serb household could have an Anti-Air gun, your hunter's rifle suddenly seems ridiculous. Also, it's easier to wage war without weapons than without food, that's not to be ignored.
    Baš ste vi dijasporci navikli na taj engleski. Halali, ja kad pišem o ratu, bolje je da pišem na bosanskom.

    Ironično, dvije tzv. zaštićene zone gdje Bošnjaci nisu predali oružje (Bihać i Goražde) su preživjele, dok dvije zone gdje jesu (Srebrenica i Žepa) su pale. Ja sam danas 100% uvjeren da je bio bolji izbor ne dati oružje, odjebati UNPROFOR i boriti se samostalno. Čak i ako Srebrenica nije mogla preživjeti, svi vojni stručnjaci se slažu da se mogao napraviti puno bolji proboj sa kojim bi se sačuvala većina civila.

    Pa šta nam je donijelo takvo držanje? Neki dan čitam dokument tzv. UN-a gdje piše "in the former Bosnia and Herzegovina", dakle ona floskula "bivša BiH" koju koriste četnici i ustaše. U britanskom izvještaju piše da su "muslimani" jedini krivci za rat.

    Ako ti nije dovoljna informacija da je tadašnja EZ (preteča moderne EU) predlagala da cijelo Sarajevo bude dio genocidne tvorevine i Brčko također, i da smo u Dejtonu dobili Sarajevo i Brčko isključivo zahvaljujući islamskim zemljama i SAD-u (koji je bio naš jedini saveznik na zapadu), da su Britanci i Francuzi u srednjoj Bosni ratovali na strani tzv. HVO protiv ARBiH, da britanski premijer Major kaže da je jedini civlizovani "musliman" u Bosni Fikret Abdić i da je trebalo prekinuti razgovore sa Alijom i ići na podjelu Karadžić-Boban-Abdić, onda stavrno ne znam.

    Jedna od žešćih zabluda Bošnjaka je da je tzv. međunarodna zajednica bila na našoj strani, što je notorna laž i neistina.
    Quote Originally Posted by Szegedist View Post
    There is no such thing as a moderate Serb. Every Serb is a supporter of the Chetnik ideology to some degree. Some Serbs like Davai are openly chetniks, while others like rv12aval are cryptochetniks who hide behind Bratsvo I Jedinstvo and other such concepts. Yugoslav partisans believer in the chetnik ideology, but could not display it openly because otherwise they couldn't recruit naive Croats and Bosniaks, which were necessary for victory. We shouldn't make a difference between a Serb and a chetnik, the two are exactly the same thing.

  2. #12
    Iskusan član Vlatko Vukovic's Avatar
    Join Date
    Aug 2017
    Last Online
    09-25-2023 @ 12:00 AM
    Ethnicity
    Bosniak
    Country
    Bosnia
    Y-DNA
    I2a-Din
    Taxonomy
    North Atlantid
    Age
    23
    Gender
    Posts
    7,246
    Thumbs Up
    Received: 2,898
    Given: 2,620

    0 Not allowed!

    Default

    Jako je tužno što se u našoj državi gaji to neko lažno Tursko-Bošnjačko prijateljstvo.

  3. #13
    The Destroyer The Destroyer's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Last Online
    10-10-2017 @ 07:13 PM
    Meta-Ethnicity
    нʌнϸ
    Ethnicity
    босɴнɖк
    Country
    Bosnia
    Region
    Bosnia
    Politics
    Bošnjaštvo
    Religion
    нсʌɖʍ
    Gender
    Posts
    1,610
    Thumbs Up
    Received: 704
    Given: 854

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Vlatko Vukovic View Post
    Jako je tužno što se u našoj državi gaji to neko lažno Tursko-Bošnjačko prijateljstvo.
    A koga onda imamo? Da nismo prijatelji sa Holanđanima, Francuzima i Britancima možda? Suoči se sa realnošću, 90% kršćana i Evropljana (čast izuzecima) je bilo na strani četnika i ustaša, samo balije i posrbice danas još traže prijatelje u genocidnoj tzv. Evropi.
    Quote Originally Posted by Szegedist View Post
    There is no such thing as a moderate Serb. Every Serb is a supporter of the Chetnik ideology to some degree. Some Serbs like Davai are openly chetniks, while others like rv12aval are cryptochetniks who hide behind Bratsvo I Jedinstvo and other such concepts. Yugoslav partisans believer in the chetnik ideology, but could not display it openly because otherwise they couldn't recruit naive Croats and Bosniaks, which were necessary for victory. We shouldn't make a difference between a Serb and a chetnik, the two are exactly the same thing.

  4. #14
    Iskusan član Vlatko Vukovic's Avatar
    Join Date
    Aug 2017
    Last Online
    09-25-2023 @ 12:00 AM
    Ethnicity
    Bosniak
    Country
    Bosnia
    Y-DNA
    I2a-Din
    Taxonomy
    North Atlantid
    Age
    23
    Gender
    Posts
    7,246
    Thumbs Up
    Received: 2,898
    Given: 2,620

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by The Destroyer View Post
    A koga onda imamo? Da nismo prijatelji sa Holanđanima, Francuzima i Britancima možda? Suoči se sa realnošću, 90% kršćana i Evropljana (čast izuzecima) je bilo na strani četnika i ustaša, samo balije i posrbice danas još traže prijatelje u genocidnoj tzv. Evropi.
    Mi smo Evropljani, nismo Azijati. Naš jezik je indo-evropski a ne Azijski. Kako god okreneš, niko nema provjerene prijatelje. Svaka država ovisi sama o sebi.

  5. #15
    The Destroyer The Destroyer's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Last Online
    10-10-2017 @ 07:13 PM
    Meta-Ethnicity
    нʌнϸ
    Ethnicity
    босɴнɖк
    Country
    Bosnia
    Region
    Bosnia
    Politics
    Bošnjaštvo
    Religion
    нсʌɖʍ
    Gender
    Posts
    1,610
    Thumbs Up
    Received: 704
    Given: 854

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Vlatko Vukovic View Post
    Mi smo Evropljani, nismo Azijati. Naš jezik je indo-evropski a ne Azijski. Kako god okreneš, niko nema provjerene prijatelje. Svaka država ovisi sama o sebi.
    Prvo, pokazuješ neobrazovanost kada dijeliš jezike na indo-evropske i "azijske", kada mnogi azijski jezici spadaju u indo-evropske (čak su i potekli iz Azije).

    Drugo, jezik je manje bitan. Zajednička historija i kultura su važniji od jezika.

    Treće, iako se u suštini slažem s tobom da Bosna i Bošnjaci zavise sami od sebe, ipak najviše govori kad kažes svoje ime u Turskoj i grle te i ljube te i kad te pretresaju iz kofera i zadržavaju 2 sata na njemačkoj granici (primjer iz ličnog iskustva).
    Quote Originally Posted by Szegedist View Post
    There is no such thing as a moderate Serb. Every Serb is a supporter of the Chetnik ideology to some degree. Some Serbs like Davai are openly chetniks, while others like rv12aval are cryptochetniks who hide behind Bratsvo I Jedinstvo and other such concepts. Yugoslav partisans believer in the chetnik ideology, but could not display it openly because otherwise they couldn't recruit naive Croats and Bosniaks, which were necessary for victory. We shouldn't make a difference between a Serb and a chetnik, the two are exactly the same thing.

  6. #16
    Iskusan član Vlatko Vukovic's Avatar
    Join Date
    Aug 2017
    Last Online
    09-25-2023 @ 12:00 AM
    Ethnicity
    Bosniak
    Country
    Bosnia
    Y-DNA
    I2a-Din
    Taxonomy
    North Atlantid
    Age
    23
    Gender
    Posts
    7,246
    Thumbs Up
    Received: 2,898
    Given: 2,620

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by The Destroyer View Post
    Prvo, pokazuješ neobrazovanost kada dijeliš jezike na indo-evropske i "azijske", kada mnogi azijski jezici spadaju u indo-evropske (čak su i potekli iz Azije).

    Drugo, jezik je manje bitan. Zajednička historija i kultura su važniji od jezika.

    Treće, iako se u suštini slažem s tobom da Bosna i Bošnjaci zavise sami od sebe, ipak najviše govori kad kažes svoje ime u Turskoj i grle te i ljube te i kad te pretresaju iz kofera i zadržavaju 2 sata na njemačkoj granici (primjer iz ličnog iskustva).
    Ja govorim o narodima u Evropi. Naša historija i kultura su bile drugačije prije nasilne okupacije Balkana od strane Osmanlija. Nemoj mi samo reći da smo se miroljubivo odrekli Evropske kulture u zamjenu za Blisko-Istočnu sa fesovima na glavi. Svi mi znamo istinu. Samo je treba reći i priznati.

  7. #17
    The Destroyer The Destroyer's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Last Online
    10-10-2017 @ 07:13 PM
    Meta-Ethnicity
    нʌнϸ
    Ethnicity
    босɴнɖк
    Country
    Bosnia
    Region
    Bosnia
    Politics
    Bošnjaštvo
    Religion
    нсʌɖʍ
    Gender
    Posts
    1,610
    Thumbs Up
    Received: 704
    Given: 854

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Vlatko Vukovic View Post
    Ja govorim o narodima u Evropi. Naša historija i kultura su bile drugačije prije nasilne okupacije Balkana od strane Osmanlija. Nemoj mi samo reći da smo se miroljubivo odrekli Evropske kulture u zamjenu za Blisko-Istočnu sa fesovima na glavi. Svi mi znamo istinu. Samo je treba reći i priznati.
    Prva stvar, da smo ne znam koliko slični Evropljanima i kršćanima po jeziku i genetici, oni su u zadnjih 200 godina pokazali svoje lice prema nama. Ostajem na tezi da svako ko vjeruje fašističkoj kršćanskoj Evropi, koja je u svakom ratu podržavala četnike i ustaše, da ona ima dobre namjere prema Bosni i Bošnjacima je idiot.

    Drugo, znam vrlo dobro šta je bila srednjovjekovna Bosna, ali to je bilo i prošlo, mi smo danas nešto drugo. Pokušaj ti nekome kome je HVO brigada Kralj Tvrtko na čelu sa nekim Stjepanom pobila djecu i silovala ženu pričati o tome kako ponovo trebamo djeci davati slavenska imena i ulice imenovati po banovima i kraljevima.

    Treće, sviđalo se to meni i tebi ili ne, ali to što ti nazivaš blisko-istočnom kulturom je danas de-fakto Bošnjaštvo.
    Quote Originally Posted by Szegedist View Post
    There is no such thing as a moderate Serb. Every Serb is a supporter of the Chetnik ideology to some degree. Some Serbs like Davai are openly chetniks, while others like rv12aval are cryptochetniks who hide behind Bratsvo I Jedinstvo and other such concepts. Yugoslav partisans believer in the chetnik ideology, but could not display it openly because otherwise they couldn't recruit naive Croats and Bosniaks, which were necessary for victory. We shouldn't make a difference between a Serb and a chetnik, the two are exactly the same thing.

  8. #18
    Iskusan član Vlatko Vukovic's Avatar
    Join Date
    Aug 2017
    Last Online
    09-25-2023 @ 12:00 AM
    Ethnicity
    Bosniak
    Country
    Bosnia
    Y-DNA
    I2a-Din
    Taxonomy
    North Atlantid
    Age
    23
    Gender
    Posts
    7,246
    Thumbs Up
    Received: 2,898
    Given: 2,620

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by The Destroyer View Post
    Prva stvar, da smo ne znam koliko slični Evropljanima i kršćanima po jeziku i genetici, oni su u zadnjih 200 godina pokazali svoje lice prema nama. Ostajem na tezi da svako ko vjeruje fašističkoj kršćanskoj Evropi, koja je u svakom ratu podržavala četnike i ustaše, da ona ima dobre namjere prema Bosni i Bošnjacima je idiot.

    Drugo, znam vrlo dobro šta je bila srednjovjekovna Bosna, ali to je bilo i prošlo, mi smo danas nešto drugo. Pokušaj ti nekome kome je HVO brigada Kralj Tvrtko na čelu sa nekim Stjepanom pobila djecu i silovala ženu pričati o tome kako ponovo trebamo djeci davati slavenska imena i ulice imenovati po banovima i kraljevima.


    Treće, sviđalo se to meni i tebi ili ne, ali to što ti nazivaš blisko-istočnom kulturom je danas de-fakto Bošnjaštvo.
    1) Niko ne govori o tome da ti njima trebaš vjerovati, ali mi se trebamo orijentisati kao Evropski narod i Evropska država.
    2) "nekim" Stjepanom. Stjepan je bilo vrlo zastupljeno ime u Bosni prije invazije Turaka (ili ti ga po srpskom Stefan). Ja ne želim da žmirim na to.
    3) To za treće si upravu, NAŽALOST, to je tako.

  9. #19
    The Destroyer The Destroyer's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Last Online
    10-10-2017 @ 07:13 PM
    Meta-Ethnicity
    нʌнϸ
    Ethnicity
    босɴнɖк
    Country
    Bosnia
    Region
    Bosnia
    Politics
    Bošnjaštvo
    Religion
    нсʌɖʍ
    Gender
    Posts
    1,610
    Thumbs Up
    Received: 704
    Given: 854

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Vlatko Vukovic View Post
    1) Niko ne govori o tome da ti njima trebaš vjerovati, ali mi se trebamo orijentisati kao Evropski narod i Evropska država.
    2) "nekim" Stjepanom. Stjepan je bilo vrlo zastupljeno ime u Bosni prije invazije Turaka (ili ti ga po srpskom Stefan). Ja ne želim da žmirim na to.
    3) To za treće si upravu, NAŽALOST, to je tako.
    1.) Ja sam za bosansku/bošnjačku orijentaciju. Da sarađujemo sa svima sa kojima imamo zajedničke interese. Da li je to Amerika, Njemačka, Izrael, Saudijska Arabija, Iran, svejedno mi je.
    2.) Slažem se, ali isto tako su razni Stjepani, Stefani, Radovani, Ratki, Mate, Ivani (sve predosmanska imena Bošnjana) počinili genocid. De mi iskreno reci, jel misliš da će neki Bošnjak svom djetetu danas dati staro bošnjansko ime Radovan ili Ratko (tako su se zvala dva dida Crkve Bosanske)?
    3.) Ne smeta meni taj dio naše kulture uopšte, štaviše, ja ne poznajem Bošnjaka kojem dio identiteta nisu Baščaršija, Stari Most, Ferhadija i slično. Povratiti neke zaboravljene srednjovjekovne elemente, da, ali iskorijeniti ono što ti nazivaš blisko-istočnim elementima, ne. Po meni, moguć je samo spoj to dvoje, da prihvatimo i stećak i nišan, i Bobovac i Baščaršiju. Pokušaj sukoba između ovo dvoje bio bi poguban.
    Quote Originally Posted by Szegedist View Post
    There is no such thing as a moderate Serb. Every Serb is a supporter of the Chetnik ideology to some degree. Some Serbs like Davai are openly chetniks, while others like rv12aval are cryptochetniks who hide behind Bratsvo I Jedinstvo and other such concepts. Yugoslav partisans believer in the chetnik ideology, but could not display it openly because otherwise they couldn't recruit naive Croats and Bosniaks, which were necessary for victory. We shouldn't make a difference between a Serb and a chetnik, the two are exactly the same thing.

  10. #20
    Iskusan član Vlatko Vukovic's Avatar
    Join Date
    Aug 2017
    Last Online
    09-25-2023 @ 12:00 AM
    Ethnicity
    Bosniak
    Country
    Bosnia
    Y-DNA
    I2a-Din
    Taxonomy
    North Atlantid
    Age
    23
    Gender
    Posts
    7,246
    Thumbs Up
    Received: 2,898
    Given: 2,620

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by The Destroyer View Post
    1.) Ja sam za bosansku/bošnjačku orijentaciju. Da sarađujemo sa svima sa kojima imamo zajedničke interese. Da li je to Amerika, Njemačka, Izrael, Saudijska Arabija, Iran, svejedno mi je.
    2.) Slažem se, ali isto tako su razni Stjepani, Stefani, Radovani, Ratki, Mate, Ivani (sve predosmanska imena Bošnjana) počinili genocid. De mi iskreno reci, jel misliš da će neki Bošnjak svom djetetu danas dati staro bošnjansko ime Radovan ili Ratko (tako su se zvala dva dida Crkve Bosanske)?
    3.) Ne smeta meni taj dio naše kulture uopšte, štaviše, ja ne poznajem Bošnjaka kojem dio identiteta nisu Baščaršija, Stari Most, Ferhadija i slično. Povratiti neke zaboravljene srednjovjekovne elemente, da, ali iskorijeniti ono što ti nazivaš blisko-istočnim elementima, ne. Po meni, moguć je samo spoj to dvoje, da prihvatimo i stećak i nišan, i Bobovac i Baščaršiju. Pokušaj sukoba između ovo dvoje bio bi poguban.
    Naravno da ne možemo izbaciti blisko-istočnu kulturu, ta Osmanska okupacija se jednostavno desila i dugo je trajala. To je dio naše historije. Isto kao što je glupo pljuvati po Jugoslaviji i Titu. I to je dio naše historije. I to je sve jedna cjelina. Ali ja ciljam neku drugu poentu a to je Evropska orijentacija. Mi se moramo ograditi od Arapa i Turaka i njihovog načina života. U tome je bit. Da se na sebilju ne viore Turske zastave kao da su u svojoj kući. Nisu!!!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 242
    Last Post: 08-29-2023, 07:21 PM
  2. Replies: 16
    Last Post: 09-11-2019, 07:03 PM
  3. Classify Bosniak first president-Alija Izetbegovic
    By Hurrem sultana in forum Taxonomy
    Replies: 8
    Last Post: 10-10-2013, 03:29 PM
  4. Alija Izetbegović RIP
    By Su in forum Taxonomy
    Replies: 162
    Last Post: 08-23-2012, 01:25 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •