Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011
Results 101 to 104 of 104

Thread: Vetem Shqiptaret

 1. #101
  Veteran Member
  Join Date
  Sep 2011
  Last Online
  01-19-2018 @ 11:32 PM
  Ethnicity
  Albanian
  Country
  Kosovo
  Gender
  Posts
  1,271
  Thumbs Up/Down
  Received: 74/0
  Given: 3/0

  2 Not allowed! Not allowed!

  Default

  Pushoft ne paqe

  Last edited by Alboz; 01-12-2018 at 07:19 PM.

 2. #102
  Veteran Member Laberia's Avatar
  Join Date
  Apr 2015
  Last Online
  Today @ 10:14 PM
  Ethnicity
  Albanian
  Country
  Albania
  Gender
  Posts
  9,807
  Thumbs Up/Down
  Received: 2,843/2,864
  Given: 2,795/197

  0 Not allowed! Not allowed!

  Default

  ‘Nderi i Kombit’ Rexhep Ēeliku pėrcillet pėr nė banesėn e fundit nėn tinguj vallesh trimėrie

  January 13, 2018

  Me pėrfundimin e homazheve, arkivoli me trupin e “Nderit tė Kombit”, “Mjeshtrit tė Madh” Rexhep Ēeliku, ka dalė nė orėn 13:00 nga salla e Muzeut Historik Kombėtar, nėn tinguj kėngėsh trimėrore, mbi supet e familjarėve dhe miqve tė tij.
  Dy prej tyre kishin veshur kostumet kombėtare me tė cilat Ēeliku interpretoi vallet mė tė bukura kombėtare.
  Rexhep Ēeliku, biri i njė gjirokastriti, mjeshtėr nė nxjerren dhe gdhendjen e gurit, e mė vonė si restaurator i kishave dhe xhamive nė Tiranėn e paraēlirimit, vazhdoi traditėn shqiptare nė gdhendjen e valles popullore nė tempullin e kulturės – Ansamblin e Shtetit si “Valltari fluturues”, sikundėr e ka karakterizuar kritika artistike shqiptare dhe e huaj.

  Ai ishte vėrtetė fluturues nė skenė, por edhe i rėndė nė tokė, epitete kėto qė burojnė vėrtetėsisht nga karakteristikat e konceptit dhe realizimit qė mjeshtri Ēeliku ka synuar tė realizojė nė profesionin e tij. Pasioni dhe pėrkushtimi ndaj valles popullore, dėshira pėr tė dhėnė gjithēka, nė mėnyrė tė pėrkryer dhe bukur, nė raport me simbolikėn dhe estetikėn e saj, larg ēdo sforcimi, e bėnė Rexhep Ēelikun njė nga valltarėt mė tė talentuar qė ka pasur Ansambli i Valleve.

  Me njė punė tė vazhdueshme, tė lodhshme, me njė pėrkushtim dhe vullnet shembullor pėr artin, mbėshtetur mbi vlerat e trashėgimisė artistike nė fushėn e vallzimit, Rexhep Ēeliku pėrvehtėson thellė nektarin e shpirtit shqiptar dhe prezantohet me vlerat e njė kėrcimtari qė do tė pushtonte skenėn shqiptare, por jo vetėm.  There is a spirit of independence and a love of the country, in the whole people, that, in a grater measure, does away the vast distinction, observable in other parts of Turkey, between the followers of of two religions. For when the natives of other provinces, upon being asked who they are, will say, “we are Turks” or, we are “Christians.” A man of this country answers, “I am an Albanian -John Cameron Hobhouse

 3. #103
  Veteran Member Laberia's Avatar
  Join Date
  Apr 2015
  Last Online
  Today @ 10:14 PM
  Ethnicity
  Albanian
  Country
  Albania
  Gender
  Posts
  9,807
  Thumbs Up/Down
  Received: 2,843/2,864
  Given: 2,795/197

  1 Not allowed! Not allowed!

  Default  Pėrcillet Rexhep Ēeliku
  Last edited by Laberia; 01-13-2018 at 08:53 PM.

  There is a spirit of independence and a love of the country, in the whole people, that, in a grater measure, does away the vast distinction, observable in other parts of Turkey, between the followers of of two religions. For when the natives of other provinces, upon being asked who they are, will say, “we are Turks” or, we are “Christians.” A man of this country answers, “I am an Albanian -John Cameron Hobhouse

 4. #104
  Veteran Member Laberia's Avatar
  Join Date
  Apr 2015
  Last Online
  Today @ 10:14 PM
  Ethnicity
  Albanian
  Country
  Albania
  Gender
  Posts
  9,807
  Thumbs Up/Down
  Received: 2,843/2,864
  Given: 2,795/197

  1 Not allowed! Not allowed!

  Default  SKENDERBEU-Muzika Ēesk Zadeja  Sot ėshtė 550 vjetori i vdekjes tė Heroit Kombėtar Gjergj Kastrioti SKENDERBEU.

  There is a spirit of independence and a love of the country, in the whole people, that, in a grater measure, does away the vast distinction, observable in other parts of Turkey, between the followers of of two religions. For when the natives of other provinces, upon being asked who they are, will say, “we are Turks” or, we are “Christians.” A man of this country answers, “I am an Albanian -John Cameron Hobhouse

Page 11 of 11 FirstFirst ... 7891011

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •