Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 33

Thread: Women's role in ancient Turkic culture

Banned
    Last Online
    @
    Ethnicity
    Türk
    Ancestry
    Aegean, Inner Anatolia, Transcaucasia
    Country
    Turkey
    Relationship Status
    Engaged
    7,516
    Blog Entries
    2
    Thumbs Up
    Received: 8,160
    Given: 3,931

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by The Ghostface View Post
    Zaten olayın aynen anlatıldığı gibi yaşandığından şüphe ettiğimi söyledim, kadın belki eteğini kaldırıp kasık tarafını falan kaşımıştır, adam bunu abartmıştır. Çünkü dincilerde bu abartma var, mesela sen şimdi Erzurum'dan bir adamı tut Alsancak sahile getir orada çimlerde oturan kızlı erkekli insanları görünce 'fuhuş artık aleni yapılır olmuş' diyecektir. Yani bu arap gezgin de gayet bir abartıda bulunmuş olabilir.

Yani ortada deneylik bir durum yok. Rahat olmak var, kendini başkalarına göre kısıtlamamak var. Bugün git bir Almanya'ya, Fransa'ya, parklarda kadınlar güneşlenir, senin tabirinle objeleştiriyorlar. Yav erkek de kas yapar, baklava yapar bunu sergiler, dövme yaptırır sergiler, güzel giyinir sergiler, güzel görünmek, sergilemek insan doğasında olan birşey. Erkekler her türlü gösterişi yapabilir ama kadınlar yapamaz, namusa aykırı olur. Eğer illa bir objeleştirme varsa o zaman bunların hepsine karşı olman gerekir, hiçbir şey sergilenmesin gösteriş olmasın.

Ha bunu bir kadına anlatmaya çalışmam da ayrı bir trajikomik. Kadınların hepsi böyle değil tabi de, Atatürk'ün Madame Corinne'e cepheden yazdığı mektuplarda erkeklere cennette hurilerin vaat edildiğini, ama kadınlara neden hiçbir şeyin vaat edilmediğini sorgulaması gibi. Ah ah...

Üstelik İzmirli olanına anlatman daha trajikomik olsa gerek... vah vah.
    Herneyse ben kadının el yüz kapatılıp toplumdan soyutlanmasına da, özel bölgelerinin sergilenmesine de karşıyım. Bu benim görüşüm ve saygı duyup duymaman artık zerre ilgilendirmiyor.

Ha İzmirliyiz ama Rum dölü Pangalos'un Paraskevopoulos'un değil Çakırcalı Mehmet Efe'nin torunlarındanız çok şükür ki iki üç uyduruk hikayeyle töremizi unutmayız. Türk töresinde böyle bir saçmalık yoktur, kısa ve net. Daha fazla tartışmaya da gerek yok senin görüşün belli benim görüşüm belli, hadi iyi geceler.

Veteran Member Ryujin's Avatar
    Last Online
    05-27-2023 @ 02:19 AM
    Ethnicity
    -
    Country
    Ireland
    6,463
    Thumbs Up
    Received: 6,802
    Given: 5,812

0 Not allowed!

Valla ben İzmirli değilim köken olarak, başka başlıkta Rum kanı taşıdığını itiraf eden ve bundan utandığını söyleyen sensin zaten ben daha test mest yaptırmadım ama fenotip olarak kendi gözlem ve hissiyatıma göre özellikle baba tarafında kuzey ural etkisi olduğunu düşünüyorum, ileride anlarız. Sen kendi haline yan.

10. yüzyılda yazılmış bir hatırat kitabından alınmış bir parçaya uyduruk diyip kaçmak... Bilemiyorum altan. klfgjsgk

Banned
    Last Online
    @
    Ethnicity
    Türk
    Ancestry
    Country
    Turkey
    Relationship Status
    Engaged
    7,516
    Blog Entries
    2
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Valla ben İzmirli değilim köken olarak, başka başlıkta Rum kanı taşıdığını itiraf eden ve bundan utandığını söyleyen sensin zaten ben daha test mest yaptırmadım ama fenotip olarak kendi gözlem ve hissiyatıma göre özellikle baba tarafında kuzey ural etkisi olduğunu düşünüyorum, ileride anlarız. Sen kendi haline yan.

10. yüzyılda yazılmış bir hatırat kitabından alınmış bir parçaya uyduruk diyip kaçmak... Bilemiyorum altan. klfgjsgk
    Şu salak randomu atıp durma artık tartıştığın konuya saygın olsun en azından. Kaçtığım falan yok, sadece konuda tartışmalık bir şey yok kim kime neyi kabullendirmeye çalışıyo onu da anlamış değilim. Belli zaten bizim buraların yerlisi olmadığın. Sonradan gelip böyle sahiplenirler bir de kendi memleketleriymiş gibi övünürler, yok biz şöööyle moderniz de işte şöyle ehi ühü. Hunu bak sen höölü gabarınca İzmirli olunmeyo bizim oğlan

Beni haplogrubum kromozomum veya bilmem kaçıncı halkası beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Dünyada safkan insan kalmadı zaten, ben bakarım kültürüme örfüme adetime değerlerime, gerisi beni ilgilendirmez. Bu saydıklarım da beni Türk yapıyor işte

Veteran Member
    Last Online
    05-16-2023 @ 02:30 PM
    Ethnicity
    Country
    United States
    Religion
    Christian
    Relationship Status
    Married parent
    5,664
    Thumbs Up
    Received: 6,284
    Given: 4,691

0 Not allowed!

It is known that women were not considered subordinate to men in Turkic nomadic culture and they freely rode horses and commanded armies alongside men as opposed to what would be seen in sedentary peoples. This recounting of an Arab traveller from the 10th century reveals a huge gap in mentality. I'm not really sure btw if this really went as he narrated or there's a touch of hyperbole. Devout people generally tend to exaggerate things; like claiming that a couple literally has sex at a park when in fact they were just kissing. But you get the point here. Too bad our women had subsequently been confined into houses and forced into black veils up until a heroic savior like Ataturk emerged.

For people claiming that I'm a slave to the modernism of our age; maybe this is where I derive my inspiration from. Maybe this is in my blood, and I'm proud of it. Well-said, the Turkic chief! And I vow to maintain this heritage, forever!

"The Manuscript of Ibn Fadlan,

Relating His Experiences

with the Northmen in A.D. 922"

pudendum i.e. vagina
    In the same passage, he also said they never bathed. Barbarians.

Banned
    Last Online
    @
    Ethnicity
    Türk
    Ancestry
    Country
    Turkey
    Relationship Status
    Engaged
    7,516
    Blog Entries
    2
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by OsricPearl View Post
    In the same passage, he also said they never bathed. Barbarians.
    You know what? We are still Barbars and we will drink your bloods.

BOOOOOOOO.

Last Online
    Ethnicity
    -
    Country
    Ireland
    6,463
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by itilvolga View Post
    Şu salak randomu atıp durma artık tartıştığın konuya saygın olsun en azından. Kaçtığım falan yok, sadece konuda tartışmalık bir şey yok kim kime neyi kabullendirmeye çalışıyo onu da anlamış değilim. Belli zaten bizim buraların yerlisi olmadığın. Sonradan gelip böyle sahiplenirler bir de kendi memleketleriymiş gibi övünürler, yok biz şöööyle moderniz de işte şöyle ehi ühü. Hunu bak sen höölü gabarınca İzmirli olunmeyo bizim oğlan

Beni haplogrubum kromozomum veya bilmem kaçıncı halkası beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Dünyada safkan insan kalmadı zaten, ben bakarım kültürüme örfüme adetime değerlerime, gerisi beni ilgilendirmez. Bu saydıklarım da beni Türk yapıyor işte
    İzmir'in kıymetini bil kıymetiniii. Bir dağın heybetini onun eteklerindeyken farkedemezsin, onu farketmek için uzaktan bakmak gerekir. Ben Fatih'te doğup büyüdüm. Ha çok şükür ailem ileri görüşlü, ama bu ülkenin kuruluş değerlerini insanlar bir türlü anlayamıyor. Yazık. Birey olmak, özgür olmak bazıları için hala bir sorun.

Veteran Member Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Babak's Avatar
    Last Online
    04-14-2024 @ 09:21 PM
    Meta-Ethnicity
    -
    Ethnicity
    Persian-Azeri
    Ancestry
    -
    Country
    Iran
    Taxonomy
    Iranid
    5,007
    Thumbs Up
    Received: 3,723
    Given: 5,103

0 Not allowed!

Biz bir biri biz beraber!

Veteran Member
    Last Online
    05-16-2023 @ 02:30 PM
    Ethnicity
    Country
    United States
    Religion
    Christian
    Relationship Status
    Married parent
    5,664
    Thumbs Up
    Received: 6,284
    Given: 4,691

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by itilvolga View Post
    You know what? We are still Barbars and we will drink your bloods.

BOOOOOOOO.
    lol. I watched a Korean drama which featured a "Turk" and they were portrayed as Asians who wore feathres and lived in yurts. It's weird how different Turks from turkey look compared to their central asians cousins.
    Also, it's hard to bathe when you're running around riding horses and living in yurts.

I remember reading this passage in the 13th warrior (the book that movie was based on, I forgot the title), and I had no idea that he was discribing turks.

Last Online
    Ethnicity
    -
    Country
    Ireland
    6,463
    Thumbs Up

0 Not allowed!

İzmirliler güzel insandır, erkeği de kadını da. Erkek kas yapar, baklava yapar, utanmaz bundan. Kadın da güzelliğinden utanmaz, saklamaz. Atatürk'ün vizyonunu en iyi şekilde anlayan şehirdir. Çünkü Atatürkçülük sadece bir ideoloji değil bir yaşam tarzıdır. Bira içmektir, gitar çalmaktır, sevgilinle tatile çıkmaktır, el ele tutuşmaktır, denize karşı bankta sarılmaktır. Bir İzmirli olan Yılmaz Özdil çok güzel ifade ediyor:

Banned
    Last Online
    12-08-2018 @ 06:13 PM
    Ethnicity
    Turkish
    Ancestry
    Oğuz / Turcoman
    Country
    Turkey
    10,237
    Thumbs Up
    Received: 3,722
    Given: 1,300

0 Not allowed!

Ibn Fadlan and the Land of Darkness: Arab Travellers in the Far North
    By Ibn Fadlan

Turks were relax people back then but scrupulously chaste and adultery was unknown to them. It's very different than Middle eastern societies where women cover but also adultery more widespread. It's why Fadlan (920's AD) considers and cites Turks more among Northern types of societies. Why Fadlan titled his book 'An Arab in the far north,.
    We were actually happier people before moving into darkness of Iran, near and Middle east.

Btw story in the OP might also be exaggerations or maybe some case of mentally retarded case, Fadlan looked down on non Muslim societies and didnt like among Turkic tribes women didnt cover.
    Last edited by Böri; 09-12-2017 at 08:59 AM.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)