Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 24

Thread: Avrasya'da Göçler, Genetik Araştırmalar ve Türkler

Banned
    Last Online
    04-29-2020 @ 09:30 PM
    Meta-Ethnicity
    I don't know
    Ethnicity
    I don't know
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    I dont' know
    mtDNA
    I don't know
    Politics
    Liberalism-Democratism
    Hero
    George Washington, Gnaeus Pompeius Magnus, Toussaint L'Ouverture,Alexandre Pétion
    532
    Thumbs Up
    Received: 91
    Given: 234

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by Kaspias View Post
    Linguistik ile uğraşan birisi bunu bu şekilde açıklayabilir, ama genetikle uğraşıp bu yorumu yapabilmesi hala ilginç

İskitlerin vb. halkların Türklerinin direk atası olduğunu düşünmüyorum zira bu dediğine göre Türk etniğinin oluşumu baya yeni oluyor. Türkler İskitlerden önce zaten var olmalı ve onların içinde yer almalı.

Genel anlamda Doğu Avrasya ile Avrupai-Doğu Irani gen taşıyan batılıların birleşiminden oluştukları gayet açık.

Bunlardan bir kısmı kesin değil. Basarabların elit kısmı test edilmedi, makalede sadece rastgele kişiler var. Osmanlı aynı şekilde kesin değil, testi yapanın paternal kökeni tartışmalı.

Haplogruplar ile alakalı dediğinde haklısın. Sana cevap olarak değil genel olarak söylüyorum. Türki grupları belirli bir haplogruba sığdırmaya çalışmak doğru değil. Türkler en başından beri bir karışım grubuydu, nitekim "Türk" haplogrubu diye bir grup var olamaz. Doğru adlandırılması Proto-Türklerin taşıdığı haplogruplar olabilir, bu da yukarda saydığın haplogruplara denk geliyor. Bu hatayı sık sık görüyorum ama çoğu zaman anlatım yapacak vaktim olmuyor.
    Altayik ırkların çıkış zamanı evet çok eski olabilir lakin türkler tamamen altayik yada sibiryalı bir etnogenezde değil. Bunun manası şu ki altayik bir dil konuşan belli bir insan topluluğu diğer altayik dillerden ayrı bir branş geliştirdi zaman içinde yani türkçe oluştu. daha sonra bu insan grubu çeşitli kavimlerle karışarak onların gen havuzları ile kendilerinkini birleştirip proto türkleri oluşturdu. Videoda bu söyleniyor.

Banned
    Last Online
    04-29-2020 @ 09:30 PM
    Meta-Ethnicity
    I don't know
    Ethnicity
    I don't know
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    I dont' know
    mtDNA
    I don't know
    Politics
    Liberalism-Democratism
    Hero
    George Washington, Gnaeus Pompeius Magnus, Toussaint L'Ouverture,Alexandre Pétion
    532
    Thumbs Up
    Received: 91
    Given: 234

0 Not allowed!

Bunlardan bir kısmı kesin değil. Basarabların elit kısmı test edilmedi, makalede sadece rastgele kişiler var. Osmanlı aynı şekilde kesin değil, testi yapanın paternal kökeni tartışmalı.
    Bir ruş yada polonya forumunda gördüm linki ekledim alta ekliyorum
    https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=295.0

Veteran Member
    Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Kaspias's Avatar
    Last Online
    @
    Meta-Ethnicity
    Rumelian
    Ethnicity
    Balkan Turkish, Pomak
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Q-F16045
    mtDNA
    K1a
    7,446
    Thumbs Up
    Received: 11,836
    Given: 7,303

3 Not allowed!

Quote Originally Posted by Kmakkmak View Post
    Altayik ırkların çıkış zamanı evet çok eski olabilir lakin türkler tamamen altayik yada sibiryalı bir etnogenezde değil. Bunun manası şu ki altayik bir dil konuşan belli bir insan topluluğu diğer altayik dillerden ayrı bir branş geliştirdi zaman içinde yani türkçe oluştu. daha sonra bu insan grubu çeşitli kavimlerle karışarak onların gen havuzları ile kendilerinkini birleştirip proto türkleri oluşturdu. Videoda bu söyleniyor.
    Olay o zaten. Benim savunduğum konu karışımın yaşandığı dönemin İskit dönemi değil, daha eskiye dayandığı. İskit Zevakino-Chillikta örneği genetik anlamda Türki karakteristik gösteriyor. Zaten oluşmuş bir form var.

Bahsettiğimde Doğu Avrasya + Avrupai Steppe + Doğu Irani. Ön Türkleri şekillendiren katkılar bunlar olmalı. Hatta Doğu Irani eklemesinin daha sonradan Iranilerin genişlemesiyle eklendiğini düşünüyorum(hatta bazı boylar almamış olabilir), Göktürklerin içinde bile Irani yapıda örnek bulundu. Yakın zamanda güçlü bir Türk-Steppe teması olmamasına rağmen Türkler bu anlamda baya zenginler idi, öyle ki bir çoğu Ugrik karışıma kayıyor. Avrupai Steppe karışımının daha erken olduğu anlamına gelmeli.

Daha sonra yerleştikleri yerlerdeki yerli nüfuslar ile karıştılar, bu çok ayrı incelenmesi gereken bir konu.

Quote Originally Posted by Kmakkmak View Post
    Bir ruş yada polonya forumunda gördüm linki ekledim alta ekliyorum
    https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=295.0
    Poreklo Sırpların DNA Projesi. Burada da tüm örnekler istisnasız E ve J, elitte aynı olmalı diye fikir yürütmüşler ama bu tarz Türk göçlerinde durum hiçte böyle olmuyor. Elit kısım halka kıyasla azınlık ve outlier yapıda olmalı.
    Last edited by Kaspias; 02-15-2020 at 07:44 AM.
    qpAdm: Bulgarian_1.DG= 77 - Kimak.SG= 23, p= 0.36, se= 0.31.
    Y: Q-L330 > Q-YP771 > Q-BZ180 > Q-F16045* (F15008*) --> Baikal N, Altai MLBA, Aldy-Bel, Pazyryk, Hun.
    MT: K1a --> Iron Gates, Starcevo, Bulgaria N, Bulgaria CA, Bulgaria BA.

Senior Member
    Last Online
    04-20-2024 @ 07:16 AM
    Ethnicity
    Bulgarian Turk
    Ancestry
    Deliorman
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    I-A1221,R-DF27
    mtDNA
    H
    505
    Thumbs Up
    Received: 735
    Given: 925

2 Not allowed!

Olay o zaten. Benim savunduğum konu karışımın yaşandığı dönemin İskit dönemi değil, daha eskiye dayandığı. İskit Zevakino-Chillikta örneği genetik anlamda Türki karakteristik gösteriyor. Zaten oluşmuş bir form var.

Bahsettiğimde Doğu Avrasya + Avrupai Steppe + Doğu Irani. Ön Türkleri şekillendiren katkılar bunlar olmalı. Hatta Doğu Irani eklemesinin daha sonradan Iranilerin genişlemesiyle eklendiğini düşünüyorum(hatta bazı boylar almamış olabilir), Göktürklerin içinde bile Irani yapıda örnek bulundu. Yakın zamanda güçlü bir Türk-Steppe teması olmamasına rağmen Türkler bu anlamda baya zenginler idi, öyle ki bir çoğu Ugrik karışıma kayıyor. Avrupai Steppe karışımının daha erken olduğu anlamına gelmeli.

Daha sonra yerleştikleri yerlerdeki yerli nüfuslar ile karıştılar, bu çok ayrı incelenmesi gereken bir konu.

Poreklo Sırpların DNA Projesi. Burada da tüm örnekler istisnasız E ve J, elitte aynı olmalı diye fikir yürütmüşler ama bu tarz Türk göçlerinde durum hiçte böyle olmuyor. Elit kısım halka kıyasla azınlık ve outlier yapıda olmalı.
    Bu programda dna dediğimiz şeyi halka doğru bir biçimde aktarabilecek altyapı yok.Aradan cımbızla doğru olan şeyleri ayıklayacaksak bu iş olmaz.Sizin tartışmanızı okudum bu bile daha üst seviyede.%10 Türk geni var diyor Anadoluda ve Anatolia Ottoman örneği bile %40 Turkic imiş.Yahu İran karışımı bile yok o örnekte.Bende de nerdeyse hiç Turkic yok diyor.Romanyalıymış dediğine göre.Sende örnek varsa paylaş Kaspias.Benzetemedim gerçi.Neyse konuya dönelim.

Avrupai Steppe karışımının South Central Asian İrani dediğimiz karışımdan önce yaşandığını ispatlayabilirsek genetik bilim ile birçok şey açığa çıkartabiliriz.Linguistic olarak İskit konusunu nasıl açıkladığınızıda paylaşırsanız bende bilgilenmiş olurum.İskitler Konfederasyondu ve görünen o ki Hazarın doğusundan kuzeyine çoğunluk Türki idi.Düzenli orduyuda yaratan bunlar.Batıdakiler ile ilgili böyle bir kayıt yok.Dağınık çeteler gibiler.

Hanedan hg meselesine gelince ,akademik çalışma olarak yayınlanmış bişey yok ortada birçoğunda.Arpad vs dışında.

Banned
    Last Online
    @
    Ethnicity
    Türk
    Ancestry
    Aegean, Inner Anatolia, Transcaucasia
    Country
    Turkey
    Relationship Status
    Engaged
    7,516
    Blog Entries
    2
    Thumbs Up
    Received: 8,160
    Given: 3,931

1 Not allowed!

Quote Originally Posted by Deniz View Post
    %10 Türk geni var diyor Anadoluda ve Anatolia Ottoman örneği bile %40 Turkic imiş.
    Yani Türk genetiğini %100 Doğru Avrasya olarak mı yorumluyor?

Veteran Member
    Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Kaspias's Avatar
    Last Online
    @
    Meta-Ethnicity
    Rumelian
    Ethnicity
    Balkan Turkish, Pomak
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Q-F16045
    mtDNA
    K1a
    7,446
    Thumbs Up

1 Not allowed!

.
    Hanedan hg meselesine gelince ,akademik çalışma olarak yayınlanmış bişey yok ortada birçoğunda.Arpad vs dışında.
    Evet. Kesinleşmiş Arpad, Avar, XiongNu var. Diğerlerinin bilimsel dayanağı yok/kesin değil.

Avrupai Steppe karışımının South Central Asian İrani dediğimiz karışımdan önce yaşandığını ispatlayabilirsek genetik bilim ile birçok şey açığa çıkartabiliriz.Linguistic olarak İskit konusunu nasıl açıkladığınızıda paylaşırsanız bende bilgilenmiş olurum.İskitler Konfederasyondu ve görünen o ki Hazarın doğusundan kuzeyine çoğunluk Türki idi.Düzenli orduyuda yaratan bunlar.Batıdakiler ile ilgili böyle bir kayıt yok.Dağınık çeteler gibiler.
    İnsanlarda İskit kimliğini abartma eğilimi var. Suçlayamıyorum çünkü aynı şeyi saygıdeğer bilim adamları yapıyor. Buluntuların bir çoğunda "İskitçe" diye bahsedilen dil yok. Tarihi aynı döneme dayandığı ve aynı şekilde gömüldüğü için İskit etiketi yapıştırılıveriyor. Bu insanlarda Bozkır kültürü ortak paydaydı orası kesin. Ama baktığında genetikleri birbirlerinden farklı, konuştukları dil muhtemelen boylar arası bile farkediyor, birbirine bağlayan güçlü bir siyasi bağ yok.(Hunlar bu siyasi bağa iyi bir örnek.) O dönemde belirli bir bölgede güçlenip diğer boyları etrafında toplayan halk muhtemelen İrani kökenli İskit kimliğini veren insanlardı, üst sınıfa geçtikleri için dillerinden iz bırakabildiler.

Bu programda dna dediğimiz şeyi halka doğru bir biçimde aktarabilecek altyapı yok.Aradan cımbızla doğru olan şeyleri ayıklayacaksak bu iş olmaz.Sizin tartışmanızı okudum bu bile daha üst seviyede.%10 Türk geni var diyor Anadoluda ve Anatolia Ottoman örneği bile %40 Turkic imiş.Yahu İran karışımı bile yok o örnekte.Bende de nerdeyse hiç Turkic yok diyor.Romanyalıymış dediğine göre.Sende örnek varsa paylaş Kaspias.Benzetemedim gerçi.Neyse konuya dönelim.
    Doğu Avrasya ≠ Türk. Burada o da muhtemelen kendinde gördüğü 3-4% Doğu Avrasya'nın çok önemsiz olduğunu düşünüp Türki katkısı bulunmadığını varsayıyor, belki de abartıyor. O bölgede elimdeki örneklerde sadece bir tane Türki genetik bulunmayan ama Türk diye tanımlayan sample ile karşılaştım o da Rusçuktandı, belki hatırlıyorsundur sanada atmıştım. Geri kalan 30 küsür örneğin hepsinde Türki katkı var. Az ya da çok farketmez.

Anatolia_Ottomanda örneklerden birisi yarı Anadolulu, diğerinin yıllardır outlier olduğunu düşündük ama son zamanlarda bundan da şüphe duyuyorum. Göç periyodunda Oğuz ve diğerlerinin ayrımı(siyasi ayrım kuvvetli bile olsa genetik ayrımı) ne kadardı? Bu soruyu cevaplamak lazım. İstersen çıkarma yaptığım örneklere de bakabiliriz. Benim çıkardığım sonuç Türk popülasyonunu oluşturan büyük kitlenin İrani'den ziyade baya ağır şekilde Avrupai Steppe ile karıştığı(Uralik ve Ugrik dahil olmak üzere) ve sahip olduğu haplogrupların bir çoğunu buradan aldığı. Bu ön Türkler için geçerli, sonra göç yolundan mütevellit İrani halklar ön plana çıkıyor.
    Y: Q-L330 > Q-YP771 > Q-BZ180 > Q-F16045* (F15008*) --> Baikal N, Altai MLBA, Aldy-Bel, Pazyryk, Hun.

Senior Member
    Last Online
    Ethnicity
    Bulgarian Turk
    Ancestry
    Deliorman
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    I-A1221,R-DF27
    mtDNA
    H
    505
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Evet. Kesinleşmiş Arpad, Avar, XiongNu var. Diğerlerinin bilimsel dayanağı yok/kesin değil.

İnsanlarda İskit kimliğini abartma eğilimi var. Suçlayamıyorum çünkü aynı şeyi saygıdeğer bilim adamları yapıyor. Buluntuların bir çoğunda "İskitçe" diye bahsedilen dil yok. Tarihi aynı döneme dayandığı ve aynı şekilde gömüldüğü için İskit etiketi yapıştırılıveriyor. Bu insanlarda Bozkır kültürü ortak paydaydı orası kesin. Ama baktığında genetikleri birbirlerinden farklı, konuştukları dil muhtemelen boylar arası bile farkediyor, birbirine bağlayan güçlü bir siyasi bağ yok.(Hunlar bu siyasi bağa iyi bir örnek.) O dönemde belirli bir bölgede güçlenip diğer boyları etrafında toplayan halk muhtemelen İrani kökenli İskit kimliğini veren insanlardı, üst sınıfa geçtikleri için dillerinden iz bırakabildiler.

Doğu Avrasya ≠ Türk. Burada o da muhtemelen kendinde gördüğü 3-4% Doğu Avrasya'nın çok önemsiz olduğunu düşünüp Türki katkısı bulunmadığını varsayıyor, belki de abartıyor. O bölgede elimdeki örneklerde sadece bir tane Türki genetik bulunmayan ama Türk diye tanımlayan sample ile karşılaştım o da Rusçuktandı, belki hatırlıyorsundur sanada atmıştım. Geri kalan 30 küsür örneğin hepsinde Türki katkı var. Az ya da çok farketmez.

Anatolia_Ottomanda örneklerden birisi yarı Anadolulu, diğerinin yıllardır outlier olduğunu düşündük ama son zamanlarda bundan da şüphe duyuyorum. Göç periyodunda Oğuz ve diğerlerinin ayrımı(siyasi ayrım kuvvetli bile olsa genetik ayrımı) ne kadardı? Bu soruyu cevaplamak lazım. İstersen çıkarma yaptığım örneklere de bakabiliriz. Benim çıkardığım sonuç Türk popülasyonunu oluşturan büyük kitlenin İrani'den ziyade baya ağır şekilde Avrupai Steppe ile karıştığı(Uralik ve Ugrik dahil olmak üzere) ve sahip olduğu haplogrupların bir çoğunu buradan aldığı. Bu ön Türkler için geçerli, sonra göç yolundan mütevellit İrani halklar ön plana çıkıyor.
    İskit dili dedikleri Hotan yazmaları.Ne kadar doğru o da tartışılır.Türkleşme tarihi 11.yy.E Turkic gruplar bundan öncede hatta “yerleşik”Hotan krallığının yıkılmasından çok daha önce etkin şekilde göçebe tarzda yaşayarak Avrasya’da adından söz ettiriyor zaten!Karışık örnek bariz yarı Anadolu zaten.Bahsettiği diğer örnekti.Steppe karışımı çok daha öncesine dayanıyor dediğin gibi.Oguz vb gibi bir ayrımın ne kadar kuvvetli olduğundan ziyade güçlü olanın etrafında toplanmayı hesaba katmak daha önemli.Oguzların siyasi olarak en güçlü olduğu dönemde her türlü boy katılmış olabilir.Suriye Halep te savaşan Başkırları hatırla.Paralı asker kavramıda var.

Veteran Member
    Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Kaspias's Avatar
    Last Online
    @
    Meta-Ethnicity
    Rumelian
    Ethnicity
    Balkan Turkish, Pomak
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Q-F16045
    mtDNA
    K1a
    7,446
    Thumbs Up

1 Not allowed!

İskit dili dedikleri Hotan yazmaları.Ne kadar doğru o da tartışılır.Türkleşme tarihi 11.yy.E Turkic gruplar bundan öncede hatta “yerleşik”Hotan krallığının yıkılmasından çok daha önce etkin şekilde göçebe tarzda yaşayarak Avrasya’da adından söz ettiriyor zaten!Karışık örnek bariz yarı Anadolu zaten.Bahsettiği diğer örnekti.Steppe karışımı çok daha öncesine dayanıyor dediğin gibi.Oguz vb gibi bir ayrımın ne kadar kuvvetli olduğundan ziyade güçlü olanın etrafında toplanmayı hesaba katmak daha önemli.Oguzların siyasi olarak en güçlü olduğu dönemde her türlü boy katılmış olabilir.Suriye Halep te savaşan Başkırları hatırla.Paralı asker kavramıda var.
    Hotan yazmaları İrani dilinde, ama "Scythia" dedikleri asıl kendilerini gösterdikleri yer Kafkasyanın kuzeyi ve Ukrayna. Oradaki insanların konuştuğu dili bilmiyoruz ki belirli bir devletleri yok, muhtemelen kabileler arasında sadece bir çıkar müttefikliği var.

Oguz vb gibi bir ayrımın ne kadar kuvvetli olduğundan ziyade güçlü olanın etrafında toplanmayı hesaba katmak daha önemli.Oguzların siyasi olarak en güçlü olduğu dönemde her türlü boy katılmış olabilir.
    Gümülcine, Varna, Kırcaali, yarı Anadolulu Osmanlı'dan çıkardığım Türki taraf Göktürkler ile kümeleniyor. Bilhassa DA89 ile:

Code:
    Admix Results (sorted):

#	Population	Percent
    1	Siberian	26.14
    2	Baltic	24.27
    3	North_Atlantic	23.34
    4	West_Asian	17.19
    5	East_Asian	5.24
    6	Sub-Saharan	3.81

Single Population Sharing:

#	Population (source)	Distance
    1	Tatar	17.6
    2	Chuvash	21.56
    3	Afghan_Turkmen	21.86
    4	Mari	21.95
    5	Nogay	25.93
    6	Uzbeki	26.09
    7	Shors	26.84
    8	Kazakh	27.94
    9	Aghan_Hazara	28.8
    10	Uygur	30.07
    11	Hazara	30.56
    12	Hakas	30.62
    13	Kirgiz	32.06
    14	Kargopol_Russian	32.5
    15	Moldavian	32.65
    16	Erzya	32.81
    17	Hungarian	33.17
    18	East_Finnish	33.2
    19	Tadjik	33.56
    20	Finnish	33.86

Mixed Mode Population Sharing:

#	 	Primary Population (source)	Secondary Population (source)	Distance
    1	 	59.5%	Shors	+	40.5%	Swedish	@	11.14
    2	 	59.1%	Shors	+	40.9%	North_German	@	11.22
    3	 	60.4%	Shors	+	39.6%	Norwegian	@	11.39
    4	 	55.7%	Hakas	+	44.3%	Swedish	@	11.45
    5	 	55.4%	Hakas	+	44.6%	North_German	@	11.51
    6	 	57.9%	Shors	+	42.1%	North_Swedish	@	11.58
    7	 	60.6%	Shors	+	39.4%	North_Dutch	@	11.59
    8	 	60.3%	Shors	+	39.7%	Danish	@	11.64
    9	 	56.7%	Hakas	+	43.3%	Norwegian	@	11.72
    10	 	54%	Hakas	+	46%	North_Swedish	@	11.92
    11	 	56.8%	Hakas	+	43.2%	North_Dutch	@	11.96
    12	 	56.6%	Hakas	+	43.4%	Danish	@	11.99
    13	 	61.5%	Shors	+	38.5%	Irish	@	12.02
    14	 	61.8%	Shors	+	38.2%	West_Scottish	@	12.24
    15	 	61%	Shors	+	39%	Orcadian	@	12.27
    16	 	57.9%	Shors	+	42.1%	Austrian	@	12.4
    17	 	57.7%	Hakas	+	42.3%	Irish	@	12.41
    18	 	58.2%	Shors	+	41.8%	East_German	@	12.45
    19	 	73.5%	Tatar	+	26.5%	Altaian	@	12.49
    20	 	82.3%	Tatar	+	17.7%	Yakut	@	12.49
    Code:
    Admix Results (sorted):

#	Population	Percent
    1	North_European	26.86
    2	Gedrosia	23.62
    3	Siberian	18.9
    4	East_Asian	18.09
    5	Atlantic_Med	11.24
    6	Southeast_Asian	1.12
    7	Sub_Saharan	0.17

1	Uzbeks (Behar)	20.54
    2	Hazara (HGDP)	24.36
    3	Uygur (HGDP)	25.41
    4	Tajiks (Yunusbayev)	28.18
    5	Chuvashs (Behar)	34.38
    6	Altai (Rasmussen)	35.52
    7	Turkmens (Yunusbayev)	35.89
    8	Nogais (Yunusbayev)	36.91
    9	Burusho (HGDP)	40.37
    10	Mongol (Rasmussen)	42.49
    11	Mixed_Germanic (Dodecad)	42.71
    12	German (Dodecad)	43.09
    13	Hungarians (Behar)	43.11
    14	Pathan (HGDP)	43.6
    15	Dutch (Dodecad)	43.68
    16	Argyll (1000Genomes)	43.79
    17	CEU30 (1000Genomes)	44.39
    18	Kent (1000Genomes)	44.43
    19	English (Dodecad)	44.45
    20	Romanians (Behar)	44.54

1	 	68%	Hazara (HGDP)	+	32%	Norwegian (Dodecad)	@	12.81
    2	 	68.1%	Hazara (HGDP)	+	31.9%	Swedish (Dodecad)	@	12.91
    3	 	67.9%	Hazara (HGDP)	+	32.1%	Orkney (1000Genomes)	@	13.63
    4	 	67.3%	Hazara (HGDP)	+	32.7%	Argyll (1000Genomes)	@	13.63
    5	 	71.7%	Hazara (HGDP)	+	28.3%	FIN30 (1000Genomes)	@	13.72
    6	 	68%	Hazara (HGDP)	+	32%	Orcadian (HGDP)	@	13.75
    7	 	68.1%	Hazara (HGDP)	+	31.9%	Irish (Dodecad)	@	13.86
    8	 	72.5%	Hazara (HGDP)	+	27.5%	Finnish (Dodecad)	@	13.92
    9	 	68.7%	Hazara (HGDP)	+	31.3%	British_Isles (Dodecad)	@	14.31
    10	 	68.4%	Hazara (HGDP)	+	31.6%	British (Dodecad)	@	14.32
    11	 	68.1%	Hazara (HGDP)	+	31.9%	CEU30 (1000Genomes)	@	14.35
    12	 	68.1%	Hazara (HGDP)	+	31.9%	English (Dodecad)	@	14.35
    13	 	67.7%	Hazara (HGDP)	+	32.3%	Dutch (Dodecad)	@	14.4
    14	 	68.5%	Hazara (HGDP)	+	31.5%	Cornwall (1000Genomes)	@	14.51
    15	 	68.2%	Hazara (HGDP)	+	31.8%	Kent (1000Genomes)	@	14.54
    16	 	61.5%	Hazara (HGDP)	+	38.5%	Chuvashs (Behar)	@	14.64
    17	 	67.3%	Hazara (HGDP)	+	32.7%	Mixed_Germanic (Dodecad)	@	14.64
    18	 	56.1%	Altai (Rasmussen)	+	43.9%	Argyll (1000Genomes)	@	14.69
    19	 	75.3%	Uzbeks (Behar)	+	24.7%	Norwegian (Dodecad)	@	14.8
    20	 	74.3%	Uzbeks (Behar)	+	25.7%	Argyll (1000Genomes)	@	14.83
    Oğuzların erken safhada Göktürklerden farklı bir karışımı olmadığı anlamına gelebilir.

Senior Member
    Last Online
    Ethnicity
    Bulgarian Turk
    Ancestry
    Deliorman
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    I-A1221,R-DF27
    mtDNA
    H
    505
    Thumbs Up

1 Not allowed!

Quote Originally Posted by itilvolga View Post
    Yani Türk genetiğini %100 Doğru Avrasya olarak mı yorumluyor?
    Evet.Orda film koptu bende.Kaspias a attım hatta bu programı.Karşısında programı sunan çok iyi bir kanal sahibi.Güzel içerikler var.Ancak bu konuyla ilgili bilgisi olmadığı için yorumlayamadı.Biz Kaspias ile bütün örnekleri karşılaştırıp yorumluyoruz zaten aramızda her ne kadar paylaşmasakta.

Senior Member
    Last Online
    Ethnicity
    Bulgarian Turk
    Ancestry
    Deliorman
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    I-A1221,R-DF27
    mtDNA
    H
    505
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Hotan yazmaları İrani dilinde, ama "Scythia" dedikleri asıl kendilerini gösterdikleri yer Kafkasyanın kuzeyi ve Ukrayna. Oradaki insanların konuştuğu dili bilmiyoruz ki belirli bir devletleri yok, muhtemelen kabileler arasında sadece bir çıkar müttefikliği var.

Gümülcine, Varna, Kırcaali, yarı Anadolulu Osmanlı'dan çıkardığım Türki taraf Göktürkler ile kümeleniyor. Bilhassa DA89 ile:

Code:
    Admix Results (sorted):

#	Population	Percent
    1	Siberian	26.14
    2	Baltic	24.27
    3	North_Atlantic	23.34
    4	West_Asian	17.19
    5	East_Asian	5.24
    6	Sub-Saharan	3.81

1	Tatar	17.6
    2	Chuvash	21.56
    3	Afghan_Turkmen	21.86
    4	Mari	21.95
    5	Nogay	25.93
    6	Uzbeki	26.09
    7	Shors	26.84
    8	Kazakh	27.94
    9	Aghan_Hazara	28.8
    10	Uygur	30.07
    11	Hazara	30.56
    12	Hakas	30.62
    13	Kirgiz	32.06
    14	Kargopol_Russian	32.5
    15	Moldavian	32.65
    16	Erzya	32.81
    17	Hungarian	33.17
    18	East_Finnish	33.2
    19	Tadjik	33.56
    20	Finnish	33.86

1	 	59.5%	Shors	+	40.5%	Swedish	@	11.14
    2	 	59.1%	Shors	+	40.9%	North_German	@	11.22
    3	 	60.4%	Shors	+	39.6%	Norwegian	@	11.39
    4	 	55.7%	Hakas	+	44.3%	Swedish	@	11.45
    5	 	55.4%	Hakas	+	44.6%	North_German	@	11.51
    6	 	57.9%	Shors	+	42.1%	North_Swedish	@	11.58
    7	 	60.6%	Shors	+	39.4%	North_Dutch	@	11.59
    8	 	60.3%	Shors	+	39.7%	Danish	@	11.64
    9	 	56.7%	Hakas	+	43.3%	Norwegian	@	11.72
    10	 	54%	Hakas	+	46%	North_Swedish	@	11.92
    11	 	56.8%	Hakas	+	43.2%	North_Dutch	@	11.96
    12	 	56.6%	Hakas	+	43.4%	Danish	@	11.99
    13	 	61.5%	Shors	+	38.5%	Irish	@	12.02
    14	 	61.8%	Shors	+	38.2%	West_Scottish	@	12.24
    15	 	61%	Shors	+	39%	Orcadian	@	12.27
    16	 	57.9%	Shors	+	42.1%	Austrian	@	12.4
    17	 	57.7%	Hakas	+	42.3%	Irish	@	12.41
    18	 	58.2%	Shors	+	41.8%	East_German	@	12.45
    19	 	73.5%	Tatar	+	26.5%	Altaian	@	12.49
    20	 	82.3%	Tatar	+	17.7%	Yakut	@	12.49
    Code:
    Admix Results (sorted):

#	Population	Percent
    1	North_European	26.86
    2	Gedrosia	23.62
    3	Siberian	18.9
    4	East_Asian	18.09
    5	Atlantic_Med	11.24
    6	Southeast_Asian	1.12
    7	Sub_Saharan	0.17

1	Uzbeks (Behar)	20.54
    2	Hazara (HGDP)	24.36
    3	Uygur (HGDP)	25.41
    4	Tajiks (Yunusbayev)	28.18
    5	Chuvashs (Behar)	34.38
    6	Altai (Rasmussen)	35.52
    7	Turkmens (Yunusbayev)	35.89
    8	Nogais (Yunusbayev)	36.91
    9	Burusho (HGDP)	40.37
    10	Mongol (Rasmussen)	42.49
    11	Mixed_Germanic (Dodecad)	42.71
    12	German (Dodecad)	43.09
    13	Hungarians (Behar)	43.11
    14	Pathan (HGDP)	43.6
    15	Dutch (Dodecad)	43.68
    16	Argyll (1000Genomes)	43.79
    17	CEU30 (1000Genomes)	44.39
    18	Kent (1000Genomes)	44.43
    19	English (Dodecad)	44.45
    20	Romanians (Behar)	44.54

1	 	68%	Hazara (HGDP)	+	32%	Norwegian (Dodecad)	@	12.81
    2	 	68.1%	Hazara (HGDP)	+	31.9%	Swedish (Dodecad)	@	12.91
    3	 	67.9%	Hazara (HGDP)	+	32.1%	Orkney (1000Genomes)	@	13.63
    4	 	67.3%	Hazara (HGDP)	+	32.7%	Argyll (1000Genomes)	@	13.63
    5	 	71.7%	Hazara (HGDP)	+	28.3%	FIN30 (1000Genomes)	@	13.72
    6	 	68%	Hazara (HGDP)	+	32%	Orcadian (HGDP)	@	13.75
    7	 	68.1%	Hazara (HGDP)	+	31.9%	Irish (Dodecad)	@	13.86
    8	 	72.5%	Hazara (HGDP)	+	27.5%	Finnish (Dodecad)	@	13.92
    9	 	68.7%	Hazara (HGDP)	+	31.3%	British_Isles (Dodecad)	@	14.31
    10	 	68.4%	Hazara (HGDP)	+	31.6%	British (Dodecad)	@	14.32
    11	 	68.1%	Hazara (HGDP)	+	31.9%	CEU30 (1000Genomes)	@	14.35
    12	 	68.1%	Hazara (HGDP)	+	31.9%	English (Dodecad)	@	14.35
    13	 	67.7%	Hazara (HGDP)	+	32.3%	Dutch (Dodecad)	@	14.4
    14	 	68.5%	Hazara (HGDP)	+	31.5%	Cornwall (1000Genomes)	@	14.51
    15	 	68.2%	Hazara (HGDP)	+	31.8%	Kent (1000Genomes)	@	14.54
    16	 	61.5%	Hazara (HGDP)	+	38.5%	Chuvashs (Behar)	@	14.64
    17	 	67.3%	Hazara (HGDP)	+	32.7%	Mixed_Germanic (Dodecad)	@	14.64
    18	 	56.1%	Altai (Rasmussen)	+	43.9%	Argyll (1000Genomes)	@	14.69
    19	 	75.3%	Uzbeks (Behar)	+	24.7%	Norwegian (Dodecad)	@	14.8
    20	 	74.3%	Uzbeks (Behar)	+	25.7%	Argyll (1000Genomes)	@	14.83
    Oğuzların erken safhada Göktürklerden farklı bir karışımı olmadığı anlamına gelebilir.
    İran üzerinden gelmediklerinide iddia edebiliriz.Karadeniz in kuzeyi mesela.Yüksek sca gedrosia var ancak ek south asian yok.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)