Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30

Thread: Aile Kökleriniz?

Senior Member mergen3's Avatar
    Last Online
    Today @ 01:33 PM
    Meta-Ethnicity
    turkic
    Ethnicity
    turk
    Country
    Abkhazia
    Region
    Aboriginal
    Taxonomy
    Anatolid-Turanid
    Religion
    agnostic
    Relationship Status
    Single
    823
    Thumbs Up
    Received: 901
    Given: 59

5 Not allowed!

Default Aile Kökleriniz?

Aile kökleriniz hakkında neler biliyorsunuz?
    Ben başlayayım. Çogunlukla Karakeçili yörüklerindenim.1750 yilinda kasabamız kurulmuş. Ve ilk yerleşimcileri Karakeçili yorukleriymis. Bizim topluluk yani çok uzaktanda olsa akrabalarımız Manisa, Denizli,Aydın ve Kütahya'ya yayılmış. 1750 yilindan önce Bursa ve Eskişehir arası bolgeyi yazlık Aydın ve İzmir arasini kışlık olarak gelip gidiyormuşuz. Onun oncesinde çok ilginç Alevilerdeki gibi biz horasandan geldik lafı dolaşıyor. Babaannemin annesi Sarıkeçili köye geç yerleşen(1850)kisilerden. Anne tarafindan dedemin babası İstanbuldan manisaya yerleşmiş.Ama o taraftaki kokeni bilmiyorum. İstanbullu Türk yüksek ihtimal. Babam tarafindaki dedemin annesinin babası Balkan göçmeni olabilir. Onlarda kasabalarına çok(1870 sonrası) geç gelmişler. Anneannemin babasınin annesi'de Sarıkeçili
    Yani kisaca 12/16 karakeçili 2/16 sarıkeçili 1/16 istanbullu 1/16 balkan göçmeni.
    Genelde med-turanidiz. Fakat bazı akrabalarımda çözemedigim bir slavic gorunum var. Yani test yaptirsak en fazla %15 north european görülür. Fakat ilginç şekilde yöruklerin çogundada bu slavic etki diger anadolu turklerine göre bariz şekilde daha fazla görülüyor.
    Ayrıca karakecili yoruklerinin tatar-türkmen karisimi oldugu soyleniyor. Buradaki tatardan kasit hangi tatarlar bilmiyorum.

Veteran Member
    Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Last Online
    @
    Meta-Ethnicity
    -
    Ethnicity
    German/Azeri
    Ancestry
    -
    Country
    Germany
    Y-DNA
    R-Z2122
    mtDNA
    H1b
    7,314
    Thumbs Up
    Received: 8,702
    Given: 8,964

5 Not allowed!

The first mentioning of our tribal name was a certain companion of Timur Lang and who SUPPOSEDLY was an Afshar although it's not confirmed, Timur made him ruler of Urmiah (Iran/Turkey border), to surpress Kurdish and Assyrian population.
    Later it gets more tricky to find out but the name exists in 15th century in Marash Yörüks/Halep Türkmens and later in Döngelli Yörüks after probably losing relevance. So either our turkic side stayed in Iran or they are from Anatolia and moved with the Afshar migration into Iran to support Shah Ismail. The name still existing in small numbers in Turkey would mean that some went into Iran and some stayed in Turkey.
    Under Safavid rule our tribe camped around Isfahan (the capital) since they were Qizilbash, but with dispersion of Turkmen Qizilbash (under Shah Abbas) tribes they moved into Azerbaijan region around Zanjan, where they formed a part of the Hamselü Afshars.

So most likely: Turkmens from Anatolia that supported Timur against Ottomans. Later one part joined Safavids other part lost relevance and manpower therefore got absorbed into Yörüks in Western Anatolia.

This is what I could find out with help of Turkish and Iranian friends. But obviously I can't be sure of it.
    Last edited by Kyp; 07-16-2020 at 10:03 PM.

Last Online
    Meta-Ethnicity
    turkic
    Ethnicity
    turk
    Country
    Abkhazia
    Region
    Aboriginal
    Taxonomy
    Anatolid-Turanid
    Religion
    agnostic
    Relationship Status
    Single
    823
    Thumbs Up

3 Not allowed!

Quote Originally Posted by Kyp View Post
    The first mentioning of our tribal name was a certain companion of Timur Lang and who SUPPOSEDLY was an Afshar although it's not confirmed, Timur made him ruler of Urmiah (Iran/Turkey border), to surpress Kurdish and Assyrian population.
    Later it gets more tricky to find out but the name exists in 15th century in Marash Yörüks/Halep Türkmens and later in Döngelli Yörüks after probably losing relevance. So either our turkic side stayed in Iran or they are from Anatolia and moved with the Afshar migration into Iran to support Shah Ismail. The name still existing in small numbers in Turkey would mean that some went into Iran and some stayed in Turkey.
    Under Safavid rule our tribe camped around Isfahan (the capital) since they were Qizilbash, but with dispersion of Turkmen Qizilbash (under Shah Abbas) tribes they moved into Azerbaijan region around Zanjan, where they formed a part of the Hamselü Afshars.

So most likely: Turkmens (Dulkadir) that supported Timur against Ottomans. Later one part joined Safavids other part lost relevance and manpower therefore got absorbed into Yörüks in Western Anatolia.

This is what I could find out with help of Turkish and Iranian friends.
    I know many Afshar in Kayseri. They are usually very similar to the Azerbaijani people. I also know that there are immigration from Anatolia to Iran. Even during the period of Yavuz Sultan Selim, people who believe Bektashi(some may be in Afshar) in the western anatolia were deported to mountain areas.At present, Afshars mostly live in cities such as Kayseri, Adana. But they have settlements in all regions of western and central anatolia.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Banned
    Last Online
    @
    Ethnicity
    Türk
    Ancestry
    Aegean, Inner Anatolia, Transcaucasia
    Country
    Turkey
    Relationship Status
    Engaged
    7,516
    Blog Entries
    2
    Thumbs Up
    Received: 8,160
    Given: 3,931

6 Not allowed!

Anne tarafım da baba tarafım da biraz karışık. Anneannemin anne tarafı sanırım Kosovalı, geçen yıl köydeki bir akrabamdan duydum. Fakat aile lakapları tuhaf bir şekilde “Tatarlar”. Geri kalan İzmir-Aydın-Yozgat karışımı fakat Aydın ve Yozgat tarafı da iki nesildir İzmir’de ikamet ettiğinden genelde düz İzmir diyorum.
    Baba tarafım komple Erzurumlu fakat babamın iki dedesi de babadan icazetli din adamı olduğu için sürekli görev için yer değiştirmişler, farklı köylerde ikamet etmişler. Kendi doğup büyüdükleri köyler de kendi köyleri değil, babaları ve dedeleri de aynı mesleği icra ettiğinden onlar da sürekli farklı yerlerde ikamet etmişler. Azeri-Kürt karışımı olabilirler, Gürcülük de olabilir.

Last Online
    Meta-Ethnicity
    turkic
    Ethnicity
    turk
    Country
    Abkhazia
    Region
    Aboriginal
    Taxonomy
    Anatolid-Turanid
    Religion
    agnostic
    Relationship Status
    Single
    823
    Thumbs Up

2 Not allowed!

Quote Originally Posted by itilvolga View Post
    Anne tarafım da baba tarafım da biraz karışık. Anneannemin anne tarafı sanırım Kosovalı, geçen yıl köydeki bir akrabamdan duydum. Fakat aile lakapları tuhaf bir şekilde “Tatarlar”. Geri kalan İzmir-Aydın-Yozgat karışımı fakat Aydın ve Yozgat tarafı da iki nesildir İzmir’de ikamet ettiğinden genelde düz İzmir diyorum.
    Baba tarafım komple Erzurumlu fakat babamın iki dedesi de babadan icazetli din adamı olduğu için sürekli görev için yer değiştirmişler, farklı köylerde ikamet etmişler. Kendi doğup büyüdükleri köyler de kendi köyleri değil, babaları ve dedeleri de aynı mesleği icra ettiğinden onlar da sürekli farklı yerlerde ikamet etmişler. Azeri-Kürt karışımı olabilirler, Gürcülük de olabilir.
    Erzurumlu tarafında ilginç şeyler olabilir. Ben 7-8 kişi tanıyorum. Babamın eski oturdugu mahallede Çiğli'de Erzurumlu cok kişi vardı. Genel olarak Kafkas halklarına çok benziyorlar. Fenotip olarak çok çesitli bir şehir galiba. Herkes erzurumlu deyince Armenoid baskın bekler ama benim gördüklerim alpinid,pontid ve anatolidti. Kosovalı tarafın mutlaka dogrudur Ankaranın batısında kalan illerin köyleri bile bu konuda çok karışık. Annemin köyünde Boşnak lakaplı aileler var. Ama hiçbiri kökenini bilmiyor. Buyuk ihtimal buyuk buyuk dedeleri geldi ve sadece lakap olarak kaldılar. Ozellikle izmir'de dağ koylerine bile boşnaklar dağılmış. Ama Türklerin içinde erimişler. 1/8 1/4 boşnaklar. Arnavutta çok izmir'de onlarda mesela sadece dedesi arnavut ama genede Arnavut olduğunu belirtiyor. Arnavutlar daha homojen fakat Boşnaklar baya karışmış Türkiye'de. Aydının nazilli tarafindaki dag koylerini gezme firsatim oldu. Hepsi bize meyve sebze ikram etti. Surekli evlerine cagirdilar.Yörüklerdi ve aşırı güzel ve yakışıklı insanlar vardi. Köyleri gezerken ağzım açık kaldı. Genel olarak aydinlilar ortalama üstü güzeller. Senin de aydinli tarafinda oyledir

Veteran Member Sora's Avatar
    Last Online
    04-11-2024 @ 11:41 AM
    Meta-Ethnicity
    Turkic + Native Anatolian & some Iranic
    Ethnicity
    Turkish(50% Central Anatolian + 25% Chepni + 18.75% Meskhetian) + distant Kurdish(6.25%)
    Ancestry
    Central Asia(Oghuz w some Kipchak) & Anatolia(mostly Hittite) with distant Zagrosia
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Oghuz Khagan
    mtDNA
    Empress Ashina
    Taxonomy
    Alpine-Pontid + Turanid
    Politics
    Kemalism, Patriotism & anti-Oppaism
    Hero
    1. Mustafa Kemal Atatürk 2. Empress Ashina 3. Alper Gezeravcı 4. Verona Petrova
    Religion
    Islam
    Relationship Status
    Married to a haplo O in the parallel universe
    3,735
    Thumbs Up
    Received: 2,797
    Given: 2,465

5 Not allowed!

Anneannemin baba tarafı Tokat'a göçmüş Ahıska Türklerindenmiş. Ne ilginçtir ki, bu bilgiyi Wikipedia aracılığıyla öğrendim. Zaten anneannemin köyünün adı da "Gürcüköy". Dedem ise Tokat'ın yerli Türklerinden.

Rahmetlik dedemin dedeleri ise tahmini 200 yıl önce Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinden Tokat'ın Almus ilçesine göçmüşler. Ayrıca uMap sitesi sayesinde Çepni boyundan olduğumu öğrendim. Artı, zamanında Güvenç Abdal Ocağı'na bağlı Alevilermiş ve sonradan Sünnileşmişler. Bu öğrendiklerimi babama söyledim ve doğruladı. Babaannem ise Tokat'ın yerli Türklerinden.

Ben: 2/3 Anadolu Türkü + 1/4 Çepni + 1/8 Ahıska Türküyüm.

Sanırım test yaptırsam sonuç şöyle çıkar: 65%-75% Batı Asyalı(Kafkas + İran) + 15%-25% Avrupalı(Baltık + Akdeniz) + 8%-12% Doğu Asyalı + 0%-2% Güney Asyalı *

*:Sahip olduğum köklerin ortalamasına göre çıkarttım.
    Ask Sora: https://www.theapricity.com/forum/sh...-Sora-anything

Quote Originally Posted by Dr_Maul
    Good observation Sheikh

Banned
    Last Online
    @
    Ethnicity
    Türk
    Ancestry
    Country
    Turkey
    Relationship Status
    Engaged
    7,516
    Blog Entries
    2
    Thumbs Up

3 Not allowed!

Quote Originally Posted by mergen3 View Post
    Erzurumlu tarafında ilginç şeyler olabilir. Ben 7-8 kişi tanıyorum. Babamın eski oturdugu mahallede Çiğli'de Erzurumlu cok kişi vardı. Genel olarak Kafkas halklarına çok benziyorlar. Fenotip olarak çok çesitli bir şehir galiba. Herkes erzurumlu deyince Armenoid baskın bekler ama benim gördüklerim alpinid,pontid ve anatolidti. Kosovalı tarafın mutlaka dogrudur Ankaranın batısında kalan illerin köyleri bile bu konuda çok karışık. Annemin köyünde Boşnak lakaplı aileler var. Ama hiçbiri kökenini bilmiyor. Buyuk ihtimal buyuk buyuk dedeleri geldi ve sadece lakap olarak kaldılar. Ozellikle izmir'de dağ koylerine bile boşnaklar dağılmış. Ama Türklerin içinde erimişler. 1/8 1/4 boşnaklar. Arnavutta çok izmir'de onlarda mesela sadece dedesi arnavut ama genede Arnavut olduğunu belirtiyor. Arnavutlar daha homojen fakat Boşnaklar baya karışmış Türkiye'de. Aydının nazilli tarafindaki dag koylerini gezme firsatim oldu. Hepsi bize meyve sebze ikram etti. Surekli evlerine cagirdilar.Yörüklerdi ve aşırı güzel ve yakışıklı insanlar vardi. Köyleri gezerken ağzım açık kaldı. Genel olarak aydinlilar ortalama üstü güzeller. Senin de aydinli tarafinda oyledir

Evet, Erzurum bir bakıma Kuzey ve Güney diye ayrılıyor. Güney kesim Kürtlerin yoğun olduğu iller ile komşu olduğundan daha esmer ve fenotip olarak Armenoid veya Iranid özellikler gösteriyor. Kuzey kesim ise Doğu Karadeniz ile komşu olduğundan ve Kafkasya göçmenlerinin en çok buraya iskan ettirilmesinden dolayı fazlasıyla beyaz tenli ve çok sık olmamakla birlikte Güneydeki kesime nazaran renkli gözlü oluyor. Fenotipe göre dede tarafım ilk bahsettiğim, babaanne tarafım ise ikinci bahsettiğim kesime uyuyor. Etnik kökenleri hakkında pek konuşamıyorum, babaannemin ailesi 1900’lerin başında Erzurum’un merkezine yerleşmiş ve dede tarafımın yerleştiği son dört köy Kars sınırında, Kürtlerin çoğunlukta olduğu köyler. Bariz bir şekilde Transkafkasya halklarının karışımı olduklarını düşünüyorum.

Nazilli biraz uzak, Denizli yolu üzerinde. Benim Aydınlı tarafım Köşk’ten, yani İzmir sınırında.

Veteran Member Sora's Avatar
    Last Online
    04-11-2024 @ 11:41 AM
    Meta-Ethnicity
    Turkic + Native Anatolian & some Iranic
    Ethnicity
    Turkish(50% Central Anatolian + 25% Chepni + 18.75% Meskhetian) + distant Kurdish(6.25%)
    Ancestry
    Central Asia(Oghuz w some Kipchak) & Anatolia(mostly Hittite) with distant Zagrosia
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Oghuz Khagan
    mtDNA
    Empress Ashina
    Taxonomy
    Alpine-Pontid + Turanid
    Politics
    Kemalism, Patriotism & anti-Oppaism
    Hero
    1. Mustafa Kemal Atatürk 2. Empress Ashina 3. Alper Gezeravcı 4. Verona Petrova
    Religion
    Islam
    Relationship Status
    Married to a haplo O in the parallel universe
    3,735
    Thumbs Up
    Received: 2,797
    Given: 2,465

2 Not allowed!

Quote Originally Posted by itilvolga
    Evet, Erzurum bir bakıma Kuzey ve Güney diye ayrılıyor. Güney kesim Kürtlerin yoğun olduğu iller ile komşu olduğundan daha esmer ve fenotip olarak Armenoid veya Iranid özellikler gösteriyor. Kuzey kesim ise Doğu Karadeniz ile komşu olduğundan ve Kafkasya göçmenlerinin en çok buraya iskan ettirilmesinden dolayı fazlasıyla beyaz tenli ve çok sık olmamakla birlikte Güneydeki kesime nazaran renkli gözlü oluyor. Fenotipe göre dede tarafım ilk bahsettiğim, babaanne tarafım ise ikinci bahsettiğim kesime uyuyor. Etnik kökenleri hakkında pek konuşamıyorum, babaannemin ailesi 1900’lerin başında Erzurum’un merkezine yerleşmiş ve dede tarafımın yerleştiği son dört köy Kars sınırında, Kürtlerin çoğunlukta olduğu köyler. Bariz bir şekilde Transkafkasya halklarının karışımı olduklarını düşünüyorum.

Nazilli biraz uzak, Denizli yolu üzerinde. Benim Aydınlı tarafım Köşk’ten, yani İzmir sınırında.
    Bence yeteri kadar paran varsa test yaptırmalısın, o zaman daha net anlaşılır. Yalnış anlama, sadece tavsiyem Test yaptırsan da sonuç şöyle çıkar herhalde: 60%-65% Batı Asyalı + 25%-35% Avrupalı + 8%-10% Doğu Asyalı + 0%-3% Güney Asyalı. Tabi bu benim tahminim, anlattıklarından yola çıkarak yaptım. Gerçeği nasıl, bilemeyiz.

Ayrıca Kürtlüğü bilmiyorum ama Azerilik var gibi, Gürcülük belki. Edebiyat dersinde Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Erzurum hakkındaki bir kısmını okumuştuk ve ahalinin çoğunlukla Türkmen, Ermeni, Kürt ve Gürcü olduğu yazıyordu.
    Ask Sora: https://www.theapricity.com/forum/sh...-Sora-anything

Quote Originally Posted by Dr_Maul
    Good observation Sheikh

Last Online
    Meta-Ethnicity
    turkic
    Ethnicity
    turk
    Country
    Abkhazia
    Region
    Aboriginal
    Taxonomy
    Anatolid-Turanid
    Religion
    agnostic
    Relationship Status
    Single
    823
    Thumbs Up

4 Not allowed!

Quote Originally Posted by Sora View Post
    Anneannemin baba tarafı Tokat'a göçmüş Ahıska Türklerindenmiş. Ne ilginçtir ki, bu bilgiyi Wikipedia aracılığıyla öğrendim. Zaten anneannemin köyünün adı da "Gürcüköy". Dedem ise Tokat'ın yerli Türklerinden.

Rahmetlik dedemin dedeleri ise tahmini 200 yıl önce Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinden Tokat'ın Almus ilçesine göçmüşler. Ayrıca uMap sitesi sayesinde Çepni boyundan olduğumu öğrendim. Artı, zamanında Güvenç Abdal Ocağı'na bağlı Alevilermiş ve sonradan Sünnileşmişler. Bu öğrendiklerimi babama söyledim ve doğruladı. Babaannem ise Tokat'ın yerli Türklerinden.

Ben: 2/3 Anadolu Türkü + 1/4 Çepni + 1/8 Ahıska Türküyüm.

Sanırım test yaptırsam sonuç şöyle çıkar: 65%-75% Batı Asyalı(Kafkas + İran) + 15%-25% Avrupalı(Baltık + Akdeniz) + 8%-12% Doğu Asyalı + 0%-2% Güney Asyalı *

*:Sahip olduğum köklerin ortalamasına göre çıkarttım.
    Evet ben de yuksek ihtimal %60 bati anadolu rumu %40 özbek gibi modellenebilirim. Rum tarafindan akdeniz ve kafkasya genleri turkic taraftan baltic, dogu avrasya ve kafkasya almisimdir. Türklerin çeşitliliğini seviyorum. İlçe ilç bile fenotipler çok değişiyor

Banned
    Last Online
    @
    Ethnicity
    Türk
    Ancestry
    Country
    Turkey
    Relationship Status
    Engaged
    7,516
    Blog Entries
    2
    Thumbs Up

2 Not allowed!

Quote Originally Posted by Sora View Post
    Bence yeteri kadar paran varsa test yaptırmalısın, o zaman daha net anlaşılır. Yalnış anlama, sadece tavsiyem Test yaptırsan da sonuç şöyle çıkar herhalde: 60%-65% Batı Asyalı + 25%-35% Avrupalı + 8%-10% Doğu Asyalı + 0%-3% Güney Asyalı. Tabi bu benim tahminim, anlattıklarından yola çıkarak yaptım. Gerçeği nasıl, bilemeyiz.

Ayrıca Kürtlüğü bilmiyorum ama Azerilik var gibi, Gürcülük belki. Edebiyat dersinde Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin Erzurum hakkındaki bir kısmını okumuştuk ve ahalinin çoğunlukla Türkmen, Ermeni, Kürt ve Gürcü olduğu yazıyordu.
    Test konusunda bir türlü karar veremiyorum, bu yüzden hep erteliyorum. Bir yandan kardeşimi test etmek istiyorum Y-DNA için, bir yandan da iki kardeşin sonuçları değişkenlik gösterdiğinden az bir yüzdelik değişimi de olsa kendi sonucumu görmek istiyorum. Bazen de hiç yaptırmak istemiyorum çünkü genetiğe pek önem vermiyorum, acaba kimlik karmaşası yaratır mı diye düşünüyorum ister istemez. Bakalım, yaptırdığım vakit forumda paylaşmasam bile Türk üyelerle özel olarak paylaşıp fikir almak isterim.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks