Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 24 of 24

Thread: Turkish on GEDMATCH

Veteran Member
    Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Kaspias's Avatar
    Last Online
    @
    Meta-Ethnicity
    Rumelian
    Ethnicity
    Balkan Turkish, Pomak
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Q-F16045
    mtDNA
    K1a
    7,446
    Thumbs Up
    Received: 11,836
    Given: 7,303

3 Not allowed!

Quote Originally Posted by aruncaz View Post
    Peki bu durum il merkezlerinde nasıldır? Yani diyelim ki bu çalışma Anadolu’nun köylerinde değil de her il merkezinde yapıldı. Yine durum köylerdekine mi benzer yoksa farklı mıdır, farklıysa nasıl bir farklılık vardır?
    Bölgeden bölgeye değişir. İstanbul örnekleri il merkezinden toplanmış, 11 örneğin içinde tek bir yerli İstanbullu yok. 4 Örnek Balkandan, 4 örnek Doğu Anadoludan. Kalan 3 Örnek İç Anadoludan. Kalabalık şehirlerde bu tarz durumlar ortaya çıkar. Ama mesela Muğla'da bölgenin şehirlisi de köylerinde yaşayanı da çok farklı değil. Belki köylerde Yürüklük sonradan bırakılmışsa Türki karışım daha izole kalmış olabilir.

Gedmatch eski bir araç ve yıllardır güncellenmiyor. Bu akademik çalışma yapıldığında devrim niteliğindeydi çünkü Türk insanının genetiği ilk kez araştırılıyordu. Ama zamanla bireysel test alanlar çoklaştı. Bizde rastgele akademik örnekleri kullanmak yerine kendimiz örnek toplayarak daha doğru temsil sağlayabiliriz diye düşündük. Bunun üzerine yeni Türk bileşenleri ve yeni araçlar koyuldu ve şuanda onları kullanıyoruz. Yani Gedmatch'taki Turkish bileşeninin ne içerdiği o kadar da önemli değil artık.

Örnek olarak bu konuyu inceleyebilirsin.
    qpAdm: Bulgarian_1.DG= 77 - Kimak.SG= 23, p= 0.36, se= 0.31.
    Y: Q-L330 > Q-YP771 > Q-BZ180 > Q-F16045* (F15008*) --> Baikal N, Altai MLBA, Aldy-Bel, Pazyryk, Hun.
    MT: K1a --> Iron Gates, Starcevo, Bulgaria N, Bulgaria CA, Bulgaria BA.

Veteran Member reboun's Avatar
    Last Online
    Yesterday @ 05:45 PM
    Ethnicity
    Turkish
    Ancestry
    Bosnia-Herzegovina
    Country
    Turkey
    Taxonomy
    Dinaro-Med
    Hero
    Mustafa Kemal Atatürk
    2,450
    Thumbs Up
    Received: 1,076
    Given: 909

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by Kaspias View Post
    Bölgeden bölgeye değişir. İstanbul örnekleri il merkezinden toplanmış, 11 örneğin içinde tek bir yerli İstanbullu yok. 4 Örnek Balkandan, 4 örnek Doğu Anadoludan. Kalan 3 Örnek İç Anadoludan. Kalabalık şehirlerde bu tarz durumlar ortaya çıkar. Ama mesela Muğla'da bölgenin şehirlisi de köylerinde yaşayanı da çok farklı değil. Belki köylerde Yürüklük sonradan bırakılmışsa Türki karışım daha izole kalmış olabilir.

Gedmatch eski bir araç ve yıllardır güncellenmiyor. Bu akademik çalışma yapıldığında devrim niteliğindeydi çünkü Türk insanının genetiği ilk kez araştırılıyordu. Ama zamanla bireysel test alanlar çoklaştı. Bizde rastgele akademik örnekleri kullanmak yerine kendimiz örnek toplayarak daha doğru temsil sağlayabiliriz diye düşündük. Bunun üzerine yeni Türk bileşenleri ve yeni araçlar koyuldu ve şuanda onları kullanıyoruz. Yani Gedmatch'taki Turkish bileşeninin ne içerdiği o kadar da önemli değil artık.

Örnek olarak bu konuyu inceleyebilirsin.
    Benim bir de merak ettiğim şu konu var:
    Belki kırsalda azdır ya da hiç yoktur ancak Türkiye'de il merkezlerinde yaşayan, Türk vatandaşı olan ve kendini etnik açıdan da Türk olarak gören ve tanımlayan ancak genetik açıdan Çerkes, Laz, Boşnak, Pomak, Arnavut, Kürt, Zaza gibi gruplara daha yakın olan kişiler var mıdır ve ne kadar yaygındır? Ben sanırım o kişilerden biriyim o nedenle soruyorum. Açıkçası, kendimi Bosna-Hersek halkından çok Türk halkına çok daha yakın görüyorum çünkü Türk vatandaşıyım, ana dilim Türkçe, Türkiye'de doğdum ve Türkiye'de yaşıyorum.

Banned
    Last Online
    04-04-2021 @ 07:22 PM
    Meta-Ethnicity
    Caucasian
    Ethnicity
    1/2 Circassian(Adyghe)+1/2 Trabzon East
    Country
    Adyghea
    Y-DNA
    G-L1266
    Taxonomy
    Some say Very Caucasian looking, some say Atlanto-med+Dinarid+CM
    465
    Thumbs Up
    Received: 1,137
    Given: 1,035

4 Not allowed!

Belki kırsalda azdır ya da hiç yoktur ancak Türkiye'de il merkezlerinde yaşayan, Türk vatandaşı olan ve kendini etnik açıdan da Türk olarak gören ve tanımlayan ancak genetik açıdan Çerkes, Laz, Boşnak, Pomak, Arnavut, Kürt, Zaza gibi gruplara daha yakın olan kişiler var mıdır ve ne kadar yaygındır? Ben sanırım o kişilerden biriyim o nedenle soruyorum. Açıkçası, kendimi Bosna-Hersek halkından çok Türk halkına çok daha yakın görüyorum çünkü Türk vatandaşıyım, ana dilim Türkçe, Türkiye'de doğdum ve Türkiye'de yaşıyorum.
    Ailesinde hiç göçmen kişi bulunmayan, 7 sülalesinin hepsini Türk olarak bilen birisinin kendi bölgesindeki Turk_average'dan daha çok Çerkes, Boşnak, Arnavut, Pomak ve benzeri halklara yakın çıkma şansı yok, hiç görmedim. Trabzonlular, Rizeliler, Artvinliler ve bazı Doğu Anadolular hariç.

Örnek olarak Adana'da şehir merkezinde yaşayan ve ailesinde hiç göçmen veya farklı bir halktan insan bulunmayan bir Türk'ün genetik olarak Turkish_Adana average dan daha çok Çerkes, Laz, Arnavut, Pomak veya diğer azınlık halklara yakın çıkma şansı yok.

Genetik açıdan bu şekilde fakat senin kendini nasıl gördüğün ve hissettiğin farklı bir şey.

Veteran Member
    Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Kaspias's Avatar
    Last Online
    @
    Meta-Ethnicity
    Rumelian
    Ethnicity
    Balkan Turkish, Pomak
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Q-F16045
    mtDNA
    K1a
    7,446
    Thumbs Up
    Received: 11,836
    Given: 7,303

4 Not allowed!

Göçmenler aslında kırsallarda da yaşıyor. Direk onların kurduğu köyler var.

Türkiye'de yaşayan herkes zaten kendini Türk olarak tanımlıyor, olması gereken bu. Ama eğer bu insan bulunduğu bölgenin Türk ortalamasından farklı bir popülasyona yakın çıkıyorsa, atıyorum Çerkes, Çerkes olduğunu bilir ve Çerkes kökenliyim der fakat Türkiye doğumlu olduğu, ataları uzun yıllardır Türkiye'de yaşadığı ve Türkçe konuştuğu için kendini Türk olarak tanımlar. Etnik köken ile milliyet Türkiye'de(hatta Yunanistan'da da) imparatorluk geçmişi sebebiyle özünde farklı ama iç içe geçmiş kavramlar.

Sen kimsin sorusuna Türk dışında vereceği cevap yoksa etnik Türktür.
    qpAdm: Bulgarian_1.DG= 77 - Kimak.SG= 23, p= 0.36, se= 0.31.
    Y: Q-L330 > Q-YP771 > Q-BZ180 > Q-F16045* (F15008*) --> Baikal N, Altai MLBA, Aldy-Bel, Pazyryk, Hun.
    MT: K1a --> Iron Gates, Starcevo, Bulgaria N, Bulgaria CA, Bulgaria BA.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)