Page 11 of 18 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 101 to 110 of 175

Thread: Are there Turkish people like me?

Veteran Member Hektor12's Avatar
    Last Online
    04-25-2024 @ 02:43 PM
    Meta-Ethnicity
    Moderate member of the Uralic Cluster
    Ethnicity
    Turkish
    Ancestry
    en.wikipedia.org/wiki/Kınık_(tribe)
    Country
    Turkey
    Taxonomy
    Turano-Pontid and slight Carpathid
    Politics
    Unbestechlichkeit
    Religion
    Religions are mass-scale Stockholm syndromes
    Relationship Status
    To impress her it's too damn hard
    5,995
    Thumbs Up
    Received: 3,269
    Given: 4,558

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by Ryujin View Post
    Bu ülkelerin toplumlarının büyük çoğunluğu bu ideolojiye ve ortak soy olayına inanmıyor.

Ortak gene, soya sahip olmak hiçbir anlam ifade etmiyor.
    Ediyor, bak sana dikkatlice açıklayayım. Bir insanla ahbap olmak için ne yaparsın ? Hemen yakınlaşacak bir ortak nokta bulmaya çalışırsın. Aynı mantığı kabul ediyorum. Bu milletlerin genel durumu, ideolojileri ile değil, bizim tarafımızı seçen bu tarafa dahil olmak isteyen insanların bizimle ortak noktaları neler? Mesela Boşnaklar içn bu ortak tarihimiz, kültürümüz, politik birlikteliğimiz ve kurulmuş ortak yuvalar, akrabalık olabiliyor. Peki orta asyadaki, bin yıldan fazladır bizden izole olmuş, sovyet kültürü içinde yetişmiş bir insan için bu ortak bağ ne olabilir ? Elbette genetik olacak. Benim için o insanı bana yakınlaştıracak değerde ortak nokta kafidir. Bu ister kültür, tarih olur; ister soy, genetik olur. Ben insanları tek tek ve niyetine, yaklaşımına göre değerlendiririm. Rusu seven Kazaklar sevsin dursun bana ne. Beni seveninin başımın üstünde yeri olması için yeterli bahanesi var diyorum.

Bilmem anlatabildim mi.

Banned
    Last Online
    05-10-2021 @ 07:12 PM
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turkish
    Ancestry
    Dulkadirids
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    idk yet
    mtDNA
    idk yet
    Taxonomy
    between Turanid and med
    Politics
    Friendship
    Hero
    Kotyan Khan from Age of Empires 2
    Religion
    Islam
    2,695
    Thumbs Up
    Received: 3,020
    Given: 4,752

0 Not allowed!

Şimdi şöyle düşün Kazakistan Eurovision'a katılsa 12 puanı Rusya'ya mı verir bize mi verir? %100 Rusya'ya verir. 10 puan Azerbaycan'a komşu olduğu için verir bize anca 8 puan gelir.
    Onların başındaki adamlar sağlıklı düşünen insanlar değil bizim başımızdaki adamlar da öyle bizimkilerde arapları tercih ediyor Uygurları değil ki eminim Uygurlar araplardan 40 kat daha iyiler ve faydalılar

Onlar 20 yıldır bağımsız biz 90.

Veteran Member Ryujin's Avatar
    Last Online
    05-27-2023 @ 02:19 AM
    Ethnicity
    -
    Country
    Ireland
    6,463
    Thumbs Up
    Received: 6,802
    Given: 5,812

1 Not allowed!

Quote Originally Posted by Hektor12 View Post
    Peki orta asyadaki, bin yıldan fazladır bizden izole olmuş, sovyet kültürü içinde yetişmiş bir insan için bu ortak bağ ne olabilir ? Elbette genetik olacak.
    Aynı dil ailesine ait olmamız. Mesela onlarla Gagauzları buluşturan da budur, Gagauzlar genetik olarak Doğu Avrupalı olmasına rağmen. Dil gibi bir unsur varken genetiğe bağlarsan bir sürü 'soydaşı' kaybetmiş olursun.

Bu şekilde Koreliler ve Japonlarla da ortak bir bağ kurabilirsin. Genetiği katarsan olaya işin daha da zorlaşır. Bunu farketmiyorsun. Genetik siyaseti ırkçılıktır.

Veteran Member
    Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Kaspias's Avatar
    Last Online
    @
    Meta-Ethnicity
    Rumelian
    Ethnicity
    Balkan Turkish, Pomak
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Q-F16045
    mtDNA
    K1a
    7,446
    Thumbs Up
    Received: 11,836
    Given: 7,303

3 Not allowed!

Quote Originally Posted by Zeno View Post
    .
    Then, as for you being called Greek, you're just one individual. The great average of Turks doesn't look like Greeks. Or the opposite.
    This was not for you.

Ok... So you post a pic which practically shows that we're basically only similar in some points. And that map probably goes based on your results... You just proved the point of mine basically.
    Yes, and my point was that. Both populations are homogenous equally. I did not say Turks and Greeks the same.

PCA is made based on Dodecad K12b by collecting academic Greek samples.
    qpAdm: Bulgarian_1.DG= 77 - Kimak.SG= 23, p= 0.36, se= 0.31.
    Y: Q-L330 > Q-YP771 > Q-BZ180 > Q-F16045* (F15008*) --> Baikal N, Altai MLBA, Aldy-Bel, Pazyryk, Hun.
    MT: K1a --> Iron Gates, Starcevo, Bulgaria N, Bulgaria CA, Bulgaria BA.

Last Online
    Meta-Ethnicity
    Ethnicity
    Turkish
    Ancestry
    Country
    Turkey
    Taxonomy
    Politics
    Unbestechlichkeit
    Religion
    Relationship Status
    5,995
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Bu şekilde Koreliler ve Japonlarla da ortak bir bağ kurabilirsin. Genetiği katarsan olaya işin daha da zorlaşır. Bunu farketmiyorsun. Genetik siyaseti ırkçılıktır.
    Japonya'da Turancılık tarihi geçmişi var istersen araştır şaşırırsın. Sen Türk genetiğim yok diye veya az diye böyle konuşuyorsun. Bence yanlış. Öyle düşünürsek dayıma halama tekmeyi basayım, defolun gidin diyeyim. Kuzenleri camdan aşağı atayım. Sonuçta onlarla benim alakam genetikten geliyor, yoksa mahalledeki kapı komşumdan farkları yok o adam da benle aynı dili konuşuyor.

Olmaz kanka, yanlış ve absürt. Soy bağı her zaman dikkate değerdir. Senin de soy bağın bizimle başka kimseyle değil, tipim farklı diye öyle şeyler düşünme.

Banned
    Last Online
    05-10-2021 @ 07:12 PM
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turkish
    Ancestry
    Dulkadirids
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    idk yet
    mtDNA
    idk yet
    Taxonomy
    between Turanid and med
    Politics
    Friendship
    Hero
    Kotyan Khan from Age of Empires 2
    Religion
    Islam
    2,695
    Thumbs Up
    Received: 3,020
    Given: 4,752

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by Hektor12 View Post
    Japonya'da Turancılık tarihi geçmişi var istersen araştır şaşırırsın. Sen Türk genetiğim yok diye veya az diye böyle konuşuyorsun. Bence yanlış. Öyle düşünürsek dayıma halama tekmeyi basayım, defolun gidin diyeyim. Kuzenleri camdan aşağı atayım. Sonuçta onlarla benim alakam genetikten geliyor, yoksa mahalledeki kapı komşumdan farkları yok o adam da benle aynı dili konuşuyor.

Olmaz kanka, yanlış ve absürt. Soy bağı her zaman dikkate değerdir. Senin de soy bağın bizimle başka kimseyle değil, tipim farklı diye öyle şeyler düşünme.
    Fakat Japonlarla Korelilerle soy bağımız yok Dil bu konuda çok daha önemli

1000. Postum
    Last edited by Altaylı; 12-10-2020 at 02:11 PM.

Veteran Member Sora's Avatar
    Last Online
    04-11-2024 @ 11:41 AM
    Meta-Ethnicity
    Turkic + Native Anatolian & some Iranic
    Ethnicity
    Turkish(50% Central Anatolian + 25% Chepni + 18.75% Meskhetian) + distant Kurdish(6.25%)
    Ancestry
    Central Asia(Oghuz w some Kipchak) & Anatolia(mostly Hittite) with distant Zagrosia
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Oghuz Khagan
    mtDNA
    Empress Ashina
    Taxonomy
    Alpine-Pontid + Turanid
    Politics
    Kemalism, Patriotism & anti-Oppaism
    Hero
    1. Mustafa Kemal Atatürk 2. Empress Ashina 3. Alper Gezeravcı 4. Verona Petrova
    Religion
    Islam
    Relationship Status
    Married to a haplo O in the parallel universe
    3,735
    Thumbs Up
    Received: 2,797
    Given: 2,465

2 Not allowed!

Quote Originally Posted by Ryujin
    Türklük 5000 yıllık kavram ama 600 yıl boyunca kimse kendine Türk demiyordu. Osmanlı diyordu. Son 100 yılda Türklük bilinci ortaya çıktı sadece. Osmanlı'da Türk hakaret olarak kullanılan bir sözcüktü. Osmanlı padişahları Türk düşmanıydı. Türk diye bir etnisite yok demedim ayrıca. Türkçe konuşmaktan veya Türk kültüründen bahsediyorsun ama hangi Türk kültürü? Karadeniz mi? Akdeniz mi? Doğu Anadolu mu? Trakya mı? Her bölgenin kültürü farklı. Irki bir söylem olarak kullanılması çok tehlikeli... Kendini Türk hisseden Türk'tür bunun kültürle alakası yok. Kaldı ki kültür dediğin şey geçicidir oradan buradan esinlenmiştir. Türk kültüründe orta asya'dan da esintiler vardır batı'dan da levant'tan da kafkasya'dan da akdeniz'den de. Kimse belirli geleneklere bağlı olmak zorunda değil ona bakarsan senin o çok şikayet ettiğin yobaz mentalite, namus kafası da kültürün bir parçası. O kültür diye onu savunmak mı lazım yoksa yok etmek mi lazım? bence yok etmek ve çağa ayak uydurmak daha mantıklı. Sen bir birey olarak kendi hayatını yaşarsın herhangi bir sosyal kültüre, norma ayak uydurmak zorunda değilsin. Kimse zorunda değil.

Ayrıca evet Zinedine Zidane mesela Fransız'dır, Cezayirliyim demez. Napoleon İtalyan'dır ama Fransız milliyetçisi ve kahramanı olarak tarihe geçmiştir. Yazının son kısmında dediklerimle aynı şeyi savunuyorsun aslında.
    Benim kültürden kastım zaten yaşam tarzı, düşünce sistemi ve normal kabul edilip edilmeyen şeyler, ayrıca sanat ve edebiyat da bu alanın içine giriyorlar. Ritüelleri zaten uygulayamayız çünkü taş çağında değiliz. Hepimiz modern çağın gereklerine uymak zorundayız, yoksa geri kalmaya mahkumuz. Bir de senin bahsettigin şeyler kültür değil, insanlığa aykırı yobazca hurafeler. Böyle şeyler kültür olmaz ve olamaz! Ve ben de bunlarla savaşıyorum.

Ayrıca bir insana zorla bir kimliği dayatamazsın, eğer o kişi "Ben Türk değilim" diyorsa ona zorla "sen Türksün" diyemezsin. Çünkü baskı ve dayatma hiçbir zaman sonuç vermez. Mesela biz Kürtere "Türksünüz" diye baskı yaparsak, hatta dillerini ve kimliklerini yasaklarsak adamlar daha çok bağımsızlık isterler. Bunu önlemek istiyorsak insanlara dil ve kimlik özgürlüğünü vermemiz gerekiyor, gerekirse (devlet kontrolünde olması şartıyla) o dillerde okullar açarsak ve hatta kanallar açarsak hiçkimse bağımsızlık falan istemez, hatta daha çok vatana bağlanırlar. Bölücü ya da terörist falan değilim, hatta HEP ve PKK'dan aşırı nefret ederim. Zaten o örgütlerin yok olması için o dediklerim uygulanmalı bence. Böylece halk daha destek vermez o hain örgütlere. Mesela bu dediğim sistem başta Malezya, Kazakistan ve Singapur dahil birçok Asya ülkesinde uygulanıyor ve çok da başarılı. Türkiye'de neden olmasın? Türkiye de Asya'nın çoğunluğu gibi çok etnisteli ve birçok dilin konuşulduğu bir ülke.

Ben zaten Türk hissedenlere ve bu ülkeyle bağı olanlara "Türk değil" demiyorum. Zaten demin de dediğim gibi, vatansever bir Çerkes, vatan düşmani hain bir safkan Türkten bin kat daha Türktür. Ama önceden Türkiye ve Türklükle alakası olmayan ve sonradan Türkiye'yle alakası olmuş birinin kuru kuruya Türk hissetmesi bana saçma geliyor nedense.
    Ask Sora: https://www.theapricity.com/forum/sh...-Sora-anything

Quote Originally Posted by Dr_Maul
    Good observation Sheikh

Veteran Member
    Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Kaspias's Avatar
    Last Online
    @
    Meta-Ethnicity
    Rumelian
    Ethnicity
    Balkan Turkish, Pomak
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Q-F16045
    mtDNA
    K1a
    7,446
    Thumbs Up
    Received: 11,836
    Given: 7,303

6 Not allowed!

Alın bir tekrar okuyun:

Quote Originally Posted by Kaspias View Post
    The same goes for Greece. It is thanks to the mutual(Orthodox/Sunni) imperial heritage.

The people who show a readable East Eurasian admixture called ethnic Turks. These are the Anatolian and Balkan Turks. But whatever the amount of their East Eurasian admixture, they usually tend to cluster with the population to who they are native of the land. In many cases among Anatolian Turks, it is Greeks from all over Anatolia. Bulgarians, Macedonians, and Greeks for the Balkan Turks. Ethnically these two are representative of genetical averages what we call "Turkish." Many other minorities are representing their own names as they show different admixtures than Turks.

Other communities are also welcoming in Turkey's social structure as well, this is highly normal, and not only ones who live in Turkey but also still live in other Balkan countries tend to identify Turkish as well. It is thanks to their identification compass turned into Ottomans, and Turk was equal to Muslim during Ottomans. Considering Turkey is a nation-state, it is not likely anymore. But instead of giving up on former subjects who contributed to Ottomans and modern-day Turkey, the social norms encouraging us to accept them as if they are Turks too, still. This is where things are getting confusing. Even so, Turkey is not the only country that experiences the same situation. Plus, in your case, all the Bosniaks who settled in Turkey have already integrated into society a long time ago.

So, genetic and actual life is two different variables. The term Turk still covers the former Ottoman subjects who sided with them afterward. It functions how Greeks are absorbed Slavic and Aromanian speakers in the North, and Anatolian Greeks in the East then eventually became a nation-state. Turks have also absorbed Balkan and West Asian Muslims which are Bosniaks, Pomaks, Albanians, Circassians, and Georgians to some degree. In addition, few others who were already living in Anatolia. These communities usually call themselves like "Bosniak Turk, Circassian Turk" as a sign of they know who they are actually, but prefer to be Turkish. Again, in Turkey's social structure, no one is less or more Turk than each other and everyone mentioned above accepted as Turkish naturally.

It is just genetics that we should separate these groups. Because the communities we call ethnic Turks have nothing to identify except but Turk while the others have.
    Türk etnik Türk anlamına da gelebilir, Müslüman anlamına da gelebilir, Türk vatandaşı anlamına da gelebilir, sosyal bir sınıf olan Türk anlamına da gelebilir. Etniği genetik, dini kişinin kendisi, vatandaşlığı pasaportu, sosyal sınıfını da tercihleri belirler. Kimsenin kimseyi dışlamaya, ben Türk değilim diyenden de hesap sormaya hakkı yok. Kimse de kimseden daha üstün veya daha aşağıda değil. Beğensenizde beğenmesenizde bu böyle.

Öte yandan, etnik anlamda Türklerin diğer Türk çatısı altında yaşayan toplumlardan bir farkı var. Ne yapalım? Kaç bin yıldır Türkçe konuşan adamlarla Kürtleri aynı ortalamaya mı katalım? O zaman mı ırkçılık olmayacak? Bu kadar masum bir şeyi ne kadar büyütüyorsunuz, gerçekten inanılmaz. Eğer mesele etnik Türk olmayanların dışlanmasına gelirse önce ben karşı çıkarım zaten.
    qpAdm: Bulgarian_1.DG= 77 - Kimak.SG= 23, p= 0.36, se= 0.31.
    Y: Q-L330 > Q-YP771 > Q-BZ180 > Q-F16045* (F15008*) --> Baikal N, Altai MLBA, Aldy-Bel, Pazyryk, Hun.
    MT: K1a --> Iron Gates, Starcevo, Bulgaria N, Bulgaria CA, Bulgaria BA.

Veteran Member Sora's Avatar
    Last Online
    04-11-2024 @ 11:41 AM
    Meta-Ethnicity
    Turkic + Native Anatolian & some Iranic
    Ethnicity
    Turkish(50% Central Anatolian + 25% Chepni + 18.75% Meskhetian) + distant Kurdish(6.25%)
    Ancestry
    Central Asia(Oghuz w some Kipchak) & Anatolia(mostly Hittite) with distant Zagrosia
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Oghuz Khagan
    mtDNA
    Empress Ashina
    Taxonomy
    Alpine-Pontid + Turanid
    Politics
    Kemalism, Patriotism & anti-Oppaism
    Hero
    1. Mustafa Kemal Atatürk 2. Empress Ashina 3. Alper Gezeravcı 4. Verona Petrova
    Religion
    Islam
    Relationship Status
    Married to a haplo O in the parallel universe
    3,735
    Thumbs Up
    Received: 2,797
    Given: 2,465

3 Not allowed!

Quote Originally Posted by Ryujin
    150 yıl önce burası Türkiye miydi? Anadolu'da yaşayan insanlar Türk'üm mü diyordu? bunun cevabını ver sonra konuşalım.

Ben Türk'ü milli kimlik olarak tanımlıyorum, ırksal olarak değil. Irksal siyaseti de desteklemiyorum.
    Abi sana saygım sonsuz ama burada abartıyorsun. 150 yıl önce kendine Türk diyen ve Türkçe konuşan milyonlarca insan vardı. Hatta bu yüzden Osmanlının son yıllarında devlete isyan etmiş Türk boyları ve kişiler var. Çünkü Osmanlı'da büyük bir bozulma meydana gelmişti(adı üstünde "Yıkılma dönemi"ydi) ve devlet utanmasa Türklüğü yasaklayacaktı. Ama buna rağmen gizlice Türküm diyenler vardı ve hatta isyan edenler de vardı demin dediğim gibi. Mesela benim aile 100 yıldan fazladır kendilerine Türk demişlerdir ve Türkçe konuşmuşlardır. Hatta benim aşırı yobaz ve vatan millet düşmanı anneannem ve dedem bile "Biz Türk'ten başka bir şey değiliz" diyorlar, eğer Türk terimi cumhuriyetle birlikte kullanılmaya başlansaydı o zaman en başta benim anneannem ve dedem şiddetle reddederlerdi Türklük kavramını. Zaten vatan millet Atatürk düşmanı yobazlardan da o beklenirdi ama "Türkten başka bir şey değiliz" demeleri bile Türklük bilincinin eskiden de var olduğunu gösteriyor. Devlet neredeyse yasakladı diye eskiden kimsenin kendilerine Türk demediği anlamına gelmiyor. O dediğin sadece devletin problemi. Ama Atatürk sağolsun bu konuda Türk milleti daha da özgürleşti ve herkes Türküm diyebiliyor artık
    Ask Sora: https://www.theapricity.com/forum/sh...-Sora-anything

Quote Originally Posted by Dr_Maul
    Good observation Sheikh

Last Online
    Meta-Ethnicity
    Ethnicity
    Turkish
    Ancestry
    Country
    Turkey
    Taxonomy
    Politics
    Unbestechlichkeit
    Religion
    Relationship Status
    5,995
    Thumbs Up

2 Not allowed!

Quote Originally Posted by Sora View Post
    150 yıl önce kendine Türk diyen ve Türkçe konuşan milyonlarca insan vardı.
    Boşnak ve Arnavut göçmenlerinin sevmediğim bir yanı kendilerini eşit değerde hissetmek için Türk diye bişey yoktu Atatürk sıfırdan yarattı propagandasına inanmaları. Halbuki bayağı şamanist-tengrici Türkler bile vardı Manavlar, Tahtacılar, Yörükler hiç anadolulularla bile karışmadan kalmıştı bozkırda nasıl yaşıyorlarsa aynı şekilde yaşamaya devam ediyorlardı.

Page 11 of 18 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)