Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 34

Thread: Berlin pao Odžak nije..last World War II battle in Europe

  1. #11
    Insufferable by many Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"


    Join Date
    Feb 2012
    Last Online
    @
    Ethnicity
    -
    Country
    Antarctica
    Politics
    Bros over hoes
    Gender
    Posts
    18,635
    Thumbs Up
    Received: 11,252
    Given: 13,609

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Vrazijadivizija View Post
    Pa tko drugi več vodstvo Hrvatske i razmjena teritorijalna..da je od tolike Etničko Hrvatske Posavine ostao samo Odžak i Orašje? pa gdje to ima? a vojsku su povlačili "Komisija je osnovana u listopadu 1992. na temelju odluke tadašnjeg predsjednika Republike dr. Franje Tuđmana, a članovi komisije su od 12. do 30. listopada 1992. razgovarali s 12 časnika HV-a i predstavnicima vlasti u Bosanskom i Slavonskom Brodu kako bi se rasvijetlile sve okolnosti i uzroci potpunog povlačenja hrvatskih vojnih postrojbi iz Posavine, što se do danas smatralo najvećim porazom HV-a u Domovinskom ratu.
    I što na kraju kaže taj Biondić o kojoj se to točno razmjeni početkom 90-ih radilo pa da je došlo do osnivanja Komisije 92.? Dogovor između Miloševića i hr vlasti?

    Pretpostavljam da od te razmjene nije ništa bilo jel? Jer se i dalje ratovalo?

  2. #12
    Veteran Member Varda's Avatar
    Join Date
    Aug 2020
    Last Online
    Today @ 03:26 AM
    Meta-Ethnicity
    Serb
    Ethnicity
    Serb
    Ancestry
    Dalmatian hinterland
    Country
    Serbia
    Gender
    Posts
    7,961
    Thumbs Up
    Received: 5,620
    Given: 4,633

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Vrazijadivizija View Post
    СССС
    Why are you so fucking in the head?

  3. #13
    Senior Member Vrazijadivizija's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Last Online
    04-15-2024 @ 07:11 PM
    Ethnicity
    WHG+EGH
    Country
    Chad
    Gender
    Posts
    764
    Thumbs Up
    Received: 979
    Given: 1,125

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Insuperable View Post
    I što na kraju kaže taj Biondić o kojoj se to točno razmjeni početkom 90-ih radilo pa da je došlo do osnivanja Komisije 92.? Dogovor između Miloševića i hr vlasti?

    Pretpostavljam da od te razmjene nije ništa bilo jel? Jer se i dalje ratovalo?
    Pa kako da nije bilo kad je danas to pod njihovim dijelom? Dobro se zna da su bile dogovorene razmjene sa Vrha..Ivan Čermak predvodio je ispitivanja u Zagrebu krajem listopada 1992. godineZanimljivo, obje službe bile su pod ingerencijom ministra obrane Gojka Šuška. Bosanska Posavina, na području od 2650 četvornih kilometara, obuhvaćala je devet općina: Bosanski Brod, Derventu, Doboj (Komaricu), Odžak, Bosanski Šamac, Modriču, Orašje, Brčko i Gradačac (Tramošnicu). Te općine činile su prostor uz desnu stranu rijeke Save, od Dubočca do Brčkoga, na kojem je pretežito živjelo hrvatsko pučanstvo. Kao područje unutar Republike Bosne i Hercegovine, Bosanska Posavina bila je kulturno-povijesno i gospodarski zaokružena cjelina hrvatskog naroda.



    Izvješće je nedvojbeno ukazalo na to da su za pad Bosanske Posavine odgovorni ministar obrane Gojko Šušak i njegovi ljudi na terenu, Iko Stanić, predsjednika HDZ-a iz Dervente koji je trebao povezati u zajednički sustav obrane sve općine Bosanske Posavine, a zapravo je veći dio vremena provodio u inozemstvu i Zagrebu, Ivan Brizić, pripadnik 101. brigade HVO-a koji je prije pada Bosanske Posavine širio laži o prodaji Bosanskog Broda Vojsci Republike Srpske i pukovniku Slavku Lisici, i to pred hrvatskim vojnicima, a kad ga je uhitila Vojna policija na intervenciju ministra obrane Gojka Šuška, i prije davanja iskaza pušten je na slobodu. U istoj ekipi bio je i Ivan Čuljak, bliski suradnik Ike Stanića, koji je kao i Brizić bio zadužen za dezinformcije i širenje defetizma u hrvatskim postrojbama, pa je tvrdio kako je, borili se ili ne borili, sve dogovoreno između Bobana i Karadžića. Kad je riječ o sastancima domaćeg vodstva s hercegovačkom linijom oko uspostave zajedničkog Vijeća, spominje se već tada i sudjelovanje Ivića Pašalića. U izvješću komisije i izjavama svjedoka može se vidjeti kako je postojao snažan pritisak na izabrano vodstvo Hrvata u Posavini da se zamijeni Vijećima HVO-a i ljudima iz Hercegovine, nagovaralo se pojedine općine da prijeđu u “Hrvatsku zajednicu Herceg Bosna“, obećavala im se zbog toga pomoć koja nikad nije dolazila. Započeli su u to vrijeme i sukobi s Bošnjacima na području Bosne i Hercegovine, što se negativno odrazilo i na sudjelovanje bošnjačkih vojnika u borbama za Posavinu.
    Komisija spominje i nejasnu ulogu generala Praljka, Šuškova pomoćnika u to vrijeme, koji je u Posavinu dolazio i vodio postrojbe bez ikakvih saznanja viših zapovjedništava, a svjedoci su tvrdili da su, kad se Praljak pojavljivao na terenu, stalno nastajali problemi i povećavao se gubitak teritorija. Osim toga, izvjesno je kako su potpuno zakazale protuobavještajna služba SIS i služba Informativne propagandne djelatnosti za moral, jer nisu uspjeli ili nisu htjeli razotkriti defetiste, a nisu se potrudili niti objasniti vojnicima ciljeve borbe u Posavini, zbog čega je bilo primjetno osipanje vojnika i odbijanje cijelih postrojbi da odu na bosanskoposavsko ratište, stoji u izvješću.

    Zna se da se Posavina naspram Hercegovine i ostalih krajeva gledala kao goli k što je velika sramota.."Herceg Bosna"..Svi znaju u Orašju da je "prodana" Posavina samo što et neče da Vrh prizna.

  4. #14
    Insufferable by many Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"


    Join Date
    Feb 2012
    Last Online
    @
    Ethnicity
    -
    Country
    Antarctica
    Politics
    Bros over hoes
    Gender
    Posts
    18,635
    Thumbs Up
    Received: 11,252
    Given: 13,609

    0 Not allowed!

    Default

    Toliki tekst, a nisi mi odgovorio na pitanje. Izgleda da je bilo povlačenja početkom 90-ih. Zašto? Nastavilo se ratovat i tek je kasnije, 94-te, došlo na vidjelo to da će se morati uspostaviti dogovor. Razlog prema tome tekstu je taj da su došli gore tražit od Posavljaka priključenje Herceg-Bosni šireći defetizam. Čudno matereti. Pa onda jel to ili je teritorijalna razmjena.

    Taj dio od Praljka pa na dalje dolazi od Stipetića. Na forum.hr sam čitao baš neki dan od branitelja HV-a (ne HVO-a) porijeklom Posavljaka koji je gore bio do zadnjeg dana, da Stipetić samo želi oprati svoje ruke od krivnje, (a valjda sve stjerati na ruke Hercegovačkog kadra) te usput demontirajući pola Stipetićevih nebuloza.

    A ti pod njihovim dijelom... A pod čijim smo to mi dijelom, iz Hercegovine ili Srednje Bosne? Ja shvaćam da u Posavini vole svoje Bošnjake za razliku od Hercegovine ili Srednje Bosne, ali nastoj ti takve izjave zadržat za sebe. Mi ćemo shvatit tebe ti shvati nas.

  5. #15
    Senior Member Vrazijadivizija's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Last Online
    04-15-2024 @ 07:11 PM
    Ethnicity
    WHG+EGH
    Country
    Chad
    Gender
    Posts
    764
    Thumbs Up
    Received: 979
    Given: 1,125

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Insuperable View Post
    Toliki tekst, a nisi mi odgovorio na pitanje. Izgleda da je bilo povlačenja početkom 90-ih. Zašto? Nastavilo se ratovat i tek je kasnije, 94-te, došlo na vidjelo to da će se morati uspostaviti dogovor. Razlog prema tome tekstu je taj da su došli gore tražit od Posavljaka priključenje Herceg-Bosni šireći defetizam. Čudno matereti. Pa onda jel to ili je teritorijalna razmjena.

    Taj dio od Praljka pa na dalje dolazi od Stipetića. Na forum.hr sam čitao baš neki dan od branitelja HV-a (ne HVO-a) porijeklom Posavljaka koji je gore bio do zadnjeg dana, da Stipetić samo želi oprati svoje ruke od krivnje, (a valjda sve stjerati na ruke Hercegovačkog kadra) te usput demontirajući pola Stipetićevih nebuloza.

    A ti pod njihovim dijelom... A pod čijim smo to mi dijelom, iz Hercegovine ili Srednje Bosne? Ja shvaćam da u Posavini vole svoje Bošnjake za razliku od Hercegovine ili Srednje Bosne, ali nastoj ti takve izjave zadržat za sebe. Mi ćemo shvatit tebe ti shvati nas.
    Onog istog trenutka kada su 92.sve Vojne jedinice i stanovništvo Posavine bili povučeni,bila je gotova "razmjena"..borba se samo odvijala od Orašja do Odžaka,nastavilo se ratovati ali samo odbradbeno,nitko nije naređivao ponovno uzimanje svojih dijelova več su ostali na tome prema zapovjedi Vrha RH,moj stari je čuvao zapovjednike u Orašju od početka rata do kraja,On,oni i svi drugi su znali što se točno događa ali su šutili svi..Očito je da se dogovarala razmjena za druge dijelove.

    Evo što Stipetić kaže. https://www.nacional.hr/stipetic-prv...rpski-koridor/

  6. #16
    Insufferable by many Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"


    Join Date
    Feb 2012
    Last Online
    @
    Ethnicity
    -
    Country
    Antarctica
    Politics
    Bros over hoes
    Gender
    Posts
    18,635
    Thumbs Up
    Received: 11,252
    Given: 13,609

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Vrazijadivizija View Post
    Onog istog trenutka kada su 92.sve Vojne jedinice i stanovništvo Posavine bili povučeni,bila je gotova "razmjena"..borba se samo odvijala od Orašja do Odžaka,nastavilo se ratovati ali samo odbradbeno,nitko nije naređivao ponovno uzimanje svojih dijelova več su ostali na tome prema zapovjedi Vrha RH,moj stari je čuvao zapovjednike u Orašju od početka rata do kraja,On,oni i svi drugi su znali što se točno događa ali su šutili svi..Očito je da se dogovarala razmjena za druge dijelove.
    Odvijala se razmjena tako da su došli gore uvući Posavljake u HB, a onda pod tom krinkom širiti defetizam pomoću kojega će Posavina pripasti drugom teritoriju. To je toliko far fetched, ali vjeruj što hoćeš.

    Pa valjda sam ti znao do znanja da sam to čitao.
    https://www.forum.hr/showpost.php?p=...postcount=4842

    Upravo taj žohar The Worm kojemu ime pravo pristaje te kojega Ban citira neopisivo mrzi Hrvate iz Hercegovine, a ni ostali bh Hrvati mu nisu dragi te sve naziva bosanskim katolicima. Provesti 11 godina na forumu (prijasnji nick pop84 cini mi se) gledajući na koji način će ubaciti u post osobu sa poveznicom iz Hercegovine, manipulirajući informacijama, situacijama itd. je toliko patetično. Od takvih dolaze te informacije.

  7. #17
    Senior Member Vrazijadivizija's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Last Online
    04-15-2024 @ 07:11 PM
    Ethnicity
    WHG+EGH
    Country
    Chad
    Gender
    Posts
    764
    Thumbs Up
    Received: 979
    Given: 1,125

    0 Not allowed!

    Default

    Ja ti nisam sav ovaj gore tekst postavio da bi ti zaključio da se odlučilo Posavljake uvuč u HB i da je to moj odgovor..več sam postavio zato da se vidi koliko je Politika imala utjecaj na pad B.Posavine,te je ovo samo mali dio sveg toga..Istina je da se Posavina ne bi mogla tako lagano obraniti 92. zato što je i ovako Hrvatska vojska u tome trenutku bila katastrofalna i nije se moglo puno napravit u Posavini kao i drugi razni problemi tijekom/nakon toga u to vrijeme..ali veliki dio toga je odlučivala Politika i dogovaranja..a ti sada dragi Hercegovcu vjeruj što god ti je volja.

  8. #18
    Insufferable by many Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"


    Join Date
    Feb 2012
    Last Online
    @
    Ethnicity
    -
    Country
    Antarctica
    Politics
    Bros over hoes
    Gender
    Posts
    18,635
    Thumbs Up
    Received: 11,252
    Given: 13,609

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Vrazijadivizija View Post
    Ja ti nisam sav ovaj gore tekst postavio da bi ti zaključio da se odlučilo Posavljake uvuč u HB i da je to moj odgovor..več sam postavio zato da se vidi koliko je Politika imala utjecaj na pad B.Posavine,te je ovo samo mali dio sveg toga..Istina je da se Posavina ne bi mogla tako lagano obraniti 92. zato što je i ovako Hrvatska vojska u tome trenutku bila katastrofalna i nije se moglo puno napravit u Posavini kao i drugi razni problemi tijekom/nakon toga u to vrijeme..ali veliki dio toga je odlučivala Politika i dogovaranja..a ti sada dragi Hercegovcu vjeruj što god ti je volja.
    To je zaključio tekst kojeg si zalijepio.

    HV počevši od 92. ili 93. nije nikada službeno bio u Bosni, osim u zajedničkim misijama sa armijom pred kraj rata, ali kao što i sam znaš pred granice su se skidale oznake HV-a. Kako valjda strane službe sve doznaju, Šušak je donio naredbu krajem rata da se ni to ne smije raditi, ali kao što vidiš HV je i dalje bio u Bosni. Naredba je valjda službeno donesena radi sudova i čega već ne. Taj sam Ban kaže da je Šušak donio naredbu u ožujku, a oni su se izvlačili u listopadu. Zbog ovakvih situacija ostaje dosta prostora za manipulaciju. Plus i Ameri su naredili zaustavljanje rata. Dogovor je postignut. Ali na štetu svih bh Hrvata ne samo onih iz Posavine. Sam predsjednik Herceg Bosne koji je potpisao Washingtonski sporazum Zubak je iz Posavine. Hah. Isti onaj koji je podržao Berryjeve amandmane misleći da će oni biti od koristi Hrvatima u Posavini. Izgleda da vi stvarno volite muslimane i da vam biraju predstavnike.

    A to što se toga povlačenja pred početak rata tiče čija priča makar meni ne drži vodu ... Jedan Posavljak je napisao, možda je i nekim lakše vjerovati da su izdani, da je oružje slano u Hercegovinu, da je naređeno povlačenje itd. sto toga, pa je bilo lakše otići u minhen bojnu.

  9. #19
    Senior Member Vrazijadivizija's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Last Online
    04-15-2024 @ 07:11 PM
    Ethnicity
    WHG+EGH
    Country
    Chad
    Gender
    Posts
    764
    Thumbs Up
    Received: 979
    Given: 1,125

    0 Not allowed!

    Default

    Dogodilo se što se dogodilo i tjt..a sad što mi pričamo i nema više veze kad je situacija završena..Posavci ne mrze i ne rade razliku Hrvata iz Hercegovine i Bošnjaka..Muslimani i Hrvatski narod su vječno vamo bili jedno uz drugog bez ikakvih incidenata..a to što ste vi gori zakuhavali sa Bošnjama i oni s vama to je svoje priča..volim ja sve svoje..i Bošnjački mi je narod vrlo drag..barem onaj Posavski.
    Ova priča je o Odžaku 1945 i Posavskim braniteljima tako da se ostavimo ove teme..

  10. #20
    Ein einzelner Gefangener.. Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

    PlattitüdenPaule's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Last Online
    @
    Location
    Hinterwald
    Meta-Ethnicity
    Horse-Human of Wyoming
    Ethnicity
    Hillbilly
    Country
    Germany
    Y-DNA
    R1b-U106/R-Z156
    mtDNA
    U5b2
    Taxonomy
    Country Boy
    Politics
    Zeitzeuge einer Zeitenwende
    Hero
    Klaus Störtebeker, Kurt Knispel
    Gender
    Posts
    2,899
    Thumbs Up
    Received: 5,409
    Given: 5,264

    1 Not allowed!

    Default

    Truly a great read. Thank you for sharing!

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Polish contribution to the Battle of Berlin.
    By Slavic Italian in forum Polska
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2020, 07:11 PM
  2. Berlin then and now. Battle of Berlin 1945
    By Slavic Italian in forum History
    Replies: 1
    Last Post: 11-21-2020, 03:58 AM
  3. Is this peak clown world? From NYC to Berlin.
    By The Lawspeaker in forum News Articles
    Replies: 3
    Last Post: 06-16-2019, 02:34 AM
  4. Replies: 0
    Last Post: 11-23-2017, 09:29 PM
  5. Moscow-Berlin Axis, the future for Europe.
    By sturmwalkure in forum Politics & Ideology
    Replies: 77
    Last Post: 07-07-2012, 09:33 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •