Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 41 to 50 of 77

Thread: Neden Hazaralar Türk değil ?

Senior Member Nanushka's Avatar
    Last Online
    04-06-2024 @ 06:29 PM
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Avar (3/4) Crimean Tatar (1/4)
    Ancestry
    Northern Caucasia
    Country
    Finland
    mtDNA
    H13a
    Taxonomy
    north pontid with proto-nordid elements
    Hero
    Ataturk, Shamil the Avar, Robin Cook, Bertrand Russel
    Religion
    Tengrism
    Relationship Status
    engaged to N1c1
    619
    Thumbs Up
    Received: 639
    Given: 1,142

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by Kaspias View Post
    Kuzey Kafkasya genetik olarak Batı Asya'ya dahil, Boşnaklarda Peçenek değil. Hazaraların kısmen Türk olduğu doğru fakat bunu her popülasyon için genelleştirip propaganda haline getirmek insanların kimliğine hakaret etmek olur. Kendini Türk hissetmesi için etnik Türk olmasına, bu şekilde kılıf bulmamıza gerek yok.
    Bu forumda gördüğüm en bilgisiz ve kasıtlı yanıtlardan biri olmuş bu. Hazaralardan bahseden oldu mu? Ayrıca genetik tek başına bilgi veremez bir halkın kökeni hakkında! Ne yazık ki buradaki Türklerin çoğunu kendim gibi Türklüğü araştıran ve yüzeysel bilgiler dışında da biraz bilgi sahibi kişiler sanma saflığındayım hala. Hangi derin araştırmaya dayanarak kuzey Kafkasya'nın genetik olarak batı Asya olduğunu iddia ediyorsun merak ettim, batılı genealogy şirketlerinin yorumlarına ve haritalarına göre mi? Sırf kendi genetik alandaki yetersizliğimin yenmek için burada genetik araştırmacıları ile görüşmeler yapıyorum ben, ve ne ortaya çıkıyor biliyor musun Kaspias, kuzey Kafkasyalıların y-DNA'sının yüzde 50-60'ını oluşturan J haplogrubunun Sarmatlardan gelme olasılığının son derece yüksek olduğu. Bizler İskit torunuyuz diyebiliriz yani kuzey Kafkasyalılar olarak ve buna kimse itiraz edemez çünkü tarih, antropoloji ve genetik beraber çalışıyor

Bu durumda örneğin Avarların ve Çeçenlerin dışarından ithal olmayan ve yüzde 25-30'lara kadar çıkan kızıl saç oranı da hem İskitlere hem de Ak Hunlara atfedilebilir, çünkü bu halkların tipolojisi eski kaynaklarda yazılı, arkeolojik bilgiler de bunu ortaya koyuyor. Yani öyle hemen atlayıp heyecanla 'kuzey Kafkasyalılar batı Asyalıdır genetik olarak' filan diye buradaki bazı aklıevvellerin ekmeğine yağ sürme! Benim test sonuçlarımı gördün mü öncelikle? Kimse onlara batı Asyalı diyemez, zaten ben bölge tanımlamalarına itiraz ediyorum saçma sapan sonuçlara yol açıyorlar ve sadece kafa karıştırıyorlar

Kendini Türk hissetmek zorunda değilsin ama hemen çıkarımlar yapacak düzeyde de değilsin, ben hiçbirşeyin propogandasını da yapmıyorum ayrıca sadece Türklük açısından olayları değerlendiriyorum buradaki çoğunluğun aksine. Herkes çok şükür IE dahil her açıdan ele alıyor bir tek Türklük açısıdan bakmıyor kusur bakma ama bu eziklikten kaynaklanıyor ve ben ezik değilim! Peçenek itirazını neye dayandırıyorsun onu da açıklamanı bekliyorum, buradaki sırp ve grekler mi Peçenek değil diyor mesela o yüzden mi? Ne zavallıca. Şapşalın birisi adının Bosnia nehrinden geldiğini iddia etmişti burada, peki de abi Bosnia adının kökeni nereden geliyor?? Genetikte en iyisi değilim çünkü tam çalışma alanım değil ve öğreniyorum, ama etimolojide gayet ilerlemiş durumdayım sana küçük bir ders: Peçenek > Besenek > Beseneg (Türkçe'deki p>b değişimi ile ç>s değişimi, k>g değişimi) ayrıca Peçeneklere onları bir süre yöneten Macarların verdiği adın da etkisi ile Besenyö> Bosnia

İlerlemek için başkalarının dayatmalarına itiraz etmeyi ve sorgulamayı öğrenmelisin, agopun kazı gibi her önüne konanı yeme araştır öğren ve yeni çıkarımlar yap, madalyonun arkasına da bak eğer gerçekten iyi niyetli bir oyuncuysan
    Last edited by Nanushka; 03-19-2021 at 11:51 AM.

Veteran Member
    Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Kaspias's Avatar
    Last Online
    @
    Meta-Ethnicity
    Rumelian
    Ethnicity
    Balkan Turkish, Pomak
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Q-F16045
    mtDNA
    K1a
    7,446
    Thumbs Up
    Received: 11,836
    Given: 7,303

5 Not allowed!

Quote Originally Posted by Buusra View Post
    Bu forumda gördüğüm en bilgisiz ve kasıtlı yanıtlardan biri olmuş bu. Ne yazık ki buradaki Türk kökenlilerin çoğunu kendim gibi Türklüğü araştıran ve yüzeysel bilgiler dışında da biraz bilgi sahibi kişiler sanma saflığındayım hala. Hangi derin araştırmaya dayanarak kuzey Kafkasya'nın genetik olarak batı Asya olduğunu iddia ediyorsun merak ettim, batılı genealogy şirketlerinin yorumlarına ve haritalarına göre mi? Sırf kendi genetik alandaki yetersizliğimin yenmek için burada genetik araştırmacıları ile görüşemeler yapıyorum ben, ve ne ortaya çıkıyor biliyor musun Kaspias, kuzey Kafkasyalaıların y-DNA'sının yüzde 50-60'ını oluşturan J haplogrubunun Sarmatlardan gelme olasılığının son derece yüksek olduğunu. Bizler İskit torunuyuz diyebiliriz yani kuzey Kafkasyalılar olarak.

Bu durumda örneğin Avarların ve Çeçenlerin dışarından ithal olamayan ve yüzde 25-30'lara kadar çıkan kızıl saç oranı da hem İskitlere hem de Ak Hunlara atfedilebilir, çünkü bu halkların tipolojisi eski kaynaklarda yazılı, arkeolojil bilgiler de bunu ortaya koyuyor. Yani öyle hemen atlayıp heyecanla 'kuzey Kafkasyalılar batı Asyalıdır genetik olarak' filan diye buradaki bazı aklıevvellerin ekmeğine yağ sürme! Benim test sonularımı gördün mü öncelikle? Kimse onlara batı Asyalı diyemez, zaten ben bölge tanımlamasına itiraz ediyorum saçma sapan sonuçlara yol açıyorlar ve sadece kafa karıştırıyorlar

Kendini Türk hissetmek zorunda değilsin ama hemen çıkarımlar yapacak düzeyde de değilsin, ben hiçbirşeyin propogandasını da yapmıyorum ayrıca sadece Türklük açısından olayları değerlendiriyorum buradaki çoğunluğun aksine. Herkes çok şükür IE dahil her açıdan ele alıyor bir tek Türklük açısıdan bakmıyor kusur bakma ama bu eziklikten kaynaklanıyor ve ben ezik değilim! Peçenek itirazını neye dayandırıyorsun onu da açıklamanı bekliyorum, buradaki sırp ve grekler mi Peçenek değil diyor? Ne zavallıca. Şapşalın birisi adının Bosnia nehrinden geldiğini iddia etmişti burada, peki de abi Bosnia adı nereden geliyor?? Genetikte en iyisi değilim çünkü tam çalışma alanım değil ve öğreniyorum, ama etimolojide gayet ilerlemiş durumdayım sana küçük bir ders: Peçenek > Besenek > Beseneg (Türkçe'deki p>b değişimi ile ç>s değişimi, k>g değişimi) ayrıca Peçeneklere onları bir süre yöneten Macarların verdiği adın da etkisi ile Besenyö> Bosnia

İlerlemek için sana başkalarının dayatmalarına itiraz etmeyi ve sorgulamayı öğrenmelisin, agopun kazı gibi her önüne konanı yeme araştır öğren ve yeni çıkarımlar yap, madalyonun arkasına da bak eğer gerçekten iyi niyetli bir oyuncuysan
    Neden birden bana saldırmaya karar verdin? Konu nasıl benim Türklüğüme geldi mesela? Herkesi Türk yaptın, Avarlarda en Türk ulus, en Türk sensin, tebrik ederim. Yazdıklarını ben okurken utandım. Ben bilgisizim, sen bilgilisin. Güdümüne ters gelen her yorumda kasıtlıdır. Batının bilimi aşağılık, senin inandığın doğrular sorgulanamaz. Mesele Türklük tarafından bakman değil o tarafta saplanıp kalman.

Boşnaklar sadece İlir ve Slav örnekleriyle modelleniyorlar. Geri kalan karışımlar yok veya eser miktarda:

Target: Bosnian
    Distance: 2.5611% / 0.02561131
    59.4 HUN_Avar_Szolad
    40.6 HRV_IA

Kuzey Kafkasya halklarının Batı İskitleri(IE) ve/veya Sarmatlar(IE) ile ilişiği var. Doğu İskitleri Uraldan itibaren Türki profildeler.

Target: Avar
    Distance: 2.1609% / 0.02160859
    61.8 RUS_Maykop_Late
    26.6 Yamnaya_RUS_Samara
    11.6 Sarmatian_RUS_Caucasus

Spesifik olarak Avarların bir Türklük ibaresi yok:

Distance to: RUS_Maykop_Late
    0.02852431 Abkhasian
    0.02933983 Georgian_Imer
    0.03576723 Georgian_Laz

Distance to: Yamnaya_RUS_Samara
    0.13015875 Ingrian
    0.13049538 Mordovian
    0.13131984 Russian_Kostroma

Distance to: Sarmatian_RUS_Caucasus
    0.07724910 Tajik_Rushan
    0.08313915 Tajik_Shugnan
    0.08889986 Tajik_Yagnobi

En azından kim olduğunu bil. Masallara istersen yine inanırsın.

Banned
    Last Online
    @
    Ethnicity
    Türk
    Ancestry
    Aegean, Inner Anatolia, Transcaucasia
    Country
    Turkey
    Relationship Status
    Engaged
    7,516
    Blog Entries
    2
    Thumbs Up
    Received: 8,160
    Given: 3,931

5 Not allowed!

Bu forumda gördüğüm en bilgisiz ve kasıtlı yanıtlardan biri olmuş bu. Hazaralardan bahseden oldu mu? Ayrıca genetik tek başına bilgi veremez bir halkın kökeni hakkında! Ne yazık ki buradaki Türklerin çoğunu kendim gibi Türklüğü araştıran ve yüzeysel bilgiler dışında da biraz bilgi sahibi kişiler sanma saflığındayım hala. Hangi derin araştırmaya dayanarak kuzey Kafkasya'nın genetik olarak batı Asya olduğunu iddia ediyorsun merak ettim, batılı genealogy şirketlerinin yorumlarına ve haritalarına göre mi? Sırf kendi genetik alandaki yetersizliğimin yenmek için burada genetik araştırmacıları ile görüşmeler yapıyorum ben, ve ne ortaya çıkıyor biliyor musun Kaspias, kuzey Kafkasyalıların y-DNA'sının yüzde 50-60'ını oluşturan J haplogrubunun Sarmatlardan gelme olasılığının son derece yüksek olduğu. Bizler İskit torunuyuz diyebiliriz yani kuzey Kafkasyalılar olarak ve buna kimse itiraz edemez çünkü tarih, antropoloji ve genetik beraber çalışıyor

Bu durumda örneğin Avarların ve Çeçenlerin dışarından ithal olamayan ve yüzde 25-30'lara kadar çıkan kızıl saç oranı da hem İskitlere hem de Ak Hunlara atfedilebilir, çünkü bu halkların tipolojisi eski kaynaklarda yazılı, arkeolojik bilgiler de bunu ortaya koyuyor. Yani öyle hemen atlayıp heyecanla 'kuzey Kafkasyalılar batı Asyalıdır genetik olarak' filan diye buradaki bazı aklıevvellerin ekmeğine yağ sürme! Benim test sonuçlarımı gördün mü öncelikle? Kimse onlara batı Asyalı diyemez, zaten ben bölge tanımlamalarına itiraz ediyorum saçma sapan sonuçlara yol açıyorlar ve sadece kafa karıştırıyorlar

Kendini Türk hissetmek zorunda değilsin ama hemen çıkarımlar yapacak düzeyde de değilsin, ben hiçbirşeyin propogandasını da yapmıyorum ayrıca sadece Türklük açısından olayları değerlendiriyorum buradaki çoğunluğun aksine. Herkes çok şükür IE dahil her açıdan ele alıyor bir tek Türklük açısıdan bakmıyor kusur bakma ama bu eziklikten kaynaklanıyor ve ben ezik değilim! Peçenek itirazını neye dayandırıyorsun onu da açıklamanı bekliyorum, buradaki sırp ve grekler mi Peçenek değil diyor? Ne zavallıca. Şapşalın birisi adının Bosnia nehrinden geldiğini iddia etmişti burada, peki de abi Bosnia adı nereden geliyor?? Genetikte en iyisi değilim çünkü tam çalışma alanım değil ve öğreniyorum, ama etimolojide gayet ilerlemiş durumdayım sana küçük bir ders: Peçenek > Besenek > Beseneg (Türkçe'deki p>b değişimi ile ç>s değişimi, k>g değişimi) ayrıca Peçeneklere onları bir süre yöneten Macarların verdiği adın da etkisi ile Besenyö> Bosnia

İlerlemek için başkalarının dayatmalarına itiraz etmeyi ve sorgulamayı öğrenmelisin, agopun kazı gibi her önüne konanı yeme araştır öğren ve yeni çıkarımlar yap, madalyonun arkasına da bak eğer gerçekten iyi niyetli bir oyuncuysan
    Hayatımda bu kadar sübjektif bilgiyi bir arada görmemiştim. Boşnakların Peçeneklerle alakası yok, sözcüklerin ses benzerliğinden yapılan her çıkarım da etimolojik bir kanıt değildir. Kaspias’ın net çıkarım yapmasını eleştirmişsin fakat kendin de ironik bir şekilde aynı şeyi yapmışsın. Genetik yorumlamayı senden daha iyi bilen birisi var karşında ve mantık çerçevesinde açıklamasını istemek yerine direkt reddediyorsun, çünkü taraflı bilginin peşindesin. Tıpkı Boşnak-Peçenek benzetmesi gibi. Etimolojide dediğin kadar kendini geliştirmiş olsaydın çok yüksek ihtimalle kökenini araştırdığın sözcüğün birden fazla köken tahmini olduğunu görürdün, ve Bosna ve Boşnak sözcükleri için en yaygın kanının Macar kaynağından çok uzak olduğunu, daha çok Bizans ve Roma kaynaklarından İlirce kökenli olduğunu bilirdin. Sıklıkla araştırmalar yaptığını söylemişsin fakat dogmatik ve sübjektif bir anlayışla yapılan hiçbir araştırmanın akademik açıdan değeri yoktur, dolayısıyla sana tavsiyem önce nasıl araştırma yapılacağını öğren, ondan sonra başkalarının “net ve hemen” fikirlerine eleştiri yapma hakkını kendinde ara.

Araştırmaya yeniden başlaman için en yaygın kanıyı bırakıyorum buraya, belki fazlasıyla “net ve hemen” olan yorumunu törpülemende faydası olur:
    Bosna için, Bassanus> Bassenus> Bassinus> Bosina> Bosьna> Bosna.
    Boşnak da çoğunluk tarafından Slav dillerinde sözcüğü maskülenleştirmek adına sıklıkla kullanılan -ak ekinin eklenmesiyle türediğine inanılır, Polak, Slovak ve gosak (erkek kaz) sözcüklerinde olduğu gibi.

Banned
    Last Online
    04-04-2021 @ 07:22 PM
    Meta-Ethnicity
    Caucasian
    Ethnicity
    1/2 Circassian(Adyghe)+1/2 Trabzon East
    Country
    Adyghea
    Y-DNA
    G-L1266
    Taxonomy
    Some say Very Caucasian looking, some say Atlanto-med+Dinarid+CM
    465
    Thumbs Up
    Received: 1,137
    Given: 1,035

7 Not allowed!

Bu durumda örneğin Avarların ve Çeçenlerin dışarından ithal olmayan ve yüzde 25-30'lara kadar çıkan kızıl saç oranı da hem İskitlere hem de Ak Hunlara atfedilebilir, çünkü bu halkların tipolojisi eski kaynaklarda yazılı, arkeolojik bilgiler de bunu ortaya koyuyor. Yani öyle hemen atlayıp heyecanla 'kuzey Kafkasyalılar batı Asyalıdır genetik olarak' filan diye buradaki bazı aklıevvellerin ekmeğine yağ sürme! Benim test sonuçlarımı gördün mü öncelikle? Kimse onlara batı Asyalı diyemez, zaten ben bölge tanımlamalarına itiraz ediyorum saçma sapan sonuçlara yol açıyorlar ve sadece kafa karıştırıyorlar

Kendini Türk hissetmek zorunda değilsin ama hemen çıkarımlar yapacak düzeyde de değilsin, ben hiçbirşeyin propogandasını da yapmıyorum ayrıca sadece Türklük açısından olayları değerlendiriyorum buradaki çoğunluğun aksine. Herkes çok şükür IE dahil her açıdan ele alıyor bir tek Türklük açısıdan bakmıyor kusur bakma ama bu eziklikten kaynaklanıyor ve ben ezik değilim! Peçenek itirazını neye dayandırıyorsun onu da açıklamanı bekliyorum, buradaki sırp ve grekler mi Peçenek değil diyor mesela o yüzden mi? Ne zavallıca. Şapşalın birisi adının Bosnia nehrinden geldiğini iddia etmişti burada, peki de abi Bosnia adının kökeni nereden geliyor?? Genetikte en iyisi değilim çünkü tam çalışma alanım değil ve öğreniyorum, ama etimolojide gayet ilerlemiş durumdayım sana küçük bir ders: Peçenek > Besenek > Beseneg (Türkçe'deki p>b değişimi ile ç>s değişimi, k>g değişimi) ayrıca Peçeneklere onları bir süre yöneten Macarların verdiği adın da etkisi ile Besenyö> Bosnia

Kuzeydoğu Kafkasya'daki J haplogrubu Sarmatlardan gelme değil oranın yerli haplogrubudur. Bazı Sarmat örneklerinde J haplogrubu bulunmuş olabilir aynı Kuzeybatı Kafkasya'daki Alan örneklerinde G haplogrubu bulunduğu gibi ama bu haplogruplar o step halklarına kuzey kafkasyalılardan geçmiştir. Kuzey Kafkasyalılarda %30-40 arası ortalama Sarmat genetik mirası var dediğin gibi ama bu onları Batı Asya genetik kümelenmesinden çok uzaklara çıkarmıyor düşündüğünün aksine.

Bu arada Çeçen ve Avarlarda %25-30 kızıl saç oranını nerden çıkardın çok merak ettim. Yapılan antropolojik çalışmalara göre Kafkasyadaki en fazla kızıl saç oranına sahip millet Gürcüler(%5 kızıl saç oranı ile) ve Gürcülerde hiç step katkısı yok genetik olarak. Aynı şekilde Kafkasya'daki en fazla renkli göz(mavi-gri) oranına sahip millet de Gürcüler yapılan 2 ayrı çalışmaya göre. En fazla sarı saç oranına sahip grup da Lazlar(hiç step genetiği katkısı yok) ve Leskino bölgesinde yaşayan Kabardeyler. Gördüğün gibi step katkısıyla açık renklilik arasında bir korelasyon yok.

En fazla kızıl saç oranı sırasıyla:
    1) İmereti Gürcüler
    2) Megrel Gürcüler
    3) Kslovodsky bölgesindeki Abazinler
    4) Ochamchira bölgesindeki Abhazlar

İsteyenler için buraya yapılan çalışmaları bırakıyorum bakabilirsiniz

Spoiler!

Boşnak-Peçenek olayını da ilk senden duydum ve aşırı absürt geldi şahsen bana.

Uralic Council
    Last Online
    03-22-2024 @ 11:16 PM
    Meta-Ethnicity
    Ural-Altaic
    Ethnicity
    Tatar
    Ancestry
    Nogai, part Çöllü and part Yalıboylu
    Country
    Turkey
    Politics
    Radical
    900
    Thumbs Up
    Received: 1,642
    Given: 8,043

2 Not allowed!

Quote Originally Posted by RatCat View Post
    Boşnak-Peçenek olayını da ilk senden duydum ve aşırı absürt geldi şahsen bana.
    Romanyalı dostumuzda ona benzer bir şey demişti

Veteran Member
    Apricity Funding Member
    "Friend of Apricity"

Kaspias's Avatar
    Last Online
    @
    Meta-Ethnicity
    Rumelian
    Ethnicity
    Balkan Turkish, Pomak
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    Q-F16045
    mtDNA
    K1a
    7,446
    Thumbs Up
    Received: 11,836
    Given: 7,303

1 Not allowed!

Quote Originally Posted by Edgü View Post
    Romanyalı dostumuzda ona benzer bir şey demişti
    Dobruca ve Transilvanya'da Peçenek toponimlerinin yanı sıra o bölgelerin etniklerinde 0% 15% arası değişen Türki skorları da var. Boşnaklarda öyle bir durumda yok.

Uralic Council
    Last Online
    03-22-2024 @ 11:16 PM
    Meta-Ethnicity
    Ural-Altaic
    Ethnicity
    Tatar
    Ancestry
    Nogai, part Çöllü and part Yalıboylu
    Country
    Turkey
    Politics
    Radical
    900
    Thumbs Up
    Received: 1,642
    Given: 8,043

2 Not allowed!

Dobruca ve Transilvanya'da Peçenek toponimlerinin yanı sıra o bölgelerin etniklerinde 0% 15% arası değişen Türki skorları da var. Boşnaklarda öyle bir durumda yok.
    https://www.theapricity.com/forum/sh...light=Pecheneg

https://www.theapricity.com/forum/sh...light=Pecheneg

Bu Romanyalı dostumuzun yazdıklarının bir kısmı

Veteran Member
    Last Online
    03-19-2024 @ 10:52 PM
    Meta-Ethnicity
    insan
    Ethnicity
    @
    Country
    Antarctica
    3,059
    Thumbs Up
    Received: 3,748
    Given: 9,033

0 Not allowed!

Bir toplumun genetik konusunda Türklerden ne kadar etkilendiğini Türklerden başka kimseyi ilgilendirmemeli. Tabii ki bizim aramızda bazı konularda yada tartışmalarda bunu konuşabiliriz, ama kendisini Türk olarak görmeyen insana, geçmişte Türklerden etkilendiği için Türk olarak saymak çok saygısız birşeydir ve burdaki trollerin Türk karşıtı davranışlarından hiç bir farkı yoktur. Saldırgan ve bilgisiz tavırla kimse bir yerde ne haklı çıkar ne de Türklüğe bir iyilik yapar. Kocaman dünyada Türk mü kalmadı gidip Hazaraları yada bilmem kimleri Türk olarak sayacağız. Ve Türklere yakın olman için Türk mü olman lazım? Etnik olarak Boşnakların Türklerle hiç bir alakasının olmadığı aşikar ama benim için ne Anadolu ne Orta Asya Türklerinden farklılar.

Banned
    Last Online
    11-04-2022 @ 01:00 PM
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turkish
    Country
    Turkey
    Politics
    Ethnic Nationalism
    386
    Thumbs Up
    Received: 184
    Given: 373

0 Not allowed!

Neden birden bana saldırmaya karar verdin? Konu nasıl benim Türklüğüme geldi mesela? Herkesi Türk yaptın, Avarlarda en Türk ulus, en Türk sensin, tebrik ederim. Yazdıklarını ben okurken utandım. Ben bilgisizim, sen bilgilisin. Güdümüne ters gelen her yorumda kasıtlıdır. Batının bilimi aşağılık, senin inandığın doğrular sorgulanamaz. Mesele Türklük tarafından bakman değil o tarafta saplanıp kalman.

Boşnaklar sadece İlir ve Slav örnekleriyle modelleniyorlar. Geri kalan karışımlar yok veya eser miktarda:

Target: Bosnian
    Distance: 2.5611% / 0.02561131
    59.4 HUN_Avar_Szolad
    40.6 HRV_IA

Kuzey Kafkasya halklarının Batı İskitleri(IE) ve/veya Sarmatlar(IE) ile ilişiği var. Doğu İskitleri Uraldan itibaren Türki profildeler.

Target: Avar
    Distance: 2.1609% / 0.02160859
    61.8 RUS_Maykop_Late
    26.6 Yamnaya_RUS_Samara
    11.6 Sarmatian_RUS_Caucasus

Spesifik olarak Avarların bir Türklük ibaresi yok:

Distance to: RUS_Maykop_Late
    0.02852431 Abkhasian
    0.02933983 Georgian_Imer
    0.03576723 Georgian_Laz

Distance to: Yamnaya_RUS_Samara
    0.13015875 Ingrian
    0.13049538 Mordovian
    0.13131984 Russian_Kostroma

Distance to: Sarmatian_RUS_Caucasus
    0.07724910 Tajik_Rushan
    0.08313915 Tajik_Shugnan
    0.08889986 Tajik_Yagnobi

En azından kim olduğunu bil. Masallara istersen yine inanırsın.
    Kaspias, tipik bir OWD Çerkez için bu kadar açıklama yapmana gerek yok - dikkat çekmek isteyen palyaçolardan başka bir şey değiller.

Banned
    Last Online
    04-04-2021 @ 07:22 PM
    Meta-Ethnicity
    Caucasian
    Ethnicity
    1/2 Circassian(Adyghe)+1/2 Trabzon East
    Country
    Adyghea
    Y-DNA
    G-L1266
    Taxonomy
    Some say Very Caucasian looking, some say Atlanto-med+Dinarid+CM
    465
    Thumbs Up
    Received: 1,137
    Given: 1,035

1 Not allowed!

Quote Originally Posted by Demis View Post
    Kaspias, tipik bir OWD Çerkez için bu kadar açıklama yapmana gerek yok - dikkat çekmek isteyen palyaçolardan başka bir şey değiller.
    Ayıp ettin. Kaç tane Çerkes tanıdın?

Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)