Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 31

Thread: Do people from Tulcea call themselves regionally as moldoveni instead of dobrogeni?

  1. #11
    Veteran Member Seya's Avatar
    Join Date
    Oct 2016
    Last Online
    02-28-2024 @ 02:57 PM
    Location
    Izmir
    Meta-Ethnicity
    Eastern Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Ancestry
    Vlacho-Cuman
    Country
    Romania
    Y-DNA
    I2 (I-S17250)
    mtDNA
    T2b
    Gender
    Posts
    10,359
    Thumbs Up
    Received: 14,320
    Given: 7,523

    0 Not allowed!

    Default

    Eu zic ca va complicati. Omul, cel mai probabil, nu e moldovean. Prin "moldoveni de-ai nostri" voia sa zica ca sunt moldoveni romani, nu moldoveni din Rep. Moldova. Atata tot.

  2. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Last Online
    11-07-2022 @ 08:46 PM
    Meta-Ethnicity
    Vlach, Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Country
    United States
    Religion
    Orthodox Christian
    Relationship Status
    Married
    Gender
    Posts
    7,379
    Thumbs Up
    Received: 3,983
    Given: 2,435

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    Asta-i discutabil. La Iasi cand am fost recent, niste doamne vorbeau cu mine cu accent neutru, dar dupa aia cand le-am auzit vorbind intre ele aveau un accent mai moldovenesc decat la mine. In Bucuresti de cate ori am trecut auzisem in setting informal accente mai degraba puternic muntenesti, decat neutre. Dar in setting formal evident ca vorbesc in mare parte neutru. Asa-i si la Chisinau, unde daca in setting formal cineva ar scoate accentul puternic moldovenesc la iveala, oamenii s-ar uita cam cu coada ochiului.
    Iasi, Suceava, Botosani si Cluj au accente puternice. In rest, accentul e mai degraba slab, in ordine descrescatoare a intensitatii: Moldova > Ardeal > Muntenia.

  3. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Last Online
    11-07-2022 @ 08:46 PM
    Meta-Ethnicity
    Vlach, Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Country
    United States
    Religion
    Orthodox Christian
    Relationship Status
    Married
    Gender
    Posts
    7,379
    Thumbs Up
    Received: 3,983
    Given: 2,435

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Seya View Post
    Eu zic ca va complicati. Omul, cel mai probabil, nu e moldovean. Prin "moldoveni de-ai nostri" voia sa zica ca sunt moldoveni romani, nu moldoveni din Rep. Moldova. Atata tot.
    da, asta a fost si impresia mea

  4. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2017
    Last Online
    04-13-2024 @ 09:22 AM
    Ethnicity
    Healthy human being
    Country
    Moldova
    Gender
    Posts
    5,581
    Thumbs Up
    Received: 5,506
    Given: 1,507

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Seya View Post
    Eu zic ca va complicati. Omul, cel mai probabil, nu e moldovean. Prin "moldoveni de-ai nostri" voia sa zica ca sunt moldoveni romani, nu moldoveni din Rep. Moldova. Atata tot.
    Pai asta imi era clar si mie de la inceput. Eu doar ma intrebam daca identitatea regionala, adica din interiorul Romaniei, de moldovean prevaleaza asupra celei de dobrogean prin aceste parti din Tulcea.
    Se pare ca nu.

  5. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Last Online
    11-07-2022 @ 08:46 PM
    Meta-Ethnicity
    Vlach, Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Country
    United States
    Religion
    Orthodox Christian
    Relationship Status
    Married
    Gender
    Posts
    7,379
    Thumbs Up
    Received: 3,983
    Given: 2,435

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    In Bucuresti de cate ori am trecut auzisem in setting informal accente mai degraba puternic muntenesti, decat neutre.
    As fi curios ce e considerat accent muntenesc in Rep Moldova. E diferit de ce auzim la prezentatorii de stiri pe televiziunile nationale?

  6. #16
    Veteran Member Seya's Avatar
    Join Date
    Oct 2016
    Last Online
    02-28-2024 @ 02:57 PM
    Location
    Izmir
    Meta-Ethnicity
    Eastern Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Ancestry
    Vlacho-Cuman
    Country
    Romania
    Y-DNA
    I2 (I-S17250)
    mtDNA
    T2b
    Gender
    Posts
    10,359
    Thumbs Up
    Received: 14,320
    Given: 7,523

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    Pai asta imi era clar si mie de la inceput. Eu doar ma intrebam daca identitatea regionala, adica din interiorul Romaniei, de moldovean prevaleaza asupra celei de dobrogean prin aceste parti din Tulcea.
    Se pare ca nu.
    Nu. Dar identitatile astea regionale s-au cam pierdut in general. E rar sa auzi in viata reala oameni care se indentifica cu regiunea din care provine. In orase multi sunt amestecati. Au parinti sau bunici ce provin din regiuni diferite. Si la sate e valabil dar mai mult in cele de granita dintre regiuni. Poate doar ardelenii mai constientizeaza identitatea lor regionala...in rest prea putin.

  7. #17
    Banned
    Join Date
    Jun 2017
    Last Online
    04-13-2024 @ 09:22 AM
    Ethnicity
    Healthy human being
    Country
    Moldova
    Gender
    Posts
    5,581
    Thumbs Up
    Received: 5,506
    Given: 1,507

    1 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by ixulescu View Post
    As fi curios ce e considerat accent muntenesc in Rep Moldova. E diferit de ce auzim la prezentatorii de stiri pe televiziunile nationale?
    Evident ca diferit. Accentul de la televiziunile nationale e neutru, atat in Romania cat si in Moldova.
    Pentru mine accentul muntenesc se evidentiaza cel mai tare prin inlocuirea "e"-ului final cu "ă", ca de exemplu "pă mine" in loc de "pe mine".

  8. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2017
    Last Online
    04-13-2024 @ 09:22 AM
    Ethnicity
    Healthy human being
    Country
    Moldova
    Gender
    Posts
    5,581
    Thumbs Up
    Received: 5,506
    Given: 1,507

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Seya View Post
    Nu. Dar identitatile astea regionale s-au cam pierdut in general. E rar sa auzi in viata reala oameni care se indentifica cu regiunea din care provine. In orase multi sunt amestecati. Au parinti sau bunici ce provin din regiuni diferite. Si la sate e valabil dar mai mult in cele de granita dintre regiuni. Poate doar ardelenii mai constientizeaza identitatea lor regionala...in rest prea putin.
    Crezi ca in orasele din regiunea moldoveneasca sunt multi veniti din Transilvania, Muntenia sau Dobrogea? Nu le vad atractive pentru cineva originar de acolo.
    Mie imi pare ca in mare parte se populeaza de populatia rurala locala, iar cele aproape de granita ii atrag si pe cei din Republica Moldova.
    Muntenia tot nu cred ca-i foarte atractiva, unde inafara de Bucuresti/Ilfov, si orasele mai industrializate precum Ploiesti si Pitesti, cam e greu de crezut ca se migreaza semnificativ.

    Insa Ardealul tre sa fie exceptia, deoarece in orase precum Cluj, Timisoara, Brasov, Sibiu, Oradea stiu ca se migreaza din toata tara. Dar undeva prin Baia Mare populatia probabil ca-i in mare parte venita din imprejurimi.

  9. #19
    Veteran Member Seya's Avatar
    Join Date
    Oct 2016
    Last Online
    02-28-2024 @ 02:57 PM
    Location
    Izmir
    Meta-Ethnicity
    Eastern Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Ancestry
    Vlacho-Cuman
    Country
    Romania
    Y-DNA
    I2 (I-S17250)
    mtDNA
    T2b
    Gender
    Posts
    10,359
    Thumbs Up
    Received: 14,320
    Given: 7,523

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    Crezi ca in orasele din regiunea moldoveneasca sunt multi veniti din Transilvania, Muntenia sau Dobrogea? Nu le vad atractive pentru cineva originar de acolo.
    Mie imi pare ca in mare parte se populeaza de populatia rurala locala, iar cele aproape de granita ii atrag si pe cei din Republica Moldova.
    Muntenia tot nu cred ca-i foarte atractiva, unde inafara de Bucuresti/Ilfov, si orasele mai industrializate precum Ploiesti si Pitesti, cam e greu de crezut ca se migreaza semnificativ.

    Insa Ardealul tre sa fie exceptia, deoarece in orase precum Cluj, Timisoara, Brasov, Sibiu, Oradea stiu ca se migreaza din toata tara. Dar undeva prin Baia Mare populatia probabil ca-i in mare parte venita din imprejurimi.
    Multi dintre ei au fost mutati de comunisti. Au amestecat populatia rau de tot. Rar iti gaseai servici la tine in oras. De obicei erai trimis departe. In zonele rurale mai era un trend intr-un timp cand era la moda sa-ti aduci nevasta dintr-o alta regiune. Se duceau baetii si veneau cu fete de departe. In centrele industriale la fel...trendul a inceput din perioada comunista dar continua si azi (porturi, santiere, fabrici...) Astea sunt mai peste tot prin tara. iti spun situatia de la mine din oras...aici au fost multi omeni adusi la sidex, sau in port, santierul naval, am un prieten a carui familie s-a mutat din timosoara sa lucreze aici la fabrica de bere...multi se muta aici din regiunea tulcei, adica din nordul dobrogei...etc

  10. #20
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Last Online
    11-07-2022 @ 08:46 PM
    Meta-Ethnicity
    Vlach, Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Country
    United States
    Religion
    Orthodox Christian
    Relationship Status
    Married
    Gender
    Posts
    7,379
    Thumbs Up
    Received: 3,983
    Given: 2,435

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    Crezi ca in orasele din regiunea moldoveneasca sunt multi veniti din Transilvania, Muntenia sau Dobrogea? Nu le vad atractive pentru cineva originar de acolo.
    Mie imi pare ca in mare parte se populeaza de populatia rurala locala, iar cele aproape de granita ii atrag si pe cei din Republica Moldova.
    Muntenia tot nu cred ca-i foarte atractiva, unde inafara de Bucuresti/Ilfov, si orasele mai industrializate precum Ploiesti si Pitesti, cam e greu de crezut ca se migreaza semnificativ.

    Insa Ardealul tre sa fie exceptia, deoarece in orase precum Cluj, Timisoara, Brasov, Sibiu, Oradea stiu ca se migreaza din toata tara. Dar undeva prin Baia Mare populatia probabil ca-i in mare parte venita din imprejurimi.
    In timpul comunistilor nu era la alegere, primeai repartitie cu un loc de munca. In general repartitiile erau in aceeasi zona istorica, dar cam 1 din 5 pleca din zona de origine. Apoi Dobrogea a fost romanizata relativ recent. Nu am cifrele in fata, dar din cate imi aduc aminte la 1878 populatia romaneasca era in jur de un sfert din locuitorii Dobrogei.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 19
    Last Post: 06-04-2023, 07:29 PM
  2. Invasive species: MPs call for a million people's help
    By ♥ Lily ♥ in forum United Kingdom
    Replies: 1
    Last Post: 10-25-2019, 09:18 PM
  3. Replies: 241
    Last Post: 04-06-2018, 05:13 PM
  4. Replies: 15
    Last Post: 02-24-2018, 07:48 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •