Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 31

Thread: Do people from Tulcea call themselves regionally as moldoveni instead of dobrogeni?

  1. #21
    Banned
    Join Date
    Jun 2017
    Last Online
    03-23-2023 @ 10:39 AM
    Ethnicity
    Healthy human being
    Country
    Moldova
    Gender
    Posts
    5,581
    Thumbs Up
    Received: 5,505
    Given: 1,507

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Seya View Post
    Multi dintre ei au fost mutati de comunisti. Au amestecat populatia rau de tot. Rar iti gaseai servici la tine in oras. De obicei erai trimis departe. In zonele rurale mai era un trend intr-un timp cand era la moda sa-ti aduci nevasta dintr-o alta regiune. Se duceau baetii si veneau cu fete de departe. In centrele industriale la fel...trendul a inceput din perioada comunista dar continua si azi (porturi, santiere, fabrici...) Astea sunt mai peste tot prin tara. iti spun situatia de la mine din oras...aici au fost multi omeni adusi la sidex, sau in port, santierul naval, am un prieten a carui familie s-a mutat din timosoara sa lucreze aici la fabrica de bere...multi se muta aici din regiunea tulcei, adica din nordul dobrogei...etc
    Quote Originally Posted by ixulescu View Post
    In timpul comunistilor nu era la alegere, primeai repartitie cu un loc de munca. In general repartitiile erau in aceeasi zona istorica, dar cam 1 din 5 pleca din zona de origine. Apoi Dobrogea a fost romanizata relativ recent. Nu am cifrele in fata, dar din cate imi aduc aminte la 1878 populatia romaneasca era in jur de un sfert din locuitorii Dobrogei.
    Hmm, nu stiu de ce imi parea ca pe timpul comunist lumea era aproape exclusiv trimisa de regim spre Ardeal, ca sa sporeasca ponderea vorbitorilor de romana.
    Interesant, in R. Moldova de obicei nu este asa. Adica Chisinaul si suburbiile evident ca au oameni de pretutindeni, dar oraselele provinciale in mare parte constituie din populatia venita din spatiul rural adiacent locatiei lor.

  2. #22
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Last Online
    11-07-2022 @ 08:46 PM
    Meta-Ethnicity
    Vlach, Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Country
    United States
    Religion
    Orthodox Christian
    Relationship Status
    Married
    Gender
    Posts
    7,379
    Thumbs Up
    Received: 3,983
    Given: 2,435

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    Insa Ardealul tre sa fie exceptia, deoarece in orase precum Cluj, Timisoara, Brasov, Sibiu, Oradea stiu ca se migreaza din toata tara. Dar undeva prin Baia Mare populatia probabil ca-i in mare parte venita din imprejurimi.
    Inca un lucru: Ardealul nu era mai atractiv nici mai dezvoltat decat celelalte regiuni inainte de 1990. Investitiile se faceau planificat in timpul comunismului, toate regiunile au beneficiat la fel de mult (poate cu exceptia Bucurestiului). Ardealul arata posomorat acum 30 de ani, iar orasele comuniste din est erau inca noi.

    Dupa caderea comunismului, investitiile straine s-au facut in special in Bucuresti si Ardeal, de unde si disparitatile cu celelalte regiuni. In prezent, preturile si salariile au crescut semnificativ in Ardeal, asa ca investitiile se muta incet spre estul tarii.

  3. #23
    Banned
    Join Date
    Jun 2017
    Last Online
    03-23-2023 @ 10:39 AM
    Ethnicity
    Healthy human being
    Country
    Moldova
    Gender
    Posts
    5,581
    Thumbs Up
    Received: 5,505
    Given: 1,507

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by ixulescu View Post
    Apoi Dobrogea a fost romanizata relativ recent. Nu am cifrele in fata, dar din cate imi aduc aminte la 1878 populatia romaneasca era in jur de un sfert din locuitorii Dobrogei.
    N-as zice ca-i romanizata recent, desi evident ca multi s-au mutat in Dobrogea. Pur si simplu pe la 1878, romanii traiau in Dobrogea din Bulgaria, iar bulgarii in Dobrogea din Romania. Dupa schimbul de populatie dintre tari, romanii au devenit majoritari in regiune.

  4. #24
    Veteran Member Seya's Avatar
    Join Date
    Oct 2016
    Last Online
    02-28-2024 @ 02:57 PM
    Location
    Izmir
    Meta-Ethnicity
    Eastern Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Ancestry
    Vlacho-Cuman
    Country
    Romania
    Y-DNA
    I2 (I-S17250)
    mtDNA
    T2b
    Gender
    Posts
    10,359
    Thumbs Up
    Received: 14,320
    Given: 7,523

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    Hmm, nu stiu de ce imi parea ca pe timpul comunist lumea era aproape exclusiv trimisa de regim spre Ardeal, ca sa sporeasca ponderea vorbitorilor de romana.
    Interesant, in R. Moldova de obicei nu este asa. Adica Chisinaul si suburbiile evident ca au oameni de pretutindeni, dar oraselele provinciale in mare parte constituie din populatia venita din spatiul rural adiacent locatiei lor.
    Nu e asa. La Sidex au fost adusi oameni din toata tara...la fel si in Arges la Dacia....nu mai vb. de Bucuresti... sunt multe exemple. Aveam o colega in Iasi a carei parinti erau originari din Brasov. Nu mai stiu exact cum au ajuns acolo, tot in perioada comunista.

  5. #25
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Last Online
    11-07-2022 @ 08:46 PM
    Meta-Ethnicity
    Vlach, Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Country
    United States
    Religion
    Orthodox Christian
    Relationship Status
    Married
    Gender
    Posts
    7,379
    Thumbs Up
    Received: 3,983
    Given: 2,435

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    Hmm, nu stiu de ce imi parea ca pe timpul comunist lumea era aproape exclusiv trimisa de regim spre Ardeal, ca sa sporeasca ponderea vorbitorilor de romana.
    Not really. In Ardeal, only Timisoara and Brasov had a lot of newcomers because the communists built large industrial parks (platforme industriale - lovely commie term ) there. But similar industrial developments were made in all regions.

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    Interesant, in R. Moldova de obicei nu este asa. Adica Chisinaul si suburbiile evident ca au oameni de pretutindeni, dar oraselele provinciale in mare parte constituie din populatia venita din spatiul rural adiacent locatiei lor.
    That's interesting. Beside Chisinau, which towns had a large influx of non-Moldovans moving in after ww2?

  6. #26
    Banned
    Join Date
    Jun 2017
    Last Online
    03-23-2023 @ 10:39 AM
    Ethnicity
    Healthy human being
    Country
    Moldova
    Gender
    Posts
    5,581
    Thumbs Up
    Received: 5,505
    Given: 1,507

    1 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by ixulescu View Post
    That's interesting. Beside Chisinau, which towns had a large influx of non-Moldovans moving in after ww2?
    Toate evident, scopul comunistilor era de a absorbi populatia moldoveneasca in neamul rusesc, atat prin asimilare lingvistica cat si prin inlocuire etnica.
    Asa arata situatia etnica cu putin timp inainte de independenta (1989)



    Eu ma refeream in particular la populatia moldoveneasca, cand ziceam ca rezidentii oraselelor vin din regiunea aferenta fiecaruia.

  7. #27
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Last Online
    11-07-2022 @ 08:46 PM
    Meta-Ethnicity
    Vlach, Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Country
    United States
    Religion
    Orthodox Christian
    Relationship Status
    Married
    Gender
    Posts
    7,379
    Thumbs Up
    Received: 3,983
    Given: 2,435

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    N-as zice ca-i romanizata recent, desi evident ca multi s-au mutat in Dobrogea. Pur si simplu pe la 1878, romanii traiau in Dobrogea din Bulgaria, iar bulgarii in Dobrogea din Romania. Dupa schimbul de populatie dintre tari, romanii au devenit majoritari in regiune.
    Nu stiu daca e asa. S-a facut intr-adevar un schimb de populatie cu Bulgaria, dar din cate stiu (aici nu sunt sigur) vlahii din Bulgaria care au venit in Romania erau aromani nu romani. Singura zona compact romaneasca din Dobrogea inaintea razboiului din 1877 era zona Niculitelului pana spre Tulcea. In orice caz, acum 150 de ani aromani din toate regiunile Balcanilor s-au mutat in Romania.

  8. #28
    Banned
    Join Date
    Nov 2018
    Last Online
    11-07-2022 @ 08:46 PM
    Meta-Ethnicity
    Vlach, Romance
    Ethnicity
    Romanian
    Country
    United States
    Religion
    Orthodox Christian
    Relationship Status
    Married
    Gender
    Posts
    7,379
    Thumbs Up
    Received: 3,983
    Given: 2,435

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Ion Basescul View Post
    Toate evident, scopul comunistilor era de a absorbi populatia moldoveneasca in neamul rusesc, atat prin asimilare lingvistica cat si prin inlocuire etnica.
    Asa arata situatia etnica cu putin timp inainte de independenta (1989)
    Ai o harta similara facuta imediat dupa ww2?

  9. #29
    Banned
    Join Date
    Jun 2017
    Last Online
    03-23-2023 @ 10:39 AM
    Ethnicity
    Healthy human being
    Country
    Moldova
    Gender
    Posts
    5,581
    Thumbs Up
    Received: 5,505
    Given: 1,507

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by ixulescu View Post
    Nu stiu daca e asa. S-a facut intr-adevar un schimb de populatie cu Bulgaria, dar din cate stiu (aici nu sunt sigur) vlahii din Bulgaria care au venit in Romania erau aromani nu romani. Singura zona compact romaneasca din Dobrogea inaintea razboiului din 1877 era zona Niculitelului pana spre Tulcea. In orice caz, acum 150 de ani aromani din toate regiunile Balcanilor s-au mutat in Romania.
    Eu colectionez harti etnice si vad ca am situatia din Dobrogea la 1850, inaintea producerii schimbului de populatie care a relocat majoritatea bulgarilor si turcilor in Bulgaria.
    Romanii chiar si fara de schimb detineau pluralitatea, desi foarte fragila.


  10. #30
    Banned
    Join Date
    Jun 2017
    Last Online
    03-23-2023 @ 10:39 AM
    Ethnicity
    Healthy human being
    Country
    Moldova
    Gender
    Posts
    5,581
    Thumbs Up
    Received: 5,505
    Given: 1,507

    1 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by ixulescu View Post
    Ai o harta similara facuta imediat dupa ww2?
    Imediat nu; din perioada ceea am cu 10 ani inainte si pe timp de.

    1930


    1941

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 19
    Last Post: 06-04-2023, 07:29 PM
  2. Invasive species: MPs call for a million people's help
    By ♥ Lily ♥ in forum United Kingdom
    Replies: 1
    Last Post: 10-25-2019, 09:18 PM
  3. Replies: 241
    Last Post: 04-06-2018, 05:13 PM
  4. Replies: 15
    Last Post: 02-24-2018, 07:48 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •