Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 46

Thread: Do you think the following MyHeritage results are typical for Southern Turkey?

Member
    Last Online
    03-17-2024 @ 04:12 PM
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turkish
    Country
    Turkey
    Religion
    Agnosticism
    178
    Thumbs Up
    Received: 135
    Given: 61

2 Not allowed!

Quote Originally Posted by Demirkazık View Post
    Ebeveynleriniz Kahramanmaraş'la Adana'nın neresinden ? TurkishDNA Project'de yarı Fekeli yarı Kozanlı bir sonuç vardı, sizin sonucunuz o sonucun Gedrosia'sı arttırılmış ve Doğu Avrasya'sı düşürülmüş haline benziyor ayrıyeten Kahramanmaraşlı tarafınızda Kürtlük var mı ?
    Bildiğim kadarıyla yok.

Banned
    Last Online
    04-07-2024 @ 04:25 PM
    Ethnicity
    Turkish
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    R-YP417
    782
    Thumbs Up
    Received: 1,768
    Given: 5,721

1 Not allowed!

Quote Originally Posted by Narration View Post
    Bildiğim kadarıyla yok.
    Sonuçlarınız bölgenizle özdeşleşiyor, düz Türk sonucu.

Veteran Member reboun's Avatar
    Last Online
    04-26-2024 @ 11:43 PM
    Ethnicity
    Turkish
    Ancestry
    Bosnia-Herzegovina
    Country
    Turkey
    Taxonomy
    Dinaro-Med
    Hero
    Mustafa Kemal Atatürk
    2,459
    Thumbs Up
    Received: 1,078
    Given: 911

0 Not allowed!

Ben de Türklüğün genetik bir kümelenmeden çok bir çatı terim olduğuna inanıyorum ama saydığınız DNA projelerinde dediğiniz şekilde bir değişiklik yapılırsa Gedmatch sonuçları yıldız falı gibi olur pek bir güvenilirliği kalmaz.
    Quote Originally Posted by Demirkazık View Post
    Neyi bekliyoruz Suriyelileri de ekleyelim o zaman ? Turkish_Kilis adı altında Suriyeli, Turkish_Hakkari adı altında Kürt, Turkish_Mardin adı altında Süryani test edelim ki Türk dediğimiz etnik grup olsun sana çorba. Anadolu Türkleri kendi aralarında ve bölgesel olarak gayet homojen bir millet, Balkan Türkleri de buna dahil. (Elbette arada pürüzler olabilir fakat bilinmeyen bir göç hikayesiyle daha da netleşiyor Bolu, Manisa, Antalya arasında gerçekleşen göçler gibi.)

Örnek veriyorum sen Ankaralı Türklerden genetik numune almak istiyorsan, gidip Balâ'dan Kürt sonucu almayacaksın, elde ettiğin sonuçlar Türk sonucu olmayacak bir kere, buna benzer birçok örnek verilebilir. Gündelik hayatta Türk saydığımız ve kabul ettiğimiz insanlar genetik olarak Türk olmayabilirler fakat genetik sonuç toplamanın da bir usulü vardır, bu kişi genetik olarak hem Türk hem de Ankaralı değilse bu kişiden alacağımız sonuçlar Türk ve Ankaralı olarak lanse edilmemelidir.
    Quote Originally Posted by DomitiusAurelian View Post
    Türklüğün tek kıstası genetik değil, doğru. Genetik olarak Türk oğlu Türk olup hain olan adam da var, genetik olarak Türk olmayıp Türklük için büyük katkı yapan adam da. Fakat konu bu değil.

Bu dediğin tam bir saçmalık. Evet Türklük bir çatı görevi görüyor, üst kimlik. Fakat bu DNA araştırmalarına ''genetik'' olarak Türk olmayanları da katmak örneklem problemine sebep olur. Araştırmaların hiçbir bilimselliği kalmaz. Ben Türkiye'de doğup büyümüş, kendini Türk bilen ve Türkçe konuşan fakat genetik olarak Türk olmayan birinin Türk'üm demesine karşı değilim. Ama çıkıp da ''Genetik önemsiz ya Türk genetiği mi var ağbbii herkes Türk olabilir'' e getirisen orada dur derim kusura bakma kanka. Eşeğin amına su kaçırmayın
    Peki mesela İzmir doğumlu ve İzmir'de büyümüş, yarı Arnavut yarı Çerkez kökenli bir Türk GEDmatch'de bulunan DNA projelerine katkı sağlamak isterse o kişi Turkish_Izmir ortalamasına katılamayacak mı?

Veteran Member Thracian's Avatar
    Last Online
    Today @ 09:50 AM
    Ethnicity
    Dağlı (Mountaineer)
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    R1a-CTS3402
    mtDNA
    R0a1a
    2,513
    Thumbs Up
    Received: 3,337
    Given: 3,931

1 Not allowed!

Quote Originally Posted by reboun View Post
    Peki mesela İzmir doğumlu ve İzmir'de büyümüş, yarı Arnavut yarı Çerkez kökenli bir Türk GEDmatch'de bulunan DNA projelerine katkı sağlamak isterse o kişi Turkish_Izmir ortalamasına katılamayacak mı?
    Katılmaması gerekli.

Etnisite ile millet kavramlarını karıştırıyorsunuz. DNA testleri millet için değil, etnik köken içindir. Ben Almanya'da yaşasam ve Almanım desem, hatta toplum da beni Alman olarak görse gene de genetik olarak farklı bir profildeyim. Bu nedenle ortalama bir Alman ile genetik olarak kümelenmem.

Almanya'daki istisnasız herkesi Alman kategorisinde değerlendirerek hepsinden bir ortalama almak ise sadece çorbalaştırmak olur. Çünkü Alman olmayan tüm insanların genetiği Almanlardan farklı ve bunları Alman olarak değerlendirmek anlamlı sonuçlar vermez. Böyle olursa zaten, etnik köken testlerinin bir anlamı kalmaz. Tüm milletler için ayrım ortadan kalkmış olur çünkü.

Member
    Last Online
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turkish
    Country
    Turkey
    Religion
    Agnosticism
    178
    Thumbs Up

1 Not allowed!

Soy DNA'sı testlerinin asıl amacı hangi kentin ya da ülkenin popülasyonuna yakın olduğunu bulmak değil, ben aslen nereliyim, soyum nereye dayanmaktadır sorularını yanıtlamaktır. Evet, soy DNA'sı testleri "politically correct" testler değil çünkü ortalamalara dahil olacak olan insanlar etnik kökenine ve atalarının nerede doğduğuna göre seçiliyor. Ancak şöyle düşünün:
    Bir grup profesyonel sporcu üzerinde performans testleri yapılacak ve bu testin sonuçları bir dergide yayınlanacak. Birisi çıkıp araştırmacılara diyebilir mi "Ben de hobi olarak spor yapıyorum, benim de test sonuçlarım da profesyonel sporcular gibi dergide yayınlansın ve nihai ortalamaya dahil edilsin"?

Last Online
    Ethnicity
    Turkish
    Ancestry
    Bosnia-Herzegovina
    Country
    Turkey
    Taxonomy
    Dinaro-Med
    Hero
    Mustafa Kemal Atatürk
    2,459
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by Thracian View Post
    Katılmaması gerekli.

Etnisite ile millet kavramlarını karıştırıyorsunuz. DNA testleri millet için değil, etnik köken içindir. Ben Almanya'da yaşasam ve Almanım desem, hatta toplum da beni Alman olarak görse gene de genetik olarak farklı bir profildeyim. Bu nedenle ortalama bir Alman ile genetik olarak kümelenmem.

Almanya'daki istisnasız herkesi Alman kategorisinde değerlendirerek hepsinden bir ortalama almak ise sadece çorbalaştırmak olur. Çünkü Alman olmayan tüm insanların genetiği Almanlardan farklı ve bunları Alman olarak değerlendirmek anlamlı sonuçlar vermez. Böyle olursa zaten, etnik köken testlerinin bir anlamı kalmaz. Tüm milletler için ayrım ortadan kalkmış olur çünkü.
    Soy DNA'sı testlerinin asıl amacı hangi kentin ya da ülkenin popülasyonuna yakın olduğunu bulmak değil, ben aslen nereliyim, soyum nereye dayanmaktadır sorularını yanıtlamaktır. Evet, soy DNA'sı testleri "politically correct" testler değil çünkü ortalamalara dahil olacak olan insanlar etnik kökenine ve atalarının nerede doğduğuna göre seçiliyor. Ancak şöyle düşünün:
    Bir grup profesyonel sporcu üzerinde performans testleri yapılacak ve bu testin sonuçları bir dergide yayınlanacak. Birisi çıkıp araştırmacılara diyebilir mi "Ben de hobi olarak spor yapıyorum, benim de test sonuçlarım da profesyonel sporcular gibi dergide yayınlansın ve nihai ortalamaya dahil edilsin"?
    Madem esas amaç birinin soyu nereye dayanıyor onu göstermek, o zaman bütün sample'lar tarih öncesi çağlarda yaşamış olan kişilerden alınsın ve ortalamalar ona göre çıkarılsın? Ben bu sitede görüyorum, tarih öncesi çağlara ait sonuçlar da mevcut. O zaman esas kıstasımız tarih öncesi çağlara ait genetik sonuçlar olmalı.

Senior Member
    Last Online
    Yesterday @ 03:50 PM
    Meta-Ethnicity
    Steppe
    Ethnicity
    Steppe
    Country
    England
    Taxonomy
    Turanid
    737
    Thumbs Up
    Received: 293
    Given: 138

1 Not allowed!

You have quite high Central Asian. West Asian already has Central Asian components in it that hides some of your Central Asian.

Member
    Last Online
    Meta-Ethnicity
    Turkic
    Ethnicity
    Turkish
    Country
    Turkey
    Religion
    Agnosticism
    178
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Madem esas amaç birinin soyu nereye dayanıyor onu göstermek, o zaman bütün sample'lar tarih öncesi çağlarda yaşamış olan kişilerden alınsın ve ortalamalar ona göre çıkarılsın? Ben bu sitede görüyorum, tarih öncesi çağlara ait sonuçlar da mevcut. O zaman esas kıstasımız tarih öncesi çağlara ait genetik sonuçlar olmalı.
    Zaten taş devrinden ve maden çağından alınan örnekleri ve ortalamaları içeren hesaplayıcılar da Gedmatch'te mevcut.

Member Ahmet's Avatar
    Last Online
    Today @ 02:14 AM
    Ethnicity
    Turkish
    Country
    Turkey
    Y-DNA
    R1b-L23
    mtDNA
    HV0f
    132
    Thumbs Up
    Received: 360
    Given: 451

0 Not allowed!

Eski zamanlarda yaşamış bir insandan DNA örneği çıkarttıklarında eğer o insanın DNA örneği yaşadığı dönemde o bölgede bulunan insanlardan farklıysa "outlier" olarak adlandırılıyor yani bu konuda o insanın dili, kültürü, kendini ne olarak bildiğinin hiç önemi yok eğer genetik profili o dönemin koşullarında o bölgede ki insanlardan farklıysa bu örnek buraya ait değil bu aykırı bir örnek diye özellikle belirtiliyor. Aynı şey modern zamanlar içinde geçerli yarı Çerkez yarı Arnavut birisi İzmir'de doğup, büyüdüğü, kendini İzmirli olarak bildiği halde Turkish_İzmir kategorisine giremez.

Last Online
    Ethnicity
    Turkish
    Ancestry
    Bosnia-Herzegovina
    Country
    Turkey
    Taxonomy
    Dinaro-Med
    Hero
    Mustafa Kemal Atatürk
    2,459
    Thumbs Up

0 Not allowed!

Quote Originally Posted by Ahmet View Post
    Aynı şey modern zamanlar içinde geçerli yarı Çerkez yarı Arnavut birisi İzmir'de doğup, büyüdüğü, kendini İzmirli olarak bildiği halde Turkish_İzmir kategorisine giremez.
    Bu kişi Turkish_Izmir_outlier kategorisine mi girer o zaman?

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)