Page 1 of 6 12345 ... LastLast
Results 1 to 10 of 56

Thread: Алфабетул Кйрилик Ромынеск (Alfabetul Chirilic Romnesc)

  1. #1
    Member Volkodav's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Last Online
    01-16-2012 @ 07:00 PM
    Location
    Romnia
    Meta-Ethnicity
    Ancient Dacia
    Ethnicity
    Medieval Moldavia
    Ancestry
    North Pontid
    Country
    Romania
    Taxonomy
    Pontid
    Politics
    Vladimir Putin fan club
    Religion
    Orthodox Christian
    Gender
    Posts
    231
    Blog Entries
    1
    Thumbs Up
    Received: 7
    Given: 0

    2 Not allowed!

    Default Алфабетул Кйрилик Ромынеск (Alfabetul Chirilic Romnesc)

    Штйу цш май сунт уни пе форум каре куноск алфабетул кирилйк, дар ам обсерват кш фолосицй алте литере декыт че фолосеск еу. Маи есте щ проблема кэ-мй фоарте мулте литере че ар фи требуит сэ кореспундэ ку унеле сунете дйн лимба ромынэ.

    куноаштере - "штиу", ну "штю"
    пеште рэпитор - "штюкэ", ну "штиукэ"

    Ştiu că mai sunt unii pe forum care cunosc alfabetul chirilic, dar am observat că voi folosiţi alte litere dect ce folosesc eu. Mai este şi problema că mi lipsesc foarte multe litere ce ar fi trebuit să corespundă cu unele sunete din limba romnă.
    Eu folosesc o versiune rusească de scriere, dar se poate face un program care poate fi instalat sau dezinstalat de oricine şi să conţină o versiune compatibilă cu limba romnă vorbită.
    Litera care lipseşte: DZ din GE-GI, nu am cum să scriu "geam"
    General Specific (Hungarian Army) : I can no longer sit back and allow Romanian Infiltration, Romanian Indoctrination, Romanian Subversion and the International Romanian Conspiracy to sap and impurify all of our precious bodily fluids !!!

  2. #2
    Veteran Member
    Join Date
    Jan 2010
    Last Online
    06-06-2013 @ 07:33 PM
    Meta-Ethnicity
    .
    Ethnicity
    .
    Gender
    Posts
    1,536
    Thumbs Up
    Received: 92
    Given: 0

    3 Not allowed!

    Default

    Ce folosăști tu nu-i alfabetu chirilic romnesc, că-i alfabetu rusăsc ntrebuințat limbii romne ori, altfeli zs, alfabetu moldovenesc...

    Ia aiesta-i alfabetu chirilic romňesc:

    Чe фѻлѻсъщь тȢ нȢ-й алфабeтȢ кірілік рѻмѫнeск, къ-й алфабeтȢ рȢсъск ѫнтрeбȢйнцат лімбий рѻмѫнe ѻри, алтфeль зѫс, алфабeтȢ мѻлдѻвeнeск...

    Și geam să scrie „џѣм”, la noi să zce jam „жам”, da folosm mai mult fereastră „фeрѧстръ”.

    Față ďe alfabetu rusăsc, iesta romňesc are și sămňe păntru dz „ѕ” (az folost mai mult p-aci pn Maramurăș), diftongu ea „ѣ” și păntru g nainťe ďe e ori i „џ”.

    Тe сфътȢѥск а пȢнe мѫна пъ картѧ дe чeтірe!

    [SPOILER=La fntnă la mocrină][YOUTUBE]ecSLcemo3dI[/YOUTUBE][/SPOILER]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Last Online
    01-10-2012 @ 11:04 AM
    Meta-Ethnicity
    Romance, Slavic
    Ethnicity
    Romanian
    Taxonomy
    Dinarid + CM
    Gender
    Posts
    661
    Blog Entries
    1
    Thumbs Up
    Received: 11
    Given: 0

    1 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Volkodav View Post
    Штйу цш май сунт уни пе форум каре куноск алфабетул кирилйк, дар ам обсерват кш фолосицй алте литере декыт че фолосеск еу. Маи есте щ проблема кэ-мй фоарте мулте литере че ар фи требуит сэ кореспундэ ку унеле сунете дйн лимба ромынэ.

    куноаштере - "штиу", ну "штю"
    пеште рэпитор - "штюкэ", ну "штиукэ"

    Ştiu că mai sunt unii pe forum care cunosc alfabetul chirilic, dar am observat că voi folosiţi alte litere dect ce folosesc eu. Mai este şi problema că mi lipsesc foarte multe litere ce ar fi trebuit să corespundă cu unele sunete din limba romnă.
    Eu folosesc o versiune rusească de scriere, dar se poate face un program care poate fi instalat sau dezinstalat de oricine şi să conţină o versiune compatibilă cu limba romnă vorbită.
    Litera care lipseşte: DZ din GE-GI, nu am cum să scriu "geam"
    Poporul roman chiar daca influentat de lumea slavona ramane a fi unul latin, in conditiile date utilizarea grafiei chirilice este inutila si chiar absurda.
    Alfabetul chirilic nu este unul potrivit pentru limba romana, spre exemplu chirilita nu poate reda corect sunetul "ge" sau "gi" care in lipsa de optiuni utilizeaza litera "Ж" shimonosind astfel cuvintele. OK, s-ar putea inventa o noua litera dar pentru ce ? avem deja un alfabet functional, latin ca toate celelalte popoare latine si nu numai.
    Nu inteleg de ce ma rog esti asa fascinat de slavonism, ok slavii au o cultura frumoasa dar acelasi lucru poate fi spus si despe romani.

    Esti cumva rusnac sau alta natie de slavon ? vad ca ai scris ca esti din sudul Bugeacului (de unde anume? Ismail, Cetatea, Tatarbunar?)

  4. #4
    Member Volkodav's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Last Online
    01-16-2012 @ 07:00 PM
    Location
    Romnia
    Meta-Ethnicity
    Ancient Dacia
    Ethnicity
    Medieval Moldavia
    Ancestry
    North Pontid
    Country
    Romania
    Taxonomy
    Pontid
    Politics
    Vladimir Putin fan club
    Religion
    Orthodox Christian
    Gender
    Posts
    231
    Blog Entries
    1
    Thumbs Up
    Received: 7
    Given: 0

    0 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Caeruleus View Post
    Poporul roman chiar daca influentat de lumea slavona ramane a fi unul latin, in conditiile date utilizarea grafiei chirilice este inutila si chiar absurda.
    Alfabetul chirilic nu este unul potrivit pentru limba romana, spre exemplu chirilita nu poate reda corect sunetul "ge" sau "gi" care in lipsa de optiuni utilizeaza litera "Ж" shimonosind astfel cuvintele. OK, s-ar putea inventa o noua litera dar pentru ce ? avem deja un alfabet functional, latin ca toate celelalte popoare latine si nu numai.
    Nu inteleg de ce ma rog esti asa fascinat de slavonism, ok slavii au o cultura frumoasa dar acelasi lucru poate fi spus si despe romani.

    Esti cumva rusnac sau alta natie de slavon ? vad ca ai scris ca esti din sudul Bugeacului (de unde anume? Ismail, Cetatea, Tatarbunar?)
    Alfabetul chirilic vine de la Dumnezeu, citeşte despre Sfinţii Kiril şi Metodie.

    Sunt n judeţul Constanţa (uneori cu incursiuni de recunoaştere/cercetare n Galaţi), dar ca sămnţă de pe acolo mă trag, nu cred că mai sunt romni pe acolo. Din ce a văzut Geist a zis că-s "north pontid", asta nseamnă că sunt de-al locului de mii de ani
    http://www.theapricity.com/snpa/gloss2.htm#PONTID

    Există litera "џ" pentru sunetul comun din ge-gi, deci doar ruşii şi bulgarii sunt singurii care pocesc cuvintele străine lor.

    @Daos nu văd rostul rostul la litera "ѣ" , voi n Ardeal folosiţi sunetul "ea" ? aici la cte naţii sunt adunate nu am auzit nicăieri, chiar şi "fereastră" se pronunţă "ferastră" . Este џам , џем , чапэ , час fără "e".
    Apropo, poţi să dai o adresă de unde pot să descarc cartea n .pdf sau o librărie de unde să fac o comanda ? sau oricare altă metodă de a găsi cartea.
    General Specific (Hungarian Army) : I can no longer sit back and allow Romanian Infiltration, Romanian Indoctrination, Romanian Subversion and the International Romanian Conspiracy to sap and impurify all of our precious bodily fluids !!!

  5. #5
    Veteran Member
    Join Date
    Jan 2010
    Last Online
    06-06-2013 @ 07:33 PM
    Meta-Ethnicity
    .
    Ethnicity
    .
    Gender
    Posts
    1,536
    Thumbs Up
    Received: 92
    Given: 0

    1 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Volkodav View Post
    @Daos nu văd rostul rostul la litera "ѣ" , voi n Ardeal folosiţi sunetul "ea" ?
    Noi n loc de ea (/e̯a/) zcem ori (/ɛ/) ori a (/a/) ori rar ia (/ja/), da n romna standard să folosășťe.

    mea /me̯a/ -> m /mɛ/
    beată /ˈbe̯a.tə/ -> bată /ˈba.tə/

    Quote Originally Posted by Volkodav View Post
    Apropo, poţi să dai o adresă de unde pot să descarc cartea n .pdf sau o librărie de unde să fac o comanda ? sau oricare altă metodă de a găsi cartea.
    Io ďe carťe am aflat ďi pă on blog și nu șťiu să să afle p-riunďe ďe vnzare...
    [SPOILER=La fntnă la mocrină][YOUTUBE]ecSLcemo3dI[/YOUTUBE][/SPOILER]

  6. #6
    braindead sex maniac Mary's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Last Online
    09-01-2020 @ 08:04 PM
    Location
    In the gym
    Meta-Ethnicity
    Slavic
    Ethnicity
    Russian
    Country
    Romania
    Taxonomy
    Sexy chick
    Politics
    Race ladder
    Hero
    Quagmire
    Religion
    Rumanian Orthodox
    Relationship Status
    Married parent
    Age
    35
    Gender
    Posts
    14,912
    Thumbs Up
    Received: 2,487
    Given: 1,282

    2 Not allowed!

    Default

    Кред ка пот сэ скри "DZ" "ДЖ", де екземплу "джям".

    Cred ca pot sa scri "DZ" "ДЖ", de exemplu "джям" (geam).

    Quote Originally Posted by Daos View Post
    Ce folosăști tu nu-i alfabetu chirilic romnesc, că-i alfabetu rusăsc ntrebuințat limbii romne ori, altfeli zs, alfabetu moldovenesc...
    Avem si noi un alfabet asemnator. Este un alfabet veche care se trage din limba bisericeasca.

    Pentru mine, este mai usor cand scriu limba romana cu alfabet chirilic. Cred ca trebuie sa folosim chirilic, nu alfabetul latin.

  7. #7
    Veteran Member
    Join Date
    Jan 2010
    Last Online
    06-06-2013 @ 07:33 PM
    Meta-Ethnicity
    .
    Ethnicity
    .
    Gender
    Posts
    1,536
    Thumbs Up
    Received: 92
    Given: 0

    1 Not allowed!

    Default

    Quote Originally Posted by Mary View Post
    Кред ка пот сэ скри "DZ" "ДЖ", де екземплу "джям".

    Cred ca pot sa scri "DZ" "ДЖ", de exemplu "джям" (geam).
    Да Ȣна-ь ѕ/дз (ѕычe*-зичe**) ши алта-ь џ/дж (џѻк*-жѻк**)...

    Da una-i dz (dzce*-zice**) și alta-i dj (djoc*-joc**)...


    * Ашe съ рѻстeштe-н Цара МарамȢръшȢлȢь ши-н Цара ѺашȢлȢь. (Aș să rostește-n Țara Maramurășului și-n Țara Oașului.)
    ** Рѻстирѣ дин рѻмына стандард. (Rostirea din romna standard.)
    [SPOILER=La fntnă la mocrină][YOUTUBE]ecSLcemo3dI[/YOUTUBE][/SPOILER]

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2012
    Last Online
    02-08-2019 @ 07:54 PM
    Location
    Bucharest
    Meta-Ethnicity
    troo Europian
    Ethnicity
    Latinized dark haired NE European
    Ancestry
    75% North Romania,25% South Romania
    Country
    Romania
    Region
    Sami People
    Y-DNA
    not tested yet
    mtDNA
    not tested yet
    Taxonomy
    untermenschen with ubermenschen vibe
    Politics
    Romania uber alles
    Hero
    NoHeroesForMe
    Religion
    christian orthodox
    Relationship Status
    Single
    Age
    40
    Gender
    Posts
    7,663
    Thumbs Up
    Received: 711
    Given: 1,731

    0 Not allowed!

    Default

    I think that serbians and bulgars could use without any problems the latin alphabet.
    Croatians are already using the latin alphabet sure a modify version of latin alphabet.
    As for romanian alphabet is very good problem is on internet are not things done so people can write with romanian diacritcs which are the salt and peper of romanian language.
    Look at norwegians,swedes,danes and icelanders for them is a lot more harder to write in latin alphabet that in runic and they are using the latin alphabet,same with germans.
    For serbian using latin alphabet is easy mode same for bulgarians.

  9. #9
    Senior Member daniboy's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Last Online
    08-30-2015 @ 02:13 AM
    Ethnicity
    Mestizo, Mexican
    Country
    Mexico
    Gender
    Posts
    563
    Thumbs Up
    Received: 170
    Given: 331

    0 Not allowed!

    Default

    Situația asta este foarte interesantă, is it the same alphabet that was used in Moldova until 1989 ??

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Last Online
    02-13-2018 @ 05:13 PM
    Ethnicity
    .
    Country
    Vatican-City
    Region
    Slavonija-Baranya
    Gender
    Posts
    9,072
    Thumbs Up
    Received: 5,569
    Given: 2,482

    2 Not allowed!

    Default

    It's a shame that Romania got rid of its original Cyrillic alphabet and forcefully adopted a Latin alphabet to try and "Westernize" itself.

Page 1 of 6 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-05-2012, 04:12 PM
  2. Replies: 1
    Last Post: 09-04-2010, 10:08 AM
  3. Replies: 3
    Last Post: 07-17-2010, 10:00 PM
  4. Replies: 0
    Last Post: 11-28-2009, 05:44 PM
  5. Replies: 2
    Last Post: 05-25-2009, 01:34 PM

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •