Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910
Results 91 to 92 of 92

Thread: Post poems of your native tongue

 1. #91
  Parcere subiectis, debellare superbos. gıulıoımpa's Avatar
  Join Date
  Apr 2018
  Last Online
  Yesterday @ 08:50 PM
  Location
  Lazio
  Meta-Ethnicity
  Italic
  Ethnicity
  Italian(50% Campania-25% Piedmont 25% Ciociaria/c.romani), plot slightly West of Abruzzo (x534 y390)
  Ancestry
  Southern Italy/Grecanic+ some Northern Italy/ Galloitalic. Grecoroman majoritarily.
  Country
  Italy
  Region
  Lazio
  Y-DNA
  J-L26 - (J2) J2a1 according to Morley
  mtDNA
  H5'36
  Taxonomy
  Archaic Med(Berid-like)+AlpinoDinaric elements .skull shape similar to:Sutz eneolithic skull
  Politics
  Pragmatism should prevail. I pick the better fruits from left and right. Issues must be faced.
  Hero
  Every intellectually honest person. I'll be precise with people who act precisely.
  Religion
  Agnostic. I appreciate some aspects of religion(s) .I despise others and who feels entitled by them
  Relationship Status
  i find increasingly difficult to find someone who cares about the important things.
  Age
  23
  Gender
  Posts
  4,330
  Thumbs Up/Down
  Received: 3,298/17
  Given: 3,137/17

  0 Not allowed! Not allowed!

  Default


  never  -----------------------------------------------------------------------

  -----------------------------------------------------------------------


 2. #92
  Veteran Member
  Join Date
  Sep 2011
  Last Online
  Yesterday @ 09:54 PM
  Ethnicity
  Albanian
  Country
  Kosovo
  Gender
  Posts
  3,354
  Thumbs Up/Down
  Received: 308/0
  Given: 12/0

  0 Not allowed! Not allowed!

  Default

  Vajtimet e Atdheut - Hafiz Ali Korca

  (Kushtuar bombardimit tė Drenicės nga Serbėt nė Qershor 1924)


  Mė s'tu nda zjarri, mė s't'u nda flaka
  Mė s't'u nda vrasja, ndjekja,shuplaka,
  Mė s't'u nda therja, mbytja grabitja,
  Mė s't'u nda shtypja, vojtja, drobitja.

  Gra, burra, foshnja pėr ditė vriten,
  Nga vendi vet zhveshur po qiten;
  Digjen katundet e pėrvėlohen,
  Ah, shpirti mė kėputet, prej kujt s'ndalohėn.
  U germadhove, u copėtove,
  Krejt u trondite krejt u shkretove.

  Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
  Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!

  Qytetėrimi ku asht vallė?
  Pėrse Europa nuk i sheh hallė?
  Si s'po dėgjohet topi i shkretė?
  Si s'shihet flaka qi del mbi retė?
  Si nuk dėgjohet rėnkimi i shpirtit?
  Pse s'kėshillohet kombi gjakpirės?
  Nė botė, thua, s'ngeli bamirės.
  Qysh u shurdhua bota e terė?
  S'shohin barbari gjer sot ē'ka berė

  Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
  Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!

  Me top u shuan vėllezėrit tanė,
  Malet dhe fushat ndėr gjak i lanė.
  I vranė, i shuan, i handakosėn.
  Nė vend tė tyre tjetėr vėndosėn.
  Sa pasuri qė patėn ua perlanė.
  S'di me ē'tė drejtė dreqvet ia dhanė!
  Mė digjet shpirti, kam shum frikė,
  Se do t'i sosje kjo politikė,
  Fill shqiptari nuk do te lenė?
  Fatzijtė e gjorė ku do te vejnė?  Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
  Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!

  Nė ketė shekull kjo politikė
  Mrekulli, quhet e them pa frikė,
  Kjo politikė racėmbaruese
  Pėr ditė grin pleq, trima, nuse
  Kjo politkė lugate shtrigė
  Dhelpėr dinake, kuēedėr e ligė
  Faroj vėllezėr me qindra mijė
  I madh i Vogėl duhet ta dijė
  Fol, o moj botė e qytetėrimit
  Pėrse po shkulet kjo racė e trimit.

  Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
  Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!


  Kosovė e bukur, oj shpresa jonė
  Bujare, trime, ke qenė si i thonė
  Sot tė zu halli, nė zgjedhė ngele,
  Kurban po bėhesh pėr ditė si dele.
  Kurban po bėhesh ditė bajrami,
  Nė Ballkan therret veē shqiptari.
  Kėshtu pse s'duket Xhebraili?
  Tė tė shpėtonte nga thojntė e mprehtė
  Tė tė shpėtonte nga zjarri i nxehtė
  Ty moj Kosovė, e madhe shpresė
  Se ndaj ty ruhet edhe sot besa,
  M'i madhi krahu i Shqiperise!
  M'e madhja ēerdhe e Trimėrisė!

  Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
  Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!

  Pjesa mė e madhe e Shqipėrisė
  Iu dha Serbit e Greqisė
  Vetėm i ardhi keq Perėndisė
  Pėr atė gjakun e foshnjėrisė,
  Dua t'i lutem pak qeverisė
  Tė marrė masat e ligjėsisė:
  T'i lutet Frances dhe Anglisė
  T'i pritet hovi pake Serbisė
  Dhe pėr Ēamėrit, fqinjė te Greqisė.

  Qani Kosoven dhe Ēamerinė
  Pėr gjėmėzezet zgjatėni zinė!

  Nip i Pellazgut, o komb i vjetėr!
  Nga ti m'i i vjetėr nuk ndodhet tjetėr,
  Dyzet ke patur milione frymė
  Te pakoi koha, te ēkriu si brymė.
  Le Arijanen, Durrės u mbėshtete,
  Nga fati i shkrete si nje grusht mbete.
  Edhe kėtuze shprehje nuk gjete.
  Mento ku ishe, ku je , ku vete,
  Tashti pa krahe ke mbetur fare
  Pėr njė te vjetėr komb, turp e marre

  Qani Kosoven dhe Ēamerinė
  Se i kėmbejnė si bagėtinė!

  Ka vdekur fare civilizimi;
  Sot veē njė lustėr ka Perėndim.
  Iku mėshira erdhi rrėnimi!
  Po del mbi qiejt nga do rėnkimi,
  Nė fund te tokės hyfte gėzimi!
  Kur po shfaroset njė komb ma trimi,
  Kurse ka vdekur krejt njerėzimi,
  Kurse nuk paska babė a vėlla jetimi,
  Fare mos qoftė shtypi dhe shkrimi!

  Qani Kosoven dhe Ēamerinė
  Pėr gjėmėzezet zgjatėni zinė!

  Mos i ndaj lotet, qaj Vardar plaku!
  Nat'e ditė ecėn tė lahet gjaku
  Gjaku i shenjtė qė derdh barbari,
  Me te ushqehet sot ēdo fill bari,
  O shale i shkretė, qysh duron valle?
  Pse nuk po shkrihesh, qysh je i gjallė?
  Shembuni male, mbetėt te shkretė!
  Shembuni bashkė me gjithė tepetė!
  Kur komb bujari pėr ditė po shuhet,
  Ty, moj Kosovė, jeta ē'tė duhet?
  Kur dhe Evropa s'po ta sheh hallin
  Pėr ditė ju therin, ju marrin mallin
  Pėr ditė ju derdhet gjaku
  Shpresa ka mbetur vetem te Hakku.

  Qani, vėllezėr, Kosovėn, qani!
  Pėr gjėmėzezėn ca ditė zi mbani!

  Tiranė , Gusht 1924


  .................................................. .....................

  Lamentations of the Homeland - Hafiz Ali Korca

  (Devoted to Drenica's Bombing by Serbs in June 1924)


  The fire did’t stop anymore,the flame didn’t stop anymore,
  didn’t stop the murdering , prosecution, beating ,
  slaughtering , drowning , robbery ,
  crushings , mourning .

  Women, men, babies everyday are being killed ,
  from their birthplace they bare them away,
  the villages are burned.
  Ah , it hurts my soul , nobody stops them ,
  you’re becoming relics , broken in pieces ,
  shocked , desolate place .

  Wail brothers , Wail for Kosovo !
  Keep on mourning .

  Where is civilization ?
  why does not Europe see them?
  How is the wild cannon not heard?
  How do you not see the flame coming out of the clouds?
  How can not the mourning souls be heard?
  Why is not a vampire nation advised?
  Maybe , there is no goodness left in the world ?
  How did the world became deaf ?
  do not they see the barbar till this day, what he did.

  Wail brothers , Wail for Kosovo !
  Keep on mourning .

  With cannons they vanished our brothers ,
  the mountains and the fields are washed with our brothers blood ,
  they murdered them , wiped them out ,
  in their houses they put others ,
  they took their wealth, and gave it to others .
  with what right?!

  My soul burns , I’m so afraid
  that this policy of ethnic cleansing ,
  they won’t leave a single albanian ,
  wretched where will they go ??

  Wail brothers , Wail for Kosovo !
  Keep on mourning .

  In this century this policy .
  I say without fear , this racist policy
  everyday slaughter(massacre) eldery , brave men , bride,
  This wicked policy eradicate our brothers
  hundreds of thousands of them .
  Everyone should know that .
  Speak , oh world of civilization ,
  Why this nation is being uprooted ?

  Wail brothers , Wail for Kosovo !
  Keep on mourning .

  Beautiful Kosovo , oh our hope .
  Generous , brave you were forever ,
  Today they found you week ,
  everyday you’re being sacrificed like a sheep ,
  in the Balkans only albanians are being slaughtered.
  Why Gabriel(Jibril) angel is not coming ?
  To save you from those sharp claws ,
  to save you from hot fire .
  For you o Kosovo , big hopes ,
  because in you even todays Besa (albanian pledge of honour) remain .
  You’re the greatest hand of Albania
  the greatest nest of Bravery.

  Wail brothers , wail for Kosovo !
  Keep on mourning .

  More than half of Albania ,
  it was given to Serbia and Greece ,
  The God is displeased ,
  for that infant blood.
  I want to please the government a bit
  Take legal measures:
  Ask France and England
  to stop the actions of Serbia ,
  and of Greece in Cameria(Epirus).

  Wail for Kosovo and Cameria ,
  Because they exchange them like they were cattle.

  Grandson of Pelasgian , oh old nation
  there is no other nation older than you
  you had millions spirits , faded by time , melted as frost .
  You left Aryana , in Durres (Dyrrachium) settled .
  From bad luck you remained like a fist ,
  Think where you were ? Where are you ? Where are you going?
  Now your stuck without wings ,
  for an old nation that’s such a shame and disgrace.

  Wail brothers , wail for Kosovo !
  Keep on mourning .

  The civilization has died .
  The mercy has gone , destruction has came !
  It’s rising above the heavens everywhere the wail ,
  at the end of the ground, shall perish the joy of the world.
  when the bravest nation is being exterminated ,
  the humanity died,
  there’s no father or a brother for orphan .
  I hope printing and stationery won’t exist no more .

  Wail for Kosovo and Cameria ,
  Keep on mourning .

  Don’t stop the tears , cry o old Vardar(River)!
  Night and Days you flow to be cleansed from blood
  the saint blood , that barbars made shed
  with that blood the grass is watered .
  Oh Shalė (Mountains with snow) how can you stand this ?
  Why aren’t you melting ?
  Split and Fall oh mountains, you remaind desolate!
  Split and Fall everywhere!
  when a generous nation , everyday is being vanished ,
  You , o Kosovo, for what you need life ?
  When even Europe don’t see your suffer
  Everyday they slaughter you ,they take your goods ,
  Everyday your blood is being shed.
  The hope is left only in revenge .

  Wail brothers , wail for Kosovo !
  Keep on mourning .

Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

 1. Some poems
  By Amapola in forum Espańa
  Replies: 32
  Last Post: 03-30-2012, 06:43 PM
 2. Post your poems
  By Laudanum in forum The Lounge
  Replies: 10
  Last Post: 09-12-2011, 07:40 PM
 3. Post your own stories and poems
  By MrsNglund in forum Literature
  Replies: 2
  Last Post: 05-05-2011, 02:54 PM
 4. Newborn Babies Cry in Native Tongue
  By Zyklop in forum Linguistics
  Replies: 8
  Last Post: 11-06-2009, 12:42 PM
 5. Replies: 0
  Last Post: 05-02-2009, 12:27 PM

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts
 •